Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 159

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taxpayer
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Jednym z ważniejszych obowiązków administracyjnych nałożonych na podatników jest dokonanie rejestracji na potrzeby VAT. Przepisy podatkowe umożliwiają organom podatkowym wykreślanie podatników z rejestru VAT, w tym bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika. W artykule omówiono zasady rejestracji i wykreślania podatników z rejestru VAT oraz wskazano problemy i konsekwencje z tego wynikające. Celem opracowania jest także analiza skali dokonanych wykreśleń podatników z rejestru VAT, zarówno przed, jak i po wprowadzeniu zmian w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
W praktyce w toku sporów prowadzonych pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, w sytuacjach gdy decyzja podatkowa zostaje wyeliminowana z obrotu prawnego także w związku z przedawnieniem zobowiązania podatkowego, organy podatkowe - odmawiając wypłaty oprocentowania od należnej podatnikowi nadpłaty - próbują lansować tezy zastanawiające, oparte na fragmentach jednego przepisu ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - bez szerszego rozważenia, jakie funkcje spełnia oprocentowanie nadpłaty. Niestety, niekiedy tego typu konstrukcje spotykają się z uznaniem w orzecznictwie sądów administracyjnych. Dlatego warto przyjrzeć się problemowi oprocentowania nadpłaty powstałej w związku z uchyleniem decyzji organu podatkowego.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Strategia jakości usług w Krajowej Administracji Skarbowej
100%
Wsparcie podatnika i przedsiębiorcy w wypełnianiu obowiązków podatkowych i celnych to jeden z podstawowych kierunków działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej. Realizacja tego przedsięwzięcia odbywa się poprzez doskonalenie jakości świadczonych usług na rzecz podatnika. Prowadzone w opracowaniu rozważania odnoszą się do przybliżenia procesu rozwoju jakości usług administracji skarbowej poprzez identyfikowanie potrzeb klienta. Celem poznawczym artykułu jest omówienie procesu realizacji jakości usług w administracji skarbowej, a w szczególności dążenie organizacji do doskonalenia obsługi podatnika. Celem praktycznym jest wskazanie rozwiązań, które umożliwiają doskonalenie procesu usług świadczonych na rzecz klienta. W niniejszym opracowaniu do prezentacji omawianych zagadnień wykorzystano metodę analizy aktów prawnych, statystyk publikowanych przez administrację skarbową, informacji prasowych oraz publikacji naukowych - studia literatury z zakresu przedmiotowej tematyki oraz obserwacje własne autora. Oryginalność i wartość artykułu opiera się na konstatacji: jakość usług ma zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu organizacji(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy funkcjonowania VAT w odniesieniu do jednostek samorządu terytorialnego (ujęcie teoretyczne i praktyczne). Celem opracowania jest identyfikacja zasadniczych problemów związanych z interpretacją i ze stosowaniem przepisów prawa podatkowego w zakresie VAT w związku z działalnością gospodarczą i inną tych jednostek. Zastosowano metodę studiów literaturowych oraz analizę regulacji prawnych i orzecznictwa sądowego(abstrakt oryginalny)
Od 1.07.2024 r. podatników czeka rewolucja w zakresie fakturowania. Od tego dnia obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) będzie dotyczył wszystkich podatników VAT czynnych, a od 1.01.2025 r. także podatników VAT zwolnionych. Choć pojawiają się postulaty, aby terminy te zostały przesunięte, w tym momencie trudno przewidzieć, jaka jest szansa, że zostaną one uwzględnione. Firmy powinny więc już rozpocząć przygotowania do wdrożenia KSeF, ponieważ będzie ono wymagało zmian w funkcjonowaniu całego biznesu.(abstrakt oryginalny)
Obowiązek podatkowy to jedno z podstawowych pojęć stosunku podatkowoprawnego. W przepisach ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa1 - dalej o.p. - jest on definiowany jako wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach2. Z definicji tej wynika, że obowiązek podatkowy powstaje w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w ustawie. Oznacza to, że nie ma tutaj znaczenia wola podatnika ani też wola organu podatkowego. Czasami jednak zdarza się tak, że okoliczności faktyczne, które pojawiają się w działalności określonych podmiotów, nie dają się wprost przypasować do konkretnych przepisów. W takich sytuacjach pojawiają się wśród podatników wątpliwości co do sposobu prawidłowego postępowania. W efekcie, kwestie dotyczące tego podstawowego dla opodatkowania zagadnienia, są przedmiotem licznych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej, kierowanych do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.(fragment tekstu)
