Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 852

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax regulations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
1
Content available remote Opozycja wobec postępowania mandatowego
100%
Autor prezentuje problematykę opozycji (quasi-sprzeciwu) wobec postępowania mandatowego w sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe. Artykuł porusza problematykę sytuacji procesowej uczestników postępowania w sprawach o wykroczenia, modelu tego postępowania oraz różne aspekty "korzystania" z uprawnień mandatowych. Rozważania obejmują ocenę dotychczasowych rozwiązań i zawierają wnioski de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
W orzecznictiwe NSA wskazuje się, że każda ostateczna decyzja podatkowa korzysta z atrybutu domniemania prawidłowości, dopóki nie zostanie we właściwym trybie wyeliminowana. Wskazuje się też treść art.16 par.1 kpa statuującą trwałość decyzji ostatecznych.
W artykule omówiono prawo podatkowe w USA dzieląc podatki na: podatki federalne (podatek dochodowy, podatki na ubezpieczenia społeczne, podatki konsumpcyjne, podatki spadkowe i od darowizn, podatki importowe), podatki stanowe (podatki od sprzedaży, podatki konsumpcyjne, podatki dochodowe, podatki od czerpania ze źródeł naturalnych, podatki od własności), podatki lokalne.
1 kwietnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany przepisów o wydawaniu, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, interpretacji podatkowych przez Ministra Finansów. Zmiany te dotyczą wyłącznie tzw. interpretacji indywidualnych, wydawanych w imieniu Ministra Finansów przez dyrektorów uprawnionych do tego, właściwych terytorialnie, Izb Skarbowych (IS) na pisemny wniosek zainteresowanego. Wynikają one zasadniczo z dwóch rozporządzeń Ministra Finansów z 1.03.2011 r.(fragment tekstu)
Na początku artykułu omówiono pojęcie porozumienia w prawie podatkowym. Przedstawiono strony i przedmiot porozumienia oraz kwestie proceduralne. Zaprezentowano również kwestie związane z porozumieniami w prawie podatkowym a innymi rozwiązaniami prawnopodatkowymi zawierającymi element autonomii woli oraz innymi formami działania administracji.
Artyku omawia warunki rozwoju leasingu w Polsce analizując zagadnienia ekonomiczne oraz przedstawiając tą formę finansowania w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego. W pracy poruszono następujące zagadnienia: rozwój leasingu w Europie i w Polsce, zalety tej metody pokrywania wydatków w porównaniu z kredytem i dzierżawą, zagrożenia związane z korzystaniem z leasingu, na które narażony jest finansujący, korzystny wpływ tej formy finansowania na gospodarkę w skali makroekonomicznej oraz sposoby pokonywania barier w rozwoju leasingu.
We współczesnym demokratycznym państwie, dla świadomego swoich praw społeczeństwa, istotne znaczenie ma dostęp do informacji. Informacje w sprawach podatkowych udostępniane są za pomocą Systemu Informacji Podatkowej, którego funkcjonowanie przedstawiono w niniejszym opracowaniu. Analiza ewolucji struktury tego systemu wskazuje, że obecnie potrzebna jest jego modyfikacja uwzględniająca nowe uwarunkowania prawne i technologiczne oraz wykorzystująca doświadczenia z poprzednich lat. (fragment tekstu)
Przedstawiono istotę neutralności VAT. Pokazano potrącalność jako elementarny standard unijnego modelu podatku od wartości dodanej. Omówiono warunki odliczania podatku od towarów i usług w aspekcie zasady neutralności.
