Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 129

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax liabilities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Zaprezentowane w artykule rozważania wskazują na możliwe kierunki analizy systemu podatkowego w zakresie jego zgodności z koncepcją zdolności podatkowej. Przedstawione wyniki dotyczą jedynie pewnych wybranych aspektów koncepcji zdolności podatkowej - związanych jednak z zasadą sprawiedliwości zarówno pionowej, jak i poziomej. Umożliwiają one ogólną ocenę - z punktu widzenia analizowanych aspektów - polskiego systemu podatkowego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości, m.in. wskazano sposoby nabycia własności. Dokonano oceny umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie i służebności przesyłu przez pryzmat powstania obowiązku podatkowego. Uznano, że zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie wpływa na przejście obowiązku podatkowego, zaś zawarcie umowy służebności przesyłu nie powoduje zmiany podatnika. Omówiono zasadę ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wyjątek dotyczący nowo wybudowanych obiektów budowlanych. Stwierdzono, że odroczenie obowiązku podatkowego przysługujące nowo wybudowanym obiektom budowlanym dotyczy obiektów nowych w danym roku, niezależnie od ich zbycia innemu podmiotowi w tym samym roku. Ponadto zaprezentowano stanowisko, że rozpoczęcie użytkowania części obiektu budowlanego przed jego ostatecznym wykończeniem powoduje powstanie obowiązku podatkowego od całego istniejącego obiektu. (abstrakt oryginalny)
Jedną z przesłanek wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest przedawnienie, które następuje w momencie upływu określonego przez ustawodawcę terminu, w jakim ono nastąpi. Organ podatkowy ma obowiązek z urzędu dbać o to, aby nie zaistniała sytuacja, w której przedmiotem egzekucji byłyby wygasłe zobowiązania podatkowe. Z drugiej strony wygaśnięcie zobowiązania w wyniku przedawnienia powoduje, że prawidłowo ustalone lub określone zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem do przedawnienia zobowiązań podatkowych może dojść w trakcie toczącego się postępowania podatkowego, a nawet postępowania egzekucyjnego. Tym samym państwo, a w konsekwencji obywatele, ponoszą nie tylko koszty związane z wymiarem i poborem przedawnionych zaległości podatkowych, ale również koszty postępowania egzekucyjnego związane z wymuszaniem wykonania takich zobowiązań. (abstrakt oryginalny)
Zanalizowano informacje podatkowe pochodzące od osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o zdarzeniach wynikających ze stosunków prawa cywilnego lub prawa pracy, które mogą mieć wpływ na zobowiązania podatkowe lub na wysokości zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi została zawarta umowa.
W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w VAT dla usług rachunkowo-księgowych? Od lat pojawiają się co do tego wątpliwości. Tak jest także po tegorocznej zmianie przepisów.(fragment tekstu)
Od kilku lat coraz częściej mówi się o zjawisku instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych. Toczyła się też dyskusja o roli sądów administracyjnych w zwalczaniu tego zjawiska. Rozbieżności w tym zakresie usunęła ostatecznie uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24.05.2021 r. - dalej uchwała z 24.05.2021 r. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie - jak w świetle tej uchwały organy podatkowe mają wykazać, że wszczęcie postępowania karnego skarbowego nie miało na celu jedynie doprowadzenia do zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienie charakteru prawnego dodatkowego zobowiązania podatkowego ustalanego na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług od lat jest przedmiotem rozważań w doktrynie prawa podatkowego i judykaturze. Świadczenie to ma niewątpliwie charakter sankcyjny, przy czym uregulowane zostało przepisami ustawy podatkowej w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej i nazwane przez ustawodawcę dodatkowym zobowiązaniem podatkowym, co prowadzić może do wątpliwości, do jakiej kategorii należności publicznoprawnych powinno zostać zakwalifikowane. W artykule podjęto analizę charakteru prawnego przedmiotowego świadczenia, która wykazała, że stanowi ono niepodatkową należność budżetową w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.(abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie zakresu podstawowych obowiązków wynikający z podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Głównie chodzi o wskazanie na sposoby powstawania zobowiązań podatkowych i ich rodzaje, charakterystykę i klasyfikację decyzji podatkowych i przedstawienie właściwości organów podatkowych, uprawnionych do przejmowania zobowiązań podatkowych i wydawania decyzji i postanowień w kwestiach podatkowych. Są to zagadnienia istotne dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ właściwa, zgodna z prawem, regulacja zobowiązań podatkowych w istotny sposób może przyczynić się do minimalizacji ryzyka podatkowego i optymalizacji obciążeń podatkowych.(fragment tekstu)
