Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax fraud
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawiono działanie systemu opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Opisano oszustwa podatkowe jakie mogą wiązać się z tego typu transakcjami, podano konsekwencje takich oszustw i możliwości przeciwdziałania temu zjawisku. Zaprezentowano także wybrane koncepcje opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych.
2
100%
Funkcjonujący w UE wspólny system podatku od wartości dodanej posiada elementy konstrukcyjne, które umożliwiają dokonywanie uszczupleń dochodów budżetowych z tego podatku. Szacuje się, że różnica między teoretycznymi wpływami z podatku VAT a rzeczywistymi dochodami budżetowymi z tego tytułu wynosi w całej UE ok. 100 mld EUR rocznie. Jednym z elementów konstrukcji podatku VAT umożliwiającym zaistnienie przedmiotowych uszczupleń jest mechanizm naliczenie-odliczenie, bez którego jednak nie byłoby możliwe funkcjonowanie podatku od wartości dodanej w obecnym kształcie. W Dyrektywie 2006/112/UE oraz przepisach ustawodawstw poszczególnych państw członkowskich zawarto jednak regulacje mające na celu przeciwdziałanie dokonywaniu nadużyć w tym podatku. Regulacje te utrudniają dokonywanie uszczupleń w dochodach budżetowych, jednak nie eliminują ich całkowicie.(abstrakt oryginalny)
W wyniku transformacji ustrojowej zwiększyła się skala oszustw podatkowych. Jednym z instrumentów przeciwdziałania oszustwom podatkowym jest szacowanie podstawy opodatkowania. Regulacje wymieniają metody szacowania podstawy opodatkowania. Wskazują także na inne metody niż te wymienione w przepisach. W artykule oceniono stosowanie metod szacowania podstawy opodatkowania przez organy administracji skarbowej. W badaniach wykorzystano sprawy prowadzone przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Sprawy dotyczyły różnego rodzaju działalności podatników. Metodą stosowaną przez organy podatkowe była inna metoda niż te wprost wymienione w przepisach. Jej wykorzystanie wymaga uwzględnienia różnych czynników. Zaproponowano wydanie wytycznych w zakresie stosowania innych metod niż te wprost wymienione w przepisach(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rozwiązań prawnych i instytucjonalnych, których wprowadzenie w ostatnich latach w Polsce miało przyczynić się do zahamowania wyłudzeń w podatku od towarów i usług spowodowanych funkcjonowaniem podmiotów biorących udział w przestępstwach karuzelowych. W artykule dokonano charakterystyki poszczególnych metod walki z przestępczym procederem oraz oceny wprowadzonych rozwiązań. Przeanalizowano również dane dotyczące luki podatkowej w latach 2006-2017, której wielkość w przeważającej mierze wynika z uszczupleń spowodowanych wyłudzeniami podatku od towarów i usług przez podmioty biorące udział w karuzelach VAT-owskich. W części podsumowującej przedstawiono wnioski i sugestie odnośnie do wprowadzenia kolejnych rozwiązań prawnych i instytucjonalnych, które mogłyby przyczynić się do jeszcze skuteczniejszej walki z tego typu przestępczymi działaniami.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Szara strefa w Europie
80%
Jednym z ważniejszych problemów występujących w gospodarkach krajów europejskich jest istnienie szarej strefy. Jej udział w PKB w najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajach Europy Wschodniej jest ponad trzykrotnie wyższy niż w najbogatszych krajach Europy Zachodniej. Ważnym aspektem funkcjonowania szarej strefy są oszustwa podatkowe lub też unikanie podatków w granicach prawa. Przedsiębiorstwami, które przede wszystkim prowadzą działania mające na celu unikania podatków, są korporacje transnarodowe. Wykorzystują w tym celu raje podatkowe oraz stosują ceny transferowe. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące związania sądów państwa członkowskiego zaświadczeniem o ustawodawstwie właściwym (E101 i A1) w razie stwierdzenia oszustwa. Zarówno w polskiej literaturze, jak i judykaturze orzeczeniom z tego zakresu przypisuje się różne skutki. Zdaje się dominować przeświadczenie o osłabieniu mocy wiążącej wspomnianych zaświadczeń. Artykuł ma na celu krytyczną takiego zapatrywania, a także sformułowanie wniosków płynących z rysującej się linii orzeczniczej. Pierwsza część artykułu została opublikowana w poprzednim numerze PiZS. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące związania sądów państwa członkowskiego zaświadczeniem o ustawodawstwie właściwym (E101 i A1) w razie stwierdzenia oszustwa. Zarówno w polskiej literaturze, jak i judykaturze orzeczeniom z tego zakresu przypisuje się różne skutki. Zdaje się dominować przeświadczenie o osłabieniu mocy wiążącej wspomnianych zaświadczeń. Artykuł ma na celu krytyczną analizę takiego zapatrywania, a także sformułowanie wniosków płynących z rysującej się linii orzeczniczej. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Problem oszustw podatkowych na przykładzie podatku VAT
80%
W artykule zaprezentowano problem oszustw podatkowych w podatku VAT (podatku od towarów i usług). Rozważania rozpoczęto od zdefiniowania pojęcia oszustwa podatkowego. Następnie wskazano na definicje unikania i uchylanie się od opodatkowania. Kolejno zaprezentowano wielkość strat budżetu państwa z tytułu braku odprowadzonego podatku VAT w Polsce i pozostałych krajach UE. W ostatniej części artykułu wskazano na konsekwencje oszustw podatkowych.(abstrakt oryginalny)
9
80%
One of the phenomena that can be observed in the economy is tax evasion. It has different forms like unreliable tax evidences. This problem concerns also income taxes. In order to protect the interests of the State Treasury and to ensure fair competition in the economy, measures must be available to prevent the occurrence of such attempts. The effect of unreliable tax evidences is estimation of the tax base. The provisions point out different methods of estimating of the tax base. Polish legislation provides tax authorities with a list of six tax base estimation methods they can use. In cases when none of these methods is applicable, tax authorities may use other methods serving the same purpose, but the law (the Tax Ordinance Act) does not indicate what these methods should be. The aim of the article is to evaluate the necessity of elaboration other methods of the tax base estimation than those indicated in the Tax Ordinance Act. The analyse of using the methods of estimating of tax base by the tax authorities was given. The scope of the analyse were different cases from the administrative court. The cases concerned different types of methods of tax estimation used by tax administration. In the majority of analysed cases the other methods than pointed out in the provisions or literature data were used. The implementation of rules concerning other methods of estimating of tax base was proposed. (original abstract)
Celem rozważań jest wskazanie na ryzyko związane z podejrzeniem przedsiębiorcy o zaangażowanie w proceder oszustw podatkowych. Rozważania rozpoczęto od zdefiniowania pojęcia przestępczości gospodarczej. Kolejno zaprezentowano regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności karnej z tytułu oszustw podatkowych. Następnie wskazano na pojęcie zachowania należytej staranności jako elementu mogącego uchronić przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością karną z tytułu ryzyka przestępczości gospodarczej. Metodykę badania oparto na krytycznej analizie literatury. W pracy wykorzystano literaturę krajową i zagraniczną. Rozważania oparto również na aktach prawnych obowiązujących na szczeblu krajowym i międzynarodowym. W wyniku przeprowadzonej analizy wskazano, że przedsiębiorcy muszą w sposób wydajny i przemyślany zarządzać ryzykiem związanym z przestępczością gospodarczą poprzez wdrożenie procedur, które pozwolą zapobiegać ewentualnym naruszeniom, a w razie ich zaistnienia, pozwolą na skuteczną reakcję(abstrakt oryginalny)
11
80%
