Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Task assigned to municipalities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wykonywanie przez gminy rozlicznych zadań określonych w poszczególnych ustawach może napotykać problemy, które wynikają z różnych przyczyn, np.: braku utrwalonego skutecznego sposobu działania, niedostatków zasobów organizacyjnych (finansowych i rzeczowych), skali zadania, braku akceptacji społecznej bądź niedostatków prawa. Jednym ze źródeł wiedzy o takich trudnościach są niewątpliwie ich bezpośredni wykonawcy, bowiem to oni w codziennej praktyce obowiązani są je pokonywać. Celem prezentowanego opracowania jest prezentacja działalności Podkarpackiego Forum Sekretarzy jako podmiotu zrzeszającego praktyków samorządowych, których doświadczenie i opinie dostarczają informacji o przepisach prawa wymagających interwencji naprawczych. Podkarpackie Forum Sekretarzy - poprzez złożenie petycji zbiorowej - podjęło próbę zmiany przepisów prawnych rodzących w ocenie członków problemy praktyczne. Rozważania dotyczące tej kwestii uzupełnione zostały o wyniki badań empirycznych, które dotyczyły wskazania obszarów regulacji prawnych w zakresie zadań gmin, które stanowią źródło problemów praktycznych wraz z ich oceną. Ze względu na przyjętą metodologię ocena ta może stanowić impuls do szczegółowej analizy przepisów i formułowania wniosków de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Samorząd terytorialny, realizując zadania własne, wykonuje jednocześnie wiele funkcji państwowych lub takich, które państwo w drodze ustawy zleci jednostkom samorządu terytorialnego. Celem artykułu jest ustalenie głównych obszarów działalności państwa w zakresie zadań zlecanych do realizacji samorządom terytorialnym oraz porównanie nakładów finansowych na ich realizację. Przeprowadzenie badań w danym temacie umożliwi również wskazanie szczebla samorządu, który pod względem finansowym w zasadniczym stopniu realizuje zadania zlecone o charakterze majątkowym. Dla osiągnięcia celu dokonana zostanie szczegółowa analiza dotacji celowych przekazywanych z budżetu wojewody, jako części budżetu państwa, do samorządów terytorialnych z racji pełnionych przez nie zadań zleconych. (abstrakt oryginalny)
Poruszone w artykule problemy dotyczą dysfunkcyjnych obszarów w zakresie realizacji zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego z zakresu administracji rządowej. Celem artykułu jest identyfikacja przyczyn tych dysfunkcji. Na podstawie prowadzonych rozważań zaproponowano systemowe zmiany w tym zakresie. Ponadto podjęto próbę identyfikacji tych elementów, które powinny być brane pod uwagę w procesie kalkulacji kosztów realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Rozważania oparto głównie na analizie rozwiązań prawnych, krytycznej analizie literatury przedmiotu i zakończono je elementami aplikacyjnymi.(abstrakt oryginalny)
Autor rozpoczął od przedstawienia krótkiego rysu historycznego samorządu terytorialnego i definicji gminy. Funkcje gminy, w sensie administracyjnym, wynikają ze stawianych im zadań. Takie jednak instytucjonalne podejście sprowadzałoby całość problematyki do określenia zadań i roli samorządów lokalnych w rozwoju gminy. Na funkcje gminy należy spojrzeć szerzej i wyróżnić rodzaje działalności (pracy) wykonywanej przez jej mieszkańców. Dotyczy to, szczególnie gmin wiejskich, gdzie proces urbanizacji powoduje zacieranie typowo rolniczych funkcji obszarów wiejskich, czego teoretycznym przejawem może być koncepcja kontinuum miasto-wieś. Koncepcja ta jest efektem rezygnacji z wyobrażenia, że miasto i wieś, to biegunowe przeciwstawności.
