Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Targowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł opisuje ogólnie rolę publicznego targowiska i jej ewolucję w Stanach Zjednoczonych w świetle różnic w porównaniu z tradycją europejską. Wiosną 2015 roku Politechnika Gdańska była gospodarzem międzynarodowego projek-tu publicznego, który skupiał się na roli i znaczeniu miejskiego rynku. Uczestni-cy, studenci podzielili się na kilka grup i pracowali nad projektami, których celem była reintegracja rozmaitych aspektów rynku na Oruni, dzielnicy Gdań-ska. Wielu studentów pochodzących z krajów europejskich wniosło percepcję rynku jako idei głęboko zakorzenionej w stuleciach tradycji i funkcjonalności. W Stanach Zjednoczonych jednak, rola publicznego targowiska nie była jedna-kowo wiekowa, prominentna czy też wniknięta głęboko w zaangażowanie obywatelskie, jak to miało miejsce w Europie. Z tego też względu amerykańskie spojrzenie na ideę rynku jest nieco odmienne od europejskiego. Artykuł skupia się na doświadczeniach amerykańskich w tej materii.(abstrakt oryginalny)
Treść artykułu została oparta na tezie o ewolucyjnym charakterze współczesnych przestrzeni handlowych [Dzieciuchowicz 2012; Kaczmarek 2010]. Celem jest zbadanie procesu zachodzenia zjawiska w małych ośrodkach miejskich na wybranych przykładach. Analizom poddano 3 miasta o wielkości 8-13 tysięcy mieszkańców z terenu aglomeracji wrocławskiej: Oborniki Śląskie, Środę Śląską oraz Trzebnicę. Badania mają charakter stricte urbanistyczny. Zastosowano metodę analizy funkcjonalno-przestrzennej stref handlu, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni targowiskowych. Zasadnicza treść artykułu została skierowana na aspekt zapisów planistycznych oraz konsekwencji prowadzenia określonej polityki miejskiej. Wyniki ukazały obraz współczesnych przemian: zanikanie przestrzeni targowiskowych na rzecz nowych tworów à la hale bazarowe lub, częściej, skwerów zabudowanych dyskontami i supermarketami(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wpływ klastra "Grono Targowe Kielce" na rozwój województwa świętokrzyskiego
100%
Podstawowym celem artykułu jest prezentacja klastra "Grono Targowe Kielce" (GKT) i wpływu jego działalności na rozwój regionu świętokrzyskiego. W tym celu wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotu oraz metodę statystyki opisowej. Na podstawie przeglądu literatury wyjaśniono podstawowe pojęcia związane z klastrami, przedstawiono zasadnicze ich cechy, zalety i wady oraz omówiono zadania i sposób działania klastra GTK. Jak wynika z analizy, podmioty skupione w klastrze, dzięki wzajemnej współpracy, mogą łatwiej przezwyciężać trudności i kryzysy, niż działając indywidualnie. Zinstytucjonalizowana współpraca podmiotów zrzeszonych w klastrze pozytywnie wpływa na rozwój województwa świętokrzyskiego przez kształtowanie rozwoju turystyki biznesowej, zaliczonej do inteligentnych specjalizacji regionu. (abstrakt oryginalny)
Oceniono dokładność krótkoterminowych prognoz targowiskowych cen żywca wieprzowego uzyskanych z uwzględnieniem wahań cyklicznych i sezonowych na podstawie modelu multiplikatywnego według zmodyfikowanej metody klasycznej. (abstrakt oryginalny)
Na pchlich targach można wyszperać ciekawe i tanie przedmioty. Trzeba jednak uważać - dużo oferowanych tam dzieł sztuki to falsyfikaty. Każdego roku w Polsce odbywa się kilkaset jarmarków staroci. Niektóre z nich na stałe wpisały się w miejscowy krajobraz. W ofercie pchlich targów znajduje się niemal wszystko: obrazy, meble, zegary, srebro, antyczna biżuteria, ceramika i inne. Zaletą kupowania w takich miejscach są niskie ceny.
