Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taxes and fees
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Na problematykę opłat rocznych jako elementu konstrukcji ekonomicznej użytkowania wieczystego składa się wiele grup zagadnień, w tym m.in. aktualizacja opłat rocznych. W związku z tym w artykule omówiono funkcje oraz koszty aktualizacji opłat rocznych. Na przykładzie województwa zachodniopomorskiego przedstawiono praktyczne podejście do opisywanego zagadnienia.
W literaturze finansowej prezentacja gminnych opłat publicznoprawnych ograniczona jest z reguły do tych wymienionych w cytowanej ustawie, to jest do: skarbowej, eksploatacyjnej oraz trzech tzw. lokalnych: targowej, miejscowej i administracyjnej2. Poniżej przedstawione zostały, oprócz wymienionych, także i inne, z których wpływy stanowią bezpośredni dochód budżetów gmin (pkt 2). Nie ma tu więc opłat prywatnoprawnych i/lub stanowiących przychody gminnych podmiotów (lub form) organizacyjnych: jednostek i zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, środków specjalnych oraz funduszy celowych, jak np. (odpowiednio): z tytułu użytkowania wieczystego, dzierżawy czy najmu, za pobyt w izbie wytrzeźwień, za wodę z wodociągu komunalnego, za obiad w stołówce szkolnej, za zajęcie pasa drogowego czy wreszcie - za usuwanie drzew lub krzewów. W publikacjach statystycznych podaje się jedynie wielkości dotyczące opłaty najważniejszej w skali kraju, to jest opłaty skarbowej. Dlatego też w kolejnym punkcie (3) przedstawione zostały dane ilustrujące znaczenie poszczególnych opłat w dochodach budżetowych dwóch bardzo różnych gmin: dużej miejskiej i małej wiejskiej. (fragment tekstu)
3
Content available remote Zmiany wpływów z nieruchomości w dochodach miasta Poznania w latach 2001-2012
75%
Jednym ze źródeł dochodów gmin są nieruchomości będące ich własnością jak również stanowiące własność innych podmiotów. W zależności od wielkości zasobów, ich struktury, funkcji przez nie pełnionych, a także od efektywności gospodarowania tym zasobem, wpływy z nieruchomości odgrywają zróżnicowaną rolę w generowaniu dochodów gmin. Przedmiotem rozważań są zmiany w poziomie i strukturze dochodów z nieruchomości w dochodach wybranej gminy - miasta Poznania. Okres analizy obejmuje lata 2001-2012. W oparciu o przeprowadzone badania rozpoznano znaczenie wpływów z poszczególnych źródeł, wskazano kierunek tych zmian. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy węzłowych aspektów prawnych rozłożenia na raty opłaty adiacenckiej. Autor stawia tezę, że instytucja ta jest wpisana w istotę opłaty adiacenckiej. Ukazuje także istniejące mechanizmy jej funkcjonowania w obrocie prawnym, wskazując przy tym na różne podstawy prawne i kryteria korzystania z niej w praktyce, wynikające z funkcji, jakie pełni ona w porządku prawnym. Ostatecznie kwalifikuje ją jako instytucję prawa publicznego. Przedmiotem rozważań jest także zależność sposobu załatwienia wniosku o rozłożenie opłaty na raty od etapu postępowania administracyjnego, na którym organ otrzyma prośbę w tym zakresie oraz możliwość jej załatwienia po wydaniu decyzji ustalającej opłatę adiacencką. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono większość opłat, z których dochody zasilają budżety gmin. Opisano ich rolę w systemie dochodów jednostek stopnia podstawowego, przedstawiono podstawowe podziały, zawarto ogólną charakterystykę, jak również szczegółowy opis każdej z nich. W sumie analizie poddano 14 opłat zasilających budżety gmin. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Teoretyczne i praktyczne aspekty ustalania wysokości "opłaty planistycznej"
75%
Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzono do polskiego systemu prawnego opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia planu miejscowego tzw. opłatę planistyczną. Kolejne ustawy regulujące system gospodarki przestrzennej utrzymały ww. opłatę, której istota polegała na oddaniu gminie części dochodów pochodzących ze zbycia nieruchomości objętej planem miejscowym, której wartość wzrosła na skutek ustaleń tego planu. W pracy przybliżono zasady poboru opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości i wskazano na wątpliwości towarzyszące jej naliczaniu. Część dyskusji oparto na przeprowadzonych procedurach ustalania opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, jakie miały miejsce na obszarze miasta Wrocławia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono testy projektu pilotażowego - struktura funkcjonalna Krajowego Systemu