5
Content available remote Zasady zlecania organizacjom pozarządowym wykonania zadań gminy
100%
Współpraca samorządu gminnego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w ostatnich latach w Polsce stale poszerza się. Umożliwia aktywizację różnych środowisk na rzecz rozwiązywania istotnych problemów lokalnych oraz częściowe zaangażowanie środków ze źródeł pozabudżetowych do realizacji ważnych społecznie celów i zadań. W okresie zagrożenia równowagi budżetów gmin ten argument jest bardzo istotny. Włączenie tzw. trzeciego sektora do realizacji ważnych społecznie zadań przyczynia się także do poprawy stanu świadomości społecznej o trudnych wyborach celów możliwych do osiągnięcia w okresie kryzysu finansów publicznych. (fragment tekstu)
W opracowaniu wskazałem główne i cząstkowe cele zadań realizowanych przez badaną gminę, przedsięwzięcia gospodarcze rozpoczęte i zaczynane od podstaw, które zawarte są w obligatoryjnym planie nakładów finansowych inwestycji tej gminy na lata 2005-2006, i fakultatywnym planie nakładów finansowych inwestycji na lata 2007-2013 oraz źródła ich finansowania, które stanowią odzwierciedlenie przyjętego przez gminę kierunku działań. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę wskazania zasad funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w powiązaniu z zadaniem publicznym związanym z zasobami mieszkaniowymi. Założeniem analizy było zawężenie problematyki wyłącznie do dwóch aspektów: prawnego i finansowego. W pierwszej kolejności omówiono kwestie związane z podstawami prawnymi tzw. gospodarki mieszkaniowej na szczeblu samorządowym, w drugiej zaś sposoby finansowania zadań z tego zakresu przez jednostki samorządu terytorialnego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że mimo podjęcia próby odniesienia się do jednostek samorządowych działających na poszczególnych szczeblach szczególne miejsce na rozważania przypadło gminie, na rzecz której ustawodawca zastrzegł najwięcej zadań z zakresu gospodarki mieszkaniowej. W powiązaniu z funkcjonowaniem tego szczebla samorządowego omówiono zasady dotyczące finansowania gospodarki mieszkaniowej przy uwzględnieniu form organizacyjnoprawnych oraz ich powiązania z gminnymi środkami budżetowymi, a także możliwościami pozyskania środków pozabudżetowych. (abstrakt oryginalny)
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz prowadzenie edukacji prawnej stanowi zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej finansowane z budżetu państwa z części będącej do dyspozycji wojewodów przez udzielanie dotacji celowej powiatom. W realizację zadania publicznego zaangażowane są również gminy, samorządy prawnicze oraz organizacje pozarządowe. Na tym tle autor przedstawia w artykule problemy badawcze i stara się znaleźć ich rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Sprawy regulowania należności pomiędzy podmiotami funkcjonującymi w ramach sektora finansów publicznych (do których zalicza się zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i reprezentujące Skarb Państwa organy administracji rządowej), w tym sprawy przekazywania dochodów, podobnie zresztą jak sprawy związane z dotacjami, traktuje się jako wewnętrzne transfery budżetowe, w ramach jednego sektora finansów publicznych. Powoduje to określone konsekwencje w zakresie obowiązku stosowania odpowiednich przepisów prawa, w tym w szczególności ustawy o finansach publicznych, Ordynacji podatkowej, a może też powodować pewne ograniczenia co do możliwości zastosowania we wzajemnych relacjach pomiędzy tymi podmiotami określonych instytucji prawa cywilnego, pomimo posiadanej przez jednostki samorządu terytorialnego osobowości prawnej i przyznanej jej ochronie prawnej, poprzez możliwość dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Artykuł porusza problematykę terminowego regulowania przez jednostki samorządu terytorialnego dochodów budżetowych związanych z realizacją zadań zleconych, z uwzględnieniem przysługującej im części w tych dochodach. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
84%
Uchwalenie 9 marca 2017 r. ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim wieńczy wieloletni proces tworzenia regulacji prawnych określających tryb oraz zasady funkcjonowania metropolii. Ustawodawca posługuje się terminem "związek metropolitalny". W praktyce rodzić to może szereg komplikacji z uwagi na podobieństwo nazwy do związku komunalnego. "Związek metropolitalny" nie jest jednak związkiem komunalnym w rozumieniu ustaw samorządowych. Niedopuszczalne jest nawet odpowiednie stosowanie do niego przepisów o związkach międzygminnych, powiatów czy powiatowo-gminnych. Mamy zatem do czynienia z nową instytucją samorządu terytorialnego, której utworzenie nie zmieni sposobu funkcjonowania jednostek zasadniczego podziału terytorialnego na obszarze aglomeracji górnośląskiej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono miejsce samorządu terytorialnego wśród instytucji ustrojowo-prawnych państwa, a zarazem współtworzącego system administracji publicznej w państwie. Omówiono uregulowania Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego oraz różne modele gospodarki lokalnej.
Konstytucyjny podział na zadania własne i zlecone samorządu gminnego stanowi jedną z gwarancji niezależności i samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zapewnienie, aby określone zadania publiczne były realizowane jak najbliżej obywateli, aby ci ostatni byli włączani w działalność organów władzy publicznej i współdecydowali o tym, w jaki sposób kształtowana jest ich rzeczywistość. Nadrzędnym celem takiego podziału jest urzeczywistnianie zasady demokratycznego państwa prawnego. Jednocześnie regulacje konstytucyjne odnoszące się do zadań własnych i zleconych wymagają dalszego rozwinięcia ustawowego i interpretacji. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że to nie względy efektywności czy łatwości realizacji zadań przez gminy decydują o zleceniu gminom określonego zadania, lecz względy finansowe.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka głównych przesłanek oraz konsekwencji podziału zadań samorządu terytorialnego na zadania własne i zlecone oraz wyeksponowanie pewnych kontrowersji z tym związanych. W szczególności krytycznej analizie poddano przyporządkowanie niektórych rodzajów zadań samorządowych (dotyczących najistotniejszych sfer działalności samorządowej, takich jak: pomoc społeczna, oświata czy ochrona zdrowia) do kategorii "własnych".(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza prawna obowiązujących regulacji w zakresie gwarancji prawnych związanych z zabezpieczeniem właściwej wysokości środków finansowych dla jednostek samorządu terytorialnego, otrzymywanych w formie dotacji celowych na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, oraz analiza dotychczasowych doświadczeń samorządu w zakresie sądowego dochodzenia roszczeń. Ochrona sądowa uprawnień do uzyskania dotacji celowych na realizację zadań zleconych pozostaje w ścisłym związku z charakterem prawnym tej formy zasilania finansowego. Prawo to nie ma charakteru tak oczywistego w zakresie wysokości i terminu wypłaty, jak np. w odniesieniu do subwencji ogólnej. Należna kwota dotacji celowej - jak podkreśla autorka - jest zdeterminowana obliczeniem kosztów niezbędnych dla zrealizowania zadania, które zawsze może być uznane za względne i generować spór. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono omówieniu zagadnienia funkcjonowania pomocy społecznej w Polsce. W pierwszej części przedstawiono zadania własne i zlecone gmin i powiatów w tym zakresie. W części drugiej, jako ilustrację poprzednich rozważań, zanalizowano pomoc społeczną w mieście na prawach powiatu - Łomży w latach 1999-2001.
