Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technologie semantyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule zaprezentowano analizę dostępnych semantycznych mechanizmów wyszukiwania. We wstępie przedstawiono główne obszary problematyczne związane z pozyskiwaniem wiedzy z zasobów sieciowych oraz zaprezentowano ogólne założenia stawiane przed Siecią Semantyczną. Kolejno dokonano analizy funkcjonalności dostępnych wyszukiwarek semantycznych. Stanowiło to podstawę do budowy autorskiej taksonomii przedstawionych podejść. Całość kończą wnioski z przeprowadzonych badań. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Współczesne semantyzacje przymiotnika trybunalski/a/e w funkcji nazwy produktu
100%
Artykuł, łączący podejście kulturoznawcze i lingwistyczne, stanowi rekonstrukcję znaczeń przypisywanych chrematonimowi trybunalskie przez współczesnych użytkowników polszczyzny potocznej. Rekonstrukcji tej dokonano wedle metodologii kognitywnej na podstawie danych ankietowych zebranych przez autorkę w 2017 roku, kwerend leksykograficznych i internetowych. Słowo trybunalskie, historycznie odnoszące się do trybunału, dziś, w kontekście marketingowym oznacza dla większości Polaków związek produktu z miejscem pochodzenia, a dokładnie - z Piotrkowem Trybunalskim. Mechanizmy semantyczne, jakie towarzyszyły temu procesowi, to: transonimizacja, metonimiczne przesunięcie znaczenia, tendencja do tworzenia serii nazw, dekontekstualizacja wraz z zatarciem motywacji oraz definiowanie nowych kontekstów poprzez odniesienie do doświadczenia ponadindywidualnego i wspólnotowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera opis metodologii i ilustracje metod oceny stanów zrównoważoności i identyfikacji zjawisk oraz okresów anomalnej dynamiki kryzysowej na podstawie historyczno-systemologicznej (HS-) analizy normalizowanych wskaźników rozwoju wszystkich mod (rodzajów) transportu w wielkich społeczno- -terytorialnych systemach (STS), na przykładach sektorów transportu USA, Unii Europejskiej (UE-28) i Federacji Rosyjskiej. Analiza jest prowadzona w kontekstach strukturalnym i funkcjonalnym z kompleksową oceną zbieżności i jest oparta na semantycznym modelowaniu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje metody modelowania semantycznego procesów zachodzących w sektorze transportu państw członkowskich UE i analizę historyczno-systemową grupy systemów terytorialno-społecznych (STS) w porównywaniu z innymi systemami. Za podstawę przyjęto semantykę opartą na taksonomii transportu kolejowego. Badano zmiany infrastruktury i pracy przewozowej na tle procesów wytwarzania PKB. Analizą objęto retrospektywnie okresy 30-, 20- i 15-letnie. Modelowanie identyfikuje zmiany fazowe w STS, obiektywizuje oceny wpływu czynników geopolitycznych na rozwój i trendy przed- i pokryzysowe. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Semantyczne portale informacyjne w e-administracji
100%
Idea funkcjonowania rozwiązań e-administracji opiera się na wielu założeniach ułatwiających dostęp obywateli do informacji. Do realizacji tej misji służą internetowe portale informacyjne publikujące informacje i oferujące możliwość realizacji szerokiego wachlarza usług dla mieszkańców obsługiwanego regionu. Technologie ułatwiające współpracę generują zatem znaczną wartość dodaną dla użytkowników, na którą składają się takie czynniki, jak: szybkość uzyskania informacji, wygoda, możliwość składania zestandaryzowanych dokumentów w formie elektronicznej. Korzyści płynące z elektronicznie realizowanych usług administracji są odczuwalne nie tylko przez petentów, którymi są firmy i osoby indywidualne, ale także przez zainteresowane instytucje. Wartość dodaną dla urzędów administracji państwowej stanowi przede wszystkim automatyczne przetwarzanie formularzy (zwłaszcza tych składanych w masowych ilościach), mniejsza ilość błędów, oszczędność kosztów. Ponieważ zakres usług e-administracji i związana z nimi baza informacyjna stale się powiększają, konieczne staje się opracowywanie efektywnych rozwiązań zarządzania, które pozwolą petentom i pracownikom administracji w pełni korzystać z zasobów dostępnych online.(fragment tekstu)
