Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax card
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Niniejszy artykuł poddaje analizie problematykę zróżnicowania wysokości podatku dochodowego jako konsekwencję dokonanego wyboru rodzaju rozliczeń podatku z urzędem skarbowym. Analizę przeprowadza się z użyciem metody symulacji opartej na analizie przypadku. Uwzględniono rozliczenia podatku dochodowego przez podmioty stosujące kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz zasady ogólne powiązane z prowadzoną przez podmiot podatkową księgą przychodów i rozchodów.(abstrakt oryginalny)
Karta podatkowa powinna być ważnym narzędziem kreowania dochodów gmin. Z racji swej konstrukcji powinna być również efektywnie wykorzystywana w realizacji celów gospodarczych polityki fiskalnej realizowanych również przez gminy, dla których jest dochodem własnym. Preferencje, jakie niesie ze sobą korzystanie z omawianej formy podatku dochodowego od osób fizycznych, odpowiednio zastosowane mogą być wykorzystane w rozwoju przedsiębiorczości i promowaniu wzrostu zatrudnienia. W sprzeczności z realizacją tych celów stoi jednak poziom obciążeń fiskalnych, jakie niesie ze sobą korzystanie z tej formy opodatkowania. W konsekwencji osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wybierają zasady ogólne podatku dochodowego, rezygnując z karty podatkowej. Ma to swoje negatywne skutki dla budżetów gmin. Podatek dochodowy opłacany w formie karty podatkowej zasila ich budżety w całości. Ten sam podatek opłacany w formie zasad ogólnych zasila gminy jedynie w 39,34%. W przypadku każdego podatnika rezygnującego z karty podatkowej na rzecz zasad ogólnych gmina traci ponad 60% potencjalnych wpływów podatkowych z podatku dochodowego.(fragment tekstu)
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru formy opodatkowania. Mogą rozliczać się z budżetem państwa na zasadach ogólnych lub wybrać jedną z uproszczonych formę opodatkowania. Celem artykułu jest dokonanie analizy porównawczej zryczałtowanych form opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W artykule przedstawiono uregulowania prawne dotyczące korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Ponadto dokonano analizy porównawczej omawianych form opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
Problemem badawczym analizowanym w niniejszym artykule jest zróżnicowanie form i stawek opodatkowania mikro i małych przedsiębiorstw. Motywacją do realizacji powyższego problemu badawczego jest chęć określenia wpływu stawek i form opodatkowania na wysokość faktycznie ponoszonych przez podmioty gospodarcze obciążeń podatkowych. Z kolei celem tekstu jest analiza możliwości oraz ekonomicznej racjonalności wykorzystania zróżnicowanych form opodatkowania przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. Realizując ten cel, wykorzystano kwerendę bibliograficzną metodę opisową oraz analizę danych finansowych podmiotu gospodarczego. W niniejszym artykule scharakteryzowano sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz zdefiniowano kryteria wyróżniające małą firmę spośród ogółu podmiotów gospodarczych. Wyszczególniono również oraz przedstawiono formy opodatkowania dostępne dla małych firm. Następnie zostały one opisane pod kątem kryteriów warunkujących możliwość zastosowania poszczególnych form oraz zasad ich funkcjonowania. Ostatnim krokiem było przedstawienie wad i zalet zryczałtowanych form opodatkowania oraz zasad ogólnych (abstrakt oryginalny)
Polityka fiskalna jest jednym z podstawowych narzędzi służących realizacji wyznaczonych celów gospodarczych i społecznych. Za pomocą poszczególnych elementów systemu podatkowego państwo może realizować wyznaczone funkcje i wpływać na decyzje podatników, a poprzez to kształtować politykę gospodarczą. W zakresie lokalnym politykę taką prowadzą jednostki samorządu terytorialnego. O ile jednak zadania stawiane przed gminami czy powiatami są ambitne, o tyle instrumentarium w obszarze władztwa podatkowego jest zdecydowanie niewystarczające. W artykule zawarto analizę konstrukcji jednego ze źródeł dochodów gmin, jakim jest karta podatkowa, w kierunku wykorzystania jej jako instrumentu wspierania mikroprzedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba określenia kierunków poszukiwań rozwiązań ewidencyjnych dla gospodarstw rolniczych w kontekście zaspokajania zapotrzebowania na informacje finansowe w świetle wyników badań dotyczących działalności pozarolniczej. Stanowić to będzie pierwszy krok na drodze do opracowania ram koncepcyjnych rachunkowości rolniczej, spełniających wymogi podatkowe i pozwalających na zaspokajanie podstawowych potrzeb informacyjnych w prowadzących ją gospodarstwach. (fragment tekstu)