6
Content available remote Handel bazarowy (targowiskowy) w Polsce w latach 1995-2006
100%
Pod koniec lat 80. Polska doświadczyła ogromnego boomu tzw. handlu ulicznego, a jak mówią niektórzy "łóżkowego (w związku z prowizorycznymi ladami tworzonymi z łóżek turystycznych). Boom był wywołany oczywiście zmianami politycznymi i ekonomicznymi w kraju. Innym czynnikiem determinującym zjawisko było otwarcie szczelnych dotąd granic. Po okresie niekontrolowanego rozwoju, w tym kompletnej beztroski władz lokalnych związanej z lokalizacją takich przedsięwzięć na początku lat 90. rozpoczął się proces cywilizowania ulicznego handlu. Jednym z efektów zmiany podejścia do tej formy działalności było powstanie m.in. podłódzkich targowisk czy stołecznego Jarmarku Europa. Celem artykułu jest stworzenie typologii ponadlokalnych rynków bazarowych. Autorzy w oparciu o dostępne dane dla województw prezentują w ujęciu dynamicznym ten szczególny typ handlu w Polsce.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wpływ targowisk miejskich na rozwój włoskiej turystyki kulinarnej
100%
Targowiska miejskie są charakterystycznym elementem włoskiej turystyki kulinarnej. Zarówno te historyczne jak i współczesne, nie tylko aktywnie się rozwijają i przyczyniają do wzrostu popularności mniej znanych miejsc, ale także wpływają na niwelowanie sezonowości w turystyce poprzez większy przepływ turystów. Bez wątpienia działają również ożywiająco na gospodarkę danego miasta. Wizyta na targowisku połączona z market tour to jedna z bardziej cenionych przez Włochów i coraz popularniejsza wśród cudzoziemców, możliwość poznawania dziedzictwa kulinarnego danego regionu. Dynamiczny rozkwit targowisk to efekt instytucjonalnego wsparcia rozwoju turystyki miejskiej, poczynając od władz samorządowych, po aktywistów i samych mieszkańców miasta. Artykuł przedstawia istotę i rolę włoskich targowisk oraz ich wpływ na rozwój miejskiej turystyki kulinarnej. Dodatkowo konstatacja artykułu zawiera działania, które zostały podjęte przez zarządy poszczególnych targowisk w obliczu sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa. (abstrakt oryginalny)
Ten artykuł powstał w wyniku uczestnictwa w Międzynarodowej Konferencji Urbanistycznej w Gdańsku zatytułowanej 'The Modern agora for building open society'. Artykuł skupia się wokół procesu partycypacji publicznej dotyczącej formowania i zarządzania głównymi przestrzeniami nieformalnego handlu w centrum Durbanu - Warwick Junction Markets. Artykuł opisuje historię, rozwój i funkcjonowanie wyżej wymienionych przestrzeni. Artykuł także budu-je na kilku paralelach pomiędzy kontekstem tejże przestrzeni targowej a ogól-nymi obserwacjami dotyczącymi rynków Europy Centralnej. W podsumowaniu zawarto wnioski wyciągnięte z Warwick Junction Markets jako przyczynki do dyskusji dotyczącej aspektów wartych wprowadzenia w innych przestrzeniach targowych w kontekście międzynarodowych warsztatów.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny możliwości i perspektyw rozwoju handlu żywnością na targowiskach i bazarach. Wychodząc z założenia, że o możliwościach rozwoju tych form handlu decydują w dużej mierze konsumenci i ich preferencje w zakresie wyboru miejsc zakupu żywności, w opracowaniu skoncentrowano się na analizie znaczenia jakie targowiska i bazary odgrywają w dystrybucji żywności, oraz na ile oferta tych kanałów zaopatrzenia jest akceptowana przez klientów. W celu pełnego ukazania roli handlu targowiskowego w zaspokajaniu potrzeb konsumpcyjnych wybrane charakterystyki przedstawiono na tle innych kanałów sprzedaży żywności, tj: małego sklepu po sąsiedzku, i sklepów wielkopowierzchniowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest rozpoznanie znaczenia targowisk jako miejsca dokonywania zakupów przez konsumentów. Rozwój rozmaitych formatów handlu stawia pod znakiem zapytania targowiska jako miejsce dokonywania zakupów. Jednak pomimo rozwoju multikanałowości, targowiska w dalszym ciągu stanowią jedno z miejsc dokonywania zakupów przez Polaków. Artykuł został przygotowany w oparciu o literaturę przedmiotu, raporty instytucji badawczych, dane statystyczne GUS oraz wyniki ogólnopolskich badań bezpośrednich przeprowadzonych wśród 1100 konsumentów dotyczących oceny funkcjonowania targowisk.