Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technologie transportowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Postać ładunku determinantą doboru technologii transportowych
100%
Poszukiwanie metod zwiększających stopień integracji realizacji procesów przewozowych wynika nie tylko z możliwości ograniczenia działań organizacyjnych i skrócenia czasu ich trwania, lecz przede wszystkim optymalnego doboru środków produkcji do przyjętej technologii transportowej bądź zastosowania najwłaściwszego sposobu przemieszczania ładunku pod względem specyfiki dysponowanych środków transportowych, tj. maszyn ładunkowych oraz środków przewozowych. Ta różnorodność form pracy zależy przede wszystkim od zastosowanej technologii transportu, co nie jest jednak sprawą dowolności, lecz zależy od masy ładunku oraz jego rodzaju (opakowania), a także wyposażenia technicznego przewoźnika i pozostałych uczestników procesu przewozowego, tj. nadawców i odbiorców ładunków. Pomimo stosowania różnych sposobów zwiększania podatności transportowej ładunków nie osiągnięto jeszcze zadowalających rezultatów. Przyczyną tego są trudności finansowe, z czym wiąże się brak niezbędnych środków technicznych oraz niska ekonomicznie efektywność tego rodzaju przedsięwzięć. Czasami wynika to również z braku zainteresowania tymi przedsięwzięciami któregoś z uczestników procesu transportowego. Niezależnie od tego przy projektowaniu technologii przewozów ładunków należy liczyć się z tym, że w praktyce gospodarczej występują ładunki o różnej technicznej podatności transportowej. O technologii transportowej decyduje zatem postać ładunku oraz jego opakowanie, ponieważ te same ładunki mogą przybierać różną postać, w zależności od zastosowanego urządzenia, które zwiększa ich podatność transportową.(fragment tekstu)
Technologie identyfikacji radiowej RFID zastosować można niemal w każdym sektorze gospodarki, w każdej firmie i na każdym etapie jej działalności. Zdecydowana większość wdrożeń RFID nie bez kozery odbywa się w celu poprawy procesów zarządzania łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie, a tym samym redukcji strat wynikających z magazynowania nadmiernych zapasów. Tagów RFID można bowiem użyć w procesie dostawy gotowych produktów do magazynu, ich przechowywania (w tym rotacji w obrębie magazynu), pobierania, pakowania oraz wysyłki. W artykule Autor opisuje projekt wdrożenia RFID przez filadelfijski dział Boeinga, IDS, który przygodę z RFID rozpoczął w 2002
Nie można wskazać konkretnych czynności podejmowanych przez przedsiębiorstwa na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu. Wszystkie tego typu działania są na ogół indywidualnie dopasowane do profilu i możliwości danego przedsiębiorstwa. Istotne jest natomiast bezustanne branie pod uwagę zarówno procesów zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i w jego bezpośrednim otoczeniu. Ważna jest optymalizacja procesów operacyjnych w przedsiębiorstwach sektora TSL, która powinna być jednym z priorytetów przedsiębiorstw nastawionych na umacnianie swojej pozycji rynkowej. Niemniej jednak nie należy zapominać, że wszystkie wprowadzone zmiany czy innowacje wymagają oddzielnej analizy, biorącej pod uwagę aspekty społeczne (w tym aspekty społeczne zachodzące wewnątrz przedsiębiorstwa).(fragment tekstu)
W wielu krajach usprawnianie systemu transportowego polega głównie na budowie nowych dróg lub naprawie zniszczonych odcinków, warto zauważyć, że przyszłość transportu leży przede wszystkim w obszarze technologii informacyjnych. Nowe technologie dzięki zastosowaniu czujników, mikro chipów i technologiom bezprzewodowym pozwalają na stworzenie systemu komunikacji pomiędzy pojazdami, drogami, sygnalizacją świetlną i znakami informacyjnymi. Inteligentne Systemy Transportowe dają wiele nowych możliwości, włącznie z ograniczaniem kongestii, poprawą bezpieczeństwa na drogach oraz wygody podróżujących. W artykule przestawiono przykłady liderów w zakresie wdrażania ITS: Japonii, Korei Południowej i Singapuru. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Istota i zastosowanie systemu Galileo