Według opinii ekspertów podatkowych oszustwa karuzelowe stanowią aktualnie najpoważniejszą grupę przestępstw skarbowych w całej Unii Europejskiej. Skutkami działania przestępców jest znaczne uszczuplenie budżetów państw członkowskich. Tego rodzaju przestępczość wykorzystuje zaawansowane schematy transakcyjne związane z konstrukcją podatku od wartości dodanej (VAT) w celu uniknięcia zapłaty podatku VAT należnego lub wyłudzenie zwrotu VAT poprzez stworzenie fikcji gospodarczej polegającej na okrężnym ruchu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Wyrażenie "karuzela" odnosi się do takiego sposobu przeprowadzania transakcji pomiędzy poszczególnymi podmiotami zaangażowanymi w przestępstwo, by w ostatniej fazie łańcucha dostaw towar wrócił do podmiotu z państwa pochodzenia (pierwszej firmy w karuzeli).(abstrakt oryginalny)
Zniesienie z dniem 1.01.1993 r. granic celnych między państwami członkowskimi UE było wyrazem praktycznej realizacji zasady swobodnego przepływu towarów wewnątrz Unii. Z jednej strony ułatwiło to handel wewnątrzwspólnotowy, z drugiej zaowocowało pojawieniem się nowych typów oszustw podatkowych w podatku VAT. Oszustwa te, zwane oszustwami w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, związane są przede wszystkim z dokonywaniem pozornych wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć towarów, w których zaangażowanych może być wiele podmiotów. Oszustwa w transakcjach wewnątrzwspólnotowych przynoszą ogromne straty budżetom państw członkowskich UE. Szacuje się, że roczny ubytek dochodów budżetowych z tego tytułu wynosi ok. 100 mld euro na poziomie Wspólnoty. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ostatnie zmiany w ordynacji podatkowej i w organizacji Urzędów Skarbowych. Sprawiają one, że narasta liczba potencjalnych pól do nadużyć. Zdaniem autora tym ważniejsze staje się patrzenie urzędnikom US i inspektorom kontroli skarbowej na ręce.
Artykuł porusza kwestię uchylania się od płacenia podatku od wartości dodanej. Zjawisko to stanowi duży problem dla europejskich organów podatkowych. Każdego roku strata spowodowana uchylaniem się od płacenia VAT na terytorium Unii wynosi blisko 100 miliardów euro. Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie i dokonanie oceny metod walki z oszustwami podatkowymi stosowanymi zarówno w pojedynczych krajach jak i w całej Unii. Ponadto w pracy została zawarta typologia oszustwa VAT oraz skali, w jakiej występuje ono w państwach członkowskich Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zafałszowania w sprawozdaniach finansowych i sposoby ich ograniczania
80%
W publikacji zaprezentowano wiele metod zaciemniania, fałszowania i fryzowania bilansu oraz rachunku zysków i strat w firmach. Przedstawiono również sposoby wykrywania, ograniczania i zapobiegania fałszerstwom w sprawozdaniach finansowych. W wykrywaniu oszustw księgowych może być pomocne badanie sprawozdań przez biegłych rewidentów, ale jedynie w dużych firmach. W procesie powstawania, ograniczania i zapobiegania fałszerstwom księgowym może być wykorzystany program monitorowania i wykrywania nadużyć, określany jako "czerwone flagi", który może zniechęcić zarówno pracowników, jak i zarząd firmy do oszustw. Skutecznym sposobem zapobiegania nadużyciom może być też audyt wewnętrzny(abstrakt oryginalny)
Niektóre elementy systemu podatku VAT powodują, że podatek ten jest stosunkowo wrażliwy na uszczuplenia podatkowe. Jednym z takich elementów jest mechanizm naliczenie - odliczenie. Z kolei model odwróconej płatności (reverse charge) ma na celu zabezpieczenie systemu podatku VAT przed uszczupleniami. Istotą modelu reverse charge jest brak opodatkowania podatkiem VAT obrotu u dostawcy i opodatkowanie go na zasadzie samonaliczenia u odbiorcy w transakcjach między podatnikami VAT. Z modelem tym wiąże się brak obowiązku podatkowego u dostawcy przy jednoczesnym obowiązku podatkowym o odbiorcy, który ma jednocześnie prawo do odliczenia podatku, który naliczył. Eliminuje to możliwość wystąpienia uszczupleń w podatku VAT, w których dostawca nalicza VAT, ale go nie płaci, a odbiorca ten nie zapłacony VAT odlicza.