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była identyfikacja przestrzennej hierarchicznej struktury sieci handlu targowiskowego w układzie wojewódzkim. Struktura ta była jednocześnie podstawą identyfikacji homogenicznych grup województw. Zakres chronologiczny badań pozwolił na obserwację kierunku i natężenia zmian rozwoju handlu targowiskowego w czasie. W artykule wykorzystano techniki wielowymiarowej analizy porównawczej. Interesujące wydają się wyniki zastosowania analizy czynnikowej jako metody konstrukcji zbioru zmiennych określających poziom rozwoju handlu targowiskowego w jednostkach przestrzennych. Otrzymane wyniki można uznać za wiarygodne. W aspekcie pragmatycznym uzyskane wyniki mogą stanowić podstawę do kształtowania polityki regionalnej dotyczącej tej formy handlu. (fragment tekstu)
W artykule dokonano próby odtworzenia pierwotnego rozplanowania wczesnomiejskich osad targowych leżących na obszarze dawnych województw łęczyckiego i sieradzkiego. Przedmiotem badań jest 16 wczesnośredniowiecznych i średniowiecznych ośrodków targowych, o których charakterze informują nas zachowane wzmianki źródłowe (pisane i kartograficzne). Uzupełnieniem ich były badania terenowe, mające na celu odnalezienie śladów dawnych struktur przestrzennych. Efektem końcowym jest rekonstrukcja pierwotnego rozplanowania badanych miejscowości. (abstrakt oryginalny)
Ukazano znaczenie lokalnych systemów żywnościowych oraz znaczenie sprzedaży bezpośredniej. Analizie poddano formy sprzedaży bezpośredniej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem targowisk. Sektor rolno-spożywczy stale ulega przemianom, dostosowuje się do zmian technologicznych, potrzeb konsumentów, trendów, nawyków żywieniowych. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost popularności lokalnych systemów żywnościowych. Produkcja na potrzeby lokalne oraz promocja produktów lokalnych stała się nie tylko przejawem mody, ale także wyrazem dbania o trwały, zrównoważony rozwój, o środowisko, zachowanie dorobku kulturowego oraz unikalności regionów. Z analizy wynika, że sprzedaż targowiskowa pozytywnie oddziałuje na rozwój lokalnych rynków żywnościowych i całej lokalnej gospodarki. Analizując skutki ekonomiczne rozwoju handlu targowiskowego należy podkreślić jego znaczenie w zaopatrzeniu konsumentów, wpływ na dochody producentów żywności, wpływ na zatrudnienie w sektorach produkcji i dystrybucji żywności oraz oddziaływanie na rozwój przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
14
84%
Open-air markets are traditionally associated with the landscape of Polish towns and cities. In the beginning, they were in the very centre of the city - most often in the market around which the lives of the locals and the newcomers concentrated. With the development of urban areas, open-air markets were moved out of the city centre. They were transformed, though for a long time, also after the Second World War, they were the place of trade primarily in agricultural and craft products. During the People's Republic of Poland, citizens were given the opportunity to buy goods not available in stores. Open-air market places gained a new meaning at the beginning of the socio-political transformation after 1989. They became the places of flourishing small businesses and were less and less associated with the sale of agricultural products and