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą korzystać z różnych form opodatkowania. Na wybór opodatkowania wpływ ma sytuacja finansowa podatnika, ale również ogólne warunki gospodarcze, przejrzystość przepisów podatkowych, możliwość korzystania z ulg i zwolnień, czy też wymogi dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku ze spowolnieniem gospodarki w poprzednich latach zarówno podmioty prawne, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą poszukują oszczędności, również tych podatkowych. Znajomość przepisów podatkowych i umiejętność wyboru właściwej strategii podatkowej dla prowadzonej działalności gospodarczej jest szczególnie ważna właśnie w takich warunkach. W związku z tym ważne jest, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą potrafiły opracować najlepszą dla siebie strategię podatkową. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie dlaczego karta podatkowa, mimo swych zalet, systematycznie traci na popularności oraz jakie zmiany w jej konstrukcji są niezbędne, aby omawiana preferencyjna forma opodatkowania dochodów stała się ważnym narzędziem polityki prorozwojowej prowadzonej przez gminy. Metodologia badania - Krytyczna analiza literatury przedmiotu, analiza aktów prawnych, danych statystycznych Ministerstwa Finansów. Wynik - Preferencje jakie niesie ze sobą korzystanie z omawianej formy podatku dochodowego od osób fizycznych, odpowiednio zastosowane, mogą być wykorzystane w rozwoju przedsiębiorczości i promowaniu wzrostu zatrudnienia. W sprzeczności z realizacją tych celów stoi jednak poziom obciążeń fiskalnych, jakie niesie ze sobą korzystanie z tej formy opodatkowania. W konsekwencji osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wybierają zasady ogólne podatku dochodowego rezygnując z karty podatkowej. Ma to swoje negatywne skutki dla budżetów gmin. Oryginalność/wartość - Kluczową wartością opracowania jest analiza elementów konstrukcji opodatkowania dochodów w formie karty podatkowej, wykazania błędów zawartych w tej konstrukcji, prowadzących do spadku popularności omawianej formy opodatkowania oraz wskazanie możliwości wykorzystania karty podatkowej do prowadzenia aktywnej polityki prorozwojowej w gminach.(abstrakt oryginalny)
Opodatkowanie kartą jest szczególną metodą ustalania podatku dochodowego od osób fizycznych. W pracy uporządkowano i przeprowadzono analizę reguł dotyczących opodatkowania w tej formie. Omówiono czynniki powodujące wzrost opodatkowania, oraz przedstawiono możliwości jego obniżenia.
W ramach niniejszego opracowania zostanie przedstawiona istota działalności gospodarczej w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych w polskich realiach gospodarczych. Właściwym celem opracowania jest analiza punktów zerowych (granicznych) w podatku dochodowym od osób fizycznych w polskich realiach gospodarczych tj. takich uwarunkowań dla uproszczonych form opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany) i zasad ogólnych które zapewnią niepłacenie podatku dochodowego. W konsekwencji analizie poddane zostaną warunki brzegowe, w których dochód do opodatkowania będzie wynosił zero, jak również analizowane będą inne parametry, od których zależny jest podatek dochodowy w przypadku ryczałtowych form opodatkowania. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest opodatkowaniu przedsiębiorców podatkami lokalnymi w Polsce. Pokazano w nim, jakimi podatkami lokalnymi są oni opodatkowani i jaki jest wpływ tych podatków na działalność gospodarczą i jej wynik finansowy. Opracowanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej przedstawione zostały podatki, stanowiące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, w drugiej zaś obciążenia wyniku finansowego przedsiębiorcy.
W pracy podjęto próbę analizy progowej, określenia wielkości krytycznych, przy wyborze najkorzystniejszego sposobu opodatkowania działalności gospodarczej.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach obowiązującego prawa mogą dokonać wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej. Dokonany wybór wiąże się z określonymi skutkami prawnopodatkowymi dla podatników oraz budżetów związków publicznoprawnych, w tym gmin. Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, które elementy zmienionej w wyniku tzw. Polskiego Ładu konstrukcji prawnej ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej wywierają wpływ na finanse samorządowe i w jaki sposób. Punktem wyjścia dla realizacji tego założenia jest dokonana analiza formalno-dogmatyczna, uzupełniona poglądami doktryny i orzecznictwa organów podatkowych oraz materiałami statystycznymi Ministerstwa Finansów. (abstrakt oryginalny)
Dla niektórych sytuacji ustawodawca przewiduje możliwość opodatkowania w formach uproszczonych, polegających na zasadach ogólnych lub na zastosowaniu innej metody obliczenia podatku. Autorka przedstawiła wady i zalety zryczałtowanych form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Następnie oceniła praktykę funkcjonowania tego typu uproszczonych form.