80%
Nawigacja satelitarna to "rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi". Zasada działania systemu nawigacji satelitarnej polega na pomiarze przebytej drogi sygnału wysłanego przez satelitę, poruszającego się po zdefiniowanej orbicie, do anteny terminalu odbiorczego. Systemy nawigacji satelitarnej rozwiązują problem, z którym ludzkość miała do czynienia od początków cywilizacji, a mianowicie zrewolucjonizowały sposoby określania położenia obiektów w przestrzeni i czasie. Niezależnie od warunków pogodowych, pory dnia i nocy możliwe stało się z bardzo dużą dokładnością ustalanie parametrów badanych obiektów, czyli współrzędnych i prędkości ich przemieszczania; ponadto zaczęto również transmitować bardzo dokładne informacje na temat czasu.(fragment tekstu)
Na rynek trapiła przygotowana w nowej odsłonie znana seria wózków STILL RX 20, wzbogacona - w porównaniu do swojej "srebrno-pomarańczowej" poprzedniczki z 2005 roku - o znaczące ulepszenia w zakresie kompaktowości, ergonomii, wydajności precyzji funkcjonowania oraz o inteligentne systemy wspomagające. Dodatkowo, zewnętrzne części z tworzyw sztucznych zastąpiono głównie elementami ze stali. (fragment tekstu)
Przedstawiono analizę kosztów transportu śródlądowego na ODW. Analiza oparta została na danych armatora. Przeanalizowano koszty dla systemu scalonego i klasycznego pchanego. Mimo, że system scalony jest zaprzeczeniem systemu pchanego, wykazuje nieznacznie wyższą efektywność od klasycznego. System dzierżawy floty to podstawowy czynnik wyższości systemu scalonego nad klasycznym systemem pchanym. Koszty jednostkowe uzależnione są od stopnia wykorzystania zanurzenia floty i długości drogi, na której realizowany jest transport ładunków. Flota, aby zapewnić rentowność transportu, powinna być maksymalnie dostosowana do istniejących warunków nawigacyjnych na drodze wodnej. Znaczący wpływ na wielkość generowanych kosztów ma prędkość pływania. Ma to ścisły związek ze zużyciem paliwa. (abstrakt oryginalny)
Współczesny transport zmaga się z wieloma problemami, do których należą m.in. rosnące potrzeby przewozowe oraz generowane przez sektor transportowy koszty wewnętrzne i zewnętrzne. Część barier ograniczających współczesny transport można zniwelować, bądź w znaczącym stopniu ograniczyć, przez wdrażanie innowacyjnych środków transportu, np. system Hyperloop. Jest to innowacyjny środek transportu, który umożliwia przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością, w oparciu o koncepcję zrównoważonego transportu. Celem artykułu jest teoretyczno-empiryczne przestawienie innowacyjnego środka transportu Hyperloop. W pierwszej części zaprezentowano problemy z którymi zmaga się współczesny transport oraz aspekt teoretyczny środka transportu - Hyperloop. Druga część pracy ma charakter empiryczny Przedstawiono w niej propozycję połączenia wybranych polskich miast za pomocą technologii Hyperloop, następnie oszacowano czas przejazdu między miastami w wariancie optymistycznym oraz pesymistycznym, przy użyciu Hypeloop'a. (abstrakt oryginalny)
Integracja transportu oznacza realizację postulatu komplementarności tego działu gospodarki względem otoczenia społeczno-gospodarczego. Jest to złożony i wielowymiarowy proces, który oddziałuje na warunki konkurencji oraz konkurencyjność transportu. Konceptualizacja, a także realizacja integracji transportu, w warunkach współczesnych rynków, możliwe są głównie dzięki badaniom naukowym i ich wdrożeniom w praktyce gospodarczej. Problem sprowadza się nie tylko do teoretycznych rozważań, ale stanowi istotną kwestię w sferze polityki transportowej oraz adaptacji rynkowej transportu. Zagadnienie jest też przedmiotem cząstkowych badań podejmowanych w odniesieniu do różnych podsystemów transportowych. (fragment tekstu)
W artykule opisano przedsiębiorstwo Transsystem, które zajmuje się produkcją systemów transportu technologicznego (konstrukcje i urządzenia, z których zbudowane są taśmy produkcyjne w fabrykach samochodów). Jego klientami są wszystkie największe koncerny motoryzacyjne na świecie.
