Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 665

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taxation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
Państwo za pomocą podatków wpływa na "sprawiedliwy" rozkład dochodów, realizując w ten sposób funkcję redystrybucyjną. W rzeczywistości realizacja funkcji redystrybucyjnej polega na zastosowaniu progresywnego opodatkowania dochodów, a następnie na przekazaniu części zgromadzonych środków osobom najuboższym w formie zasiłków, subwencji i zapomóg. Jedynym sposobem właściwego realizowania funkcji redystrybucyjnej państwa poprzez system podatkowy jest wczesne wykrywanie i korygowanie występujących nieprawidłowości. Celem artykułu jest prezentacja podstawowych charakterystyk i zasad systemu podatkowego PIT oraz sposobu ich pomiaru w celu oceny oraz porównania różnych systemów podatkowych. Statystyczna analiza systemu podatkowego powinna być podstawą wszelkiego rodzaju zmian służących eliminacji niepożądanych efektów obowiązującego systemu podatkowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono problemom związanym z państwowymi regulacjami dotyczącymi prowadzenia działalności rolniczej przez małe podmioty gospodarcze w Republice Białorusi. Przedmiotem analizy były narzędzia z dziedziny prawa podatkowego, wykorzystywane przez państwo w celu wsparcia małych producentów rolnych. Celem artykułu była analiza danych statystycznych dotyczących funkcjonowania indywidualnych gospodarstw rolnych oraz obowiązujących obecnie rozwiązań w zakresie prawa podatkowego. W artykule przedstawiono podstawowe aspekty działalności małych rolniczych podmiotów gospodarczych oraz przeanalizowano szczególne cechy systemu opodatkowania takich podmiotów podatkiem od przedsiębiorstw, poczynając od opodatkowania na zasadach ogólnych, poprzez uproszczony system opodatkowania, a kończąc na opodatkowaniu tzw. jedynym podatkiem od producentów rolnych. Na potrzeby artykułu przeprowadzono studia literatury oraz analizę aktów prawnych. Jako metodę badawczą zastosowano analizę i dedukcję.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie rozwiązań legislacyjnych planowanych na poziomie Unii Europejskiej, mających na celu walkę z korzyściami podatkowymi uzyskiwanymi poprzez wykorzystanie tzw. przedsiębiorstw fasadowych (shell entities). Wprowadzenie rozwiązań w tym zakresie przewiduje opublikowany 22.12.2021 r. projekt dyrektywy Rady ustanawiającej przepisy mające na celu zapobieganie niewłaściwemu wykorzystywaniu przedsiębiorstw fasadowych do celów podatkowych oraz zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE - dalej dyrektywa unshell lub dyrektywa. Zgodnie z założeniami wskazanymi w projekcie dyrektywa powinna być implementowana do 30.06.2023 r., a jej przepisy stać się skuteczne od 1.01.2024 r. Mimo że wskazana data może wydawać się odległa, projekt wymaga już dziś omówienia, m.in. biorąc pod uwagę fakt, iż w jego myśl działania podejmowane przez spółki dzisiaj mogą oddziaływać na to, jak podmioty te zostaną zakwalifikowane po wejściu w życie dyrektywy.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Corporate income tax in Poland in comparison to European Union countries
80%
