Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax rules
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena zmian w zakresie VAT, jakie miały miejsce w ostatnich kilku latach. Analizą objęto rozwiązania polskie na tle stosowanych w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Przedmiotem rozważań uczyniono przede wszystkim zmiany stawek VAT oraz zmiany związane z unijną harmonizacją podatkową. Funkcje i zasady podatkowe stały się punktem odniesienia w formułowaniu wniosków i ocen, połączono zatem wątki teoretyczne i praktyczne. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Znaczenie zasad podatkowych dla systemu podatkowego
100%
Zasady podatkowe nie tworzą zamkniętego katalogu i zalicza się do nich różne postulaty, zależnie od reprezentowanych poglądów i oczekiwań kierowanych pod adresem podatków i systemu podatkowego, które kształtują się pod wpływem bieżących prądów politycznych i ekonomicznych występujących w danym państwie. Nie są zatem kanonem wiedzy, niepodlegającym zmianom, a wyrazem zjawisk zachodzących nieustannie w rzeczywistości społecznej i gospodarczej. Niemniej, zasady te winny być dla każdego prawodawcy niezbędnym zbiorem reguł i teoretycznych postulatów, których przestrzeganie warunkować będzie optymalne nakładanie przez władzę publiczną obciążeń podatkowych i skuteczną realizacją przyjętych założeń i funkcji państwa. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i znaczenia zasad podatkowych, zarówno w konstruowaniu poszczególnych podatków, jak i tworzeniu racjonalnego systemu podatkowego, który ma stanowić efektywne narzędzie polityki gospodarczej państwa w dobie postępującego procesu globalizacji i związanej z nim konieczności uzyskiwania przewagi konkurencyjnej wśród innych państw.(fragment tekstu)
Celem autorki było przedstawienie stopniowej ewolucji tradycyjnych zasad podatkowych oraz ich wpływu na współczesną doktrynę finansów publicznych.
4
100%
Cel - podstawowym celem niniejszej publikacji jest analiza ulgi prorodzinnej w aspekcie zasady sprawiedliwości podatkowej. Metodologia badania - osiągnięcie celu wymagało wykorzystania metod opisowo-statystycznych. Wykorzystano także metodę bezpośrednią - kwestionariuszową. Wynik - przeprowadzona analiza statystyczna wskazuje, iż ulga prorodzinna jest instrumentem adresowanym do rodzin wielodzietnych zamożnych i mimo dokonanych zmian w zasadach jej naliczania jest trudno dostępna dla najmniej zarabiających. Równocześnie wyniki badań empirycznych sygnalizują, że istnieje duże poparcie społeczne dla zwiększania katalogu ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych jako elementu technicznego dającego większe poczucie sprawiedliwości. Oryginalność/wartość - zasadniczą wartością tej publikacji jest analiza zasady sprawiedliwości w podatku osobistym w aspekcie prorodzinnym. Znamiona oryginalności nadają natomiast prezentowane badania empiryczne przeprowadzone wśród gospodarstw domowych(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Tax system performance in the Republic of Serbia
75%
Determination of Serbia to join and integrate into European Union (EU) calls for further reforms in economic laws and standards, among which, taxation policy takes one of the top places. After many years of preparations and delays, the Republic of Serbia adopted a set of laws in the field of taxation policy. However, achieved results are not sufficient to provide full-fledged tax system consistent in its taxation structure and attractive to FDI.(original abstract)
We Wspólnocie Europejskiej zharmonizowane zostały jedynie dwa podatki pośrednie: podatek od wartości dodanej i podatek akcyzowy. Dokonał się w niej natomiast niewielki postęp w zakresie harmonizacji opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. Przedstawiono projekty harmonizacji opodatkowania tych dochodów i ich podstawy teoretyczne. Omówiono w nim także teorię konkurencji podatkowej, według której podatki dochodowe nie powinny być harmonizowane.