W referacie zaprezentowano stosowane obecnie przez operatorów transportu intermodalnego w Europie technologie organizacji przewozów kolejowo-drogowych. Opisano technologie przewozów bezpośrednich, technologie pociągów liniowych, technologie pociągów dowozowo-odwozowowych w różnych odmianach oraz system hub and spoke - technologie którą można nazwać systemem o strukturze gwiaździstej w której terminale regionalne małe i średnie połączone są między sobą poprzez terminal węzłowy określany w literaturze jako hub bądź gateway. Dokonano porównanie czasów przewozu jednostki ładunkowej pomiędzy terminalem nadania i odbioru dla omówionych technologii.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Identyfikacja zjawiska e-mobilności w kontekście wyzwań współczesności
61%
E-mobilność będzie miała coraz większe znaczenie w przyszłości dla rozwoju systemów społeczno-gospodarczych zarówno w skali globalnej, jak i w Polsce [E-mobilność: wizje i perspektywy rozwoju... 2017]. Chodzi tu o rozwój technologii w zakresie przede wszystkim magazynowania energii i upowszechnienia pojazdów z napędem elektrycznym (w tym zasilanych wyłącznie z baterii), pojazdów hybrydowych oraz tych, wykorzystujących wodorowe ogniwa paliwowe. Przewiduje się, że zarządzanie i sterowanie ruchem pojazdów ułatwią rozwijające się w niezwykle szybkim tempie technologie cyfrowe. Nowe rozwiązania będą wdrażane stopniowo i będą funkcjonować równolegle do wykorzystywanych już od końca XIX wieku środków transportu działających w oparciu o trakcję elektryczną, tj. pojazdów szynowych, czyli pociągów, tramwajów, ale również od metra i trolejbusów. Alternatywne napędy, które - w odróżnieniu od tradycyjnych - są przyjazne dla środowiska naturalnego, to napędy: gazowy, elektryczny, hybrydowy, wodorowy; alkohole i oleje roślinne [http://www.ksk.pk.edu.pl, dostęp: 12.01.2020]. Jednak przemysł motoryzacyjny coraz bardziej skłania się ku wykorzystywaniu pojazdów o napędzie elektrycznym, a także wykorzystujących energie słoneczną [https://samochodysolarne.wordpress. com/2014/10/01/samochody-sloneczne/, dostęp: 21.03.2019; https://innogy.forbes.pl/nauka-i-spoleczenstwo/solarne-samochody-najnowsze-modele-maja-juz-dobre-osiagi/ dlmzhpk, dostęp: 21.03.2019]. Rozwiązania technologiczne zastosowane w tych pojazdach (gromadzenie energii odnawialnej w akumulatorach samochodów) pozwolą na eliminowanie takich zjawisk, jak: globalne ocieplenie, uzależnienie od paliw kopalnianych, zanieczyszczenie atmosfery [Uwarunkowania wdrożenia... 2012, s. 7]. Niestety, ich niewielki zasięg i zbyt wysoka cena stoją na przeszkodzie ich popularyzacji i szerokiego wykorzystania [Uwarunkowania wdrożenia... 2012, s. 8]. (fragment tekstu)
Przedstawiono różne strategie rozwoju mechanizacji robót ładunkowych w transporcie samochodowym.
W obliczu postępujących zmian klimatu konieczne jest podjęcie działań w zakresie prowadzonej polityki rozwoju terytorialnego. Celem pracy jest pokazanie, w jaki sposób miasta wykorzystują idee place-based policy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych do kształtowania działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Przy wykorzystaniu metody case study oraz analizy komparatywnej pokazane zostały rozwiązania z trzech europejskich obszarów - Kornwalii i wysp Scilly w Anglii, aglomeracji ołomunieckiej Republiki Czeskiej oraz aglomeracji miejskiej Rijeka w Chorwacji. Opisane jednostki w bardzo wąskim stopniu wykorzystują mechanizm ZIT na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Realizują głównie działania o charakterze infrastrukturalnym dotyczącym sektora transportu i energetyki. Teoretyczne założenia mechanizmu ZIT mogą być podstawą do opracowania narzędzia wdrażającego skuteczniejszą adaptację do zmian klimatu.(abstrakt oryginalny)
W trakcie VI Międzynarodowych Targów Logistycznych "Transport i Spedycja 2000" w Warszawie w dniu 29 czerwca 2000 r. odbyło się tzw. FORUM KLIENTA, co pozwoliło kolejom polskim i niemieckim zaprezentować wspólne produkty logistyczne oraz wskazać na dalsze możliwości efektywnego korzystania z usług międzynarodowego transportu kolejowego.
