Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax deductible
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Przyjęty przez polskiego ustawodawcę model opodatkowania osób fizycznych ma charakter progresywny, który przewiduje zerową stawkę podatkową, z uwagi na wprowadzenie kwoty wolnej od podatku. Kwota ta stanowi mało poznane narzędzie realizacji zasady sprawiedliwości opodatkowania. Jednak w przyjętym w Polsce rozwiązaniu nie realizuje się doktrynalnych zasad jej funkcjonowania. Brak waloryzacji oraz to, że jest ona jedną z najniższych wartościowo kwot wolnych w krajach Unii Europejskiej powoduje, że nie spełnia przypisanej jej roli, zaś państwo uszczupla dochody również tych osób, które zarabiają poniżej minimum egzystencjonalnego. Nieprawidłowym jest rozpatrywanie podwyższenia kwoty wolnej od podatku jedynie w kontekście zmniejszenia wpływów budżetowych. Odpowiednia zmiana wpłynie na strukturę dochodów budżetowych w kierunku podatków pośrednich, zwiększy siłę nabywczą ludności, pobudzi popyt konsumpcyjny. Kwota wolna od podatku powinna być narzędziem długookresowej polityki podatkowej oraz realizacji sprawiedliwości opodatkowania osób fizycznych. (abstrakt oryginalny)
Podatek od towarów i usług jest jednym z najważniejszych źródeł wpływów budżetowych. Jego szczególne znaczenie w krajach Unii Europejskiej było powodem, dla którego Polska, przystępując do Wspólnoty, w pierwszym rzędzie musiała dokonać harmonizacji przepisów z prawem wspólnotowym właśnie w zakresie tego podatku. Następstwem tego była radykalna zmiana w uregulowaniach rządzących polskim podatkiem VAT, wprowadzona od 1 maja 2004 r. Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług wywarły wpływ na realizację podstawowego prawa podatnika podatku VAT - prawa do odliczeń podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących jego działalności. Prawo to, decydujące o zasadzie neutralności podatku VAT, przysługuje podatnikowi wtedy, kiedy pomiędzy podatkiem naliczonym a podatkiem należnym z tytułu jego działalności opodatkowanej zachodzi bezpośredni związek. Tematem artykułu jest analiza wybranego zagadnienia dotyczącego prawa do odliczeń - odliczania częściowego podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących sprzedaży opodatkowanej, zwolnionej i nie podlegającej opodatkowaniu, w świetle przepisów obowiązujących do 30 kwietnia 2004 r. i od 1 maja 2004 r. Szczególną uwagę zwrócono na bezpośredni związek, jaki zachodzi pomiędzy kwotami odliczeń a wartością sprzedaży opodatkowanej podatnika. (abstrakt oryginalny)
Kwestia możliwości odliczania podatku naliczonego z faktur, na których wskazany dostawca nie był rzeczywistym dostawcą towarów lub usług, stała się jednym z tematów najczęściej powracających na wokandę Trybunału Sprawiedliwości w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Patrząc po sądach krajowych, które przedstawiały pytania prejudycjalne, sprawa dotyczyła postępowań prowadzonych w szczególności w państwach, które przystąpiły do UE w 2004 r. lub później. Fałszywi dostawcy na fakturach to nie był jednak tylko problem nowych państw członkowskich. Interesujące jest, że analiza orzecznictwa TS wskazuje na istotne doprecyzowanie stanowiska Trybunału w 2021 r., którego nie można uzasadnić jedynie rozpatrywanymi stanami faktycznymi, na tle których zadano pytania prejudycjalne. Nowe podejście TS w pełni zaprezentował w wyroku z 9.12.2021 r., C-154/20, Kemwater ProChemie s.r.o. przeciwko Odvolací finanční ředitelství - dalej wyrok TS C-154/20, Kemwater ProChemie - którego tezy pokrótce chcielibyśmy zestawić z wyrokiem z 22.10.2015 r., C-277/14, PPUH Stehcemp sp.j. Florian Stefanek, Janina Stefanek, Jarosław Stefanek przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Łodzi - dalej wyrok TS C-277/14, PPUH Stehcemp - charakterystycznym dla wcześniejszej linii orzeczniczej TS, zapoczątkowanej w głównej mierze wyrokiem z 21.06.2012 r., C-80/11 i C-142/11, Mahagében Kft przeciwko Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-dunántúli Regionális Adó Főigazgatósága i Péter Dávid przeciwko Nemzeti Adó- és Vámhivatal Észak-alföldi Regionális Adó Főigazgatósága. Kilkanaście wyroków i postanowień dotyczących omawianego problemu obrazuje skalę problemów, przed