Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 127

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technologia komunikowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
We investigate whether language models used in automatic speech recognition (ASR) should be trained on speech transcripts rather than on written texts. By calculating log-likelihood statistic for part-of-speech (POS) n-grams, we show that there are significant differences between written texts and speech transcripts. We also test the performance of language models trained on speech transcripts and written texts in ASR and show that using the former results in greater word error reduction rates (WERR), even if the model is trained on much smaller corpora. For our experiments we used the manually labeled one million subcorpus of the National Corpus of Polish and an HTK acoustic model. (author's abstract)
2
100%
Przedmiotem niniejszego artykułu są technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) w kształceniu geograficznym według nowej podstawy programowej z 2017 roku (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej..., 2017). Na potrzeby analizy możliwości wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkole, opracowano pięć modeli dotyczących włączania TIK do praktyki szkolnej. Od najprostszych modeli, które polegają na wyszukiwaniu materiałów dydaktycznych na lekcje geografii w Internecie przez nauczyciela, po najbardziej zaawansowane - związane z obecnością TIK podczas całego procesu kształcenia. Każdy kolejny model charakteryzuje się coraz większym zaangażowaniem nauczycieli i uczniów w wykorzystywaniu TIK w praktyce szkolnej. Z analizy nowej podstawy programowej do geografii wynika, że zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej wybrane treści powinny być realizowane z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przedstawione w opracowaniu przykłady darmowych narzędzi TIK ("Worldometers", "Gry geograficzne. Graj i poznawaj świat", "Kineticcity", "Ventusky", "LearningApps" oraz "Scholaris") stanowią doskonałe środki dydaktyczne. Ułatwiają uczniowi lepiej zrozumieć różne, czasami złożone zagadnienia geograficzne.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Information and Communication Technologies in Travel Agencies
75%
Rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych ma wpływ na rozwój biur podróży w skali lokalnej jak i całego świata.
Technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) są uważane za główną siłę napędową procesu transformacji społeczeństwa przemysłowego w kierunku społeczeństwa informacyjnego. Wpływ TIK na rozwój społeczno-gospodarczy można obserwować i analizować w trzech wymiarach: substytucji, dyfuzji i transformacji. W opracowaniu omówiono szczegółowo te trzy wymiary na przykładzie Unii Europejskiej.
W artykule opisane zostały zagadnienia związane z komunikacją na rusztowaniach budowlanych. Omówione kwestie dotyczyły zarówno transportu pionowego materiałów jak i obszarów, w których możliwe jest przemieszczanie się ludzi zapewniając im dostęp do stref roboczych. Przedstawione zostały dostępne rozwiązania techniczne usprawniające prace związane z użytkowaniem rusztowań z omówieniem głównych korzyści wynikających z zastosowania danego rozwiązania a także ich ograniczenia. Przedstawiono też przykłady realizacji konstrukcji rusztowań budowlanych zmontowanych i użytkowanych przy budowlach o skomplikowanym kształcie. Opisane przykłady pokazują jak dużą część opracowania mogą stanowić części rusztowań odpowiedzialne tylko za komunikację oraz jak skomplikowane mogą one przybierać formy. W opracowaniu zwrócono także uwagę na błędy popełniane przy projektowaniu tego typu konstrukcji.(abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na problematyce zespołów wirtualnych oraz skuteczności komunikowania się w tych zespołach. Przedstawiono funkcje i strukturę systemu komunikacji oraz główne determinanty skuteczności komunikowania się w zespołach wirtualnych. Wskazano także korzyści wynikające z rozwoju komunikacji wirtualnej w organizacji. (abstrakt autora)
W pracy opisano nauczanie "mówienia w językach obcych dla studentów nauk technicznych", a szczególnie studentów inżynierii morskiej. Scharakteryzowano technologie komunikacyjne, technologie "student-centered", technologie nauczania problemowego i interakcyjnego. Technologie komunikacyjne przedstawiono na pod-stawie tabel E. Passova i w oparciu o metodę komunikacyjnych zadań w ramach intensywnej technologii G. Kitaigorodskej, a technologie "student-centered" na podstawie technologii nauczania kooperatywnego, portfolio i pracy projektowej. Opisując technologie nauczania kooperatywnego szczególną uwagę zwrócono na "Student Team Learning", "Jigsaw" i "Jigsaw-2", "Wspólne uczenie się". Technologie interakcyjne przedstawiono prezentując "Pracę w grupach", "Moderację", "Burzę mózgów", "Metodę przypadków", "Odgrywanie roli". Rozwiązywanie problemów w nauczaniu języków