Corporate income tax is an important part of the tax system. It is also important source of budget revenues. In the European Union, Corporate Income Tax is not strictly standardised, which allows the governments of individual countries to pursue their own policy in this regard. The purpose of this paper is to identify similarities and differences in Corporate Income Tax and its construction in Poland and compare it with French, British and German CIT's. In this article subject, object and rates of the tax were presented, which vary depending on the country. Another important part of this work is to present the taxation of dividends in studied countries. Taxation of dividends is a controversial phenomenon and this is the reason why it is often mentioned by economists and politicians. The article also present the share of the corporate income tax in total tax revenues and total budget revenues.(original abstract)
Wzajemne transakcje pomiędzy oddziałem a centralą (w ramach przedsiębiorstwa) powinny być zasadniczo rozliczane na zasadach rynkowych, co ma na celu właściwe rozgraniczenie dochodu wypracowanego przez przedsiębiorstwo pomiędzy dwie odrębne jurysdykcje podatkowe: państwo położenia oddziału i państwo rezydencji przedsiębiorcy (wniosek z art. 7 ust. 2 KM-OECD). Jeżeli transakcja wewnętrzna nie skutkuje wzrostem zysków (wartości) z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa, czyli nie znajduje przełożenia na obrót zewnętrzny, to powinno następować jedynie przypisanie kosztów (bez marży zysku) obu częściom przedsiębiorstwa (wniosek z art. 7 ust. 3 KM-OECD). W państwach członkowskich OECD stosowane są dwa konkurencyjne podejścia, tj. odrębnego funkcjonalnie podmiotu (tzw. the functionally separate entity approach) oraz istotnej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa (tzw. the relevant business activity approach). Z raportu OECD w sprawie przypisania dochodów zakładowi wynika postulat zrównania zasad stosowanych przy rozgraniczaniu zysków pomiędzy centralą a zakładem, z zasadami obowiązującymi samodzielne pod względem prawnym podmioty powiązane. Wyraziłem pogląd, że na gruncie dotychczas zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w stosunkach wewnętrznych centrala-zakład nie może jednak pozostać bez znaczenia fakt, że obydwie części przedsiębiorstwa stanowią jeden podmiot prawa. Dlatego nieograniczone obowiązywanie zasady arm's length powinno doznać ograniczeń, aby zagraniczny zakład nie rozpoznawał dochodu, w sytuacji gdy przedsiębiorstwo jako całość realizuje stratę. Rozpoznanie dochodu powinno następować dopiero w momencie sprzedaży zewnętrznej lub likwidacji tych składników. Na dzień realizacji podatkowej powinno następować też przypisanie marży zysku stosownie do wykonywanych funkcji (zakresu podjętych działań) przez obie części przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych rozporządzania rzeczą przechowywaną w depozycie nieprawidłowym. Autor wskazuje moment ustalenia przychodu z czynności rozporządzania, który winien być odroczony do czasu zakończenia możliwości rozporządzania rzeczą przechowywaną w depozycie nieprawidłowym, kiedy zostaną ustalone koszty uzyskania tego przychodu. Dopiero w tym momencie możliwe będzie ustalenie dochodu. (abstrakt oryginalny)
Zbadano cechy mechanizmu opodatkowania osób fizycznych na Ukrainie. Zwrócono uwagę na słabe punkty w systemie indywidualnego opodatkowania oraz w oparciu o międzynarodowe doświadczenia zaproponowano sposoby zwiększenia wydajności omawianego mechanizmu.
