Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tajemnica bankowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Obecnie obowiązujące w Polsce regulacje powierzania przez banki czynności podmiotom zewnętrznym (outsourcingu) zawierają istotne ograniczenia, mające na celu zarówno zapewnienie stabilności sektora bankowego, jak i ochronę interesów klientów banków, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony tajemnicy bankowej. Zmiany w tym zakresie idą w kierunku istotnego poszerzenia dopuszczalnego zakresu outsourcingu oraz uproszczenia związanych z nim procedur, zwłaszcza ograniczenia kontrolnych kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego. Prezentowane w rządowym projekcie zmian argumenty na rzecz zliberalizowania zasad outsourcingu, a także rządowa ocena skutków proponowanych zmian w regulacjach nie uwzględniają potencjalnego wzrostu zagrożenia naruszeniami tajemnicy bankowej na szkodę klientów wraz z intensyfikacją wykorzystania outsourcingu przez banki.(abstrakt oryginalny)
Autor omawia obecną sytuację prawną banków jako instytucji zaufania publicznego w kontekście zmian wprowadzonych ustawą z 31 maja 1996 r. o zmianie ustawy o zobowiązaniach podatkowych i ustawą z 20 lutego 1997 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz zmianie ustawy Prawo bankowe.
Artykuł porusza kwestie tajemnicy bankowej jako podstawowego obowiązku każdej instytucji finansowej. Jedną z bardziej istotnych rzeczy jest to, kto może udzielić upoważnienia do ujawnienia tajemnicy bankowej. Zdania wśród specjalistów są podzielone. Część z nich uważa, że są to osoby, których dotyczą informacje objęte tajemnicą. Autor na podstawie prawa bankowego próbuje wyjaśnić, kto i komu może ujawnić tajemnicę bankową oraz co można ujawnić.
Powszechnie uważa się, że spadkobiercom przysługuje prawo do informacji, które ich dotyczą, a jednocześnie maja charakter tajemnicy bankowej. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytania pod jakimi warunkami dane te mogą zostać udzielone oraz jakie mogą być konsekwencje naruszenia tych warunków.
Banki w Polsce, podobnie jak w innych krajach, coraz częściej zlecają dokonywanie pewnych działań zewnętrznym przedsiębiorcom nie będącym bankami. Praktyka ta, zwana popularnie outsourcingiem, może napotykać przeszkodę w postaci prawnych ograniczeń, związanych z obowiązkiem przestrzegania tajemnicy bankowej. Przedmiotem niniejszego opracowania jest próba rozwiązania tej sprzeczności. Już na wstępie wypada zauważyć, że rozwiązanie to będzie wymagało zmian ustawodawczych. (fragment tekstu)
Outsourcing to skuteczne rozwiązanie wpływające na poprawę efektywności jednostek gospodarczych. Szerokie zastosowanie tej koncepcji w praktyce gospodarczej nie ominęło sektora bankowego. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji outsourcingu i jej wpływu na efektywność działania banków komercyjnych w Polsce. Ze względu na szczególny charakter podmiotów bankowych, analiza zastosowania outsourcingu bankowego wymagała odniesienia się do obowiązujących w tym zakresie regulacji prawnych. W dalszej części artykułu przeanalizowano sytuację w bankach komercyjnych pod kątem ilości i zakresu wydzieleń na zewnątrz czynności bankowych, a następnie na podstawie wybranych wskaźników dokonano próby analizy wpływu outsourcingu na efektywność działania banków.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem tajemnicy bankowej w Polsce. Omówiono obecną sytuację oraz planowane zmiany wynikające z nowego projektu ustawy o zobowiązaniach podatkowych, ustawy o kontroli skarbowej oraz projektu ordynacji wyborczej.
Celem artykułu jest wskazanie zasad korzystania przez banki z usług i zasobów podmiotów zewnętrznych przy wykonywaniu czynności bankowych. Liczne niejasności związane z tą tematyką stały się jedną z głównych kwestii niniejszego artykułu. W poszczególnych jego częściach główny nacisk został położony na wyjaśnienie zagadnień związanych z zakresem outsourcingu w kontekście zapisów ustawy, dostępem do tajemnicy bankowej oraz miejscem poddostawców w procesie świadczenia usług outsourcingowych. (fragment tekstu)
Bank secrecy has a rich history and it may have originated as early as in the Code of Hammurabi, according to which particular regulations allowed for the protection of information of bankers' clients. Currently, the bank secrecy functions in most countries of the world. Its main aim is to protect our privacy in the financial circuit, mainly the data used for concluding transactions and contracts with the bank, so that our information was not given to the third parties. In the article, I will try to analyse the essence of the bank secrecy and And its functioning based on legal regulations, both in Poland and in the European Union on the example of selected states. (original abstract)
Artykuł porusza zagadnienia związane z ujawnianiem informacji stanowiących tajemnicę bankowa po śmierci osoby, której dotyczą. Potraktowanie tej kwestii jest możliwe również z punktu widzenia spadkobiercy.