obcych zaprezentowano w pracy przy pomocy zadań problemowych. Aby scharakteryzować każdą technologię, opisano kolejność działań, które gwarantują osiągnięcie planowanych efektów kształcenia. Technologie przedstawiono wraz z przykładami zadań w nauczaniu języka angielskiego w inżynierii morskiej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienia dotyczące form i zasad komunikacji wszystkiego, co można wyposażyć w czujniki sensoryczne z otoczeniem bliższym i dalszym przy wykorzystaniu Internetu Rzeczy i Wszechrzeczy. Opracowanie zawiera wyniki refleksji naukowych opierających na analizie literatury przedmiotu. Interpretacje autorskie bazują na obserwacji nieuczestniczącej i wybranych działaniach, w których autor zaangażowany był osobiście. W opracowaniu scharakteryzowano system stosowany w inteligentnej komunikacji między przedmiotami. Przedstawiono obszar wykorzystujący inteligentne systemy wbudowane pracujące w inteligentnym budynku, osiedlu, jak również mieście. Przybliżone zostały założenia projektu Ustawy pn. "Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości". Scharakteryzowane zostały narzędzia wykorzystywane do komunikacji w inteligentnych obiektach. Szczególną uwagę zwrócono na potencjalny aspekt obszarów, w których można korzystać z rozwiązań IoT. Przedstawiono ograniczenia występujące podczas stosowania Internetu Rzeczy. Na rysunku 1 zaprezentowano najważniejsze elementy inteligentnego domu, które mogą kontaktować się ze sobą na bazie chmury obliczeniowej. (abstrakt oryginalny)
This paper describes the design, implementation and results of the image-based ego-motion estimation algorithm. As a source data the images captured from the bike platform are used. The device is supposed to be a part of a mobile mapping system prototype. Firstly the feature detection and matching is carried out providing the set of characteristic points in all images in the sequence. The 5-point solution based on the Gröbner basis is used to solve for essential matrices and to reject outliers. Least-square relative pose model fitting is accomplished using quaternion-based bundle adjustment. In the next step the modified Horn formula is used to recover bike trajectory up to the absolute orientation. Within this step the scene structure recovery is provided in the form of a point cloud. Finally ground control information is used to obtain data geo-referencing and the accuracy analysis. Obtained results provide satisfying robustness and accuracy. However some improvements and development scenarios are suggested.(original abstract)
11
Content available remote Zarządzanie zdalnymi zespołami w działalności przedsiębiorstw
75%
Zdalny zespół (z ang. virtual team) to socjo-technologiczny system składający się z dwóch lub więcej osób, współpracujących ze sobą nad osiągnięciem wspólnych celów, z uwzględnieniem faktu, iż przynajmniej jeden członek zespołu pracuje w innej lokalizacji, organizacji lub innej sferze czasowej, tak że komunikacja i koordynacja działań opiera się głównie na wykorzystaniu elektronicznych mediów komunikacyjnych. Przedsiębiorstwo chcące wykorzystywać w swojej działalności wirtualne zespoły, musi pamiętać, iż wiele z elementów składających się na sukces tradycyjnych zespołów jest koniecznych również w przypadku wirtualnych zespołów. Do wspominanych elementów wspólnych należą m.in.: wysoki poziom zaufania, przejrzystość komunikacji, silne przywództwo, odpowiednia technologia. Jeszcze nie tak dawno główną przeszkodą w wykorzystywaniu przez przedsiębiorstwa zdalnych zespołów był brak odpowiednich technologii pozwalających na efektywną współpracę rozproszonych geograficznie jednostek, aktualnie coraz większą uwagę zwraca się na problemy związane z zarządzaniem zdalnymi zespołami i wynikające ze społecznych interakcji pomiędzy członkami zespołu. Pomimo istnienia barier wynikających między innymi z tradycji i zróżnicowania kulturowego poszczególnych członków zespołów, zdalne zespoły działające w ramach przedsiębiorstw globalnych stają się coraz istotniejszym narzędziem zwiększania efektywność i konkurencyjności na rynku. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zmiany w procesie certyfikacji ECDL w Polsce
75%
Rozwój nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz automatyzacja procesów w wielu dziedzinach życia wymuszają potrzebę zmian organizacyjnych oraz ciągłego dostosowywania umiejętności społeczeństwa z zakresu znajomości technik informatycznych. Zwiększenie dostępu do ogólnoświatowej sieci Internet oraz wprowadzenie nowych rozwiązań w systemach rozliczeń i płatności sprzyjają rozwojowi gospodarki internetowej, a tym samym i społeczeństwa wirtualnego. Świadome uczestnictwo w wirtualnym świecie z odpowiednim przygotowaniem i niezbędną wiedzą może przynieść korzyści zarówno przedsiębiorcom, ich partnerom, jak i klientom. Według badań GUS1, 97% przedsiębiorstw na obszarze Polski w 2010 r. korzystało z komputerów, w roku poprzednim zaś wskaźnik ten wynosił 