16
Content available remote Finansowanie zadań zlecanych jednostkom samorządu terytorialnego
84%
W artykule poruszona została tematyka finansowania zadań zleconych w ujęciu obejmującym zarówno analizę kwestii prawnych, jak i analizę wielkości dotacji przekazywanych z budżetu państwa, w tym: w układzie działowym i regionalnym. Wskazano główne problemy związane z odpowiedzialnością za wykonywane zadania zlecone, przedstawiono różnorodność tych zadań, a także rozbieżne - nierzadko kontrowersyjne zdania na temat legalności dofinansowywania zadań zleconych ze środków własnych JST. W analizie finansowej zwrócono w szczególności uwagę na dotacje na zadania związane z administracją publiczną, odwołując się zarówno do danych źródłowych o środkach przekazywanym poszczególnym JST, jak też ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. W zakończeniu przedstawiono możliwe kierunki zmian systemowych finansowania zadań zlecanych obecnie jednostkom samorządowym. Przedmiotem artykułu są wyłącznie zadania zlecane JST w drodze ustawowej. Zadania przekazywane na podstawie (dobrowolnego) porozumienia nie dość, że znacznie mniejsze w ujęciu kwotowym, to także nie wiążą się z tak wieloma wątpliwościami i problemami jak zadania przekazywane jednostkom samorządowym obligatoryjnie.
Organizacje konsumenckie swoją aktywnością wspierają i uzupełniają działania organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego. Stanowią niezbędny i niezastąpiony element polityki konsumenckiej państwa w Unii Europejskiej. Przyczyniają się do realizacji wszystkich interesów i praw konsumentów zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Punktem wyjścia tego artykułu jest zwięzła prezentacja ewolucji światowego, europejskiego i polskiego konsumeryzmu, aby stworzyć kontekst dla ukazania roli i zadań organizacji konsumenckich współpracujących z samorządem terytorialnym w służbie ochrony konsumentów. W dalszej części tekst traktuje o uprawnieniach organizacji konsumenckich wynikających z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Ostatni wątek dotyczy Europejskiej Grupy Konsultacyjnej ds. Konsumentów jako forum współpracy europejskich organizacji konsumenckich. Konkluzja potwierdza tezę początkową o istotnej i wzrastającej roli organizacji pozarządowych w realizacji polityki konsumenckiej zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zdefiniowanie pojęcia zadania publicznego oraz wskazanie możliwych podziałów i modeli rozkładu zadań. Ponieważ współcześnie ustrój administracji publicznej kształtują zasady subsydiarności i decentralizacji, uwagę poświęcono przede wszystkim zadaniom publicznym wykonywanym na poziomie poszczególnych struktur samorządu terytorialnego. W rozważaniach odwołano się do literatury przedmiotu, obowiązujących regulacji prawnych (zarówno na gruncie konstytucyjnym, jak i ustawodawstwa zwykłego) oraz orzecznictwa dotyczącego analizowanej problematyki. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono proces przejmowania zadań z zakresu ochrony zdrowia przez samorządy terytorialne. Omówiono wielkość środków przekazywanych przez samorządy terytorialne na finansowanie ochrony zdrowia w latach dziewięćdziesiątych oraz konsekwencje procesu przekazywania zadań z zakresu ochrony zdrowia samorządom terytorialnym.
Proces interpretacji norm prawa administracyjnego wymaga odwołania się nie tylko do reguł wykładni językowej, lecz także do dyrektyw wykładni systemowej i funkcjonalnej. Wykładnia językowa nie może prowadzić do wniosków sprzecznych z wykładnią systemową i funkcjonalną. Wykładnia dokonana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w glosowanym orzeczeniu zasługuje na aprobatę, gdyż sąd prawidłowo odwołał się również do powyższych dyrektyw wykładni systemowej i celowościowej. Sąd słusznie przyjął, że w przypadku współistnienia więcej niż jednego podmiotu wskazanego w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. np. właściciela i podmiotu władającego nieruchomością - np. posiadacza zależnego), to właśnie podmiot faktycznie nią władający zobligowany jest do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.