Ponad cztery lata temu zrewolucjonizowano przepisy dotyczące podatku u źródła. Nie oznacza to jednak, że od tego czasu one obowiązują. Nowym rozwiązaniom już na początku zarzucono wiele błędów, a jednym z powtarzających się wątków krytycznych jest niedostosowanie tych przepisów do rzeczywistości obrotu międzynarodowego. Skutkiem tego było aż sześciokrotne odroczenie wejścia nowych zasad w życie oraz wielokrotne nowelizacje przepisów, które można już liczyć w dziesiątkach. Kolejna nowelizacja, wprowadzona od 1.01.2023 r., nie jest jednak wyczerpująca, a celem tego artykułu jest ocena zmodyfikowanych przepisów oraz ponowna próba wykazania, w jakim zakresie brak zmian powoduje, że podatek ten nie spełnia reguły poprawnej legislacji oraz nie jest zgodny z zasadą nullum tributum sine lege certa, o której mowa w art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.04.1997 r. - dalej Konstytucja. Czynnikiem sprawczym do poruszenia tego drugiego wątku jest szeroko omawiane w prasie - a błędne w swej tezie w ocenie autorki - orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31.01.2023 r., w którym Sąd nie tylko nie rozstrzygnął wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów na korzyść podatnika, ale wbrew interesowi tego ostatniego powołał się na tzw. wyroki duńskie wydane na gruncie dyrektywy Rady 2011/96/UE z 30.11.2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich, w sposób niedopuszczalny konstruując wymogi zastosowania zwolnienia wychodzące poza tekst ustawy podatkowej. Błędne motywy tego orzeczenia czynią koniecznym poświęcenie kolejnego artykułu podatkowi u źródła od przychodów osiąganych przez nierezydentów 6 na podstawie art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f., a samo rozstrzygnięcie będzie przedmiotem odrębnej glosy krytycznej. Już na wstępie należy z ubolewaniem stwierdzić, że - poza nielicznymi wyjątkami - orzecznictwo sądowe nie wykreowało korzystnej dla podatników linii orzeczniczej, wypełniając przy tym ochronną rolę nadaną władzy sądowniczej w relacji do słabszej strony stosunku podatkowoprawnego, realizując trójpodział władzy i balansując pomiędzy władzą ustawodawczą, a z drugiej strony - organami podatkowymi. W ten sposób podatnicy oraz płatnicy zostają pozbawieni możliwości ochrony swoich praw.(abstrakt oryginalny)
Omówiono możliwości rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście polityki fiskalnej. Szczególną uwagę zwrócono na rolę dochodu, będącego podstawą opodatkowania.
Obowiązek rejestracji dla potrzeb podatku od to****warów i usług jest jednym z podstawowych obowiąz****ków podatników VAT. Uregulowany przepisami ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług1 - da****lej u.p.t.u. - obowiązek rejestracji pociąga za sobą okreś****lone skutki w zakresie opodatkowania tym podatkiem, w tym przede wszystkim domniemanie, że jest się podat****nikiem, a w konsekwencji - że przysługuje prawo do odli****czenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Nie dziwi więc fakt, że liczne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczą właśnie tego zagadnienia, a w szczególności sytuacji za****chowywania się jak podatnik przed dokonaniem rejes****tracji oraz skutków zawierania transakcji z podmiotem już wykreślonym z rejestru podatników VAT.(fragment tekstu)
Wprowadzenie podatku cyfrowego to wymóg naszych czasów. Zarówno organizacje międzynarodowe, jak i pojedyncze państwa od wielu lat zmagają się z ustaleniem ram podatku cyfrowego. Próby stworzenia jednolitych przepisów międzynarodowych podjęły się zarówno organizacje międzynarodowe, Komisja Europejska, jak i pojedyncze kraje. W dniu 8 października 2021 r. ostatecznie osiągnięto międzynarodowy konsensus. (abstrakt oryginalny)
12
80%
Funkcjonowaniu spółki osobowej może towarzyszyć konieczność zawarcia umowy z jej wspólnikiem. W praktyce najczęściej zawieranymi umowami między spółką a jej wspólnikiem są umowy sprzedaży, pożyczki, najmu, dzierżawy, umowy oświadczenie usług czy też umowy o pracę. Pomimo transparentności spółek osobowych na gruncie podatków dochodowych, w sytuacjach, gdy wspólnik zawiera umowę ze spółką pojawiają się problemy dotyczące skutków podatkowych takich transakcji. Dotyczą one konieczności oceny skuteczności umów, sposobu rozliczania przychodów i kosztów związanych z umową, kwalifikacji przychodów wynikających z tych zobowiązań do konkretnych źródeł wskazanych w ustawach czy ryzyka związanego ze stosowaniem regulacji dotyczących cen transferowych.(fragment tekstu)