Artykuł dotyczy podejścia do kwestii tajemnicy bankowej w bankach polskich i szwajcarskich. Szwajcaria pod wpływem presji kryzysowej zrezygnowała ze ścisłej tajemnicy bankowej w niektórych swoich bankach i obecnie odnotowuje spadek zainteresowania klientów zagranicznych. W Polsce nie przestrzega się ścisłej tajemnicy bankowej i w związku z tym coraz więcej zamożnych obywateli naszego państwa rozważa lokatę swoich oszczędności za granicą.
Artykuł dotyczył możliwego zakresu stosowania outsourcingu w działalności banków. Autorka szukała odpowiedzi czy w ogóle outsourcing jest dopuszczalny z punktu widzenia tajemnicy bankowej.
13
Content available remote Prawne ograniczenia ujawniania informacji przez banki
75%
Informacje ujawniane przez bank mają olbrzymie znaczenie dla klientów, kooperantów, wierzycieli i inwestorów banku. Posiadanie informacji jest warunkiem niezbędnym podejmowania świadomych decyzji. Z uwagi wszelako na newralgiczny charakter niektórych informacji uznaje się, że nie powinny one być ujawniane. Celem artykułu jest prezentacja kluczowych czynników ograniczających ujawnianie informacji przez banki, ze szczególnym uwzględnieniem tajemnicy bankowej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienia związanie z tajemnicą bankową i korzystaniem przez komorników sądowych z uprawnień wynikających z Prawa bankowego. Kontrowersje budzi zakres informacji jakich może żądać komornik od banku i jakich bank ma obowiązek udzielić. Problem ten jest źródłem konfliktu obu środowisk, gdyż przepisy regulujące udzielanie przez banki informacji stanowiących tajemnicę bankową nie są precyzyjne.
Artykuł dotyczy bankowości szwajcarskiej, która na świecie kojarzona jest z solidnością, bezpieczeństwem i dyskrecją. Autor opisuje historię tej bankowości od XVIII w. do czasów współczesnych, cechy specyficzne szwajcarskiego systemu bankowego, zasady zachowania w tym kraju tajemnicy bankowej oraz wpływ jaki na bankowość szwajcarską wywarł światowy kryzys finansowy, który rozpoczął się w 2008 r.
Zwrócono uwagę na problem korzystania przez niektóre banki (PKO BP, Citibank, PBK i Millenium) z usług firm zewnętrznych przy druku wyciągów z kont. Stoi to w sprzeczności z artykułem 104 Prawa bankowego, który mówi o tajemnicy bankowej.
Opracowanie strategii zarządzania danymi osobowymi, zgodnej z wymogami ustawy o ochronie danych osobowych, pozwoli na spokojne funkcjonowanie banku jako najbezpieczniejszego powiernika danych. Ustawa nakłada na administratora danych obowiązek udzielenia informacji osobom, których dane przetwarza.
Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikowi specyficznej grupy banków wyodrębnionych w szwajcarskim systemie bankowym jako "banki prywatne". Grupą tą warto się zainteresować z wielu przyczyn. Banki prywatne są najstarszą formacją bankową w Europie, przyczyniły się do rozkwitu wielu możnych rodów (w tym rodów panujących), wniosły znaczny wkład w rozwój przemysłowy naszego kontynentu, a przede wszystkim były motorem rozwoju sektora finansowego i wyznacznikiem standardów profesjonalnych w bankowości. W artykule omówiono specyficzne cechy wyróżniające banki prywatne, ich aktualny stan oraz zagrożenia, jakim podlegają. Od końca II wojny światowej liczba tradycyjnych szwajcarskich banków prywatnych systematycznie się zmniejsza. Spośród 84 banków prywatnych funkcjonujących w 1939 r. obecnie pozostało tylko 14. W artykule podjęto próbę identyfikacji i wyjaśnienia przyczyn kurczenia się tej formacji bankowej, ze wskazaniem na procesy konsolidacyjne jako czynnik o największym znaczeniu. Analizę uzupełniono uwagami poświęconymi osłabieniu pozycji Szwajcarii jako centrum europejskiej i światowej bankowości prywatnej. (abstrakt oryginalny)
19
63%
Niniejszy artykuł dotyczy zagadnienia z zakresu prawa finansowego i prawa bankowego. Celem artykułu jest przedstawienie problematyki pozyskiwania od instytucji finansowych określonych informacji, które na potrzeby prowadzonego postępowania podatkowego stają się dowodami w sprawie. Kwestia ta, ze względu na ingerencję organów podatkowych w sferę prywatną podatnika, budzi kontrowersje i poddawana jest pod wątpliwość. Niemniej, biorąc pod uwagę otwarty katalog dowodów, to informacje podatkowe są istotnymi dowodami, które przyczyniają się do wydania stosownego rozstrzygnięcia w danej sprawie podatkowej. Ponadto, istotną kwestią w pozyskiwaniu takich informacji jest przestrzeganie przez instytucje finansowe tajemnicy bankowej. Dlatego problematyka ta zasługuje na dogłębną analizę, mając za podstawę rozstrzygnięcia judykatury, organów podatkowych i doktrynę.(abstrakt oryginalny)
Uchwalone 7 listopada 1996 r. zmiany do ustawy o kontroli skarbowej (Dz.U. nr 152 poz.720) obejmują m.in.: wywiad skarbowy, ochronę pozycji kontrolowanego, odpowiedzialność karną za naruszenie tajemnicy bankowej.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.