Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tania siła robocza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W przemyśle niemieckim kończy się okres negocjacji w sprawie podwyżek płac. Ich skutkiem może być przeniesienie niektórych zleceń lub nawet całych zakładów do Polski. Tymczasem polscy produceci także myślą o poszukiwaniu tańszej siły roboczej na Wschodzie.
Stany Zjednoczone najwyraźniej pogodziły się już z twardym stanowiskiem Japonii w sprawie kursu jena do dolara. Teraz ich uwaga kieruje się w stronę Chin.
3
Content available remote Exploitation of Migrant Labour Force in the EU Agriculture
100%
Badanie ma na celu przyczynienie się do pogłębienia zrozumienia zjawiska wykorzystywania (wyzysku) siły roboczej i jego objawów. W artykule przedstawiono koncepcje eksploatacji siły roboczej, wykorzystując teoretyczną perspektywę zaproponowaną przez Marksa, ekonomistów neoklasycznych, libertarian oraz filozofów politycznych, a także formalne/prawne podejście zawarte w protokołach ONZ i dyrektywach UE. Badanie bazuje na przeglądzie literatury naukowej, oficjalnych raportów oraz artykułów prasowych i innych doniesień medialnych. W artykule jednoznacznie wykazano, że eksploatacja zagranicznych migrantów zarobkowych rzeczywiście istnieje w sektorach rolnych UE, a co więcej, że należą one do czołowych sektorów gospodarki o najwyższym ryzyku nadmiernego wykorzystywania siły roboczej. W 10 krajach UE sektor rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa został uplasowany na pierwszym miejscu wśród sektorów, w których zatrudnieni najbardziej narażeni są na ryzyko eksploatacji. Cudzoziemscy pracownicy rolni doświadczają wielu form wykorzystywania, począwszy od nędznych wynagrodzeń, poprzez niewolnictwo za długi, a kończąc na fizycznym i psychicznym znęcaniu się. Ofiary tego procederu w UE pochodzą z różnych części świata: Afryki, Azji oraz Europy Środkowej i Wschodniej (w tym z innych krajów UE). (abstrakt oryginalny)
Choć brzmi to już niemal jak truizm, jednak pozostaje faktem, że budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy stanowi must dla każdego kraju, który w przyszłości nie chce konkurować na arenie międzynarodowej głównie niskimi kosztami pracy. W sytuacji Polski coraz wyraźniej widoczna staje się także niemożność kontynuowania z sukcesem dotychczasowej linii gospodarczej opartej na taniej sile roboczej. Duża emigracja oraz zmiany demograficzne sprawiają, że na rynku pracy dotychczasowe znaczne nadwyżki siły roboczej zaczynają przekształcać się w jej niedobory. (abstrakt oryginalny)
Rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Europy Środkowej i Wschodniej budzi dużo obaw wśród mieszkańców krajów "piętnastki". Jedną z częściej wymienianych jest obawa przed wielką falą migracji ludności z krajów przystępujących do Unii i zalania rynków pracy krajów członkowskich przez tanią i niewykwalifikowaną siłę roboczą. W artykule przedstawiono wpływ przystąpienia Polski do Unii Europejskiej na wielkość migracji siły roboczej.
Polska jest mniej rozwiniętym krajem od Czech czy Węgier, jednakże koszty pracy na lokalnym rynku pracy są tutaj wyższe. Tym samym w porównaniu do tych państw polska siła robocza staje się coraz mniej konkurencyjna. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo przenoszenia kapitału inwestorów coraz bardziej na wschód.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.