Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taksonomia wrocławska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Populację zarejestrowanych bezrobotnych w każdym z powiatów województwa małopolskiego autorka scharakteryzowała za pomocą 5 zmiennych opisujących w każdej z grup udział osób o szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tych obiektów zastosowała algorytm taksonomii wrocławskiej w celu ich podziału na grupy podobieństwa. Umożliwiło to wyłonienie obszarów, na których zespół rozpatrywanych problemów ekonomiczno-socjalnych występuje w podobnym natężeniu.
Metoda taksonomii wrocławskiej, dobrze znana w wielowymiarowej analizie statystycznej, jest obecnie trochę zapomniana, ponieważ jest podobna do metody najbliższego sąsiada klasyfikacji hierarchicznej. Okazuje się jednak, iż metoda ta może zostać z powodzeniem zastosowana w odniesieniu do danych symbolicznych (dla tych danych ze względu na specyfikę miar odległości nie pojawia się problem tożsamości algorytmu z metodą najbliższego sąsiada). Artykuł przedstawia zastosowanie metody taksonomii wrocławskiej do klasyfikacji obiektów symbolicznych. W kolejnych częściach artykułu opisane są: pojęcie obiektu i zmiennej symbolicznej, miary podobieństwa obiektów symbolicznych, kroki metody taksonomii wrocławskiej, algorytmu klasyfikacji i mierniki jakości klasyfikacji dla danych symbolicznych, a także dwa eksperymenty pozwalające na ocenienie przydatności metody taksonomii wrocławskiej w klasyfikacji obiektów symbolicznych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Wykorzystanie metody taksonomii wrocławskiej w segmentacji rynku
75%
Wśród metod taksonomicznych w segmentacji rynku zastosowanie może znaleźć metoda taksonomii wrocławskiej, która pozwala na dokonanie podziału zbioru obiektów na jednorodne podzbiory - ze względu na wyodrębnione cechy. Podstawową jej zaletą jest możliwość zarówno liniowego, jak i nieliniowego uporządkowania obiektów. Uporządkowanie takie pozwala na otrzymanie pełniejszej charakterystyki badanej rzeczywistości. Istota tej metody przejawia się w płaszczyznowym odwzorowaniu punktów przestrzeni wielowymiarowej. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie procedury wyodrębniania jednorodnych podzbiorów województw, które swoją ofertę mogą kierować do heterogenicznych grup odbiorców. Podstawę wyodrębnienia segmentów rynku stanowiły dane dotyczące cech oferty infrastrukturalnej województw, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorstw (operatorów) logistycznych.(fragment tekstu)
4
Content available remote Jeszcze raz o skutkach subiektywizmu w analizie wielowymiarowej
75%
Artykuł jest uzupełnieniem artykułu pt. Opowieść o skutkach subiektywizmu w analizie wielowymiarowej. Obecnie prezentowany artykuł informuje o skutkach subiektywizmu w wyborze metod klasyfikacji obiektów ze względu na zjawisko złożone. Skutkami subiektywizmu są oczywiście zróżnicowane wyniki klasyfikacji. Wnioski z przeprowadzonych badań są następujące: 1) różnice w klasyfikacji obiektów zależą od liczby założonych klas: im więcej klas, tym większe różnice; 2) skutki subiektywizmu najwyraźniej występują przy wyborze metody klasyfikacji (taksonomia wrocławska znacznie mniej różnicuje wyniki niż metoda środków ciężkości), na drugim miejscu częściej notuje się skutki subiektywizmu przy wyborze rodzaju odległości, na trzecim (ostatnim) miejscu niekiedy (rzadziej niż przy wyborze rodzaju odległości) pojawiają się skutki subiektywizmu przy wyborze metody normalizacji cech dla zjawisk złożonych. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano grupowania obiektów (powiatów) scharakteryzowanych za pomocą 6 zmiennych opisujących właściwości populacji bezrobotnych zamieszkałych na obszarze powiatów województwa małopolskiego. Grupowanie przeprowadzono z wykorzystaniem taksonomii wrocławskiej. Wyodrębniono 5 grup o podobnym nasileniu niekorzystnych zjawisk występujących na lokalnych rynkach pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule określono stopień podobieństwa rozkładu dochodu rozporządzalnego na osobę w poszczególnych województwach Polski. Podobieństwo rozkładu zmierzono za pomocą metryki D, przy czym dwa rozkłady były tym bardziej podobne, czym D miało mniejszą wartość. W wyniku przeprowadzenia procedury klasyfikacji wyodrębniono dwie grupy jednoelementowe z województwami: mazowieckim i podkarpackim, jedną grupę czteroelementową z województwami: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim oraz jedną grupę z pozostałymi dziesięcioma województwami. Dla każdej z czterech wyróżnionych klas obliczono średni dochód rozporządzalny per capita oraz ustalono wielkość rozrzutu wewnątrz grup. Następnie przeanalizowano rozrzut dochodu między grupami. W drodze zrealizowanego badania wskazano, że w strukturze wariancji obliczonej dla całej przebadanej próby tylko kilka procent stanowi wariancja międzygrupowa, a pozostałą część - czyli ponad dziewięćdziesiąt procent - średnia wariancja wewnątrzgrupowa. Pozwoliło to na sformułowanie ostatecznego wniosku, że przeciętne różnice między dochodami gospodarstw domowych znajdujących się wewnątrz zidentyfikowanych grup: A, B, C i D są dużo większe niż różnice między średnimi dochodami gospodarstw należących do różnych grup. (abstrakt oryginalny)