9
Content available remote A Few Reflections on Current Tax Law
80%
W artykule omówiony został obecny stan słowackiego ustawodawstwa podatkowego, w szczególności pod kątem cech jakościowych. Podkreślono niektóre negatywne jego cechy, zwłaszcza wysoką częstotliwość zmian w prawie, niejasność przepisów, brak podejmowania wysiłków na rzecz właściwej interpretacji oraz stosowania zasady sprawiedliwości podatkowej, a także destabilizujące efekty upolitycznienia procesu tworzenia prawa podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Od pewnego czasu w Polsce trwają prace nad zmianą ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, a w zasadzie nad uchwaleniem nowego, kompleksowego aktu prawnego z zakresu ogólnego prawa podatkowego. W kierunkowych założeniach reformy ogólnego prawa podatkowego znajduje się również kwestia dotycząca reprezentacji w sprawach podatkowych. W związku z tym warto przeanalizować podobną instytucję obowiązującą we Francji, szczególnie że ustawodawca francuski w ostatnich latach istotnie zmodyfikował instytucję pełnomocnictwa w sprawach podatkowych. Należy nadmienić, że także w Polsce w 2016 r. znowelizowano przepisy traktujące o pełnomocnictwie w sprawach podatkowych ustawą z 10.09.2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Mocą tego aktu dodano nowy rozdział 3a do działu IV Ordynacji podatkowej, zatytułowany "Pełnomocnictwo", co bez wątpienia zwiększyło rangę tej instytucji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problemów związanych ze stosowaniem regulacji dotyczących urzędowych interpretacji prawa podatkowego. Autor nie zgadza się z poglądem sądów administracyjnych, że nie jest możliwe składanie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej, które zawierałyby wariantywny opis przewidywanej operacji gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Brakuje uzasadnienia dla przyjęcia, że preferencyjne podatkowo traktowanie nowo powstałych budynków lub budowli może odbywać się wyłącznie w stosunku do podmiotu, który je wybudował lub przed zakończeniem budowy użytkuje, pozostaje zaś bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego podmiotu, który uzyskał ich władanie na podstawie tytułów określonych w art. 3 ustawy 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w odniesieniu do nowo wybudowanych budynków lub budowli będzie powstawał zawsze od początku roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie przed ich ostatecznym wykończeniem. Zasadę tę należy stosować również wobec podatników, którzy nabyli budynek od podmiotu, który go wybudował. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono kwestię charakteru prawnego danin publicznych pod względem klasyfikacji ich na polu formalno-materialnym. Skupiono się na podatkach i opłatach jako dwóch głównych przedstawicielach tej grupy świadczeń publicznych. Celem opracowania było ukazanie rzeczywistego charakteru niektórych danin publicznych w polskim prawie podatkowym. W związku z tym omówiono ten zbiór świadczeń publicznych, a następnie oddzielnie przedstawiono podatek i opłatę, ukazując ich znaczenie, cechy wspólne oraz różnice. Prawidłowe wyróżnienie odpłatności i jej braku pozwoliło dokonać właściwej analizy i klasyfikacji danin publicznych, omówić problem błędnego nazewnictwa tych świadczeń, a także stwierdzić, które z opłat są w rzeczywistości opłatami, a które mają raczej cechy podatku. Ze względu na badanie obowiązujących przepisów prawa podatkowego w niniejszym tekście posłużono się metodą dogmatyczną. Dodatkowo posiłkowano się metodą socjologiczną i historyczną. (abstrakt oryginalny)
Taxing discretion disrupts the dichotomous nature of tax law provisions, especially if it concerns tax liabilities. This institution may even be considered arbitrary and deemed not applicable in the Czech Republic. An analysis of English and German law indicates that taxing discretion is inevitable but may be effectively limited, e.g. by introducing a legal doctrine stating that exercise of taxing discretion is bound by the purposes of an act of Parliament granting taxing discretion and by judicial review. In the Czech Republic, taxing discretion is limited by administrative guidelines and judicial review, but further improvements are advisable. This would allow to reintroduce tax cancellation based on taxing discretion into Czech law. (original abstract)