którymi stanęli podatnicy, organy podatkowe i sądy krajowe w różnych państwach członkowskich. Wydawałoby się, że ostatnie wyroki, w których TS doprecyzował stanowisko, zamykają ostatecznie dyskusję na ten temat. W naszej jednak ocenie stanowisko TS zaprezentowane w wyrokach w 2021 r. oznacza, że w niektórych przypadkach, w których odliczenie z faktury od fałszywego dostawcy nie było - na podstawie wcześniejszej linii orzeczniczej TS - kwestionowane, może obecnie zostać przez organy podatkowe podważone. W artykule wskażemy, jakie trudności i ryzyka niesie ze sobą uwzględnienie ostatnich tez TS. Zaproponujemy również praktyczne podejście do rozwiązania problemu, które - jak zakładamy - zapoczątkuje dyskusję nad wypracowaniem optymalnego rozwiązania w zakresie odliczania podatku z faktur wystawionych przez fałszywych dostawców.(abstrakt oryginalny)
Od 1.04.2014 r. samochody, których cechy zbliżone są do aut osobowych, objęto ograniczeniami w odliczaniu VAT. Pełne obniżenie podatku należnego o naliczony związany z ich nabyciem i eksploatacją wchodzi w grę jedynie po wykluczeniu możliwości użycia pojazdu do celów osobistych podatnika lub osób przez niego zatrudnionych. Przez niemal rok stosowania przepisów ustawy o VAT wprowadzających te ograniczenia podatnicy przekonali się, że bardzo trudno spełnić ten warunek.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie nowych zasad odliczania podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z określonymi pojazdami samochodowymi. Jak również możliwość wykorzystywania przez podatników VAT samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych do 3,5 tony zarówno do celów służbowych jak i prywatnych. (fragment tekstu)
Z przepisów dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - dalej dyrektywa 2006/112/WE - i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości wynika, że jedynymi warunkami powstania prawa do odliczenia - i to bez względu na źródło powstania podatku naliczonego - jest nabycie towarów/usług przez podatnika oraz wykorzystanie tych towarów/usług do czynności opodatkowanych. Wszystkie pozostałe warunki, takie jak: posiadanie właściwej faktury, wykazanie kwoty podatku należnego, ujęcie faktury w odpowiedniej ewidencji czy deklaracji, wypełnienie obowiązków sprawozdawczych, są jedynie warunkami formalnymi uprawniającymi do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego. W wyroku z 18.03.2021 r., C-895/19, A. przeciwko Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej - dalej wyrok TS C-895/19, A. - TS po raz kolejny potwierdził ten pogląd, przywracając zasady rozliczeń transakcji objętych odwrotnym obciążeniem do stanu sprzed 1.01.2017 r. Trybunał Sprawiedliwości potwierdził tym samym wyrażany już wcześniej pogląd, że dla tego rodzaju transakcji egzekwowanie zobowiązania przy jednoczesnej odmowie wykonania prawa do odliczenia byłoby zupełnie sprzeczne z zasadą neutralności, która jest fundamentalna dla całego systemu VAT.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wady i zalety nowych przepisów Ustawy VAT, obowiązujących w Polsce po 1 kwietnia 2014 roku, dotyczących zakupu: samochodów osobowych, części zamiennych oraz paliwa do tych samochodów w firmach. Nowe przepisy wprowadziły generalne domniemanie używania przez podatników pojazdów samochodowych zarówno na potrzeby działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. W takiej sytuacji podatnikowi przysługuje możliwość odliczenia 50% podatku VAT od faktury zakupu samochodu osobowego, od rat leasingowych i wszystkich kosztów eksploatacyjnych, w tym zakupu paliwa. Jeśli podatnik zadeklaruje używanie samochodu osobowego wyłącznie do celów biznesowych, wtedy przysługuje mu 100% zwrotu VAT-u, ale musi udowadniać to drobiazgową ewidencją. Jak wynika z zaprezentowanej w opracowaniu symulacji, dotyczącej zakupu samochodu osobowego w różnych cenach, w ramach leasingu operacyjnego, nowe przepisy VAT-u są korzystniejsze dla przedsiębiorców kupujących samochody droższe. (abstrakt oryginalny)
Wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego stanowi ważny instrument przeciwdziałania oszustwom i nadużyciom podatkowym. Jednak jego stosowanie może prowadzić do naruszenia praw podatnika i zaburzenia systemu VAT. Dlatego organy podatkowe mogą odmówić podatnikowi prawa do odliczenia tylko w wyjątkowych okolicznościach. Ważne znaczenie dla ich oceny ma wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 25.05.2023 r., C-114/22, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie przeciwko W. sp. z o.o. - dalej wyrok TS C-114/22, W. sp. z o.o.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Konkurencja na rynku jednego procenta
75%
Niniejszy artykuł stanowi próbę przedstawienia i wyjaśnienia funkcjonowania mechanizmu rynkowego na rynku jednego procenta. W artykule podjęto problem niezamierzonych konsekwencji zamierzonych działań, jakimi było wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego mechanizmu jednego procenta. Chodzi tu o możliwość przekazania 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). W efekcie wprowadzonych regulacji wytworzył się rynek jednego procenta - OPP prowadzą na nim walkę konkurencyjną o pieniądz, którym mają prawo dysponować podatnicy. Celem artykułu jest zgłębienie mechanizmu konkurencji na rynku jednego procenta i poznanie metod prowadzenia walki konkurencyjnej. Postawiono hipotezę, że OPP mogą albo same ponosić ciężar konkurencji o 1% podatku, albo przerzucać go na swoich podopiecznych. W toku rozważań odniesiono się do statystyk Ministerstwa Finansów oraz sprawozdań merytorycznych i finansowych badanych OPP.(abstrakt oryginalny)
Od nowego roku wejdą w życie liczne zmiany przepisów regulujących zasady odliczania podatku naliczonego. Na ogół mają one charakter porządkowo-redakcyjny i są skutkiem zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego. Dotyczą on w szczególności ustalania kwot podatku naliczonego, terminów odliczania, korekt podatku naliczonego, ograniczenia odliczeń, zasad wyliczania proporcji odliczanego podatku. Wprowadza je ustawa z 7.12.2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zwana ustawą nowelizującą.(fragment tekstu)
Wydany 15.05.2019 r. wyrok Trybunału Sprawiedliwości w polskiej sprawie C-235/18, Vega International Car Transport and Logistic - Trading GmbH przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie - dalej wyrok TS C-235/18, Vega - z pozoru marginalny (w składzie trzech sędziów, bez uprzedniej opinii rzecznika generalnego), wywołał ożywioną dyskusję praktycznie w całej Unii Europejskiej, dotyczącą kwali?kowania dla potrzeb VAT sprzedaży paliwa z wykorzystaniem kart paliwowych. W ocenie autorki ostatnimi laty TS nie wydał tak ważnego wyroku, który może mieć wpływ na rzeczywistość gospodarczą dla dużej rzeszy przedsiębiorstw w UE. Kwestią zasadniczą jest określenie, czy tezy w nim zawarte mogą być odniesione wyłącznie do stanu faktycznego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia, czy jest to stanowisko uniwersalne, odnoszące się do większości tego rodzaju transakcji. W  artykule przedstawiono dotychczasowy sposób rozliczeń w  VAT z  użyciem kart paliwowych, stanowisko TS w tej kwestii oraz zaprezentowano możliwy sposób rozwiązania swoistego węzła gordyjskiego, jaki powstał po tym wyroku.(abstrakt oryginalny)
W spółdzielniach mieszkaniowych mamy do czynienia zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i zwolnionymi z podatku na podstawie przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W takich przypadkach rodzi się problem, w jakiej wysokości można odliczyć VAT naliczony w przypadku czynności zafakturowanych, niedających się w żaden sposób przypisać do konkretnego nośnika. Nośnikami kosztów w spółdzielniach mieszkaniowych są bowiem: lokale mieszkalne, lokale przynależne do lokali mieszkalnych, a mianowicie garaże i miejsca postojowe, oraz lokale usługowe. Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem gospodarczym obejmującym swym działaniem całość budynku czy budowli, to do odliczenia VAT naliczonego służy wyliczona proporcja, będąca udziałem sprzedaży opodatkowanej w ogóle przychodów uzyskanych przez spółdzielnię mieszkaniową.(abstrakt oryginalny)
Minister Finansów w tym roku uznał, że do końca kwietnia można przyznać 1 proc. z podatku od osób fizycznych za 2003 rok na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. W artykule przedstawiono wysiłki tych organizacji w informowaniu i zabieganiu o datki, które odpisuje się od podatku.