Problem wyboru najlepszych spółek do portfela inwestycyjnego jest podstawowym zadaniem każdego inwestora. Przed podjęciem decyzji, w co ulokować swoje pieniądze dokonuje on różnego rodzaju analiz. Jedną z nich może być zaprezentowana w opracowaniu metoda klasyfikacyjna wielowymiarowej analizy porównawczej - taksonomia wrocławska. Jej zastosowanie przedstawiono na przykładzie spółek, w które inwestował funduszu inwestycyjny Ouercus Agresywny na dzień 31.12.2012 r. W wyniku doświadczenia, spółki zostały podzielone na klasy na podstawie wybranych wskaźników finansowych. Jest to jeden z etapów, a zarazem pierwszy krok do całościowej analizy rynku finansowego i otoczenia. W jej wyniku otrzymamy pełny, choć historyczny obraz tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie i wówczas powinno być łatwiej podjąć tak ważne decyzje. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Zagadnienie rozwoju społeczno-gospodarczego to zjawisko o charakterze złożonym, wielokryteriowym. Związane jest zarówno z aspektem ekonomicznym, demograficznym jak i przyrodniczym. Rozwój wiąże się bezpośrednio ze wzrostem liczby inwestycji, z zainteresowaniem turystycznym, z rozbudową infrastruktury technicznej oraz społecznej. Nie można także zapomnieć o kapitale ludzkim. Dodatkowy odpływ ludności z terenów słabo zaludnionych powoduje bowiem regres w rozwoju społeczno-gospodarczym. Przemiany społeczno-gospodarcze po 1990 roku były bezpośrednią przyczyną reorganizacji struktury przestrzennej kraju oraz powiązań regionalnych. Województwa tzw. "ściany wschodniej" są postrzegane jako obszary rolnicze, słabiej rozwinięte. Wciąż aktualne pozostaje pytanie czy należy podejmować próby hamowania niekorzystnych procesów na obszarach słabiej rozwiniętych (rolniczych), wspierać je i dążyć do ich rozwoju, czy może wspierać te obszary, które same posiadają już zdolności rozwojowe. Artykuł przedstawia analizę i próbę oceny warunków rozwoju społeczno-gospodarczego województwa podkarpackiego, przyjmując jako pole podstawowej oceny powiat. Na potrzeby oceny zróżnicowania przestrzennego badanego województwa zastosowano metodę taksonomii wrocławskiej. Materiały źródłowe stanowiące podstawę badań dotyczyły stanu na 2011 r. Dane pochodzą ze źródeł statystyki publicznej Głównego Urzędu Statystycznego. W wyniku przeprowadzonych analiz wydzielono typy przestrzenne warunków rozwoju społeczno-gospodarczego w województwie podkarpackim oraz dokonano ich charakterystyki. (abstrakt oryginalny)
Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Wśród zadań, którymi musi zajmować się gmina, najczęściej wymienia się szeroko rozumianą ochronę środowiska, gospodarkę komunalną, lokalne drogi i transport, ochronę zdrowia, oświatę, kulturę, handel itd. Każde z tych zadań ma aspekt ekologiczny, bowiem w większym lub mniejszym stopniu wpływa na stan środowiska lub środowiskowe uwarunkowania jakości życia mieszkańców. Podstawę skutecznego zarządzania środowiskiem stanowi rzetelna analiza środowiskowych, gospodarczych i społecznych uwarunkowań rozwoju gminy. Przedmiotem analizy są uwarunkowania, które bezpośrednio decydują o możliwościach realizacji przez gminę polityki rozwoju. Punktem wyjścia do tej analizy jest ocena stopnia rozwoju gminy. Gminom o zbliżonym poziomie rozwoju i porównywalnych uwarunkowaniach przestrzennych można zaproponować podobne strategie i programy rozwoju. (fragment tekstu)
W artykule zaproponowano wykorzystanie taksonomii wrocławskiej, zwanej też metodą dendrytową, jako narzędzia stosowanego w analizie porównawczej jednostek non-profit. Badanie zostało przeprowadzone w ujęciu przestrzenno-czasowym i dotyczyło 59 uczelni publicznych (uczelnie podległe MEN) o charakterze akademickim, których działanie obejmuje lata 2001-2006. Zastosowanie metody taksonomii wrocławskiej do wstępnej oceny stanu struktury kosztów publicznych uczelni wyższych stanowi, według autora, narzędzie, które powinno być wykorzystywane przez decydentów zewnętrznych i wewnętrznych w procesie tworzenia szczegółowej strategii efektywnego wykorzystania środka publicznego. Wybór obiektów wzorcowych, w kolejnych latach 2001-2006 powinien stanowić podstawę do przeprowadzenia dalszej, ale tym razem szczegółowej analizy przyczynowo-skutkowej ich struktury kosztów. (abstrakt oryginalny)
W pracy, za pomocą metody taksonomii wrocławskiej, określono zależności między sześcioma zmiennymi: dynamiką bezrobocia, zatrudnienia, cen towarów konsumpcyjnych i usług, wynagrodzeń nominalnych i realnych oraz dynamiką produkcji przemysłowej w trzech krajach będących w okresie przemian gospodarczych: Czechach, Polsce i na Węgrzech. Następnie przedstawiono i zastosowano ideę wyznaczania struktury równań generujących wybrane szeregi czasowe.