6
Content available remote Technologie semantyczne w obszarze e-commerce
100%
W niniejszym artykule podjęto problem analizy bieżącego stanu badań w zakresie zastosowania sieci semantycznych w obszarze e-commerce. We wstępie przybliżono ideę sieci semantycznych oraz wskazano obszary jej wykorzystania w handlu elektronicznym. Kolejno zidentyfikowano standardy opisu klasyfikacji produktów i usług w obszarze e-commerce oraz dokonano uogólnienia stanu badań w zakresie dostępnych taksonomii i ontologii w tym obszarze. Całość kończą wnioski z przeprowadzonych rozważań.(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje zastosowanie technologii semantycznych i systemów zarządzania wiedzą w wybranych obszarach polskiej administracji publicznej. Przedstawiono w nim krótką analizę dziedzin zarządzania kryzysowego i koordynacji polityki UE. Zaproponowano architekturę systemu zarządzania wiedzą z interfejsami stosującymi komunikację za pomocą kontrolowanego języka naturalnego. Podano przykłady pokazujące przydatność semantycznego zarządzania wiedzą i automatycznego wnioskowania w analizowanych dziedzinach administracji. (abstrakt oryginalny)
Integracja danych pochodzących z różnych źródeł stanowi wyzwanie, którego rozwiązaniem pracują naukowcy z różnych ośrodków badawczych. Jednym z największych problemów procesu integracji jest ustalenie, które elementy danego schematu informacyjnego odpowiadają swoim znaczeniem elementom innego schematu. Wysoki poziom skomplikowania i długi czas tworzenia rozwiązań integrujących opartych na języku SQL pociąga za sobą wysokie koszty. Zmiana zbioru integrowanych źródeł często wiąże się z ponoszeniem kolejnych kosztów przebudowy logiki systemu. W celu rozwiązania tego problemu, w ostatnich latach coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie technologii semantycznego Internetu. Proponowana w niniejszym artykule metoda integracji heterogenicznych baz danych, wykorzystująca technologie semantyczne, została wdrożona w ramach projektu "Platforma integracyjna jako metodyka tworzenia rozwiązań dla instytucji samorządowych", zrealizowanego przez zespół Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. U podstaw projektu leżało przekonanie, że współdzielenie zasobów (w tym danych) pozwoli jednostkom samorządowym na zmniejszenie kosztów tworzenia, wdrażania i utrzymania systemów przeznaczonych do świadczenia usług drogą elektroniczną. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Methods of Automatic Topic Mining in Publications in Agriculture Domain
84%
Today the vast majority of resources are available in digital form. Publications frequently are related to topics not set out in the title or even summary. In this paper we presented and discussed examples of methods of finding the common topic of a publication in the field of agriculture with the use of AGROVOC dictionary. The focus is on publications in the Polish language, and the possibilities of the use of the semantics defined in the multi-language thesaurus AGROVOC. First indexing tools, especially Agrotagger, which is useful for documents in the field of agriculture, are presented, and also the test results of Agrotagger are discussed. Next the semantic technologies implemented in the AGROVOC thesaurus are discussed. In the final part, we described the design and implementation of a system, based on Polish language dictionary and AGROVOC. Additionally some tests of implemented system are discussed. (original abstract)
W artykule przybliżono problematykę modelowania semantycznego w odniesieniu do zarządzania wiedzą organizacji. Przedstawiono charakterystyczne pojęcia związane z zarządzaniem wiedzą w ujęciu procesowym. Wskazano na zalety wynikające z semantycznej reprezentacji zasobów wiedzy organizacji w formie ontologii. Zwrócono uwagę na rolę sformalizowanych zasobów wiedzy w budowie semantycznej organizacji. Nakreślono również wyzwania związane z zastosowaniem modelowania semantycznego w zarządzaniu wiedzą organizacji. (abstrakt oryginalny)