more and more with diverse assortments such as any groceries, clothing, chemicals and cosmetics. At present, in the period of the global economy, which in urban areas is typically expressed through the diminishing of the local economy related to small businesses in favour of the global economy introducing supermarkets, hypermarkets and chain outlets, the functioning of open-air markets takes place in the conditions of increased competition. It consists in particular in price competition and competition in the form of a large assortment of goods in stores mentioned above. As shown in the article, also entrepreneurs conducting business activity at the open-air markets in Kraków feel this competition. It manifests itself in the lack of a sense of stabilisation of small businesses. A large group of the surveyed entrepreneurs are also unable to sustain themselves only from this activity. (original abstract)
Celem badań było przedstawienie wpływu odległości położenia ośmiu podregionów od granicy państwowej na zmianę liczby targowisk stałych w latach 2008-2011. Wyniki wskazały różnice wpływu położenia podregionu na zmianę liczby targowisk ogółem we wszystkich ośmiu podregionach. Znaczący wzrost udziału targowisk z przewagą sprzedaży drobnodetalicznej wystąpił jedynie w podregionach przygranicznych województwa lubelskiego (o 7,1%). W podregionach przygranicznych województwa podkarpackiego wystąpił natomiast znaczący wzrost udziału stałych punktów sprzedaży drobnodetalicznej na targowiskach ogółem i codziennie czynnych, odpowiednio o 14,0 i 23,1%. (abstrakt oryginalny)
16
84%
W opracowaniu podjęto próbę identyfikacji czynników warunkujących decyzje o wyborze placu targowego na miejsce dokonywania zakupów oraz przyczyn wyboru określonego placu przez mieszkańców Krakowa. W tym celu przeprowadzono marketingowe badania bezpośrednie na terenie trzech wybranych placów targowych jednej z dzielnic Krakowa - Nowej Huty, jak również w wyznaczonych punktach miasta, powszechnie uczęszczanych oraz charakteryzujących się znaczną bliskością położenia względem badanych targowisk. W badaniach uczestniczyli mikroprzedsiębiorcy, klienci placów targowych oraz potencjalni klienci. Na podstawie badań stwierdzono następujące przesłanki wyboru omawianych targowisk przez konsumentów: 1) dogodne położenie względem miejsca zamieszkania oraz ciągów komunikacyjnych; 2) wielkość targowiska; 3) bliskość zaplecza rolnego oraz dostępność płodów rolnych kupowanych bezpośrednio od producentów jako czynnik warunkujący rozpiętość oferty asortymentowej, a w rezultacie zwiększający atrakcyjność targowiska; 4) oddziaływanie niektórych megatrendów (zdrowie, indywidualizm, potrzeba nawiązywania kontaktów i spowolnienie tempa życia) na decyzje konsumentów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie wsparcia instytucjonalnego w zakresie funkcjonowania na obszarach wiejskich targowisk jako miejsc dostaw i sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych w Polsce. Ukazano skalę wykorzystania środków przeznaczonych na działanie 321 "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" w ramach PROW 2007-2013, uwzględniające targowiska stałe. Pokrótce omówiono zmiany zachodzące w poziomie i strukturze targowisk w Polsce w latach 1995-2013. Przedstawiono potencjalne korzyści zarówno dla producentów, jak i konsumentów z ich funkcjonowania, jako przejawu zrównoważenia w łańcuchu dostaw żywności. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem przedstawicieli wywiadowni gospodarczej Coface Intercredit Poland, handel hurtowy w roku bieżącym notuje największą liczbę bankructw, zaraz po budownictwie. Pomimo zmian w strukturze handlu, hurtownie zawsze będą miały swoje miejsce w tym sektorze. Pod względem wartości sprzedaży, sprzedaż hurtowa nadal góruje nad sprzedażą detaliczną.
