Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technology assessment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Ocena technologii jest coraz częściej stosowana zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Ocena technologii jest definiowana jako proces składający się z analiz technologii i ich konsekwencje rozwoju i stosowania określonych technologii, procesy rozwoju technologii. Liczne zapytania o rozwój technologii nie mogą opierać się na względach czysto technicznych, ale wymagają bardziej złożonych perspektyw. Podczas gdy tradycyjne formy oceny technologii skupiają się na indywidualnych technologiach, obecne realia techniczne i polityczne wymagają bardziej systemowego/holistycznego spojrzenia, skupiającego się na długoterminowych kierunkach zmian społecznych i wewnętrznych zróżnicowaniach. Uznano, że technologia i społeczeństwo są współzależne. Artykuł dostarcza informacji i wiedzy na temat istniejących metod i ich współzależności, które są wykorzystywane do oceny stopnia zrównoważenia technologii. Odzwierciedlając różne podejścia opisane w literaturze, niniejszy artykuł ma na celu zarysowanie koncepcji metody oceny technologii pod kątem potencjalnego jej wpływu na zrównoważony rozwój. Obecnie dostępne metody oceny technologii uwzględniają parametry środowiskowe w jednolitym zintegrowanym podejściu, na przykład ocenę wpływu na środowisko (EIA). Wiele z nich zostało faktycznie poszerzonych o aspekty społeczne i ekonomiczne, a także środowiskowe, co odzwierciedla podejście zrównoważonego rozwoju, tj. "triple bottom line". Każda z metod różni się zbiorem ogólnych kryteriów i wskaźników ujętych według różnych kategorii: przydatność technologiczna, względy środowiskowe (zasoby, emisja, zagrożenia itp.), aspekty ekonomiczne i względy społeczne. Zastosowanie metodyki opartej na cyklu życia produktu (LCA) do oceny technologii malowania ma na celu weryfikację przydatności tego narzędzia do oceny technologii w aspekcie zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozwinięcie prezentowanych w wcześniejszych publikacjach przemyśleń autora, dotyczących roli badania potrzeb we współczesnych działaniach inżynierskich. Celem opracowania jest wskazanie celowości uwzględnienia problemów identyfikacji oraz oceny potrzeb jako podstawy procesów, w tym: procesów oceny technologii. W części pierwszej pokazano w skrócie koncepcję określoną jako "inżynieria potrzeb". Przedstawiono również pewne propozycje rozwinięcia tej koncepcji, zwłaszcza w zakresie metodologiczno-narzędziowym. Druga część artykułu została poświęcona rozważaniom na temat roli inżynierii potrzeb, przede wszystkim w działaniach ukierunkowanych na ocenę produktów, usług i technologii zgodnie z ujęciem "Technology Assessment".(abstrakt oryginalny)
Purpose: The basic premise of this article is the claim that technology is largely socially constructed. Invoking Armin Grunwald's framing of the hermeneutic approach to technology assessment, we analyse discourses on Industry 4.0 in polish popular science. Design/methodology/approach: The conclusions were reached by analysing the basic metaphors used to describe Industry 4.0 in popular science discourse. We were juxtaposed the techno-optimistic narrative of Industry 4.0 with some findings from science and technology studies (STS). As theoretical basis we used Armin Grunwald's hermeneutical model of technology assessment. Findings: In the course of the work we find that narrative about Industry 4.0 in polish popular science is characterized by naïve techno-optimism. We also indicate on the deterministic model of development of technology and technological fetishism contained in the narrative about Industry 4.0. Research limitations/implications: Similar research can be conducted on broader, international scale. Social implications: Paper can raise awareness of the persuasive nature of the discourse on Industry 4.0. It can also contribute to changing perceptions of the overall nature of Industry 4.0 challenges, in which case Industry 4.0 ceases to appear as a solution to all social and environmental problems and begins to be seen as a challenge that requires comprehensive reforms. Originality/value First paper analyzing the rhetoric of Industry 4.0 in polish popular science.(original abstract)
