Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taxation of family income
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest próba znalezienia odpowiedzi, w jakim zakresie w 2004 roku polski podatek dochodowy od osób fizycznych zawierał w swojej konstrukcji elementy sprzyjające rodzinie, dzięki którym następowało obniżenie jej zobowiązania podatkowego. Przedstawiono rozwiązania prorodzinne, występujące w podatkach w wybranych krajach Unii Europejskiej.
Według danych udostępnianych przez Eurostat ubóstwem zagrożone są szczególnie dzieci i osoby starsze. W 2005 r. średnia stopa zagrożenia ubóstwem w każdej z tych dwóch grup wynosiła w Unii Europejskiej 19%, podczas gdy w Polsce było to odpowiednio 29% i 7%. W pracy analizujemy wpływ wybranych reform podatkowo-zasiłkowych na zmianę zagrożenia ubóstwem wśród rodzin z dziećmi w Polsce. Wyniki analiz wskazują, że zmiany wzorowane na rozwiązaniach francuskich lub brytyjskich zmniejszyłyby zagrożenie ubóstwem wśród rodzin z dziećmi w większym stopniu niż wprowadzona ulga podatkowa na dzieci. System austriacki, oparty na zasiłkach powszechnych, przyniósłby podobne zmniejszenie stopy zagrożenia ubóstwem, lecz ze znacznie większym zmniejszeniem luki ubóstwa. (abstrakt oryginalny)
Praca ma na celu przybliżenie najbardziej istotnych dla podatnika zmian, ze szczególnym uwzględnieniem nowej skali podatkowej, zwłaszcza w kontekście pojawiającej się od paru lat dyskusji na temat podatku liniowego. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wpływ opodatkowania na realną wartość inwestycji finansowych konsumentów
84%
Artykuł omawia problematykę wpływu opodatkowania na ostateczną, realną wartość inwestycji finansowych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w Polsce. W tym celu analizie poddano trzy czynniki, które wypływają na kształtowanie się ostatecznej wartości inwestycji: nominalną stopę procentową, stopę inflacji i stawkę podatku. Uzyskane wyniki wskazują, iż w długich okresach (ponad 25 lat) trwania inwestycji, kwota podatku może przekraczać realną wartość odsetek z inwestycji. Może być to przyczyną niskiego zainteresowania polskich konsumentów udziałem w długookresowych planach oszczędzania, w tym gromadzenia środków na przyszłą emeryturę. (abstrakt oryginalny)
Autorzy analizują obowiązujący model opodatkowania dochodów małżonków i rodziny, starając się jednocześnie wskazać możliwe kierunki jego reformy. Proponują, aby punktem wyjścia dla wprowadzanych zmian było stworzenie jednej uniwersalnej definicji rodziny i określenie jej zakresu podmiotowego, tak by była jednakowo rozumiana oraz stosowana na gruncie wszystkich ustaw podatkowych.(fragment tekstu)(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Systemy opodatkowania dochodów rodziny w Polsce w latach 1918-2011
84%
Wśród wielu elementów wpływających na wysokość obciążenia podatkiem dochodowym rodziny (system ulg, zwolnień, odliczeń, zmniejszeń lub zwyżek podatkowych, o charakterze proporcjonalnym lub kwotowym, konstrukcja przychodów i kosztów ich uzyskania) pierwszoplanowe miejsce zajmuje sposób traktowania dochodów rodziny i jej członków (rozdzielnie lub łącznie), wypływający - wydaje się, że taką tezę można postawić - ze sposobu postrzegania przez ustawodawcę rodziny i realizowanych przez nią funkcji. Ustawodawstwa poszczególnych państw w różny sposób kształtują sytuację prawnopodatkową rodziny. Niniejsze opracowanie jest próbą przedstawienia rozwiązań obowiązujących w tym zakresie w Polsce. Analizą objęto okres lat 1918-2011, a więc lata międzywojenne (1918-1939), lata PRL-u (1944-1989) oraz lata transformacji ustrojowej (1989 - do chwili obecnej). Od strony przedmiotowej analizą objęto jedynie sposób traktowania przez ustawodawcę dochodów rodziny, nie wnikając w system obowiązujących ulg, odliczeń, zwolnień i innych elementów wpływających na kształt (wysokość) obciążenia dochodów rodziny podatkiem dochodowym. Zasadniczo mają one charakter techniczny, są jedynie pochodną przyjętego sposobu postrzegania rodziny i podejścia do dochodów jej członków. Nie przesądzają o przyjętym modelu, a jedynie go wypełniają, nie stanowiąc jednak jego istoty, a jedynie treść - sposób wykonania przyjętej koncepcji opodatkowania dochodów rodziny. Analizując obecne rozwiązania w tym względzie odniesiono je również po części do wymogów, jakie na ustawodawstwo podatkowe nakłada Konstytucja RP. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Otoczenie fiskalne rodziny w Polsce