Najczęściej analizowanym aspektem zróżnicowania i dynamiki systemów podatkowych jest ich struktura oraz wpływ na takie parametry ekonomiczne, jak wzrost gospodarczy czy poziom bezrobocia. W niniejszym artykule zwrócono uwagę natomiast na przestrzeganie zasad podatkowych, które od czasów A. Smitha stanowią instytucjonalne ramy opodatkowania. Stąd też celem opracowania jest ocena funkcjonowania systemów podatkowych wybranych państw UE w odniesieniu do formułowanych w literaturze zasad podatkowych. Dla każdej z czterech klasycznych zasad podatkowych zaproponowano miary pozwalające na ocenę ich wypełniania. Pozwoliło to stworzyć ranking krajów Unii Europejskiej z punktu widzenia wypełniania tych zasad. Wykorzystano w tym celu syntetyczny miernik rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia charakter prawny kryterium głównej korzyści w raportowaniu schematów podatkowych. Publikacja porusza problematykę zakresu omawianego kryterium oraz warunków uznania go za spełnione. Artykuł podejmuje próbę wyjaśnienia jak należy interpretować każdą przesłankę spełnienia kryterium głównej korzyści: uzyskania korzyści podatkowej, motywacji podatnika do osiągnięcia tej korzyści oraz co do istnienia ewentualnej alternatywnej drogi postępowania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza pojęcia sprawiedliwości w ujęciu prawnym na przykładzie sprawiedliwości podatkowej. Autor, definiując pojęcie sprawiedliwości, wskazuje na jej wieloaspektowy i złożony charakter oraz na brak normatywnej definicji tego pojęcia. W artykule został poruszony aspekt sprawiedliwości opodatkowania przez pryzmat zasad składających się na pojęcie sprawiedliwości podatkowej. Przedstawiono także ujęcie sprawiedliwości podatkowej w Konstytucji RP, uwzględniając różnice w opodatkowaniu osób fizycznych i prawnych z punktu widzenia zasady zdolności płatniczej.(abstrakt oryginalny)
Autorka opisała zmiany zachodzące w systemie podatkowym w zmieniającym się państwie polskim w XX wieku. Zagadnienie to, jest tudne ze względu na niemożność dokonania porównań poszczególnych rozwiązań z okresu II i III RP oraz PRL.
Zasady podatkowe, które kształtują i wytyczają zakres każdego systemu podatkowego zostały określone w nauce przez Adama Smitha już w XVIII w. Do nich należy zasada: równości, pewności, taniości i dogodności opodatkowania. Zasady podatkowe są postulatami nauki, określającymi warunki, jakim powinien odpowiadać poprawnie zbudowany system podatkowy i poszczególne podatki. Prezentowane postulaty winny być realizowane w polskim systemie podatkowym w zakresie jego funkcjonowania w społeczeństwie i dla społeczeństwa. Niniejsza analiza teoretycznych osiemnastowiecznych zasad, jest próbą odpowiedzi na zakres wprowadzania ich w życie, w polskim systemie podatkowym.(streszcz. oryg.)
Cel - Podstawowym celem niniejszej publikacji jest wykazanie, czy niestosowanie klasycznych zasad podatkowych Adama Smitha w podatku dochodowym od osób fizycznych może skutkować łamaniem prawa podatkowego, a zatem zwiększać skłonność podatników do oszustw fiskalnych. Metodologia badania - Realizacja celu wymagała wykorzystania metod opisowo-statystycznych, a także metody bezpośredniej - kwestionariuszowej. W artykule posłużono się fragmentami własnych badań ankietowych z lat 2007-2018, żeby dokonać próby oceny zasad podatkowych w daninie osobistej w ujęciu subiektywnym. Wynik - Przeprowadzona analiza wykazała, iż nastawienie wobec obowiązków podatkowych społeczeństwa wydaje się być pochodną rozwiązań, jakie stosuje prawodawca podatkowy i może po części motywować do oszustw podatkowych. Oryginalność/wartość - Zasadniczą wartością publikacji jest analiza zastosowania zasad Adama Smitha w podatku osobistym w kontekście oszustw podatkowych. Znamiona oryginalności nadają prezentowane badania empiryczne przeprowadzone wśród gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
W Polsce nie ma zdefiniowanego pojęcia zasad podatkowych ani ich katalogu. Treść określenia "zasady podatkowe" została po raz pierwszy zinterpretowana przez Adama Smitha, który wskazał, że powinny one obejmować pewne właściwości i zalecane cechy. Przez pojęcie zasad podatkowych należy rozumieć kryteria i warunki, którym powinien odpowiadać podatek. Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji kształtowania się historycznie definicji zasad podatkowych, uwzględniających w swej konstrukcji aspekty polityczne, ekonomiczne, sprawiedliwości podatkowej i prawne.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma za zadanie ukazać podobieństwo pomiędzy rozumowaniami wypracowanymi odnośnie swobód traktatowych a ujęciem zasad prawa zaproponowanym przez R. Alexego. Swobody traktatowe z traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wypracowane w toku wieloletniej działalności orzeczniczej Trybunału, posiadają szereg podobieństw do koncepcji zasad prawa zaproponowanej przez prof. Roberta Alexego. Świadczą o tym - pozycja zasad prawa w systemie prawa, możliwość stopniowalności ich wykonywania czy też odrębna metoda wychodzenia z konfliktu dwóch przeciwstawnych zasad prawa. Artykuł analizuje wybrane swobody traktatowe w odniesieniu do materii podatkowej oraz porównuje je ze schematami teoretycznymi, które zaproponował prof. Robert Alexy.