Idea oceny technologii (technology assessment - TA) rozwija się od początku Lat 60. na tle rosnącego zainteresowania społeczeństw problemami ochrony środowiska. Ocena technologii, w szczególności dotycząca aspektów ekologicznych wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Strategia polegająca na ocenie technologii ewoluowała przez ponad 40 lat. Była ona przedmiotem krytyki ze strony naukowców reprezentujących różne dziedziny nauki, w tym nauki społeczne. Rozwijały się różne nurty oceny technologii oraz zmieniał się zakres i cele jej przeprowadzania. W publikacji przedstawiono wybrane instrumenty oceny technologii ze szczególnym uwzględnieniem Analizy cyklu życia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań siarczanowania sorbentów wapniowych w atmosferze syntetycznych spalin (suchych oraz zawierających parę wodną). Badania przeprowadzone zostały w warunkach laboratoryjnych dla spalin syntetycznych o stężeniu SO2 wynoszącym 2000, 3000 i 4000 ppm, zawartości O2 w spalinach 5% oraz zawartości CO2: 30 i 50%. Wybrane testy przeprowadzono także dodając do spalin parę wodną w ilości do 30%. Badania wykonano w temperaturze 750 i 850°C dla sorbentu o granulacji <50 mm. Podczas badań wykazano, że obecnoość pary wodnej w spalinach korzystnie zmienia warunki prowadzenia procesu, wpływając pozytywnie na ilość dwutlenku siarki zaabsorbowanego przez próbki sorbentu. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Klasyczna i partycypacyjna ocena technologii
75%
W artykule ukazana została ewolucja procedury oceny technologii od momentu jej powstania w latach 70. XX wieku. Autor rozpoczyna analizę od charakterystyki klasycznego modelu, który był podstawą działalności pierwszej instytucji TA - utworzonego w 1972 r. przy Kongresie USA Biura Oceny Technologii (OTA, Office of Technology Assessment). Biuro to zakończyło działalność w 1995 r., jednak do dziś pozostało symbolem "klasycznego" podejścia do oceny technologii, zgodnie z którym eksperci ze świata nauki mają dostarczyć decydentom politycznym rzetelnej i obiektywnej wiedzy o możliwych konsekwencjach stosowania nowej technologii. Stało się również inspiracją do powstania europejskich instytucji TA, które wypracowane przez OTA podejście rozwinęły, tworząc model partycypacyjny, włączający do udziału w procedurze różne grupy społeczeństwa i zainteresowane środowiska. Na koniec autor analizuje różnice i punkty styczne obu modeli oraz ocenia ich przydatność we współczesnych procesach decyzyjnych.(fragment tekstu)
Nanotechnologie stanowią jeden z głównych przedmiotów analiz w ramach teorii technonauki i oceny technologii jak również w przypadku rozwoju tzw. technologii konwergentnych (nano-bio-info). Przedstawione dotychczas analizy nanotechnologii były skoncentrowane na: 1) dylematach naukowo11 teoretycznych, metodologicznych i systemowych związanych z procesem konstytuowania nanotechnologii jako nowego obszaru nauki i techniki; 2) modelach oceny ryzyka, kwestiach związanych z zasadą ostrożności oraz ocenach wizji rozwoju; 3) wymiarze etycznym nanotechnologii związanym z bezpiecznym i zrównoważonym zastosowaniem na masową skalę nano-produktów. Celem prezentowanych analiz jest syntetyzujące nakreślenie samego obszaru badań poświęconych rozwojowi technologicznemu, w szczególności nanotechnologii, w oparciu o kluczowe opracowania przedstawione w ostatniej dekadzie.(abstrakt oryginalny)
W literaturze wymienia się wiele metod, które można zastosować do oceny technologii. Większość z nich ocenia jednak osobno efekty generowane przez technologię i tylko nieliczne pozwalają na ich zintegrowaną ocenę. Z tego względu w niniejszym artykule dokonano charakterystyki wskaźników stosowanych do oceny zrównoważonego rozwoju. Szczególną uwagę zwrócono na metody i wskaźniki pozwalające na zintegrowaną ocenę efektów generowanych przez technologie. Przegląd ten stał się podstawą oceny możliwości zastosowania poszczególnych metod i wskaźników w zrównoważonej ocenie technologii.(abstrakt oryginalny)
Klasyczne narzędzia ekonomicznej oceny technologii medycznych dostarczają informacji o wartości krańcowego efektu uzyskiwanego dzięki konsumpcji dodatkowej jednostki technologii medycznej, co wiąże się z krańcowym kosztem jej nabycia. Nie analizują one jednak aspektu negatywnych efektów zewnętrznych związanych z chorobami zakaźnymi w postaci ewentualnego zarażania podatnych członków populacji przez tych, którzy nie byli leczeni wystarczająco skutecznie. W artykule przedstawiono odpowiedź na pytanie, w jaki sposób uwzględnienie nieefektywności rynku ochrony zdrowia i możliwości zarażenia wpływa na zmianę decyzji odnośnie optymalnego nakładu na leczenie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł powstał na podstawie materiału zgromadzonego na potrzeby projektu "Wdrożenie systemu Hospital-Based HTA (HB-HTA) - Szpitalnej Oceny Innowacyjnych Technologii Medycznych", którego celem jest wdrożenie metodologii szpitalnej oceny technologii medycznych (Hospital-Based HTA [HB-HTA] - por. poniżej), służącej