Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taryfa celna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
13 czerwca br. Rada Ministrów podjęła decyzje umożliwiające realizację zobowiązań związanych z przystąpieniem Polski z dniem 1 lipca 1995 r. do Światowej Organizacji Handlu. Przyjęty przez Radę Ministrów pakiet regulacji realizuje podjęte przez Polskę zobowiązanie wobec członków WTO i pozwala Polsce zostać członkiem WTO na prawach członka-założyciela.
Począwszy od lat 70. XIX wieku wiele krajów europejskich, które odnotowały "take-off" swojej gospodarki, zrezygnowało z popularnej polityki wolnego handlu. Przykładem są zjednoczone Niemcy, które w kilka lat po zwycięskiej wojnie z Francją zdecydowały się na zmianę swojej polityki handlowej. Zawarte porozumienie pomiędzy przemysłowcami a junkrami znane jako "unia żyta i żelaza" prowadziło do wzmożonej ochrony celnej niemieckich produktów rolnych i przemysłowych. Mimo powszechnej krytyki przez wielu ekonomistów działań protekcjonistycznych, analiza danych statystycznych dotyczących badania skutków polityki protekcjonistycznej, w tym zależności wzrostu gospodarczego w warunkach wprowadzenia ochrony celnej, może prowadzić do ciekawych wniosków naukowych. Stąd autor, posługując się zgromadzonym materiałem statystycznym oraz założeniami teorii ekonomii, podejmuje próbę oceny tego problemu naukowego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki analizy harmonizacji polskiej polityki handlowej i wspólnej polityki handlowej a zwłaszcza dopasowanie polskich stawek do wspólnotowej zewnętrznej taryfy celnej. Przedmiotem analizy objęto wyłącznie artykuły nierolnicze. Zamieszczono analizę skutków zmiany stawek celnych, opisano skutki związania i obniżenia stawek celnych w Rundzie Urugwajskiej oraz skutki przyjęcia wspólnotowej zewnętrznej taryfy celnej. Scharakteryzowano sektory dotknięte najwyższym spadkiem popytu wskutek regulacji ceł.
W artykule przedstawiono wyniki badań autorów przeprowadzone w jednym z biur badań i rozwoju. Skoncentrowano się na realizacji wysyłek komponentów prototypowych spoza Unii Europejskiej. Na początku artykułu postawiono hipotezę, że istnieje potrzeba stworzenia instrukcji wysyłki komponentów dedykowanej dla inżynierów a nie specjalistów logistyki. W dalszej części próbuje się uzasadnić postawioną hipotezę posługując się wynikami studium przypadków. Wnioski oraz sugestie wypływające z przeprowadzonych analiz ukierunkowano na przyspieszenie procesu odbioru części przez zainteresowanego.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia stanowisko Unii Europejskiej w sprawie obniżenia przez Polskę podatku VAT na sprzedaż owoców cytrusowych. Inicjatorem takiego stanowiska Unii była Hiszpania, dla której Polska jest piątym co do wielkości rynkiem zbytu owoców cytrusowych. Polski rząd zgodził się na obniżenie stawki podatku VAT z dniem 1 stycznia 1998 roku.
Niniejszy artykuł ma na celu zbadanie wpływu obniżenia taryf importowych partnerów handlowych na eksport całkowity i eksport poszczególnych produktów z trzech państw Bałkanów Zachodnich łącznie oraz obserwowany indywidualnie dla każdego państwa. W celu zbadania potencjalnego efektu, w artykule wykorzystano równanie grawitacyjne i dokonano szacowania danych dynamicznych z użyciem systemu GMM. Badania dokonano w oparciu o podejście łączne i indywidualne. Podejście łączne do trzech krajów Bałkanów Zachodnich wskazało iż obniżenie średniej stawki celnej w imporcie (simple average tariff rate - SAT) i średniej ważonej stawki celnej (weighted average tariff - WAT) pozytywnie wpływa na wzrost eksportu całkowitego i eksportu poszczególnych produktów. Zastosowanie podejścia indywidualnego dla każdego kraju wykazało, że spadek stawek SAT i WAT w imporcie ma również pozytywny wpływ na wzrost eksportu całkowitego i eksportu poszczególnych produktów z Albanii i Serbii, podczas gdy efekt ten jest słaby dla byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym i tradycyjnym instrumentem ochrony wspólnego rynku Unii Europejskiej (UE) pozostają cła i wspólna taryfa celna. Taryfa celna łączy nomenklaturę celną (szczegółowa lista towarów) ze stosowanymi stawkami celnymi, w oparciu o które oblicza się cło należne w imporcie do Unii Europejskiej. Taryfa celna jest wykorzystywana ponadto do gromadzenia danych statystycznych w handlu zewnętrznym