Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technical progress indicators
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem autora było zaprezentowanie przebiegu postępu technicznego w wybranych gospodarkach europejskich, mierzonego resztą Solowa. Reszta Solowa odzwierciedla szeroko rozumiany postęp technologiczno-organizacyjny w gospodarce. Autor podzielił temat na cztery części. W pierwszej omówił teoretyczne aspekty reszty Solowa oraz założenia metodologiczne badania. Następnie uzasadnił wybór gospodarek, które poddane zostały badaniu. Zasadniczą częścią była interpretacja wyników badań oraz wnioski i sugestie dotyczące ewentualnych dalszych badań i dyskusji. Autor przyjął okres badawczy za lata 1995-2005.
Celem opracowania jest wskazanie na zakres przydatności mierników umownych do oceny postępu technicznego w przedsiębiorstwie przemysłowym. Pomiar postępu technicznego w przedsiębiorstwie dokonywany jest z reguły za pomocą zestawu wskaźników analitycznych, ponieważ brak jest takiego miernika, który wszechstronnie i zarazem dogłębnie charakteryzowałby osiągnięty poziom postępu technicznego. Zestaw mierników analitycznych nie pozwala na wyczerpującą ocenę wpływu postępu technicznego na różne kategorie gospodarcze, a zwłaszcza na ocenę zmiany w zatrudnieniu i jego strukturze. Tę lukę dostatecznie wypełniają mierniki skalarne, które wskazują na zmiany w funkcjach pracowników w związku z postępem technicznym. Do głównych zalet mierników skalarnych zalicza się to, że za pomocą jednej liczby wyrażają poziom rozwoju postępu technicznego, są szczególnie przydatne do prowadzenia analiz porównawczych, stanowią podstawę konstrukcji syntetycznego i przeciętnych mierników poziomu osiągniętego postępu technicznego oraz są pomocne do opracowywania wzorcowych struktur zatrudnienia. Umowny charakter tych mierników oraz duża pracochłonność klasyfikacji maszyn i urządzeń zawężają jednak zakres ich wykorzystania. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano metody mierzenia gospodarki opartej na wiedzy, a w szczególności sposobów pomiaru gospodarki opartej na budowie wskaźnika syntetycznego GOW. Zanalizowano Metodę Szacowania Wiedzy przygotowaną przez Bank Światowy i Europejską Tablicę Wyników w zakresie Innowacji opracowaną przez Komisję Europejską. Dokonano także oceny stanu zaawansowania gospodarki opartej na wiedzy w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.