Podejście procesowe w zarządzaniu organizacją wraz ze wsparciem ze strony technologii semantycznych znajduje swoje zastosowanie również w sektorze elektroenergetycznym. W artykule podjęto próbę identyfikacji procesów głównych oraz procesów wspomagających w przedsiębiorstwie energetycznym. W dalszej części skupiono się na analizie problemów, z jakimi mogą borykać się współczesne firmy energetyczne oraz na tym, czy podejście procesowe oraz technologie semantyczne mogą w danej sytuacji stanowić rozwiązanie problematycznych kwestii.(abstrakt oryginalny)
W naukach o zarządzaniu elementy podejścia procesowego były wykorzystywane od dawna w szczególności w zarządzaniu projektami, przykładowo w Diagramach Gantta i sieciach PERT. Schematyczny opis procesów był także stosowany w technologiach informatycznych, przede wszystkim w inżynierii oprogramowania. Dziedziny te wypracowały własne metody opisu i modelowania procesów, które niewątpliwie wpłynęły na obecne podejście do modelowania i narzędzia je wspomagające. Dlatego też współcześnie można spotkać podział wykorzystywanych notacji modelowania na standardy zaadoptowanei dedykowane. Standardy modelowania wciąż ewoluują wraz z narzędziami informatycznymi wspomagającymi modelowanie i zarządzanie procesami biznesowymi. Są one rozwijane zarówno przez środowiska akademickie, jak i przez przemysł w celu zaspokojenia potrzeb różnych odbiorców z obszarów BPM, SOA, B2B i innych. Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie standardów modelowania związanych z technologiami informatycznymi oraz wskazanie zastosowań i korzyści wynikających z semantycznych rozwiązań wspomagających modelowanie. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wybrane problemy semantyczne we współczesnych systemach informatycznych
84%
Systemy komputerowe, obecne we wszystkich dziedzinach współczesnego życia, w rzeczywistości tylko przyspieszyły te czynności intelektualne, które charakteryzowały się automatyzmem działania i dały się sformalizować oraz zalgorytmizować. Należy pamiętać, że system komputerowy operuje na danych zapisanych binarnie i na modelach formalnych, czyli na pewnym przybliżeniu rzeczywistego świata - wynegocjowanym między twórcami oprogramowania a ich zleceniodawcami. Działanie każdego systemu informatycznego jest zatem związane z pewną umową-zgodą na ograniczenie obrazu środowiska, w którym system informatyczny ma funkcjonować, do jego najważniejszych elementów.(fragment tekstu)
Poprzez zastosowanie technologii semantycznych możliwe jest zapewnienie interoperacyjności pomiędzy usługami e-administracji i pokonanie barier organizacyjnych, kulturowych i językowych. Dla różnych szczebli administracji publicznej, które są usługodawcami, oznacza to możliwość zaoferowania całkiem nowych e-usług na szeroką skalę, w sposób w znacznym stopniu zautomatyzowany. Zapewnienie interoperacyjności systemów e-administracji jest szczególnie ważne ze względu na realizację założeń otwartego rynku wewnętrznego UE oraz coraz powszechniejszą migrację obywateli Unii. Jednakże wdrożenie semantycznego wspomagania systemów informatycznych administracji publicznej wymaga uzgodnionych na poziomie paneuropejskim, powszechnie obowiązujących ustaleń w zakresie stosowania rozwiązań technologicznych. Rozszerzenie badań nad opisanym w artykule problemem powinno obejmować zagadnienia budowania modeli wiedzy z dziedziny administracji w postaci: ontologii, tezaurusów i słowników w wersjach wielojęzycznych obejmujących możliwie szeroki zakres tematyczny w językach używanych w Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Opracowanie omawia metodę identyfikacji i analizy sieci biznesowych, wykorzystującą technologie semantyczne. W pierwszej części przedstawiono zasoby, na których działa opracowana metoda. Druga część opisuje scenariusze wykorzystania metody i jej działanie. Ostatnia sekcja poświęcona jest wynikom przeprowadzonej ewaluacji. (fragment tekstu)