Automatycznego Poboru Opłat (KSAPO). Podczas testów sprawdzono działanie OBU, które automatycznie nalicza opłatę (myto), biorąc pod uwagę kategorię pojazdu (dmc, liczbę osi), klasę emisji spalin oraz przejechany odcinek drogi. OBU jest wyposażone w moduł GPS, GSM oraz wydzielonej łączności krótkiego zasięgu (DSRC), co zapewnia mu interoperacyjność z innymi europejskimi elektronicznymi systemami poboru opłat (EETS) w państwach członkowskich UE. System spełnia wymagania dyrektywy 2004/52/EC oraz decyzji KE. Testy potwierdziły wysoką skuteczność systemu w zakresie rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów, wynoszącą 99,9%. Analiza danych pomiarowych parametru PDOP i liczby satelitów używanych podczas pomiaru wykazała, że dla ponad 90% pomiarów PDOP było niższe niż 1,8% posiadało wartość od 1 do 3. Na podstawie testów stwierdzono, że maksymalna liczba satelitów używanych podczas lokalizacji wyniosła 11, a minimalna 5 (99%). (abstrakt oryginalny)
Motivation: Obesity is one of the gravest public health challenges facing the world today. Out of different policy action undertaken by counties to counteract these threats, taxes imposed on sugar sweetened beverages (SSBs) has gaining growing popularity. They are currently imposed on 47 countries worldwide. The Polish 'sugar fee' came into force on January 1, 2021. Aim: The aim of the article is to synthesize the global experience with sugar-sweetened beverages taxation, to assess on that basis the construction of Polish 'sugar fee' and to identify key opportunities and threats connected with its implementation. Results: Introduction of 'sugar fee' in Poland is consistent with the latest global trends in taxation. Its formula gives an opportunity to stimulate consumers to displace SSBs by other healthier beverages and to incentivize drink manufacturers to reformulate their products and change their marketing strategies. There is growing that evidence 'sugar taxes' can be effective tools to achieve public health goals, however its effect must be strengthen by multifaceted instruments (e.g. broad information action). The fiscal potential of 'sugar fee' is limited, if we assume that its main purpose is to stimulate healthier consumption patterns. (original abstract)
Na początku opisano powstanie obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej oraz przedstawiono procedurę zawiadamiania o obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej. Następnie omówiono egzekucję administracyjną obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej. Na koniec zaprezentowano przedawnienie obowiązku opłaty oraz sądowoadministracyjną kontrolę obowiązku wynikającego bezpośrednio z przepisu prawa dotyczącego opłaty dodatkowej.
Gmina uzdrowiskowa realizuje zadania związane z funkcjonowaniem uzdrowiska (jako gminy) i całej infrastruktury na ogólnych zasadach z dochodów własnych, ale ma też prawo do pobierania na ich realizację opłaty uzdrowiskowej i otrzymywania dotacji uzdrowiskowej na podstawie art. 49 ustawy uzdrowiskowej, w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w uzdrowisku w roku poprzedzającym rok bazowy, w rozumieniu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Opłata ta jest ważna w systemie finansowych gmin uzdrowiskowych z uwagi zarówno na zależną od niej wysokość otrzymywanej dotacji uzdrowiskowej, jak i konieczność realizacji innych (dodatkowych) zadań określonych w ustawie uzdrowiskowej. Zatem kwestie efektywnego inkasa tej opłaty oraz uszczelniania lokalnego systemu podatkowego leżą w żywotnym interesie gmin uzdrowiskowych. Celem artykułu jest prezentacja specyfiki oraz roli i znaczenia opłaty uzdrowiskowej w systemie dochodów gmin uzdrowiskowych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z poborem tej opłaty przez inkasentów. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono rodzaje podatków i opłat od nieruchomości, jako źródła dochodów gmin, omawiając w szczególności zasady ich naliczania. Ponadto, na przykładzie miasta Poznania, opisano znaczenie oraz zmiany ich udziału w kształtowaniu dochodów własnych i ogółem. Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie co piąta złotówka dochodów ogółem pochodzi z podatków i opłat związanych z nieruchomościami (prawie co trzecia w dochodach własnych). Jednakże w dwóch ostatnich latach analizy odnotowano znaczny spadek udziału omawianych wpływów, zarówno w dochodach ogółem (22,68% w 2008 r. do 18,10% w 2010 r.), jak i dochodach własnych (35,12% w 2008 r. do 28,65% w 2010 r.). Spadek ten nie sprzyja zarówno samodzielności finansowej, jak i kształtowaniu stabilnej bazy podatkowej w gminie. Oznacza wzrost znaczenia wpływów z innych źródeł, w tym z budżetu państwa. (abstrakt oryginalny)