The article presents the results of research regarding the impact of technical and technological innovations on the quality of services in road transport of goods. The study was conducted using a structured questionnaire survey on a sample of 134 road transport companies. Respondents were managers and business owners. 7 factors, which potentially determined the quality of services, were assessed by the respondents. The data analysis used the arithmetic mean and the dominant, which formed the basis for determining the importance of a given factor for the quality of services. The variability analysis provided information about the variation of the sample. The results of the research proved the influence of innovation on quality. The highest-ranked factors supporting the quality of road transport services were intelligent transport systems, the ability to inform the customer about the actual location of the shipment (delivery time) and systems supporting the work of a professional driver. The article also identified selected innovations and attempts were made to determine their importance in the development of the quality of services and the effects of their functioning on the road transport system. (original abstract)
17
Content available remote Innovation in Transport as the Answer to Contemporary Communication Problems
51%
New technologies and innovations can significantly contribute to removing or reducing problems related to modern transport. Hyperloop is an innovative mode of transport whose task is to move people or loads at very high speed, based on the concept of sustainable transport. Due to the benefits it brings - environmentally friendly, fast, self-sufficient in terms of energy, ensuring a high level of mobility, is an interesting option that in the future can replace the existing means of transport. The aim of this article is to present the theoretical and empirical aspect of the innovative mode of transport - Hyperloop, as an attractive alternative, which in the future can replace the existing branches of transport. The work consists of a theoretical and empirical part. The theoretical part of the work presents selected contemporary transport problems, the concept of innovations in transport and the mode of transport - Hyperloop. The empirical part of the work presents a proposal to connect selected European cities and estimate the time of traveling between them using Hyperloop.(original abstract)
18
Content available remote Nowoczesne technologie wspomagające bezpieczeństwo w transporcie
51%
Wraz ze zwiększającą się liczbą samochodów osobowych narasta problem bezpieczeństwa na drogach. W wielu państwach na świecie, w tym również w Unii Europejskiej, dużą wagę przykłada się obecnie do rozwoju systemów i programów ograniczających lub minimalizujących liczbę i skutki wypadków drogowych. Wyznaczono ambitny cel polegający na obniżeniu o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do 2010 roku w porównaniu z rokiem 2001. Jednak aby to osiągnąć, potrzebne są systematyczne działania. W poniższym artykule opisane są najważniejsze projekty i systemy związane ze zmniejszeniem liczby wypadków śmiertelnych na drogach państw europejskich.(abstrakt autora)
W obliczu ograniczonych środków finansowych możliwych do wykorzystania w celu poprawy jakości i warunków życia ludzi oraz w związku z dużym ryzykiem, jakim są obarczone strukturalne projekty innowacyjne, istnieje potrzeba racjonalnego podejmowania decyzji. Poszukiwanie najbardziej prawdopodobnej wizji rozwoju jest jednym z powodów, dla których coraz większym powodzeniem oraz uznaniem cieszą się nauki nad prognozowaniem przyszłości (tzw. future studies), do których zaliczana jest także metoda foresight. W artykule poruszono problemy związane z metodologią poszukiwania racjonalnych wizji i scenariuszy rozwoju systemów transportowych na przykładzie Śląska na lata 2012 - 2030. (abstrakt oryginalny)
Jedną z paneuropejskich organizacji pozarządowych, promujących ideę transportu inteligentnego jest ERTICO. ERTICO jest wielosektorową organizacją, działającą na podstawie belgijskich przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym, która ma swoją siedzibę w Brukseli. Jej misja polega na promowaniu budowy i upowszechnianiu systemów i usług inteligentnego transportu. Od niedawna organizacja ta zaznaczyła swoją obecność także i w Polsce.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.