Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Szkolnictwo zawodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Badania na temat szkolnictwa zawodowego w Polsce (kształcenie pracowników handlu detalicznego) przeprowadzono na terenie całej Polski w okresie IX 2020 - II 2021. Grupa osób badanych składała się głównie z kierowniczek i kierowników placówek handlu detalicznego, ale także osób zarządzających w firmach handlowych. W badaniach wzięło udział 45 kobiet i 15 mężczyzn. Wyniki badań zebrano za pomocą techniki wywiadu telefonicznego, w której wykorzystano narzędzie w postaci kwestionariusza wywiadu. Przeprowadzono też analizę danych zastanych. Tylko 12% osób badanych (N=60) posiada wszystkich lub prawie wszystkich pracowników z wykształceniem handlowym. Jako najważniejsze w aktualnych programach nauczania badani postrzegają BHP, sprzedaż towarów, podstawy handlu, organizowanie sprzedaży. Osoby badane proponują w nauczaniu położyć szczególny nacisk na następujące zagadnienia: obsługa klienta (59 wskazań), badanie potrzeb klientów (58), przyjmowanie reklamacji i reagowanie na zastrzeżenia (58), merchandising (56), psychologia sprzedaży (56 wskazań), prezentacja produktów (54 wskazania), sprzedaż produktów przez Internet (53 wskazania). Ich zdaniem praktyki powinny być powiązane z programem nauczania (31 wskazań), należy zwiększyć liczbę godzin praktyk zawodowych (23 wskazania), ważna jest współpraca szkoły, instruktorów i pracowników sklepów (17 wskazań); 31% osób badanych uważa, że ta współpraca jest niewystarczająca. Osoby badane zalecają zwiększenie kontaktów szkól handlowych z pracodawcami organizującymi praktyki dla uczniów (20 wskazań). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest diagnoza potrzeb i oferty szkół województwa zachodniopomorskiego w obszarze szkolnictwa zawodowego przeprowadzona na podstawie badania ankietowego, przeprowadzonego jako jeden z etapów badania na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. Badania ilościowe zrealizowano metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety i technik PAPI oraz CATI. Ankieta składa się z 24 pytań (zamkniętych i otwartych). Respondenci oceniali kadrę dydaktyczną, infrastrukturę oraz współpracę z pracodawcami. Wyniki badań przedstawiono według powiatów grodzkich i ziemskich. (abstrakt oryginalny)
Praktyki zawodowe to ważny etap procesu kształcenia uczniów, mający na celu pogłębienie nie tylko ogólnej wiedzy, lecz także praktycznych umiejętności wykorzystywanych w przyszłej pracy zawodowej. W niniejszym artykule przeanalizowano włączenie praktyk zagranicznych do programów kształcenia szkół o profilu zawodowym. Artykuł opracowano na podstawie badań własnych, przeprowadzonych w czterech szkołach o różnych profilach kształcenia (branża budowlana, branża turystyczna oraz branża beauty), których uczniowie odbyli praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w Wilnie, Kłajpedzie oraz Pradze. Celem autorki jest omówienie oczekiwań uczniów szkół zawodowych oraz korzyści, jakie przynoszą im praktyczne staże zawodowe odbywane w zagranicznych przedsiębiorstwach. Na podstawie potrzeb zgłaszanych przez uczniów przed wyjazdem można stwierdzić, iż są oni zainteresowani przede wszystkim nabyciem konkretnych umiejętności zawodowych. Ponadto część uczniów chciałaby udoskonalić znajomość języka obcego, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa zawodowego. Oczekiwania te świadczą o tym, że staże zagraniczne są ważnym narzędziem służącym do zdobywania wiedzy praktycznej. Z kolei możliwość zweryfikowania nabytych w szkole umiejętności zapewnia uczniom odpowiednią motywację do dalszego kształcenia się. (abstrakt oryginalny)