93% i był niższy o 3 punkty procentowe od średniej europejskiej. Wzrósł również odsetek pracowników przedsiębiorstw, dla których komputer jest narzędziem pracy. W 2010 r. korzystało z niego 40,1% pracowników, w stosunku do 2007 wskaźnik ten wzrósł o 5,5 punktu procentowego. Szybko zmieniające się techniczne środki gromadzenia, przetwarzania i przesyłania informacji oraz nowe rozwiązania technologiczne wymuszają ciągłe doskonalenie i poszerzanie obszaru wiedzy z zakresu technologii informacyjnych. Ustawiczne uczenie stało się więc koniecznością - fakt ten stawia przed systemem edukacji oraz organizowanymi formami dokształcania pracowników ciągle nowe zadania. Celem niniejszej pracy jest przybliżenie zmian, jakie nastąpiły w okresie 13 lat realizacji wdrożenia idei certyfikacji umiejętności komputerowych (ECDL) w Polsce, zarówno w strukturze organizacji wdrażającej, jak i w sposobie przeprowadzania weryfikacji wiedzy z tego zakresu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wpływ nowych technologii informacyjno- -komunikacyjnych, m.in. technologii transmisji danych, technologii przetwarzania (sygnałów, danych i informacji), na kształtowanie się nowego konwergentnego rynku mediów. Konkurowanie "starych, tradycyjnych" i nowych w pełni konwergentnych wybranych mediów komunikacji prowadzi do istotnych przekształceń, przewartościowań na rynku tych mediów. Udokumentowano, na tle rozważań, zachodzenie procesów tzw. pełnej konwergencji wybranych mediów komunikacji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Informačné a komunikačné technológie v systéme prírodovedného vzdelávania
75%
Authors in the article discuss the application of information and communication technologies (ICT), and Philip Harris and Vernier measurement systems in educational processes at the university. New modern forms of enabling the accesss to information in natural science, in physics are described. Some proposals of using ICT at the university studies of physics as well as a sample of laboratory protocol from discussed measurement systems are provided.(original abstract)
15
Content available remote Analysis of Electronic Road Toll Systems in Selected EU Countries
75%
The purpose of this article is to analyse electronic tolling solutions that are currently available in selected EU countries. In the first stage it presents the EU legislation concerning electronic toll collection (ETC) systems. Next, the paper focuses on the technical aspects of the key technologies that are currently used. The summary contains examples of different toll systems in each European Member States, which are placed in the context of their cost and relative strengths. (original abstract)
Zaprezentowano wybrane uniwersalne i wyspecjalizowane komunikatory internetowe stosowane przez przedsiębiorstwa.
Wdrażanie technologii społeczeństwa informacyjnego w gospodarce, poprzez ograniczenie czasu operacji oraz kosztów materiałów i energii, ma służyć wzrostowi produktywności i wydajności. Rośnie popyt na taniejące w ostatnim czasie produkty i urządzenia technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) - zainteresowane nimi są zarówno firmy, jak i odbiorcy indywidualni. Stosowanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce sprzyja powstawaniu rozlicznych innowacyjnych przedsięwzięć. Ich wpływ na gospodarkę Polski, obok pozytywnych skutków kulturowych i edukacyjnych, jest analogiczny do znanego i opisywanego w literaturze efektu odbicia, który w rezultacie powoduje zwiększenie wykorzystania zasobów wtórnych nośników energii i zużycia energii elektrycznej. (abstrakt oryginalny)
Przemiany polityczne i gospodarcze w krajach rozwiniętych od końca XX w. spowodowały gruntowne przeobrażenia systemów pracy. Powstały nowe jej rodzaje: telepraca, zespoły wirtualne - czyli praca na odległość. Telepraca, zespoły wirtualne i organizacje wirtualne to terminy nowe w światowej literaturze naukowej, powstały jednak pod koniec XX w., który przyniósł rozwój technologii umożliwiających lepszy dostęp do informacji. Rozwój technologii i innowacje coraz silniej wpływają na zarządzanie, jego usprawnianie i tworzenie wartości dodanej. Rośnie ilość informacji przesyłanych przez Internet, sieci telefoniczne i inne rodzaje mediów elektronicznych. W artykule wyjaśniono pojęcia telepracy i zespołów wirtualnych oraz opisano konsekwencje ich wykorzystania w praktyce przedsiębiorstw działających m.in. na terenie Polski. (abstrakt oryginalny)
Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, na ile rozwój nowych technologii i mediów, szczególnie elektronicznych będzie miał wpływ na komunikację społeczną.
20
Content available remote Pragmatico-Linguistic and Semiotic Tools in Analysis of Electronic Conversation
75%
In the paper I show that the tools of pragmatical analysis of face-to-face conversation can be easily used also and developed in researches concerning e-conversation.(original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.