Likwidacja spółki handlowej, bez względu na przyczynę oraz sposób jej przeprowadzania, wymaga wykonywania wielu obowiązków, wynikających z ustaw o podatku dochodowym, o VAT oraz z przepisów o ewidencji i identyfikacji podatkowej.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł porusza zagadnienia związane z dopuszczalnością nałożenia sankcji administracyjnej w VAT, czyli tzw. dodatkowego zobowiązania podatkowego, oraz charakteru tej sankcji. Wykazano w nim także niedopuszczalność aktualnie występującej praktyki administracyjnej polegającej na wydawaniu i realizacji decyzji o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego, w której dochodzi również do zabezpieczenia tejże sankcji z art. 112c ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.(abstrakt oryginalny)
Do spadku wydajności fiskalnej poszczególnych podatków przyczyniają się między innymi wysokie i rosnące zaległości podatkowe oraz bezskuteczność ich egzekucji. Problemowi temu jest poświęcony niniejszy artykuł. Ponadto przedstawiono w nim skalę umorzeń oraz ich strukturę według przyczyn i podmiotów, którym zostały umorzone znaczne kwoty zaległości podatkowych. (fragment tekstu)
W ramach artykułu dowiedziono, że zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług powstaje wraz z końcem okresu rozliczeniowego, zaś przyjęty model powstawania powinności podatkowej odpowiada koncepcji formalnego wyboru podatkowego. Może on zostać dokonany również po upływie terminu płatności podatku aż do doręczenia decyzji podatkowej. Wydając tę decyzję, organ podatkowy powinien przypisać podatek naliczony do najwcześniejszego okresu, w którym odliczenie stało się prawnie możliwe. (abstrakt oryginalny)
Spółka cywilna jest instytucją prawa cywilnego, która szczególnie w ostatnich latach, w związku z reformowaniem gospodarki, zyskuje dużą popularność jako jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o działalności gospodarczej, podmiotem gospodarczym może być osoba fizyczna, osoba prawna, a także jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, jeżeli jej przedmiot obejmuje działalność gospodarczą (czyli wytwórczą, budowlaną, handlową i usługową) prowadzoną w celach zarobkowych i na własny rachunek tego podmiotu. Powstaje więc pytanie: jaka jest sytuacja prawna spółki cywilnej w prawie podatkowym? Kto jest podmiotem gospodarczym: spółka cywilna, czy powiązani umową wspólnicy?Próba udzielenia odpowiedzi na to pytanie pozwoli na określenie, kto - w rozumieniu ustaw podatkowych - jest podatnikiem. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie istotnych zagadnień związanych z zastosowaniem instytucji przedawnienia zobowiązań podatkowych na podstawie art. 70 ustawy Ordynacja podatkowa, która to instytucja spełnia szczególną rolę. Przedawnienie zobowiązań podatkowych oznacza, że po upływie określonego czasu te zobowiązania, chociaż niezapłacone, wygasają łącznie z odsetkami za zwłokę. Przedawnienie zobowiązań pełni zatem funkcję gwarancyjną dla podatnika, a na skutek upływu czasu następuje stabilizacja jego sytuacji prawnej. Nabywa on pewność, że jego stosunek zobowiązaniowy w sferze publicznoprawnej nie ulegnie już zmianie. Z drugiej strony organy administracji publicznej, które w okresie biegu terminu przedawnienia nie podjęły stosownych działań prawnych, pozbawione są możliwości ingerencji w prawa i obowiązki podatnika. W artykule wskazano wyłącznie na zasady związane z przedawnieniem już istniejących zobowiązań podatkowych, a także związane z obliczaniem terminu ich przedawnienia. Szczegółowo omówiono także instytucję przerwania i zawieszenia biegu terminu przedawnienia. (abstrakt autora)
Analizowana tematyka wiąże się z przepisami, które ukazują trzy instytucje zawarte w ustawie Ordynacja podatkowa: przedawnienie prawa do wydania decyzji podatkowej (art. 68), przedawnienie prawa do wydania decyzji w przypadku niedopełnienia warunku uprawniającego do ulgi podatkowej (art. 69) oraz przedawnienie zobowiązania podatkowego (art. 70). W pracy zwróciłem uwagę na społeczny wymiar zarówno samych podatków jak również analizowanego zdarzenia. Ponadto, w treści wskazuję powiązania jakie występują na gruncie powyższych instytucji, co wiąże się z interpretacją przepisów oraz ich praktycznym wykorzystaniem. W czasie badań skupiłem się na wpływie powyższych regulacji na sytuację Podatnika oraz Organu podatkowego w postępowaniu podatkowym oraz na skutkach danego zdarzenia. Nawiązałem, także