Artykuł koncentruje się przede wszystkim na potencjale zastosowanie sztucznej inteligencji do prawa podatkowego. Główne pytanie badawcze dotyczy możliwości uzyskania wsparcia ze strony sztucznej inteligencji przez podatników, organy podatkowe i sądy w zakresie stosowania prawa podatkowego. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na to pytanie badawcze poprzez przedstawienie genezy, obecnego stanu oraz potencjału rozwojowego zastosowania sztucznej inteligencji do prawa podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Oba glosowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego - w sprawach K 52/16 i SK 12/99 - należy uznać za nietrafne. Ten drugi wyrok jest niejako konsekwencją tego pierwszego. Teza pierwszego wyroku została sformułowana zbyt szeroko, a powinna być ograniczona tylko do sytuacji, w której przepisy prawa administracyjnego wprost nie chronią danej należności i nie przyznają tej ochronie drogi sądowej. Ta sytuacja doprowadziła do rozszerzenia kompetencji Sądu Najwyższego i sądów powszechnych na kolejne instytucje prawa cywilnego w sytuacji, gdy przepisy prawa podatkowego taką drogę ochrony, w tym drogę przed sądami administracyjnymi, przewidują. Trudno na tym etapie - mimo ukształtowanej przez kilkanaście lat jednolitej linii orzeczniczej sądów powszechnych i Sądu Najwyższego - przesądzić ten kierunek orzeczniczy. Tylko droga przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej albo ingerencja ustawodawcy może ten niekorzystny kierunek orzecznictwa zmienić.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest: przedstawieniu istoty przestępstw i wykroczeń, sankcjom zawartym w kodeksie karnym skarbowym, karom grzywny, procedurze karnej skarbowej oraz ocenie sprawiedliwości podatkowej w jej dwojakim rozumieniu. Generalnie rzecz biorąc, pobór podatków zabezpieczają normy prawa karnego. Treść artykułu zawiera ich pełen wykaz oraz wskazuje na przepisy, w których są one zawarte.(abstrakt oryginalny)
Zasada kumulacji w podatku od spadków i darowizn jest, jako koncepcja prawna, instytucją o stuletniej historii. Ze względu na zmiany o charakterze legislacyjno-systemowym interpretacja przepisów ustanawiających jej byt prawny napotyka na duże trudności. Traktowanie granicy wykładni językowej bezwzględnie prowadzi do niemożliwego do zaakceptowania rezultatu. Rozwiązaniem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie zasady kumulacji jest wykroczenie poza granicę językową wykładni, tak by wynik wykładni pozostawał w zgodzie z głęboką strukturą ustawy podatkowej. W przełamaniu granicy językowej może pomóc metoda wykładni prawa uwzględniająca problem kontekstualizmu oraz koherencję prawa i struktury prawno-ekonomiczne związane z ustawą podatkową.(abstrakt oryginalny)
Regułą jest, że spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentuje zarząd. Prawo jednak dopuszcza aby członkowie zarządu swoje uprawnienia (w drodze czynności cywilnoprawnej) przenieśli na prokurenta lub pełnomocnika (występującego incydentalnie). Coraz częściej zawierane są kontrakty menadżerskie, umowy cywilne nienazwane, w których osoba trzecia (spoza zarządu) prowadzi sprawy wewnątrz przedsiębiorstwa oraz reprezentuje spółkę na zewnątrz. Prokura stanowi przykład szczególnego pełnomocnictwa; różnice pomiędzy prokurentem a członkiem zarządu w zakresie praw i obowiązków wynikających z prawa spółek handlowych mają swoje przełożenie na prawo podatkowe. Od 1 stycznia 2014 roku wspomniane osoby mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności w przypadku braku wypłacalności spółki odpowiedzialnej solidarnie (wraz z zbywcą) za obrót towarami wrażliwymi. Spółka odpowiada solidarnie za zobowiązania podatkowe powstałe w wyniku nierzetelnego rozliczania się z VAT dostawcy towarów. Publikacja obejmuje swoim zakresem rozważania dotyczące charakteru prokury, zarządzania spółką oraz odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania sp. z o.o.(abstrakt oryginalny)
Zmierzając do ograniczenia ryzyka przeniesienia kryzysu finansowego na sferę realną, rządy wielu państw zastosowały pakiety antykryzysowe oparte na ekspansji fiskalnej. Decyzja o realizacji tego typu polityki w przypadku kilku państw przyniosła skutki przeciwne do zamierzonych, doprowadzając do kryzysu zadłużenia.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.