Początki Nowej Huty sięgają 1949 r. Powstała ona jako odrębne miasto, a od 1951 r. jest jedną z dzielnic Krakowa. Place targowe, funkcjonujące w jej obrębie, pełniły istotną funkcję w życiu tutejszej społeczności: były nie tylko miejscem zakupów, lecz także kontaktów sąsiedzkich. Szczególnie ważną rolę odgrywały w czasach gospodarki centralnie sterowanej, ponieważ umożliwiały zakup towarów niedostępnych w miejscowych sklepach. Znaczenie ich nie zmniejszyło się również po 1989 r., kiedy w okresie transformacji ustrojowej i społeczno-gospodarczej - która przyczyniła się do przekształceń funkcji handlowo-usługowych - place targowe zmieniły się wraz z pojawiającymi się nowymi przedsiębiorcami i oferowanym przez nich nowym rodzajem asortymentu, dostosowanym do oczekiwań konsumentów nowej, postkomunistycznej rzeczywistości. Stan placów targowych jest różny, w zależności od miejsca lokalizacji. Wydaje się jednak, iż nawet sąsiedztwo pobliskich sklepów wielkopowierzchniowych im nie zaszkodziło, a nawet można zauważyć swoisty rodzaj koegzystencji tych dwóch form handlu. Badaniami objęto trzy place targowe: Mogilski Plac Targowy, Bieńczycki Plac Targowy i Centrum Handlowe "Tomex", znajdujące się w obrębie 25 najstarszych osiedli Nowej Huty - na terenie zamieszkałym przez nieco ponad 50 tys. osób - lub w ich najbliższym sąsiedztwie. Celem badań była diagnoza oferowanego asortymentu, struktury handlujących i ich stosunku do miejsca działalności gospodarczej oraz ogólnych warunków funkcjonowania drobnej przedsiębiorczości na targowiskach. Zastosowano metodę kwestionariusza wywiadu, której użyto w bezpośrednich wywiadach z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność handlową na wyżej wymienionych placach. Zakres czasowy badań objął maj i czerwiec 2014 r. W wyniku badań zauważono specjalizację asortymentową powyższych placów, związaną z następującymi czynnikami: 1. położeniem w przestrzeni miejskiej (czynnik centralności/peryferyjności i dostępności komunikacyjnej), 2. rozmiarami przestrzennymi (czynnik rozwoju i różnicowania asortymentu), 3. okresem działalności (czynnik/kontekst społeczno-ekonomiczny momentu rozpoczęcia funkcjonowania placu oraz ugruntowania dominującej struktury asortymentu i jej trwałości w świadomości mieszkańców). Place targowe, które poddano analizie, wyróżniają się dominującym udziałem przedsiębiorców prowadzących działalność o charakterze rodzinnym w stosunku do działalności indywidualnej lub z partnerami niespokrewnionymi. W opinii respondentów oraz w ogólnym odczuciu zauważalne jest ciągłe pogarszanie się koniunktury, głównie ze względu na konkurencję sklepów wielkopowierzchniowych oraz większe wymagania klientów, wynikające z ich rosnącej świadomości konsumenckiej. Wiąże się to z nieustającym procesem zabiegania o nowych klientów i docenianiu faktu posiadania stałej klienteli. (abstrakt oryginalny)
20
67%
Artykuł prezentuje diagnozę preferencji konsumentów w zakresie najczęściej wybieranych miejsc dokonywania zakupów, skategoryzowanych według form prowadzonego handlu. Wskazano w nim również czynniki warunkujące decyzje o wyborze placu targowego na miejsce dokonywania zakupów. W tym celu przeprowadzono badania bezpośrednie z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu, które objęły swoim zasięgiem 22 place targowe zlokalizowane w obszarze granic administracyjnych miasta Krakowa. Badania prowadzone były w wyznaczonych punktach miasta - powszechnie uczęszczanych oraz charakteryzujących się znaczną bliskością położenia względem badanych targowisk. W badaniach uczestniczyło 502 respondentów, w przeważającej części będących mieszkańcami Krakowa. Uzyskane wyniki badań pozwalają domniemywać, że głównymi przesłankami towarzyszącymi zakupom na placach targowych są: aspekt zdrowotny (megatrend w zachowaniach konsumentów polegający na coraz większej koncentracji na zdrowym odżywianiu) i aspekt ekonomiczny. Klienci placów targowych szukają produktów świeżych, zdrowych i niewytwarzanych hurtowo, a także tanich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.