Cel artykułu: Celem artykułu jest zaprezentowanie globalnych wyzwań stojących przed rynkiem pracy, w tym wyzwań stojących przez szkolnictwem zawodowym, i analiza działań podejmowanych przez podmioty publiczne (w tym głównie Unię Europejską) na rzecz poprawy jakości kształcenia zawodowego. Wnioski z analizy umożliwią ocenę polityki publicznej w tym zakresie i posłużą jako inspiracja do wskazania rekomendacji wybranych działań dla decydentów politycznych.Metodyka badań: Artykuł wykorzystuje przegląd literatury przedmiotu jako główną metodę badawczą - zastosowano przegląd istniejących opracowań analitycznych.Wyniki: Artykuł zawiera rekomendacje dla krajowych i międzynarodowych polityk w zakresie szkolnictwa zawodowego ze szczególnym uwzględnieniem edukacji na poziomie ISCED-5.Wkład i wartość dodana: Wkład artykułu w rozwój nauki leży w kompleksowym ujęciu wyzwań stojących przed rynkiem pracy (globalizacja, kryzys demograficzny, zmiana technologiczna) i odniesienie ich do problematyki wyższego szkolnictwa zawodowego (i koniecznych zmian w tym zakresie). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie znaczenia kompetencji miękkich w rozwijaniu zatrudnialności absolwentów szkół zawodowych w opinii świętokrzyskich pracodawców. Na potrzeby artykułu przeprowadzono studia literatury przedmiotu oraz dokonano analizy wyników badań empirycznych z wykorzystaniem pakietu IBM Predictive Solution 5. Na początku opracowania ukazano istotę kompetencji miękkich oraz zatrudnialności, a także specyfikę szkolnictwa zawodowego w kontekście wymagań współczesnego rynku pracy. Następnie zaprezentowano założenia metodyczne badań oraz dokonano charakterystyki próby badawczej. Omówiono także wyniki badań sondażowych zrealizowanych wśród przedsiębiorstw z województwa świętokrzyskiego. Na zakończenie wskazano ograniczenia zrealizowanych badań oraz kierunki dalszych badań w omawianym obszarze.(abstrakt oryginalny)
Wybuch pandemii COVID-19 był szokiem dla systemów edukacji na całym świecie i wymusił zamknięcie szkół. Zdalne kontynuowanie nauczania stało się szczególnym wyzwaniem w przypadku kształcenia zawodowego, którego kluczowym elementem są zajęcia praktyczne, trudne do zrealizowania w sposób zdalny. Wyniki dotychczasowych badań poświęconych edukacji zdalnej sugerują, że zmiana trybu nauczania mogła wpłynąć na zmniejszenie liczby godzin poświęcanych przez uczniów na naukę. Jest to istotne, ponieważ skrócenie czasu nauki może ograniczać zasób przyswojonej przez uczniów wiedzy i umiejętności. To z kolei - obok innych problemów związanych z kryzysem COVID-19 - może pogorszyć sytuację na rynku pracy tych absolwentów, których nauka przypadła na okres pandemii, a także mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki.(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest podsystem kształcenia zawodowego, który określa się jako wstępne kształcenie zawodowe (ang. initial vocational education and training, IVET). W polskim prawie oświatowym rezultatem kształcenia zawodowego jest wykształcenie w określonym zawodzie występującym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (reformy z lat 1999 i 2012), a aktualnie w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Obecnie tak rozumiane kształcenie jest realizowane w technikach, branżowych szkołach I stopnia, 2-letnich branżowych szkołach II stopnia oraz szkołach specjalnych przysposabiających do pracy, a także szkołach policealnych, które pozwalają na zdobycie kwalifikacji zawodowych osobom z wykształceniem średnim ogólnokształcącym. Za część wstępnego kształcenia zawodowego w Polsce można uznać także system rzemiosła, w którym są uzyskiwane świadectwa rzemieślnicze i dyplomy mistrzowskie. W ostatnich dekadach kształcenie zawodowe przeszło kilka głębokich zmian. Celem pracy jest podsumowanie głównych problemów związanych z organizacją i finansowaniem kształcenia zawodowego, podsumowanie dotychczasowych reform w tym zakresie w Polsce, ocena jakości i efektywności systemu oraz wskazanie głównych wyzwań w tej dziedzinie.