Kumulacja odpowiedzialności wykroczeniowej i administracyjnej tej samej osoby na tej samej podstawie faktycznej w oczywisty sposób rodzi pytania o jej zgodność z zasadą ne bis in idem i zasadą proporcjonalności. Ustawodawca, określając sankcję za naruszenie prawa, musi respektować proporcjonalność własnego naruszenia praw i wolności jednostki. Nie może stosować sankcji nieadekwatnych lub nieracjonalnych albo też niewspółmiernie dolegliwych. Wymogi te nie powinny być obce Prawu budowlanemu. Na podstawie art. 93 pkt 13 tej ustawy ponosi odpowiedzialność wykroczeniową osoba, która naruszyła normy określone w art. 48 ust. 1, art. 50 ust. 1 pkt 1 lub 2, wykonując roboty budowlane. Sprawcy powyższych zachowań, niezależnie od odpowiedzialności wykroczeniowej, grozi także odpowiedzialność administracyjna w postaci nakazu rozbiórki bądź nałożenia opłaty legalizacyjnej. Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy istnienie wskazanego zbiegu reżimów odpowiedzialności nie narusza zasady proporcjonalności ingerencji do wagi chronionych dóbr prawnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wyniki rozważań nad prawną konstrukcją instytucji opłaty legalizacyjnej głównie z perspektywy standardów wynikających zasady państwa prawnego. Założeniem jest próba oceny charakteru prawnego tej instytucji w kontekście zasady określoności przepisów prawa oraz sposobu jej interpretacji zarówno z perspektywy ochrony interesu publicznego, jak również interesu właściciela nieruchomości, który - z różnych powodów - rozpoczął realizację inwestycji budowlanej bez wymaganego pozwolenia na budowę, bez wymaganego zgłoszenia lub pomimo sprzeciwu wydanego w sprawie przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. Rozważania prowadzone są w kontekście adekwatności, proporcjonalności i niezbędności tego instrumentu prawnego, który ustawodawca przewidział do zastosowania w każdym przypadku zaistnienia stanu niezgodności prowadzonej inwestycji z przepisami prawa budowlanego, które wymagają legalizacji. Ocenie poddano również sposób normatywnego kształtowania wymiaru tej opłaty w kontekście zasady równego traktowania oraz z perspektywy zasady sprawiedliwej procedury; do jej zastosowania nie wystarcza złożenie wniosku przez inwestora, bowiem postępowanie w sprawie legalizacji samowoli budowlanej organ nadzoru budowlanego wszczyna z urzędu. Wszystkie powyższe okoliczności wskazują na zasadne rozważenie, czy konstrukcja prawna opłaty legalizacyjnej realizuje standard prawidłowej legislacji przyjęty w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego. (abstrakt oryginalny)
Jednym z warunków określonych w ustawie z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane, koniecznych do legalizacji obiektu budowlanego (lub jego części) wzniesionego z naruszeniem prawa, zwanej również legalizacją samowoli budowlanej, jest uiszczenie opłaty legalizacyjnej. Obecna prawna regulacja opłaty legalizacyjnej budzi pewne wątpliwości, które z kolei prowadzą do postawienia pytania o prawny charakter tej opłaty. Zasadność takiego pytania wynika między innymi z tego, że w konstrukcji prawnej opłaty legalizacyjnej można dostrzec cechy zarówno opłaty publicznej, jak i sankcji administracyjnej, w tym w szczególności administracyjnej kary pieniężnej w rozumieniu art. 189b Kodeksu postępowania administracyjnego. Rysująca się na tym tle swoistość opłaty legalizacyjnej skłania ponadto do podjęcia próby znalezienia motywów oraz dokonania oceny rozwiązań normatywnych przyjętych w tym zakresie w obowiązującym porządku prawnym. (abstrakt oryginalny)
Autorzy w swoim opracowaniu oceniają skuteczność mechanizmu legalizacji obiektu budowlanego w kontekście egzekucji administracyjnej opłaty legalizacyjnej. Klasyczne metody, służące zapewnieniu skuteczności obowiązków publicznoprawnych (w tym egzekucja administracyjna), mogłyby potencjalnie mieć zastosowanie w odniesieniu do opłaty legalizacyjnej (po zmianie uregulowań dotyczących legalizacji). Należy jednak podkreślić, że nie zawsze są to mechanizmy wystarczająco efektywne. Aktualnie opłata legalizacyjna nie jest świadczeniem o charakterze przymusowym i represyjnym, choć z uwagi na jej wysokość może zostać w taki sposób odebrana przed podmiot wykonujący nielegalne roboty budowlane. Podmiot ten może jednak dobrowolnie dokonać wyboru skutków prawnych swoich działań między opłatą legalizacyjną a rozbiórką samowoli budowlanej. Autorzy w opracowaniu poddają analizie, czy tego rodzaju rozwiązanie prawne (opierające się na dobrowolności i wyborze) jest skuteczniejsze niż egzekucja administracyjna. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Local Fees as an Example of Visitor and Health Resort Taxes