względem wpływów do budżetu państwa, które stanowią nieodłączny element istnienia wszystkich podatków. Natomiast, w danym zakresie niewątpliwie nie mogłem pominąć wagi właściwego rozwoju krajowej gospodarki. W określonej dysertacji wykorzystałem orzecznictwo z dziedziny prawa podatkowego, komentarz sporządzony pod redakcją naukową Prof. L. Etela oraz odpowiednie artykuły. Poza tym, wskazuję również własne pomysły związane z ujęciem przedawnienia zobowiązania podatkowego, co łączy się z projektem Nowej Ordynacji Podatkowej. W tekście akcentowałem, także znaczenie wpływu regulacji na poziom życia "przeciętnego podatnika" oraz działalność zróżnicowanego sektora gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
The paper deals with use of selected tools of financial control in management of wood-processing companies and companies that operate in the construction industry. The controlling analysis focuses on the search of possible variants in costs reductions of labor force expenditures, a more efficient usage of long-term property and a general optimization of the income tax base in accordance with options of the current tax legislation. A proposal of so-called Controlling report that is based upon the analysis of the selected companies is also part of the article. It includes a set of selected economic data (financial as well as non-financial) that is necessary for financial management of the companies.(original abstract)
Artykuł dotyczy problemu pomocy publicznej, który pojawia się tak w układzie zawartym na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, jak i na gruncie prawa restrukturyzacyjnego w sytuacji restrukturyzacji zobowiązań podatkowych. Zagadnienie to ma niebywale istotne znaczenie praktyczne przede wszystkim z uwagi na to, że w większości przypadków w układzie uczestniczą wierzyciele, którzy mogą posiadać status dawcy pomocy publicznej. Stawia to przed sądem i uczestnikami postępowania wyzwanie dotyczące oceny zgodności udzielonej pomocy publicznej z prawem wspólnotowym, czyli w konsekwencji ustalenia zgodności takiegoż układu z prawem. (abstrakt oryginalny)
Artykuł obejmuje rozważania poświęcone zobowiązaniu płatnika (zobowiązaniu płatniczemu). Celem przeprowadzonych badań jest ustalenie odrębności zobowiązania płatniczego względem zobowiązania podatkowego, a następnie określenie relacji, w jakich zobowiązanie płatnicze pozostaje względem zobowiązania podatkowego. Przeprowadzona analiza dogmatyczno-prawna przepisów ustawy Ordynacja podatkowa potwierdziła odrębność zobowiązania płatniczego względem zobowiązania podatkowego oraz pochodny i refleksowy charakter związku pomiędzy tym zobowiązaniem a zobowiązaniem podatkowym.(abstrakt oryginalny)
Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz Rada do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania - dalej Rada - wykazują daleko idącą determinację w stosowaniu ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, nie czując się przy tym przesadnie skrępowani treścią obowiązujących przepisów prawa. Tak swobodne podejście do możliwości zastosowania ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, jakie prezentują Szef KAS oraz Rada, jest możliwe przede wszystkim z powodu zbyt szerokiego rozumienia pojęcia korzyści podatkowej. Jak się wydaje, wymienione organy gotowe są uważać, że każda sytuacja, która prowadzi np. do niepowstania zobowiązania podatkowego czy obniżenia jego wysokości, stanowi potencjalnie unikanie opodatkowania, gdyż a priori zakładają, że doszło do powstania korzyści podatkowej.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedmiotem zainteresowania badawczego są następujące zagadnienia. Po pierwsze, zostały przedstawione założenia co do aksjologii wykładni prawa. Po drugie, została zarekomendowana metodyka sporządzania spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym, w kontekście możliwego przedawnienia. Po trzecie, przedstawiono problem przedawnienia w płaszczyźnie treści układu. Po czwarte, przeanalizowano problem przerwania biegu przedawnienia w postępowaniu restrukturyzacyjnym wierzytelności cywilnoprawnych zarówno niestwierdzonych uprzednio orzeczeniem sądu w rozumieniu art. 125 k.c., jak i stwierdzonych orzeczeniem sądu w rozumieniu art. 125 k.c. Po piąte, rozważono skutki umieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym w zakresie przedawnienia, a także skutki złożenia wniosku o klauzulę wykonalności na tytuł egzekucyjny powstały w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Po szóste, zwrócono uwagę na skutki uchylenia układu dla restytucji wierzytelności i dla biegu terminu przedawnienia. Wreszcie poruszono problem przedawnienia wierzytelności podlegających Ordynacji podatkowej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.