UE. Głównym celem opracowania jest ukazanie roli jaką odgrywają środki taryfowe, a w szczególności wspólna taryfa celna, w ochronie rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Celem szczegółowym jest weryfikacja hipotezy badawczej mówiącej o malejącej roli ceł i wspólnej taryfy celnej dla ochrony wspólnego rynku UE. Przeprowadzona analiza wysokości, rodzajów i zmian stawek celnych w unijnej taryfie celnej potwierdziła postawioną hipotezę badawczą, że stawki celne generalnie nie odgrywają już głównej roli w ochronie rynku wewnętrznego. W ciągu ponad dwudziestu lat wykazywały tendencję malejącą, począwszy od połowy lat 90. XX wieku (średnia stosowana stawka celna zmalała o 9 pkt. procentowych, a średnia ważona importem zmalała ponad czterokrotnie). Prawie 26% wszystkich linii taryfowych jest objętych zerową stawką celną (KNU), ponadto najwięcej towarów (30% wszystkich linii taryfowych) jest objętych niskimi cłami, z przedziału od 0% do 5% włącznie. Niemniej jednak w odniesieniu do niektórych towarów, głównie rolnych (wyroby mleczarskie, cukier i słodycze, zboża), ale też tekstyliów, odzieży, pojazdów samochodowych cła stanowią nadal barierę w dostępie do rynku unijnego.(abstrakt oryginalny)
Elementy kalkulacyjne , takie jak taryfa celna, taryfowe środki polityki handlowej, reguły pochodzenia towarów i wartość celna mają decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości cła i należności podatkowych w imporcie. To z kolei przesądza o opłacalności transakcji importowej, ma więc istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji importowych. W Unii Europejskiej średni poziom stawek celnych jest niższy niż w Polsce, większa jest także liczba krajów objętych preferencjami celnymi. Z preferencji celnych korzystają nawet niektóre kraje europejskie (m in. kraje WSP, Albania). W Polsce towary pochodzące z tych krajów są objęte stawkami konwencyjnymi. (fragment tekstu)
Wspólnota Europejska jest stroną wielu międzynarodowych umów celnych i handlowych. W ramach tych umów przyznaje poszczególnym krajom lub grupom państw zróżnicowany zakres preferencji celnych w dostępie do rynku unijnego. Wspólnota w ramach umów zawartych z niektórymi krajami lub grupami krajów stosuje preferencyjne środki taryfowe, w szczególności preferencyjne stawki celne lub zawieszenie należności celnych. W tym zakresie występuje pewna prawidłowość: im większy zakres preferencji, tym mniejszy udział państw nimi objętych w obrotach handlowych z UE.
Celem opracowania jest ocena zmian, jakie nastąpiły w polskim imporcie ryb i przetworów rybnych w związku z akcesją Polski w struktury Unii Europejskiej.Przedmiotem badań jest poziom importu (w wyrażeniu wartościowym) w podziale na grupy towarowe według polskiej scalonej nomenklatury (PCN) i celnej nomenklatury (CN) w 2005 r., analiza kierunków geograficznych importu oraz próba oceny wpływu zmiany taryfy celnej na wartość i kierunki importu ryb i przetworów rybnych. Dane źródłowe zostały zaczerpnięte z "Roczników Statystycznych Handlu Zagranicznego", z "Polskiej taryfy celnej" oraz ze wspólnotowej taryfy celnej.Okres badawczy obejmuje lata 2000-2004 i (gdzie było to możliwe) dane dotyczące 2005 r. lub jego części. Można więc założyć, że widoczne będą już pierwsze efekty zmian w polskim imporcie rybami i przetworami rybnymi, spowodowane akcesją w Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Autor opisuje wybrane orzeczenia, które dotyczyły interpretacji Nomenklatury Scalonej (zwanej dalej CN), zawartej w załączniku I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.Urz. L 256 z późn.zm.). Interpretacja reguł taryfikacji wymaga uwzględnienia orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.Przedstawione orzeczenia dotyczyły sporów w związku z wydaniem wiążących informacji taryfowych (WIT) przez organy celne. Wydana przez organ celny wiążąca informacja taryfowa podlega szczególnej ochronie prawnej. Uzyskanie WIT na określony towar przez importera jest gwarancją uznania zawsze tej samej klasyfikacji towaru, w każdym urzędzie celnym, na całym obszarze celnym Wspólnoty Europejskiej. Wskazana klasyfikacja towaru jest podstawą do obliczenia należności celnych i podatkowych od przywiezionego towaru. Importerzy, którzy uzyskali WIT, nie zawsze byli zadowoleni z otrzymanej klasyfikacji taryfowej. Przykładami są wyroki ETS opisane w artykule.