84%
Celem prezentowanego opracowania jest przedstawienie otoczenia fiskalnego rodziny, na które składa się: ogół danin publicznych ponoszonych przez członków rodziny samodzielnie lub wspólnie (łącznie), odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe rodziny i jej członków, odpowiedzialność za naruszenie przepisów prawa podatkowego, system redystrybucji środków pochodzących z danin publicznych płaconych przez członków rodziny oraz rozwiązania prawne umożliwiające rodzinie i jej członkom wpływanie na przyjmowane przez władzę ustawodawczą rozwiązania fiskalne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu prezentacje ogólnych wniosków z przeprowadzonych za granicą badań wpływu podatków na decyzje podejmowane przez rodziny i wskazania możliwości weryfikacji ich prawdziwości na gruncie krajowym, przy założeniu stosowania obecnych konstrukcji opodatkowania rodziny. Omówiono wpływ podatków na decyzję o urodzeniu dziecka, o zawarciu i rozwiązaniu małżeństwa oraz o podejmowaniu pracy przez małżonków.
9
Content available remote Problem opodatkowania świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny (art. 27 k.r.o.)
84%
Obowiązek wzajemnej pomocy między małżonkami (zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym), uregulowany w art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jest najbardziej podstawowym obowiązkiem małżeńskim, który nie podlega dyspozycji stron i nie zależy od łączącego małżonków ustroju majątkowego. Niemniej jednak małżeński ustrój majątkowy oraz sposób realizacji obowiązku dostarczania środków na zaspokojenie potrzeb rodziny ma znaczenie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowaniu nie podlegają bowiem wyłącznie świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny spełniane dobrowolnie oraz te zasądzone przez sąd, o ile małżonków łączy ustrój wspólności. W artykule przedstawiono krytyczną analizę aktualnego stanu prawnego.(abstrakt oryginalny)
10
67%
Celem pracy jest analiza wpływu zmian w przepisach podatkowo-świadczeniowych wprowadzonych w Polsce w latach 2006-2014 na zróżnicowanie opodatkowania pracy ze względu na typ rodziny. Za pomocą symulacji wartości regulacyjnej skali ekwiwalentności wykazano, że zmiany podatkowo-świadczeniowe z lat 2006-2014 były najkorzystniejsze dla osób z rodzin wielodzietnych mających nisko płatną pracę. Pokazano m.in., że spadek przeciętnego opodatkowania z pracy w rodzinach "2+3" o niskich dochodach z pracy wyniósł prawie 13 p.p., a wartość regulacyjnej skali ekwiwalentności dla takich rodzin wzrosła z 1,28 do 1,40. Obliczone wartości skali są zauważalnie niższe od wartości skali OECD. W dyskusji wyników zwrócono uwagę na wpływ analizowanych zmian na wzrost progresywności systemu podatkowo-świadczeniowego i zróżnicowania opodatkowania pracy w zależności od liczby dzieci. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest wypowiedzią Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącą sytuacji kobiet w Polsce: dyskryminacji w zatrudnieniu, znacznie wyższemu bezrobociu niż w przypadku mężczyzn, dyskryminacje prawne, które powodują niechęć pracodawców do zatrudniania kobiet, bo podwyższają ich koszty własne, niemożność łącznego opodatkowania dochdów przez rodziców samotnie wychowujących dzieci i wiele innych przejawów dyskryminacji.
Przedstawiono problematykę funkcji i zasad podatkowych. Dokonano oceny funkcjonowania podatków pośrednich i opodatkowania dochodów osobistych sformułowaną przez badane gospodarstwa domowe. Zaprezentowano opodatkowanie zysku podmiotów gospodarczych w ocenie przedsiębiorstw. Przedstawiono problematykę podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług w porównaniu z rozwiązaniami obowiązującymi w krajach UE. Omówiono podatki i opłaty lokalne, a także zagadnienia związane z identyfikacją roli składek na ubezpieczenia społeczne jako świadczenia parapodatkowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.