7
Content available remote Kategoria małego podatnika w strategii podatkowej przedsiębiorstwa
75%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest ukazanie kategorii małego podatnika jako narzędzia strategii podatkowej przedsiębiorstw. W opracowaniu omówiono warunki konieczne do spełnienia statusu małego podatnika oraz najważniejsze przywileje wiążące się z tą instytucją. Następnie przeprowadzono analizę wpływu wykorzystania przywilejów na wysokość ciężaru podatkowego z wykorzystaniem danych liczbowych. Metodologia badania - Analiza regulacji prawnych oraz symulacja skutków ekonomicznych na podstawie danych pozyskanych z istniejącego przedsiębiorstwa. Wynik - Kategoria małego podatnika jest narzędziem strategii podatkowej i zapewnia podatnikowi przywileje w podatku od towarów i usług, podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych. Wykorzystanie tych przywilejów skutkuje odroczeniem płatności podatku w czasie oraz minimalizacją obciążenia. Oryginalność/wartość - Wskazanie na skutki ekonomiczne korzystania ze statusu małego podatnika przez przedsiębiorstwa w podatku od towarów i usług, podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wykorzystanie zagranicznego zakładu w międzynarodowym planowaniu podatkowym
75%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie i wyjaśnienie konsekwencji podatkowych działań dokonywanych z wykorzystaniem zagranicznego zakładu. Przeanalizowano przyczyny decydujące o wyborze poszczególnych mechanizmów i scharakteryzowane ich rodzaje. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia literatury przedmiotu, orzecznictwa i interpretacji podatkowych oraz analizę przepisów prawa dotyczących zagranicznego zakładu. Wynik - Wynikiem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na możliwość wykorzystania zagranicznego zakładu w międzynarodowym planowaniu podatkowym. Oryginalność/wartość - Artykuł prezentuje wartości poznawcze w zakresie sposobów i technik planowania podatkowego z wykorzystaniem zagranicznego zakładu. (abstrakt oryginalny)
Na gruncie przepisów klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania - dalej także GAAR - z unikaniem opodatkowania mamy do czynienia w sytuacji, gdy podatnik dokonuje określonej czynności lub zespołu czynności w celu osiągnięcia korzyści podatkowej sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, gdy osiągnięcie tej korzyści jest głównym lub jednym z głównych celów działania podatnika, a sposób działania pozostaje sztuczny. Jedną z kluczowych przesłanek stosowania klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania jest więc zaistnienie warunku sprzeczności - osiągnięcie przez podatnika korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Warunek ten, na tle pozostałych kryteriów stosowania klauzuli, jest najmniej doprecyzowany przez ustawodawcę i pozostaje najtrudniejszym do zdefiniowania. Bez jego dookreślenia, jak trafnie wskazuje Hanna Filipczyk, nie sposób przy tym wskazać istoty unikania opodatkowania, a tym samym ustalić, jakie działania podatników mogą być podważane na podstawie klauzuli. W niniejszym artykule autor podejmuje próbę wykazania, że sprzeczność jest samodzielnym warunkiem zastosowania normy ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania. Stara się on wskazać praktyczne sposoby umożliwiające weryfikację, czy zachodzi ona w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego.(abstrakt oryginalny)
Dobre funkcjonowanie mechanizmów finansowych państwa wymaga sprawnego prowadzenia polityki finansowej, w tym polityki podatkowej. Przewidywalność zmian prawa podatkowego stanowiących wyraz realizacji polityki znanej podatnikom jest zgodna z zasadą pewności prawa, gdyż istotnie redukuje ujemne konsekwencje braku stabilności. Jak wiadomo, posiedzenia Sejmu i Senatu są jawne. Jawne powinny być jednak także projekty przepisów prawa podatkowego, a nawet założenia owe projekty poprzedzające. Z jednej strony umożliwiłoby to, a co najmniej znacznie ułatwiło, przeprowadzenie odpowiednich konsultacji publicznych, z drugiej zaś redukowało niepewność podatników co do przyszłego prawa. W toku prac nad projektem należy dbać o poprawność języka prawnego i szanować zasady techniki prawodawczej. Konsultowanie i opiniowanie projektów przepisów podatkowych przez różne podmioty, w tym przez ekspertów, ma olbrzymie znaczenie dla prac ustawodawczych. Prowadzenie konsultacji z udziałem podatników, przedstawicieli organizacji społecznych, samorządowych i gospodarczych oraz samorządów zawodowych ma wpływ na jakość prawa i sprzyja odpowiedniemu wyważeniu interesu publicznego i prywatnego w prawie podatkowym. W przypadku niezrozumiałego przepisu, podatnika winna