8
Content available remote Szkolnictwo zawodowe wobec postulatów rynku pracy w Polsce
75%
Efektywne szkolnictwo zawodowe stanowi niezbędny element skutecznie funkcjonującego i wspierającego rozwój gospodarki systemu edukacji. W niniejszym artykule przedstawiono zmiany, jakie zaszły w szkolnictwie zawodowym od czasu transformacji ustrojowej, które zestawiono z obecną sytuacją polskiego rynku pracy. Artykuł prezentuje również najważniejsze problemy szkolnictwa zawodowego w korelacji z rynkiem pracy oraz spojrzenie na kształcenie zawodowe z perspektywy obecnych pracodawców. W ramach wybranej metodyki wykorzystano analizę oraz interpretację literatury przedmiotu, artykułów internetowych, informacji Ministra Edukacji Narodowej oraz raportów o stanie edukacji na poszczególne lata. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie opracowanego przez autora modelu kształcenia ustawicznego w publicznych uczelniach zawodowych, który wspierałby proces rozwoju społeczno-gospodarczego na szczeblu regionalnym i lokalnym. Model został skonstruowany na podstawie obserwacji publicznego wyższego szkolnictwa zawodowego i doświadczeń autora w zarządzaniu jedną z uczelni należących do tego sektora. Fundamentalnym warunkiem wdrożenia zaproponowanego modelu wydają się być zmiany w sposobie postrzegania zachodzących zjawisk i procesów przez władze uczelni, przedstawicieli podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego oraz społeczności lokalne i regionalne. Implementacja omawianego modelu stworzyłaby mieszkańcom mniejszych miast i obszarów wiejskich nowe perspektywy rozwoju osobistego oraz przyczyniłaby się do budowania umiejętności samorozwoju społecznego. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Kształcenie profesjonalnych informatyków
75%
Szkoły zawodowe, zgodnie z założeniem, miały za zadanie przygotować uczniów do zawodu w ramach przyjętej specjalności. Programy zawierały określony zakres wiedzy z danej tematyki oraz przewidywały naukę umiejętności praktycznych w wystarczającym dla podjęcia zawodu zakresie. Ten model szkolenia zawodowego sprawdza się w przypadku prostych zawodów, gdzie wymagane wiedza i umiejętności zawodowe nie są zbyt skomplikowane. Tymczasem szkolnictwo zawodowe przeżywa kryzys wynikający z rosnących wymagań odnośnie do zdobywanych kwalifikacji. W przypadku zawodów wymagających większej wiedzy i bardziej wyrafinowanych umiejętności ten model szkolenia nie sprawdza się z uwagi na ograniczenia programowe. System boloński, wdrażany w szkolnictwie wyższym, wprowadza I stopień studiów, który przewiduje przygotowanie specjalistów właśnie w takich bardziej wymagających zawodach, gdzie zdobywane wiedza i umiejętności wymagają odpowiednio poszerzonej wiedzy ogólnej gwarantowanej szkolnictwem średniego poziomu nauczania. (fragment tekstu)
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem opracowania jest współpraca średniej szkoły zawodowej (technikum) z instytucjami środowiska lokalnego oraz jej wpływ na doskonalenie jakości kształcenia. Praca ma na celu identyfikację głównych rezultatów współpracy szkoły z jej najbliższym otoczeniem. Ważnym elementem analizy jest znalezienie odpowiedzi na kilka problemowych pytań, takich jak: z jakimi instytucjami i organizacjami współpracują szkoły zawodowe?, jakie działania są podejmowane we współpracy z instytucjami i organizacjami? oraz jakie korzyści edukacyjne osiągają ze współpracy uczniowie szkół? Materiały i metody: W artykule zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, metodę obserwacji, indukcyjno-dedukcyjną, wywiad oraz przegląd literatury. Przeprowadzone badania ankietowe wśród uczniów i nauczycieli wybranej szkoły średniej dały możliwość pozyskania informacji na temat podejmowanych form współpracy ze środowiskiem lokalnym oraz jej wpływu na zachodzące w szkole procesy, w szczególności na proces dydaktyczno-wychowawczy. Wyniki: Kadra pedagogiczna szkoły widzi potrzebę aktywnej