13
Content available remote International Sharing Economy: the Case of AirBnB in Czech Republic
80%
The concept of the sharing economy in accommodation business, an explosively growing business model, influences housing and hotel markets worldwide. The aim of this paper is to investigate the size of the AirBnB sector in Prague, to identify a potential disruption of the accommodation market and the potential scale of tax evasion of the AirBnB users, to state the need for additional regulation in this field. The research data were collected using the method of webscrapping from AirBnb website, then validated using the AirDNA database (18 586 units, 1 048 585 records, April 2016 to March 2017). The tax evasion was measured through authors' own model. The main results are as follows: through the offer of accommodation via AirBnB platform in Prague is extensive and compatible with the capacity of Prague hotels; the average occupancy rate in Prague is highly above the values of 14 largest European cities; 80% of the real estate units offered through the AirBnB platform do not represent the case of the usual sharing economy, but are a subject to taxes. The data on Prague substantially outstrips the European average, thus indicating to a potentially significant misuse of the AirBnB platform and a low-scale associated potential tax evasion. Czech legislation is well prepared for sharing economy. 7.4% of the AirBnB users control 39.56% of all accommodation options offered via this platform in Prague.(original abstract)
Research background: Base erosion and profit shifting (BEPS) is a reduction of corporate income tax base and related corporate income tax payments via taking advantage of tax loopholes. OECD prepared 15 BEPS actions, which set countermeasures to fight tax avoidance in a coordinated way and shall be implement by countries on a voluntary basis. Literature review revealed that on a macro-level and company-level the extent of BEPS is large and statistically significant while studies addressing micro-level (transaction-level) impact and BEPS countermeasures' related issues are limited.Purpose of the article: to identify methods and metrics available for evaluation of BEPS countermeasures' impact on a micro-level and to assess BEPS countermeasures' impact on a business group.Methods: the paper employs comparative analysis of scientific and professional literature to identify approaches and methods available for evaluation of BEPS countermeasures' impact on a micro-level; and a case analysis method to assess an expected impact of BEPS countermeasures on a specific business group.Findings & Value added: An approach used to estimate BEPS countermeasures impact on the micro-level differs from the one applied in macro-level analysis. To conduct the case analysis, OECD's proposed macro-level fiscal impact assessment approach has been adapted for a micro-level analysis. It includes the analysis of the transactions subject to BEPS countermeasures and develops an action plan to manage related risks. The conducted case analysis differs from previous research as it employs transaction-level data and estimates fiscal effect of BEPS countermeasures on a micro-level. Analysis of the activities of the specific business group revealed that 5 from 15 countermeasures are relevant and directly applicable to this business group. They would not have an immediate significant direct fiscal effect, but risks related to BEPS countermeasures exist and action plans to manage negative effects of BEPS countermeasures have to be implemented. (original abstract)