W artykule pokazano ogólne mechanizmy dokonywania manipulacji i sprzeniewierzania się zasadom obowiązującym jednostki sporządzające sprawozdania finansowe, jak i audytorów odpowiedzialnych za jej rzetelną weryfikację. Zaprezentowano cel fałszowania obrazu rzeczywistości gospodarczej oraz najczęstsze okoliczności sprzyjające uciekaniu się do nieuczciwych metod. Przedstawiono znaczenie roli biegłego rewidenta oraz etyczny wymiar weryfikacji sprawozdawczości. Omówiono przedmiot fałszowania, a także zasady rachunkowości i sposoby sprzeniewierzania się im. Wspomniano także o trudnościach z ujawnianiem przypadków fałszowania sprawozdawczości finansowej, wpływie na efektywną alokację zasobów w gospodarce rynkowej oraz konsekwencjach karnych, wynikających z polskiego Kodeksu karnego zarówno dla fałszujących sprawozdania, jak i nierzetelnie weryfikujących je rewidentów.
Poniższy artykuł stanowi głos w szerszej dyskusji na temat wskazania pożądanych kierunków zmian w finansach publicznych Unii Europejskiej, a szczególnie dotyczy problemów walki organów administracji publicznej z oszustwami podatkowymi występującymi w obrocie gospodarczym pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Celem opracowania jest krótkie przedstawienie problematyki najczęściej dokonywanych oszustw podatkowych dokonywanych w ramach systemu podatku od wartości dodanej (VAT) w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Opracowanie to wskazuje główne przyczyny tego zjawiska, krótki opis wybranych oszustw dokonywanych w ramach wymiany wewnątrzwspólnotowej, jego skalę oraz najważniejsze skutki. W niniejszym artykule przy okazji opisu wybranych oszustw podatkowych spróbowano odpowiedzieć na pytanie: czy obecne rozwiązania prawne i organizacyjne na szczeblu Unii Europejskiej są wystarczające, żeby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem? Ze względu na złożoność tematu w niniejszym opracowaniu nie omówiono wszystkich oszustw podatkowych występujących w ramach wymiany towarów pomiędzy państwami członkowskimi. Przedstawiono jedynie najprostsze schematy dokonywanych oszustw i tylko te, które najczęściej występują w praktyce. (fragment tekstu)
Ze zjawiskiem pustych faktur i związanymi z nimi przestępstwami problem ma nie tylko Polska, ale również inne kraje Unii Europejskiej. Zjawisko to dotyczy różnych branż gospodarczych, bowiem w tym przypadku towarem jest głównie podatek, a nie rzeczywisty produkt. Przyczynami narastania tego problemu jest zarówno liberalizacja regulacji związanych z zakładaniem działalności gospodarczej i jej prowadzenie, jak również jednolitość unijnego rynku oraz swobodny przepływ towarów i usług. Niniejszy artykuł ma na celu zobrazowanie jak nagannym zjawiskiem jest wprowadzenie do obrotu gospodarczego pustych faktur i jakie niesie zagrożenie dla Budżetu Państwa oraz jak w sposób bezpośredni dotyka uczciwych przedsiębiorców. (fragment tekstu)
Podatek od towarów i usług jest polską odmianą występującego w większości krajów europejskich podatku od wartości dodanej (VAT - Value Added Tax). System podatku od towarów i usług (VAT) jest oparty na mechanizmie "opodatkowanie-odliczanie", który oznacza, że na każdym szczeblu obrotu od kwoty podatku, obliczonej na podstawie sprzedaży, dokonuje się odliczenia kwoty podatku naliczonej w cenach nabytych towarów i usług. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie niektórych błędów i oszustw występujących w podatku od towarów i usług (VAT). Za wprowadzeniem tego podatku przemawiały m.in. dążenie do jednolitości opodatkowania oraz zbliżenie polskich norm do standardów podatkowych obowiązujących w Unii Europejskiej. Problem oszustw w podatku od towarów i usług (VAT) dotyczy wszystkich krajów Wspólnoty. W opracowaniu wykorzystano obserwację jako metodę badawczą oraz przyczynkowski typ badań, ponieważ dotyczą wąskiego zakresu zjawiska, jakim jest podatek od towarów i usług (VAT). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.