15
Content available remote Jaką formę opodatkowania dochodu wybrać dla działalności budowlanej?
63%
Współcześnie, w okresie dużego bezrobocia i niekorzystnej polityki zatrudnienia wielu z nas podejmuje kroki w kierunku prowadzenia własnej firmy. Samozatrudnienie niewątpliwie wiąże się z doborem odpowiedniej strategii podatkowej. Eksperci twierdzą, że głównym czynnikiem utrudniającym wybory przedsiębiorców są niestabilne i zawiłe przepisy prawne oraz duża dynamika ich zmian. Zarządzanie podatkami ma zróżnicowany wymiar. W zależności od formy organizacyjnej, wielkości firmy wyróżnia się różne motywy, cele decyzji odnośnie optymalnego opodatkowania. W charakterze mikroprzedsiębiorstw osób fizycznych decyzje te są podejmowane najczęściej w oparciu o cele osobiste podatnika. Artykuł przedstawia problem wyboru formy opodatkowania dochodu małych firm, zarządzanych przez osoby fizyczne. Obecny system podatkowy przewiduje opodatkowanie w tej kwestii kartą podatkową, zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, stawką liniową czy też podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Celem pracy jest zapoznanie z metodami rozliczeń oraz analiza przyjętej przez badany podmiot formy opodatkowania z innymi możliwymi metodami kalkulowania podatku. (abstrakt oryginalny)
16
63%
W artykule przedstawiono znaczenie dochodów własnych gminy w realizacji jej zadań. Analizą objęte zostały w szczególności wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych opłacanego w formie karty podatkowej. Przybliżono również istotę karty podatkowej jako zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów przedsiębiorstw osób fizycznych. Ponadto w artykule przedstawiono, jak kształtowały się dochody własne gmin oraz dochody z karty podatkowej w latach 2005-2014. Podjęto także próbę analizy i oceny wpływu dochodów z karty podatkowej na dochody własne gmin w badanym okresie. Przedstawiono również strukturę dochodów własnych w celu zobrazowania marginalnego znaczenia wpływów z karty podatkowej na tle innych dochodów podatkowych gminy.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy, podejmując decyzje gospodarcze, muszą uwzględniać wiele uwarunkowań rynkowych, ekonomicznych, prawnych i społecznych. Jednym z nich jest system podatkowy. Podatki kształtują zachowania i sytuację finansową przedsiębiorstw, zarówno dużych, jak i małych. W literaturze ekonomiczno-finansowej przeważają rozważania dotyczące opodatkowania dużych przedsiębiorstw. Problemy obciążeń fiskalnych, które niewątpliwie wywierają istotny wpływ na egzystencję i rozwój małego przedsiębiorstwa, nieczęsto są podejmowane przez teorię finansów w sposób systematyczny. (fragment tekstu)
Głównym celem prowadzenia ewidencji podatkowej przez małe jednostki gospodarcze jest zabezpieczenie interesów państwa, związanych z ustaleniem i prawidłowym rozliczeniem zobowiązań podatkowych. Celem artykułu jest ogólna charakterystyka form opodatkowania małych jednostek gospodarczych i przeprowadzenie analizy porównawczej uproszczonych form ewidencji podatkowej.
19
Content available remote Dylematy polityki fiskalnej małych firm
51%
Na początku artykułu opisano podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Następnie omówiono opodatkowanie działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne oraz dylematy wyboru formy opodatkowania. Scharakteryzowano opodatkowanie w formie karty podatkowej, zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz opodatkowanie na zasadach ogólnych.
W artykule przedstawiono istotę uproszczonych form opodatkowania małych i średnich przedsiębiorstw, poczynając od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez kartę podatkową aż po opodatkowanie na zasadach ogólnych, gdzie podstawową formą opodatkowania jest księga przychodów i rozchodów. Opisano możliwości opodatkowania w ramach każdej z tych form, wskazując jednocześnie zalety wynikające z przyjęcia danego sposobu opodatkowania, jak i jego ograniczenia. W zakończeniu przedstawiono najważniejsze zmiany, które wprowadzono w 2007 r. Jak również takie, które zaczną obowiązywać od roku 2008. Właśnie te najnowsze zmiany wymagają, zdaniem autorki, szczególnego zaakcentowania, gdyż przychód roku 2007 r. może wpłynąć w znaczący sposób na wybór formy opodatkowania w roku następnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.