W niniejszym artykule przedstawiono metodę Czekanowskiego, która jest najstarszą procedurą taksonomiczną stosowaną w badaniach, zwłaszcza w rolnictwie. Następnie omówiono metodę J.H.Warda oraz wrocławską. Dla przedstawienia analizy wyników zastosowano prezentację w postaci kartogramów
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania niektórych metod taksonomicznych (metodę różnic przeciętnych, taksonomię wrocławską oraz metodę Berry'ego) do ustalenia rejonów konsumpcyjnych w województwie krakowskim.
Wpływ wielkości dochodu rozporządzalnego na jakość życia ludzi jest bezsprzeczny. Interesująca zatem może być odpowiedź na pytanie, czy rozkład dochodu rozporządzalnego na osobę w poszczególnych województwach jest identyczny, a jeżeli nie, to które województwa można uznać za te o podobnym rozkładzie. Celem artykułu stało się zatem określenie stopnia podobieństwa rozkładu dochodu rozporządzalnego per capita w poszczególnych województwach oraz wyodrębnienie województw najbardziej do siebie pod tym względem zbliżonych. Służyć temu będzie realizacja następujących zadań badawczych: 1) sprawdzenie, czy rozkład dochodu rozporządzalnego na mieszkańca w poszczególnych województwach jest identyczny; 2) podzielenie województw na grupy o podobnym rozkładzie badanej zmiennej. Zadanie pierwsze zrealizowane zostanie przy wykorzystaniu testu Kołmogorowa-Smirnowa, natomiast do wykonania zadania drugiego posłuży taksonomia wrocławska. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest uzyskanie diagnozy dotyczącej poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w gminach górskich położonych na terenie polskiej części Karpat. Dane wyjściowe stanowiły wyniki ankiet przeprowadzonych z udziałem władz samorządowych i liderów lokalnych na obszarze 44 gmin (stanowiących populację generalną), zlokalizowanych na obszarze województw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Badanie miało na celu wyodrębnienie grup gmin podobnych pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz znalezienie potencjalnych przyczyn sprzyjających uzyskaniu określonego poziomu tego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Głównym powodem powstania Unii Europejskiej było stworzenie nowego, silnego organizmu gospodarczego zdolnego przeciwstawić się supremacji Stanów Zjednoczonych.(...) Pomimo prowadzenia procesów niwelujących różnice w rozwoju poszczególnych państw tworzących Wspólnotę trudno było nie zauważyć, że nadal w obrębie krajów "starej Unii", a szczególnie w porównaniu z państwami przyjętymi w 2004 r. i później, uwidaczniają się znaczne różnice w poziomie rozwoju gospodarczego. Ponadto, kraje unijne konkurują ze sobą na rynku wewnątrzwspólnotowycm i poza nim, dlatego od początku starano się odpowiedzieć na pytanie, gdzie wewnątrz tej struktury plasują się poszczególne państwa. (...) Głównym celem opracowania obejmującego okres od 2000 r. do 2009 r. jest zbadanie stacjonarności związków wynikających z bliskości euklidesowej w grupie krajów aktualnie tworzących UE-27 i udzielenie odpowiedzi na pytanie czy tak postawiony problem badawczy może stanowić przyczynek do dalszych rozważań nad możliwością wykorzystania tej miary, jako czynnika przenoszenia ryzyka w inwestycjach międzynarodowych. (fragment tekstu)
Omówiono przedmiot analizy przestrzenno-ekonomicznej, kwestie podstawowej jednostki badawczej w przestrzennej analizie ekonomicznej oraz dobór zmiennych do badania. Przedstawiono zagadnienia badań taksonomicznych w gospodarce przestrzennej oraz tradycyjne badania taksonomiczne w analizie ekonomiczno-przestrzennej (metodę Czekanowskiego, taksonomię wrocławską, metodę średnich arytmetycznych i Mc Quittty'ego). Zaprezentowano również przykłady zastosowania metod taksonomicznych do analizy statystycznej i przestrzennej małych miast województwa śląskiego i konkurencyjności tego województwa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.