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem pracy jest identyfikacja i analiza kluczowych czynników wpływających na wybór formy opodatkowania przez przedsiębiorców. Generalnym wnioskiem płynącym z pracy jest to, że na wybór formy opodatkowania wpływ mają różne czynniki, zarówno ekonomiczne, jak i pozaekonomiczne. Powinna ona być poprzedzona analizami sytuacji i przepisów prawa podatkowego. Każda z form ma odmienne cechy charakterystyczne. Na cele artykułu przeprowadzono badanie empiryczne. Wykazano, że najbardziej oddziałują na przedsiębiorców rozwiązania podatkowe, takie jak ulgi i zwolnienia, a także szczególne preferencje i koszty uzyskania przychodu. Wpływ na decyzję przedsiębiorcy mają również czynniki związane z wiekiem, okresem prowadzenia działalności, liczbą zatrudnionych pracowników. Jednakże należy mieć na uwadze, że zarówno przepisy prawa podatkowego, jak i sytuacja gospodarcza podmiotów podlegają nieustannym zmianom, dlatego problematyka decyzji o sposobie opodatkowania cały czas jest aktualna.(abstrakt oryginalny)
16
75%
Artykuł porusza problematykę związaną z kontrowersjami dotyczącymi wysokości opodatkowania pracy jako czynnika wytwórczego. Teoria wyboru czynników wytwórczych opiera się na zasadzie równomierności obciążeń fiskalnych nakładanych na owe czynniki. Na tej bazie zbudowano zresztą katalog zasad sprawiedliwości podatkowej, które są postulatem budowy sprawnego systemu podatkowego. Jednocześnie badania dotyczące optymalizacji podatkowej dowodzą słuszności preferencyjnego opodatkowania kapitału, kosztem wysokiego opodatkowania pracy. System podatkowy w Polsce preferuje fiskalnie kapitał kosztem pracy. Z punktu widzenia potrzeb fiskalnych budżetu państwa sytuacja jest poprawna. Pozostaje jednak pytanie o długofalowe skutki tego typu polityki fiskalnej(abstrakt oryginalny)
Obciążenia podatkowe dochodu przedsiębiorcy są przedmiotem zainteresowania teorii i praktyki podatkowej, co wynika ze znaczenia, jakie mają tego typu zobowiązania dla władzy podatkowej i podatnika. Zasadniczym problemem pojawiającym się podczas stanowienia tego typu kategorii podatkowej jest ustalenie, co ma być przedmiotem obciążenia i w jaki sposób ustalać kategorie wpływające na jego kształt. Ustalenie przedmiotu opodatkowania i jego determinant co do zasady leży w rękach władzy publicznej. W praktyce jednak jej możliwości warunkują zasady, których przestrzeganie przesądzać będzie o jakości stanowionej daniny. Zasady te mają zarówno charakter zasad ogólnych odnoszących się do każdego obciążenia podatkowego, jak i charakter szczegółowy charakterystyczny dla konstrukcji daniny obciążającej dochody przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
18
75%
W artykule poruszono kwestię spełnienia zasady równomierności i sprawiedliwości opodatkowania w aspekcie stosowania określonych rozwiązań w konstrukcji podatku dochodowego od osób fizycznych jako narzędzia polityki fiskalnej państwa. W tym celu omówiono dorobek teorii opodatkowania w zakresie zasad podatkowych, a następnie zaprezentowano obserwowane w Polsce tendencje w stosowaniu kwoty wolnej od podatku i ulg podatkowych. W tym kontekście przeprowadzono analizę wpływu tych elementów podatku na poziom opodatkowania dochodów oraz ich znaczenia dla poziomu skuteczności osiągania przez państwo celów społeczno-ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
Jednym z priorytetów polityki podatkowej Unii Europejskiej jest powszechne wdrożenie transparentnych metod monitoringu ubytku dochodów publicznych w następstwie przyznawania podatnikom prawa do ulg podatkowych. Niemcy należą do grupy państw, monitorujących ten ubytek już od lat 60. XX wieku. Celem artykułu jest przedstawienie konsekwencji fiskalnych ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych w tym państwie. Scharakteryzowano w nim zasady ustalania wysokości podatku do zapłaty i opisano kwoty wolne od podatku, odliczenia od podstawy opodatkowania i odliczenia od podatku. Wskazano także te ulgi w rozpatrywanym podatku, z którymi wiąże się największy ubytek dochodów publicznych.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie systemu podatkowego najczęściej jest definiowane jako ogół podatków obowiązujących w danym miejscu i czasie. Jednak by system podatkowy spełniał przypisane mu funkcje, winien być systemem logicznym i spójnym wewnętrznie. Teoria prawa podatkowego na przestrzeni lat wypracowała pojęcie zasad podatkowych, według których winien być konstruowany zrozumiały i wewnętrznie spójny system podatkowy. W polskich warunkach funkcjonowania prawa podatkowego zasady podatkowe pozostają w sferze badań teoretycznych, poza wybranymi elementami, dotyczącymi głównie postępowania podatkowego. Stosowanie zasad podatkowych wypracowanych przez teorię prawa podatkowego winno się przyczynić do poprawy efektywności systemu podatkowego, tworząc stabilną podstawę funkcjonowania poszczególnych podatków.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.