współpracy ze środowiskiem lokalnym, ponieważ podmioty z otoczenia szkoły mogą uzupełnić działalność dydaktyczno-wychowawczą. Dlatego podejmowane są liczne i różnorodne formy współdziałania, które w ocenie uczniów przynoszą liczne korzyści związane z pogłębianiem wiedzy, doskonaleniem umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych. Wnioski: Współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym prowadzi do poprawy jakości kształcenia, zarówno w obszarze dydaktyki i wychowania, jak również unowocześnienia bazy dydaktycznej oraz promocji szkoły. Wskazane jest świadome kształtowanie współpracy przez kierownictwo szkoły. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych regionu wałbrzyskiego. Zestawiono analizę oferty edukacyjnej szkół ze względu na realizowane i planowane do utworzenia w najbliższym czasie kierunki kształcenia. Opisano formy współpracy szkół z małymi i średnimi przedsiębiorstwami regionu, a także dokonano oceny czynników decydujących o przygotowaniu absolwentów do wejścia na rynek pracy oraz wskazano czynniki - bariery ich wejścia na rynek pracy.(abstrakt oryginalny)
W okresie PRL szkolnictwo zawodowe stanowiło najbardziej rozbudowany segment systemu edukacyjnego. Ograniczenie liczby szkół zawodowych, a zwłaszcza zasadniczych szkół zawodowych (ZSZ), nastąpiło w latach transformacji. Szczególnie niekorzystny był dla nich okres reformy edukacyjnej z 1999r. Młodzież wybierała inne szkoły, wiele ZSZ upadło. Obecnie na skutek zwiększonego zapotrzebowania na robotników wykwalifikowanych rośnie ponownie atrakcyjność tych szkół. Niestety, nie dokonano wielu niezbędnych zmian w programach tych szkół, a zwłaszcza w warunkach odbywania praktyk, które dla tego typu kształcenia mają zasadnicze znaczenie. (abstrakt oryginalny)
The author of the report recounts unsubstitutable place of a target category of teaching and learning process. Theoretically, it analyses a teaching aim, presents a traditional and contemporary taxonomy of aims, analyses approaches and their definition and it specifies the importance of aims in relation to the effectiveness of teaching and learning process. Chosen results of the survey are aimed at the presentation of the teachers' opinions of the category the aim in conditions of vocational schools. (original abstract)
Wykształcenie odgrywa wielką rolę w życiu każdego człowieka, ze względu na to, iż daje możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy i podniesienia statusu społecznego. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie dualnego systemu kształcenia zawodowego, będącego ważnym ogniwem systemu oświaty w Niemczech, który dotychczas był niestety niedoceniany w Polsce. Zaprezentowane wyniki badań oraz analizy pozwolą na przedstawienie zalet dualnego systemu kształcenia zawodowego, ograniczeń wprowadzenia go w Polsce, a także pokażą propozycję posunięć, jakie mogłyby przyczynić się do jego skutecznego zainaugurowania. (abstrakt oryginalny)
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy wymusza od szkół wyższych podejmowanie działań adaptacyjnych, stopniowo przechodząc od kształcenia ogólnoakademickiego, głównie teoretycznego, w kierunku kształcenia praktycznego. Oznacza to - w istocie - ewolucyjne przekształcanie uczelni w instytucje edukacyjne trzeciej generacji, których główną ideą jest połączenie sfery naukowej z biznesem i instytucjami działającymi w jego otoczeniu, inicjowanie i rozwój przedsiębiorczości, a także wspieranie lokalnego rozwoju ekonomicznego, realizując postulat kształcenia odpowiednich kadr dla gospodarki. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie: Czy uczelnia akademicka, czy też zawodowa, jest bardziej pożądana przez pracodawców w aspekcie zatrudniania nowej kadry? Zagadnienia poruszone w opracowaniu stanowią głos w dyskusji dotyczącej problematyki działań dostosowawczych systemu edukacji wyższej w kierunku kształcenia bardziej elastycznego i reaktywnego.
