Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax Identification Number (NIP)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Z dniem 1 stycznia 1996 r. wchodzi w życie ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników. Ustawa wprowadza powszechny obowiązek ewidencyjny rejestracji, określa zasady ewidencji podatników, zasady i tryb nadawania Numerów Identyfikacji Podatkowej (w skrócie zwanych NIP) oraz zasady posługiwania się tymi numerami.
Wiele firm nie spełnia dziś funkcji identyfikacyjnych. Przewidziane w prawie firmowym wymogi umieszczania w firmach spółek osobowych co najmniej nazwiska wspólnika mogą stanowić zagrożenie dla funkcji marketingowej firmy nie tylko, gdy wspólnik ten przestanie być wspólnikiem. Dziś funkcję identyfikującą przedsiębiorcę pełnią dużo skuteczniej numery wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników czy Krajowego Rejestru Urzędowego Pod- miotów Gospodarki Narodowej. Autor przychyla się do propozycji rezygnacji z prawa firmowego.(abstrakt oryginalny)
Ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz.U. nr 142 poz.702) w art.2 nakłada na - będące w rozumieniu odrębnych przepisów podatnikami - osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, a także na będące niezależnymi podatnikami zakłady (oddziały) osób prawnych, powszechny obowiązek ewidencyjny, na który składają się trzy podstawowe elementy, tj. obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, obowiązek okresowej aktualizacji danych zadeklarowanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym oraz obowiązek podawania skutecznie nadanego numeru NIP w sytuacjach i na żądanie podmiotów ściśle wskazanych w ustawie o NIP.
Stwierdzono, że w aktualnym stanie prawnym przedsiębiorcy podlegają różnorodnym wpisom do rejestrów i ewidencji gospodarczych. Część z nich ma na celu ustalenie statusu prawnego przedsiębiorcy przez jego otoczenie (rejestry przedsiębiorstw, spółdzielni, spółek i ewidencji nie mających osobowości prawnej przedsiębiorców), część ma znaczenie głównie dla odpowiednich organów administracji rządowej i samorządowej (rejestr gospodarki narodowej, NIP). Zwrócono uwagę na ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzającą z dniem 1 stycznia 2001 r. określone ramy dla działania jednolitych rejestrów przedsiębiorców i jednolite zasady postępowania przy rejestrowaniu przedsiębiorców.
Artykuł wyjaśnia w szczegółowy sposób, jak należy rozumieć cztery uproszczenia ("Quick fixes") wprowadzone do europejskiego systemu VAT. Te zmiany zostały przyjęte przez Radę 4 grudnia 2018 r. i zawarte są w Dyrektywie Rady (UE) 2018/1910, w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (EU) 2018/1912 i Rozporządzeniu Rady (EU) 2018/1909. Przyjęte rozwiązania dotyczą: 1) ustanowienia numeru indentyfikacyjnego VAT nabywcy jako przesłanki materialnej wymaganej w kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej; 2) dowodów potwierdzających transport lub wysyłkę towarów w kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej; 3) uregulowań w odniesieniu do transakcji łańcuchowych; 4) procedur w zakresie magazynu typu call-off stock. Artykuł zawiera również krótkie wyjaśnienie tego, w jaki sposób cztery uproszczenia zostały przyjęte. Artykuł wyjaśnia w szczegółowy sposób, jak należy rozumieć cztery uproszczenia ("Quick fixes") wprowadzone do europejskiego systemu VAT. Te zmiany zostały przyjęte przez Radę 4 grudnia 2018 r. i zawarte są w Dyrektywie Rady (UE) 2018/1910, w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (EU) 2018/1912 i Rozporządzeniu Rady (EU) 2018/1909.Przyjęte rozwiązania dotyczą:1) ustanowienia numeru indentyfikacyjnego VAT nabywcy jako przesłanki materialnej wymaganejw kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej;2) dowodów potwierdzających transport lub wysyłkę towarów w kontekście zwolnionej dostawywewnątrzwspólnotowej;3) uregulowań w odniesieniu do transakcji łańcuchowych;4) procedur w zakresie magazynu typu call-off stock. Artykuł zawiera również krótkie wyjaśnienie tego, w jaki sposób cztery uproszczenia zostały przyjęte.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Nip jako podstawowy element identyfikacji przedsiębiorcy
63%
Numer identyfikacji podatkowej (NIP) stanowi obok firmy, siedziby i adresu podstawowy element oznaczenia przedsiębiorcy. Niniejsze opracowanie, w oparciu o analizę obowiązującego prawa, w tym w szczególności ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) i ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 476 ze zm.), orzecznictwo oraz literaturę przedmiotu przedstawia źródła i zakres obowiązków przedsiębiorcy związanych z NIP, założenia i funkcje przypisywane tym obowiązkom oraz konsekwencje niestosowania się do nich, a także cechy relewantne NIP oraz elementy postępowania w sprawie nadawania i aktualizacji NIP.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienia związane z identyfikacją przedsiębiorców są objęte regulacją na gruncie zarówno publicznego, jak i prywatnego prawa gospodarczego. O ile jednak znaczenie regulacji prywatnoprawnych we wskazanym obszarze jest ograniczone do unormowania firmy przedsiębiorcy, o tyle domeną publicznego prawa gospodarczego są obowiązki identyfikacyjne przedsiębiorców sensu stricto, pozwalające na ustalenie ich tożsamości w sposób niebudzący wątpliwości. Są to obowiązki posługiwania się niepowtarzalnymi i niezmiennymi numerami NIP, KRS i REGON. Obowiązek posługiwania się firmą należy uznać za obowiązek identyfikacyjny sensu largo - z uwagi na brak absolutnego charakteru zasady wyłączności firmy nie zawsze pozwala on na pełną identyfikację przedsiębiorcy. Obowiązek ten stanowi odzwierciedlenie ogólnej zasady prawa nakazującej podmiotom prawa występowanie w obrocie w sposób nieanonimowy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problematykę związaną z występowaniem z wnioskiem o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia przez zagranicznych podatników. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na niekorzystną wykładnię, jaka kształtuje się wśród organów właściwych do wydania przedmiotowej opinii, dotyczącą konieczności rejestracji przez nierezydentów na potrzeby NIP w Polsce oraz konsekwencje braku owej rejestracji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.