Od 1.01.2016 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o VAT wprowadzające obowiązek stosowania przez podatników tzw. prewspółczynnika odliczenia podatku naliczonego. Była już o nich mowa w "Rachunkowości" nr 6/2015. Wracamy do tego tematu, wskazując, kto w praktyce jest obowiązany do ustalania tej wstępnej proporcji i co należy przy tym wziąć pod uwagę. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie procesu ograniczania podatnikowi podatku VAT prawa do pomniejszania podatku należnego o podatek na-liczony, który to proces nazwano ademptoryzacją podatku VAT. Prawo takie jest immanentną częścią istoty podatku od wartości dodanej. Zniekształcanie owej istoty podatku od towarów i usług powoduje przekształcanie go w wielofazowy podatek kaskadowy. (fragment tekstu)
Podatek naliczony ostatecznie kształtuje wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. Dnia 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie przepisy ustawy zmieniającej wprowadzające tzw. preproporcję. Realizacja prawa do odliczenia podatku naliczonego, służącego tzw. działalności mieszanej (opodatkowanej VAT i nieopodatkowanej VAT), komplikuje się tym bardziej, gdy dokonany zakup towaru bądź usługi związany będzie z trzecim typem działalności - podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale korzystającej ze zwolnienia od podatku. Zastosowanie preproporcji nie wyłącza bowiem stosowania proporcjonalnego odliczenia podatku od towarów i usług opartego o tzw. strukturę sprzedaży. Niniejsze rozważania stanowią próbę oceny wprowadzanych rozwiązań w kontekście racjonalizacji mechanizmu podatku od towarów i usług, stanowiącego blisko połowę wpływów do budżetu państwa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie prawa do odliczenia straty z działalności gospodarczej jako szczególnej preferencji podatkowej adresowanej do przedsiębiorców, wskazanie uwarunkowań stosowania prawa do odliczenia straty podatkowej oraz skali, zakresu i skutków jego wykorzystania przez przedsiębiorców w ostatnich latach podatkowych (fragment tekstu)
Organizacja, a także prowadzenie programu lojalnościowego (którego okres trwania jest przeważnie obliczony na wiele kolejnych lat), wiąże się ze znacznymi kosztami. Trudno więc się dziwić, że podstawowym zagadnieniem finansowym, przed którym stają organizatorzy programu, jest możliwość zaliczenia kosztów zorganizowania takiej akcji do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług ograniczają możliwość odliczenia podatku VAT od leasingowanych samochodów. Prawo podatników od odliczania podatku VAT naliczonego stopniowo jest zawężane, a powinno być odwrotnie. Chodzi o samochody osobowe wykorzystywane w działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W obliczu aktualnych wyzwań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego wynikających z obniżenia dochodów oraz wzrostu wydatków warto zastanowić się nad możliwościami poprawy stanu finansów. Jednym ze sposobów jest zwiększenie kwoty odliczonego podatku VAT. W artykule podjęto próbę przybliżenia problematyki związanej z prawem do odliczenia podatku VAT dotyczącym inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.