zwiększeniu możliwości zarządzania systemem opieki zdrowotnej na poziomie lokalnym oraz ogólnopolskim. O ile ocena technologii medycznych (Health Technology Assessment, HTA) jest pojęciem znanym, o tyle HB-HTA (Hospital-Based HTA) jest w Polsce pojęciem dopiero rozpoznawanym. HB-HTA zajmuje się przede wszystkim technologiami nielekowymi i ma przyspieszyć podejmowanie decyzji inwestycyjnych w szpitalach. Obecnie szpitale posługują się własnymi, nie zawsze jasnymi, kryteriami przy inwestowaniu w ww. technologie. System HB-HTA ma stworzyć mechanizm sprawiający, że podejmowane decyzje będą oparte na badaniach i analizie. We wspomnianym projekcie założono możliwość wdrażania systemu HB-HTA opartego na modelach z wiodącą rolą różnych instytucji, takich jak: organy administracji publicznej (rządowej/samorządowej), niezależne firmy czy właśnie szpitale. Model opisany w niniejszym artykule - z koordynującą rolą szpitala, zwany dalej modelem szpitalnym - zakłada kluczową rolę szpitala, który staje się centralną jednostką modelu. Wdrożenie HB-HTA oparte będzie na strukturach, które będą tworzone w szpitalu (w analizie interesariuszy jednostki takie zostały nazwane "szpitalami ze skłonnością do innowacji"). Struktury te wykonywać będą wszystkie działania - od zgłoszenia pomysłu nowej technologii do ukończenia raportu oceniającego jej wdrożenie, będącego podstawą do starania się o dofinansowanie/refundację tej technologii. Szpital opracowuje też raporty dla innych jednostek, które nie wykształcą u siebie struktur HB-HTA. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie założeń modelu wdrożenia szpitalnej oceny innowacyjnych technologii medycznych (HB-HTA) z koordynującą rolą Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), przedstawienie przebiegu procesu HB-HTA oraz głównych interesariuszy modelu, a także zidentyfikowanie korzyści i barier we wdrażaniu tego modelu. Prezentowany model jest jednym z sześciu modeli funkcjonalnych HB-HTA opracowanych w ramach projektu "Wdrożenie systemu Hospital-Based HTA (HB-HTA) - Szpitalnej Oceny Innowacyjnych Technologii Medycznych". (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono model funkcjonalny szpitalnej oceny technologii medycznej (Hospital-Based Health Technology Assessment, HB-HTA), w którym rolę koordynacyjną pełni Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Model funkcjonalny powstał w wyniku dyskusji panelowej i został następnie poddany ocenie ekspertów z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Spośród wszystkich modeli funkcjonalnych przedstawionych w ramach projektu "Wdrożenie systemu Hospital-Based HTA (HB-HTA) - Szpitalnej Oceny Innowacyjnych Technologii Medycznych" model ten otrzymał najwyższą akceptację ekspertów, co wynika z wiodącej roli AOTMiT w Polsce w zakresie oceny technologii medycznych i postrzegania tej instytucji jako jednej z najważniejszych w rozwoju szpitalnej oceny technologii medycznych. Podstawową cechą niniejszego modelu jest ścisła współpraca AOTMiT ze szpitalnymi jednostkami oceny technologii medycznej. Współpraca ta powinna pozwolić na przekazanie w sposób płynny coraz większych kompetencji do szpitali w zakresie oceny technologii medycznych, a jednocześnie zagwarantować wysoką jakość raportów HB-HTA od początku funkcjonowania proponowanego rozwiązania. (fragment tekstu)
Przedstawiono analizę trzech wariantów technologii produkcji fosforanu paszowego, dwuwapniowego metodą niskotemperaturową i dokonano porównania jakości technologicznej tych procesów. Metodyka oceny objęła wskaźniki ekologiczne, ekonomiczne oraz jakość wytwarzanego DCP, co pozwoliło na wskazanie najlepszej technologii. (abstrakt oryginalny)
The Analytical Hierarchy Process (AHP) is one of the multi-criteria methods with tools that are effective for decision-making in complementary or alternative medicine (CAM). This approach, in combination with other available methods, such as the Utrecht Method, allows medical professionals and patients themselves to take a balanced choice of special treatment and health control. This is particularly important for pregnant women who suffer from nausea and vomiting during pregnancy (NVP). The mechanisms of toxicosis occur, and the way of treatment have certain uncertainties. The decision-making process for therapeutic care must consider several factors, the determination of which is the result of collaboration between the patient and the healthcare provider. This paper presents the results of a decision-making study regarding the use of the ginger medicinal plant in helping a woman with NVP symptoms. The research was conducted using the original