Zjawisko globalizacji we współczesnym świecie powoduje, że przedsiębiorstwa coraz częściej dywersyfikują swoje działania, umiejscawiając je w różnych regionach geograficznych. Problem rozproszenia geograficznego i wynikające z niego negatywne skutki przejawiające się w trudnościach komunikacyjnych to bolączka wielu nowoczesnych organizacji. W aspekcie poprawy skuteczności komunikacji bardzo obiecujące zdają się technologie semantyczne oparte na ontologiach. Obecnie wiele badań i publikacji koncentruje się na problemie wykorzystania ontologii w celach biznesowych, podkreślając ich zalety i możliwości. Jednakże mimo wielkiego potencjału semantycznej sieci Web i upatrywanych korzyści dla biznesu jej technologie nie są jak dotąd powszechnie stosowane. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja problemów związanych z wykorzystaniem technologii semantycznych opartych na ontologiach(fragment tekstu)
Idea otwartych innowacji powstała jeszcze przed narodzinami koncepcji Web 2.0 i Web 3.0. Aktualnie rozwój Internetu stworzył podstawy do rozwoju kooperacji i transferu wiedzy między grupami konsumentów, producentów i naukowców z całego świata. Platformy otwartych innowacji zrzeszają setki tysięcy użytkowników, zatem problemem staje się zarządzanie informacją, którą tworzą oni każdego dnia. Zrozumienie złożoności informacji pochodzącej z wielu źródeł może ułatwić zastosowanie technologii semantycznej sieci Web. Niniejszy artykuł przedstawia możliwości wykorzystania tej technologii w portalach otwartych innowacji w celu lepszego zarządzania treścią i interakcjami użytkowników. Semantyka wspomaga znajdowanie potencjalnie najlepszych partnerów do współpracy oraz targetowanie informacji zgodne z preferencjami i działaniami użytkowników.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Web 3.0 Applications in Enterprise Strategy
84%
Trend Web 3.0 jest ostatnio tematem często podejmowanym zarówno przez naukowców, badaczy, jak i w kręgach biznesu. Technologie semantycznej sieci Web umożliwiają integrację wiedzy z różnych dyscyplin i źródeł w celu budowania unikalnych rozwiązań. Obecnie aplikacje semantyczne nie są tak popularne jak inne typy systemów informatycznych przedsiębiorstw, zatem istnieje możliwość ich wykorzystania do uzyskania przewagi konkurencyjnej przez pionierów ich zastosowań. Mogą one przyczynić się do wyróżnienia oferty przedsiębiorstwa w oczach klientów oraz usprawnienia wewnętrznych procesów biznesowych. Artykuł prezentuje krótką charakterystykę aplikacji semantycznej sieci Web i podkreśla ich strategiczny potencjał. Aby zilustrować zastosowanie rozwiązań semantycznych, zaprezentowano dwa ich przykłady: w przemyśle farmaceutycznym oraz handlu elektronicznym.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Ontology-aided management
84%
W artykule analizuje się zalety ontologii jako narzędzia integracji semantycznej w zarządzaniu. Technologie semantyczne są ostatnio uznawane za bardo ważne technologie zarządzania tam, gdzie intensywnie wykorzystuje się informatyzację i automatyzację. Ontologie mogą wspomagać integrację wewnątrz- i międzyorganizacyjną w odniesieniu do różnych szczebli, funkcji, obszarów i procesów zarządzania. Ontologie wspomagają osiąganie podatności na zmiany, zwłaszcza w przypadku zasobów i procesów gospodarczych. Ponadto, możliwe jest kreowanie nowatorskich struktur organizacyjnych i procesowych.(abstrakt oryginalny)
W obecnych czasach sieci semantyczne przestały być iluzją kilku wizjonerów, lecz zaczęły być realnym kierunkiem rozwoju internetu. Dotychczas możliwość interpretacji danych umieszczonych w internecie była domeną ludzką i tylko człowiek potrafił te dane zrozumieć i przetworzyć dla swoich własnych potrzeb. Rozwój wymienionych technologii umożliwia maszynom samodzielne rozumienie odczytywanych danych. Zastosowanie semantyki wymaga jednak przebudowy opublikowanych w internecie danych do formatu "zrozumiałego" przez maszyny, co bez wątpienia będzie mieć wpływ na przyszły obraz internetu. Autor prezentuje podstawy technologii semantycznych, przedstawia kierunki ich rozwoju oraz nakreśla przeobrażenia, które doprowadzą obecny internet do przyszłego kształtu. Zastanawia się też nad przyszłym wpływem tych przemian na społeczeństwo, które na początku XXI wieku jest społeczeństwem informacyjnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.