Uczelnie funkcjonują w skomplikowanym otoczeniu. Jednym z jego istotnych elementów są, oprócz biznesu, organa władzy samorządowej. Celem artykułu jest charakterystyka współpracy jednostek samorządu terytorialnego (JST) z państwowymi wyższymi szkołami zawodowymi (PWSZ) w celu kreowania lokalnego rozwoju społeczno-ekonomicznego. Obiektem badań są PWSZ z województwa lubelskiego wraz z JST, w których są one zlokalizowane. Etap gromadzenia danych pierwotnych objął badania ankietowe wśród pracowników JST oraz PWSZ. Badania te realizowano w ramach szerszych badań na potrzeby pracy doktorskiej jednego z autorów artykułu. Zastosowano metodę badań ankietowych. Wyniki analizy pokazują, że współpraca taka wciąż napotyka liczne bariery. Istnieje potrzeba nawiązania ściślejszej współpracy JST z PWSZ, przede wszystkim w zakresie projektowania rozwoju lokalnego przez organy władzy JST w regionie, konieczne jest także zwiększenie aktywności współuczestnictwa PWSZ i JST w strukturach klastrowych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza i ocena procesu kształcenia kadr hotelarskich na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej oraz studiów wyższych w Polsce na tle innych krajów Europy. Dokonano analizy systemu szkolnictwa zawodowego w Polsce zarówno na szczeblu średnim, jak i wyższym o profilu praktycznym. Podano przykłady rozwiązań systemowych w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Anglia i Dania. Zaprezentowano również najlepsze szkoły hotelarskie z zagranicy, m.in. École hôtelière de Lausanne ze Szwajcarii. W dobie transformacji w szkolnictwie zawodowym nie sposób nie wspomnieć o Polskich Ramach Kwalifikacji i sposobie, w jakim funkcjonują w odniesieniu do Europejskich Ram Kwalifikacji.(abstrakt autora)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie modelu kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych na tle obecnej polityki oświatowej Unii Europejskiej. Większość założeń polityki edukacyjnej określonych przez Unię Europejka znajduje odzwierciedlenie w polskim modelu kształcenia zawodowego. Jednakże dostosowanie kształcenia zawodowego w Polsce do wymogów nowoczesnego rynku pracy, potrzeb społeczeństwa opartego na wiedzy, wzmocnienia działań sprzyjających większej integracji społecznej i zawodowej, wymaga nieustannego doskonalenia programów nauczania. Istotnym czynnikiem hamującym rozwój polskiego szkolnictwa ponadgimnazjalnego są niewystarczające środki finansowe inwestowane w szkolnictwo zawodowe, a co za tym idzie - przestarzałe lub niedostateczne wyposażenie pracowni do przedmiotów zawodowych oraz niewielka możliwość podniesienia poziomu wykształcenia kadr nauczających. W polskim modelu kształcenia zawodowego należałoby opracować - korzystając z doświadczeń europejskich krajów gospodarczo rozwiniętych - system ulg podatkowych i motywacji dla wszystkich podmiotów uczestniczących w przygotowaniu zawodowym absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano analizę wyników badań ankietowych przeprowadzonych w 2022 r. na grupie uczniów i młodych absolwentów trzech kierunków kształcenia zawodowego pobierających naukę w kilku krajach unijnych (N = 428). Prezentowany obszar badań dotyczy znajomości kompetencji pożądanych przez pracodawców oraz samooceny poziomu tych kompetencji. Wykorzystano test równości średnich w celu sprawdzenia różnic w ocenach ze względu na cechy metryczkowe respondentów. Analizę czynnikową zastosowano dla sprawdzenia, czy w ocenach respondentów można zauważyć podobieństwo podejścia do różnych rodzajów kompetencji. Ewentualne stwierdzenie takiej prawidłowości pozwoliłoby na stosowanie skali sumacyjnej i redukcję wymiarów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.