Ukraina ma istotny potencjał dla eksportu produktów rolnych w ramach Strefy Wolnego Handlu z UE. Kraje UE to jeden z głównych partnerów ukraińskich w handlu produktami rolnymi. Dlatego obecnie bardzo ważne jest, aby zrozumieć jakie konsekwencje będzie miało zniesienie ochrony celnej między Ukrainą i UE w handlu rolnym. W pracy poddano analizie warunki ochrony celnej wewnętrznych rynków w handlu produktami rolnymi między Ukrainą a UE. (abstrakt oryginalny)
W czerwcu 2009 r., po latach dyskusji, Unia Europejska rozpoczęła negocjacje z Kanadą w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu (SWH). Kanada jest jednym z partnerów handlowych UE2, z którym wymiana handlowa nie odbywa się na warunkach preferencyjnych, lecz na zasadach GATT/WTO. Idea utworzenia SWH wpisuje się w nową strategię Unii, przewidującą zawieranie dwustronnych porozumień handlowych równolegle do procesu rokowań wielostronnych Światowej Organizacji Handlu (WTO). Porozumienia dwustronne pozwalają bowiem uregulować stosunki w sferach nieobjętych kompetencjami WTO (tzw. porozumienia WTO plus). Według wstępnych założeń, umowa - oprócz dziedzin objętych porozumieniami WTO (m.in. handel towarami i usługami, handlowe aspekty własności intelektualnej i inwestycji, bariery techniczne) - obejmie takie dziedziny, jak: zamówienia publiczne, polityka konkurencji, rozwiązywanie sporów, współpraca regulacyjna (dla zapobiegania nowym barierom prawnym, administracyjnym i technicznym), przepływ siły roboczej (w tym wzajemne uznawanie dyplomów i kwalifikacji) oraz zrównoważony rozwój (np. skuteczne wprowadzanie w życie prawa pracy i przepisów ochrony środowiska. (fragment tekstu)
Na obszarze Unii Europejskiej są stosowane wspólne przepisy celne, co wynika z faktu, że kraje członkowskie tworzą unię celną. Zgodnie z systemem prawnym obowiązującym na obszarze UE regulacje prawne wydane w formie rozporządzeń obowiązują wszystkie państwa członkowskie państwa członkowskie i powinny być one opublikowane w unijnym Dzienniku Ustaw. Drugim źródłem unijnego prawa celnego są akty prawa wtórnego, czyli decyzje organów |Wspólnot - Rady i Parlamentu oraz Komisji w randze rozporządzeń. Ponadto wspomnieć należy również o istotnych pozostałych regulacjach wspólnotowych, obejmujących problematykę celną np. dotyczącą zwolnień celnych, wspólną taryfę celną, regulacje wprowadzające środki pozataryfowe.(fragment tekstu
Rada Unii Europejskiej postanowiła przedłużyć do końca 1994 r. preferencje celne dla krajów byłej RWPG przyznane po raz pierwszy w grudniu 1990 r. w związku ze zjednoczeniem Niemiec. [...] Głównym powodem przedłużenia obowiązywania regulacji przejściowych była nadal trudna sytuacja krajów objętych preferencjami i utrzymujące się tam wysokie bezrobocie. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia problem nieuczciwej konkurencji dotyczącej artykułów sprowadzanych i stawek celnych.
W wyniku reformy GSP i zaostrzenia wymogów kwalifikowania się do systemu znacznie zmniejszyła się liczba jego beneficjentów. Dla większości krajów, które utraciły status beneficjentów GSP reforma systemu nie oznacza jednak pogorszenia warunków dostępu do rynku unijnego, gdyż i tak mają przyznane preferencje celne na podstawie umów o wolnym handlu czy autonomicznych regulacji UE. Celem artykułu jest przedstawienie nowych zasad i warunków dostępu do rynku unijnego w świetle nowego systemu GSP (Generalized System of Preferences), w porównaniu do obowiązujących w ubiegłych latach, a także próba określenia skutków wprowadzonych zmian. W analizie zastosowano metodę analityczno-opisową, wykorzystano krajowe i zagraniczne źródła literatury, akty prawa wtórnego Unii Europejskiej w postaci rozporządzeń oraz sprawozdanie Komisji Europejskiej w sprawie systemu preferencji taryfowych za okres 2014-2016. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza ewolucji form i poziomu protekcji rynku artykułów rolno-spożywczych w okresie transformacji systemowej oraz problem ochrony polskiej gospodarki żywnościowej przed konkurencją zagraniczną.
Autor wyjaśnia, że Ogólny System Preferencji Celnych w Unii Europejskiej (w skrócie zwany GSP UE) ma za zadanie udzielanie przez UE preferencji celnych krajom rozwijającym się i najmniej rozwiniętym, ułatwiając handel zagraniczny, a tym samym rozwój gospodarczy w krajach rozwijających się i krajach najuboższych, oraz promowanie ich biorąc pod uwagę zrównoważony rozwój. System GSP UE ma za zadanie także promowanie przyjmowania i realizowania przez kraje trzecie (pozaunijne) międzynarodowych konwencji o podstawowym charakterze, dotyczących praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i dobrych rządów.
W artykule omówiono wpływ, jaki może mieć zniesienia opłat wyrównawczych na import towarów rolnych na cały rynek rolno-spożywczy w związku z członkostwem Polski w WTO.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.