Iluzja podatkowa to sytuacja, w której podatnik w wyniku nieprecyzyjnej informacji bądź niewiedzy buduje sobie fałszywy obraz na temat procesu nakładania podatków. W niniejszej publikacji zbadano, jak iluzja podatkowa wpływa na reakcje podatników na opodatkowanie. W tym celu zaczerpnięto przykłady iluzji podatkowych od A. Puvianiego, M. Fasianiego i J.M. Buchanana i zbadano, jakie są reakcje podatników, gdy iluzja podatkowa występuje oraz gdy jej nie ma. Reakcje podatników na opodatkowanie są odmienne w sytuacji występowania iluzji podatkowej i w sytuacji braku iluzji podatkowej. Iluzja podatkowa jest zatem czynnikiem wpływającym na reakcje podatników na opodatkowanie. Istnienie iluzji podatkowych sprawia, że podatnik nie zachowuje się jak racjonalny homo oeconomicus.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena wpływu opodatkowania na wybór miejsca lokalizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych (ZIB). Aby zrealizować to zadanie, zostały wyznaczone cele szczegółowe: 1) wskazanie determinant inwestycji zagranicznych według teorii ZIB; 2) przegląd literatury empirycznej badającej wpływ podatków na decyzje lokalizacyjne dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych; 3) określenia korelacji pomiędzy opodatkowaniem a napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Oczekuje się, że w krajach UE ze względu na istniejące zróżnicowanie pod względem ciężaru opodatkowania dochodów przedsiębiorstw, opodatkowanie jest istotną determinantą przepływu ZIB (bezpośrednie inwestycje zagraniczne reagują na różnice w stopach opodatkowania przedsiębiorstw pomiędzy krajami, tzn. niższe stopy podatkowe przyciągają inwestycje). Weryfikacja tej hipotezy zostanie dokonana w dalszej części opracowania(fragment tekstu)
17
Content available remote Opodatkowanie nieruchomości w państwach OECD
80%
Mimo iż znaczenie systemu opodatkowania nieruchomości w ostatnich stuleciach relatywnie zmalało, to jednak w dalszym ciągu pozostaje on istotnym komponentem systemów podatkowych państw OECD. Podatki obciążające własność nieruchomości stanowią współcześnie najważniejszą pozycję wśród podatków majątkowych. Wspólną ich cechą pozostaje ich lokalny charakter - stanowią one istotne źródło zasilania finansowego jednostek samorządu terytorialnego. Brak jest międzynarodowych standardów regulujących kształt tych danin, co skutkuje znaczną dywersyfikacją ich konstrukcji. Mimo to ukształtował się konsensus, iż nowoczesny system opodatkowania nieruchomości, sprawnie realizujący podstawowe funkcje opodatkowania, w tym w szczególności wydajny fiskalnie i sprawiedliwy społecznie, powinien przyjmować formułę ad valorem, odwołując się do wartości nieruchomości oszacowanej w specjalnych rejestrach zwanych katastrami.(abstrakt oryginalny)
Kryzys finansowy przyczynił się do wzrostu deficytu sektora finansów publicznych. Sposobem zwiększenia wpływów podatkowych może być przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. Jednym ze sposobów jest szacowanie podstawy opodatkowania. W artykule wymieniono metody szacowania podstawy opodatkowania. Wskazano na czynniki wpływające na możliwość ich zastosowania. Zaproponowano sporządzenie szczegółowych zasad dotyczących metody szacowania podstawy opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotowe opracowanie opisuje strukturę opodatkowania tego rynku w Polsce i w tym kontekście analizuje wprowadzenie nowych metod jego opodatkowania. W świetle bieżących doświadczeń można wysunąć hipotezę o braku zasadności regulacji fiskalnej w dotychczasowym jej kształcie na rynku kapitałowym. Jej falsyfikacja odbywać się będzie w oparciu o porównanie dotychczasowego kształtu modelu opodatkowania rynku kapitałowego i proponowanych oraz wdrażanych nowych instrumentów podatkowych. (fragment tekstu)
Społeczno-ekonomiczne skutki kryzysu skłaniają ekonomistów i polityków do poszukiwania rozwiązań fiskalnych, które okażą się efektywnymi instrumentami w przywracaniu utraconej pozycji i wprowadzeniu gospodarki na ścieżkę wzrostu. Jednakże podejmowanie określonych decyzji fiskalnych ma swój wymiar makroekonomiczny, często wykraczający poza granice danego państwa. Wprowadzenie nowych obciążeń fiskalnych lub zmiana stawek podatkowych wpływa m.in. na przepływ kapitału, który podatny jest na różnego rodzaju zmiany w zakresie realizacji polityki fiskalnej. Doktrynalną propozycją w tym obszarze jest koncepcja podatku Tobina, którego efektywność zależy od zgodności społeczności międzynarodowej co do upowszechnienia go w swoich systemach podatkowych. Celem artykułu jest wskazanie istoty, a także zalet i wad tego podatku w kontekście globalizacji i internacjonalizacji współczesnych gospodarek.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.