chronić zasada in dubio pro tributario. Przepis taki nie może być także podstawą zastosowania wobec podatnika sankcji. Do zasad podatkowych mających największe znaczenie z punktu widzenia praw podatnika należy zasada pewności. Pewność i bezpieczeństwo prawne podatnika ściśle wiążą się z zasadą lex retro non agit. Ważne są też zasady: ochrony praw nabytych i ochrony interesów w toku. Warto podkreślić, że projekt ustawy Karta Praw Podatnika wniesiony niedawno do Sejmu niemało miejsca poświęca przepisom dotyczącym stanowienia prawa podatkowego. Obserwacja praktyki dowodzi, że takie przepisy są potrzebne, gdyż przyczyniłyby się z jednej strony do poprawy jakości naszego prawa podatkowego, z drugiej zaś do wzmocnienia ochrony praw podatnika.(abstrakt oryginalny)
Jedną z reakcji podatników na narzucenie im obowiązku płacenia podatków jest jego unikanie. Ze względu na intensyfikację tego zjawiska polski ustawodawca podjął wiele działań legislacyjnych mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, na ile zmiany w prawie podatkowym oraz dotyczące uprawnień organów podatkowych wprowadzone w celu uszczelnienia systemu podatkowego wpłynęły na postawy polskich przedsiębiorców działających w skali międzynarodowej. Zgodnie ze sformułowaną hipotezą badawczą takie czynniki, jak wzrost restrykcyjności przepisów, zwiększenie prawdopodobieństwa kontroli, zaostrzenie kar, społeczna akceptacja unikania opodatkowania oraz odczuwany brak sprawiedliwości procedularnej, są skorelowane z akceptacją unikania opodatkowania. Aby zweryfikować tę hipotezę, przeprowadzono badanie ankietowe. Jego rezultaty poddano następnie analizie statystycznej. Wyniki badania wykazały, że wskazane czynniki nie są bezpośrednio skorelowane z postawą wobec unikania opodatkowania, a unikanie opodatkowania nadal nie jest oceniane negatywnie przez większość badanej populacji.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie jak w praktyce, w odniesieniu do wybranych instytucji zawartych w Ordynacji podatkowej realizowana jest zasada pewności opodatkowania oraz kiedy dopuszczalna jest możliwość odstąpienia od zasady powszechności opodatkowania. W polskim prawie podatkowym ściśle związane z zasadą pewności opodatkowania i odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania są dwie sytuacje, w których może znaleźć się podatnik. Pierwsza z nich występuje w momencie, gdy podatnik musi podjąć decyzję o określonym działaniu lub powstrzymaniu się od działania, które zrodzić może powstanie obowiązku podatkowego. Drugą sytuacją jest możliwość nieefektywnego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, które wynika z przyczyn niezawinionych przez samego podatnika. (fragment tekstu)
W Polsce w 2004 r. po raz pierwszy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogli zdecydować o tym, jakiej organizacji pożytku publicznego (OPP) ich 1% podatku należnego zostanie przekazany. Od czasu wprowadzenia możliwości dotowania OPP przepisy podatkowe były wielokrotnie modyfikowane. Celem artykułu jest określenie, czy wprowadzone zmiany w przepisach podatkowych dotyczące sposobu wspierania OPP wpłynęły na zachowanie podatników. Czy po ich uproszczeniu podatnicy chętniej decydują o tym, co się z ich 1% podatku należnego stanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w oparciu o dane za lata 2003-2014, zbudowano model miękki. Okazało się, że w początkowym okresie zainteresowanie podatników wspieraniem OPP jednym procentem podatku należnego było znikome, po uproszczeniu przepisów podatkowych i upowszechnieniu informacji o możliwości dotowania OPP, z roku na rok coraz więcej podatników decyduje, jakiej organizacji 1% podatku należnego jest przekazywany(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy unormowane w prawie podatkowym liczne ulgi i zwolnienia można zakwalifikować do publicznych praw podmiotowych podatnika. Udzielenie odpowiedzi na tak sformułowane pytanie wymaga weryfikacji hipotezy badawczej, w myśl której ulgi i zwolnienia podatkowe unormowane w przepisach prawa podatkowego są wbrew orzecznictwu TK oraz NSA prawami podmiotowymi podatnika. W piśmiennictwie podatkowym nie ma w zasadzie publikacji poświęconych tytułowej problematyce postrzegania ulg i zwolnień jako praw podmiotowych podatnika. Zasadniczy wniosek zaprezentowany w konkluzjach sprowadza się do stwierdzenia, że za prawa podmiotowe podatnika można uznać jedynie systemowe ulgi podatkowe oraz tylko te systemowe zwolnienia, które łącznie spełniają dwa warunki. Po pierwsze mają charakter zwolnień dyspozytywnych, czyli takich, gdy podatnikowi przysługuje prawo do dokonania wyboru. Po wtóre, skorzystanie ze zwolnienia nie może być uzależnione od uznania administracyjnego. W przypadku systemowych ulg podatkowych weryfikacja pierwszego etapu jest zawsze pozytywna, bez wątpienia bowiem wszystkie ulgi systemowe unormowane w ustawach podatkowych są prawami podmiotowymi podatnika.(abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych pojęć związanych z opodatkowaniem jest obowiązek podatkowy. Przyglądając się jego ustawowej definicji, można uznać, że nie budzi ono żadnych wątpliwości interpretacyjnych1. Mogłoby się więc wydawać, że każdy podmiot wykonujący określone czynności będzie potrafił je przyporządkować do konkretnych przepisów ustawowych i na tej podstawie stwierdzić, że powstał wobec niego obowiązek określonego zachowania. Analiza bazy wydanych interpretacji indywidualnych pokazuje jednak, że gros wniosków o wydanie interpretacji dotyczy właśnie tego zagadnienia. Prowadzi to również do wniosku, że mnogość stanów faktycznych, które mogą zaistnieć, może nie dawać się przyporządkować w sposób oczywisty do określonych przepisów prawa, w szczególności do przepisów ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług2 - dalej u.p.t.u.(fragment tekstu)
16
Content available remote Standards Applied in Protection of Taxpayers' Rights
75%
The paper discusses selected legal solutions, from Polish tax system, which are to protect taxpayer's rights. Using judgments issued by institutions adjudicating in tax cases, biding tax law provisions were critically assessed, in particular, the principle of trust. Consequently, based on the experience of selected countries, the weaknesses of legal solutions in force in Poland were mentioned, including difficult access to the information about the taxpayer's rights, lack of the Charter of Taxpayer's Rights as well as limiting the need for trust only in relation to tax proceedings.(original abstract)
Na początku 2022 r. Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje na temat kolejnych zmian w podatku od towarów i usług. Po ich przeprowadzeniu, w dniu 4.08.2022 r., został upubliczniony projekt ustawy. W numerze 10/2022 "Przeglądu Podatkowego" ukazał się artykuł prezentujący wynikające z pakietu SLIM VAT 3 zmiany w zakresie prawa do odliczenia oraz transakcji wewnątrzunijnych. Proponowane pakietem SLIM VAT 3 zmiany nie ograniczają się jednak tylko do ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. - ale swoim skutkiem i zakresem propozycji wychodzą poza VAT.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie rzadko spotykanego w literaturze podziału podatników ze względu na ich postawę wobec opodatkowania. (fragment tekstu)
Dowodem zmiany sposobu myślenia francuskiej administracji podatkowej w podejściu do relacji z podatnikami jest stworzenie dokumentu zatytułowanego „Karta podatnika". Z jednej strony to jednostronne zobowiązanie tej administracji do działania usługowego wobec podatników, z drugiej zaś to przewodnik dla podatnika po jego prawach i obowiązkach w kontakcie z organami podatkowymi. Dokument ten składa się z preambuły oraz 6 części zatytułowanych: „Administracja, która ułatwi wam życie", „Podatnik obywatel", „Administracja szanująca podmioty i prawa", „Podatnik współpracujący", „Sprawiedliwa administracja" i „Uczciwy podatnik". Nietrudno zauważyć logikę w podziale tego dokumentu wskazującą na pewną równowagę pomiędzy działaniem administracji podatkowej i zachowaniem podatnika. Artykuł przedstawia najważniejsze myśli przewodnie tego dokumentu.
Podejmowanie przez przedsiębiorców różnych działań zmierzających do obniżania kosztów funkcjonowania ich firm to zjawisko charakterystyczne nie tylko dla czasów dekoniunktury, jakich doświadczamy ostatnio. Oczywiście nie wszystkie z tych kosztów są zależne od samych ponoszących je podmiotów, ale nawet wśród tych obligatoryjnych można próbować często racjonalizować podstawę ich naliczania lub samą wysokość wydatków. Taka wstępna uwaga może być uzasadniona w odniesieniu do podatków i opłat lokalnych. Daniny te stanowią często poważny udział w kosztach przedsiębiorstwa, różny, co jasne, przy specyfice poszczególnych rodzajów działalności. Zgodnie z doktryną prawa finansów publicznych podatki lokalne stanowią te podatki, wobec których jednostki samorządu terytorialnego posiadają władztwo podatkowe. Obejmuje ono prawo organów jednostek samorządu terytorialnego do poboru określonych podatków na rzecz lokalnego budżetu oraz do kształtowania wymiaru tych podatków głównie poprzez możliwość ustalania konkretnych stawek podatkowych, a także wprowadzania ulg i zwolnień. Wspomniane ustalanie stawek ma jednak cechę charakterystyczną polegającą na tym, że władztwo organów lokalnych sprowadza się do możliwości obniżenia wysokości maksymalnej, która jest ustalana arbitralnie przez akty prawa centralnego, głównie obwieszczenia i rozporządzenia.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.