75%
Uzdrowisko jest miejscem, gdzie prowadzi się leczenie kuracjuszy, przy założeniu z korzystania i zachowania naturalnych produktów medycznych, dzięki którym dane miejsce uzyskało status uzdrowiska. Opłaty lokalne: miejscowa i uzdrowiskowa zasilają lokalne (gminne) budżety. Niniejszy artykuł prezentuje kwestie związane z prawnym statusem uzdrowisk w odniesieniu do opłat z nim związanych, nakładów na kuracjuszy (ich uchwalaniem czy pobieraniem). Powinny one być przyjmowane przez radę miasta/gminy i pobierane przez wyraźnie wskazane podmioty, tzw. inkasentów. Przedstawienie zobowiązań związanych z opłatami lokalnymi zostało dokonane na podstawie metody dogmatycznej, analizy przepisów prawnych i wybranego orzecznictwa.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Opłaty od urządzeń kopiujących i czystych nośników w prawie autorskim
75%
Opłaty od urządzeń kopiujących i czystych nośników pobierane są od producentów oraz importerów w celu pokrycia strat, jakie ponoszą uprawnieni z tytułu zwielokrotniania dóbr chronionych w prawie autorskim w ramach użytku prywatnego. Opłaty te uiszczane są co prawda przez podmioty, które same nie korzystają z dóbr chronionych w ramach użytku prywatnego, jednakże przy wprowadzeniu tych urządzeń i czystych nośników do obrotu mają możliwość przerzucenia tych opłat na osoby faktycznie korzystające z dóbr chronionych w ramach użytku prywatnego. Taki model rekompensowania uprawnionym strat ponoszonych w związku ze zwielokrotnianiem w ramach użytku prywatnego jest współcześnie powszechnie stosowany w zdecydowanej większości państw członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
18
Content available remote Działania służby celno-skarbowej w obszarze rynku gier hazardowych
75%
Przedmiot i cel pracy Działalność hazardowa jest zjawiskiem wielopłaszczyznowym. Urządzanie gier hazardowych jest szczególną dziedziną wykonywania działalności gospodarczej. Państwo przypisuje sobie prawo do sprawowania monopolu w tym obszarze aktywności ekonomicznej. Dodatkowo losowość i rozmiar finansowy gier hazardowych sprzyjają rozwojowi szarej strefy. Obok wymiaru ekonomicznego, niezwykle ważnym aspektem jest wymiar moralny tego rodzaju działalności. Kontrolę nad funkcjonowaniem rynku hazardowego w Polsce prowadzi Służba Celno-Skarbowa. Przedmiotem pracy jest branża hazardowa. Celem artykułu jest przedstawienie działań podjętych przez Służbę Celno-Skarbową w obszarze legalnego i nielegalnego rynku hazardowego. Materiały i metody Badanie zrealizowano za pomocą przeglądu literatury, aktów prawnych, dokumentów Ministerstwa Finansów, danych statystycznych, stosując metodę ilościową oraz systemową. Wyniki W wyniku badania zidentyfikowano kierunki działania SCS w zakresie kontroli rynku gier hazardowych. Wnioski Działania Służby Celno-Skarbowej przynoszą efekty w walce z nielegalną działalnością hazardową, zapewniając ochronę uczestnikom gier i podnosząc poziom świadomości społeczeństwa co do zagrożeń wynikających z nielegalnego hazardu.(abstrakt oryginalny)
Decentralizacja administracji publicznej, będąca efektem przemian ustrojowych, wymusiła dokonanie zmian w zakresie podziału dochodów publicznoprawnych. Państwo wyposażyć musiało jednostki samorządu terytorialnego w system dochodów, który pozwoliłby im realizować wszystkie przynależne zadania publiczne, tylko bowiem wtedy można mówić o samodzielnym podmiocie publicznym. Wobec tego jednak, że podział dochodów publicznych dokonywany jest w warunkach ograniczonej ich dostępności, zasadnicze znaczenie zyskuje ustalenie granicy pomiędzy tymi, które stanowią dochód państwa, a tymi, które są dochodem jednostki samorządu terytorialnego. Z tego też powodu na szczególną uwagę i rozważania zasługują gwarancje prawne wyposażenia tych jednostek w dochody publicznoprawne. Przedmiotem przedmiotowych rozważań jest więc przede wszystkim ustalenie, czy ustrojowe reguły podziału tych dochodów znalazły swoje zastosowanie w przepisach prawa krajowego, a na ile gwarancje te nie są przestrzegane(abstrakt oryginalny)
Zbadano obecne metody regulacji biznesu na Ukrainie oraz zaproponowano mechanizm poprawy tychże regulacji.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.