questionnaire according to the methodology proposed by the developers of the Utrecht Method. The chosen respondents were healthcare professionals with experience in treating NVP and pregnant women. The Analytical Hierarchy Process (AHP) capabilities in decision-making were shown in an example of analyzing the benefits, risks, and side effects of using ginger during pregnancy. The combination of two methodological approaches allowed to successfully connect the proven facts of using CAM therapy with the subjective assessment of all stakeholders. The study demonstrates that this approach successfully uses decision-making by structuring hierarchical decision elements and weighing the criteria involved in the decision-making issue. The article examines the practicality and effectiveness of using AHP when making decisions regarding the treatment and improvement of the condition of pregnant women with NVP, and summarizes the quantitative and qualitative indicators of the effectiveness of this method. The presented combination of two methodological approaches in decision-making allows for choosing an optimized medical strategy for supporting pregnant women through CAM therapy. (original abstract)
15
Content available remote Jak prowadzić partycypacyjną ocenę technologii? Przegląd metod i technik
75%
Artykuł Agaty Stasik poświęcony jest prezentacji wybranych metod oceny technologii, znajdujących zastosowanie w partycypacyjnej TA, a więc takich, które mają umożliwić uwzględnienie stanowiska szerokiej grupy interesariuszy lub wypracowanie wspólnego stanowiska wobec szans i zagrożeń związanych z nową technologią. Autorka analizuje kwestie, jakie powinny być wzięte pod uwagę podczas planowania procesu partycypacyjnego (obejmują one między innymi sposób postawienia problemu będącego przedmiotem oceny, dobór uczestników tego procesu i rolę ekspertów i nieekspertów). Omawia też niektóre ze stosowanych dziś rozwiązań, zwracając szczególną uwagę na takie metody, jak konferencje konsensualne (consensus conferences), sądy obywatelskie (citizens jury) czy warsztaty nakierowane na tworzenie scenariuszy (scenario workshop). W artykule zaprezentowane zostały ich słabe i mocne strony oraz doświadczenia związane ze stosowaniem tych metod.(fragment tekstu)
16
Content available remote Innowacyjne technologie energetyczne - w stronę energetyki rozproszonej
75%
Mirosław Sobolewski poddaje analizie przykłady nowych technologii, które ze względu na swój potencjał stymulowania zmiany gospodarczej i społecznej w Polsce mogłyby stać się przedmiotem procedury TA. W artykule podjęty został problem rozwoju trzech innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie energetyki: fotowoltaiki, magazynowania energii oraz budynków pasywnych. Autor opisuje postępy we wdrażaniu tych technologii, zwraca jednocześnie uwagę na ich rolę w przekształcaniu tradycyjnego systemu energetycznego oraz w rozwoju energetyki rozproszonej, w tym również rozwoju tzw. energetyki prosumenckiej.(fragment tekstu)
Szpitalna ocena technologii medycznych (HB-HTA) jest rozwijającą się dziedziną o stale doskonalonej metodologii. Stanowi merytoryczne wsparcie kierownictwa szpitala w podejmowaniu decyzji o implementacji technologii medycznych. Specyfika HB-HTA wymaga odpowiedniej organizacji i zarządzania na poziomie szpitala, jak również koordynacji z oceną technologii medycznych (HTA) na poziomie kraju oraz wykorzystania instrumentów wsparcia Unii Europejskiej. Artykuł przedstawia rozwiązania zagraniczne, dotyczące zarządzania szpitalnymi jednostkami oceny technologii medycznych (HB-HTA) - na tle wiodących wytycznych AdHopHTA - w sześciu szpitalach europejskich i północnoamerykańskich, koordynacji HB-HTA z oceną technologii medycznych (HTA) z poziomu krajowego - na przykładzie modelu austriackiego, a także unijne regulacje i przedsięwzięcia, nakierowane na wsparcie HTA i HB-HTA. Zagadnienia te opracowano głównie na podstawie wywiadów z kierownikami jednostek HB-HTA w badanych szpitalach, dyrektorem austriackiego instytutu HTA (AIHTA) oraz z przedstawicielem Komisji Europejskiej. We wnioskach z tego przeglądu i rekomendacjach odnośnie do rozwoju polskiego systemu opieki zdrowotnej podkreślono szczególne znaczenie szkolenia specjalistów HB-HTA, tworzenia baz danych, platform wymiany informacji i dzielenia się wiedzą.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Doskonalenie procesu montażu urządzenia elektronicznego
75%
Celem artykułu jest ocena możliwości doskonalenia procesu oraz przedstawienie propozycji modyfikacji urządzenia elektronicznego. Przeprowadzona została ogólna ocena technologiczności konstrukcji oraz ocena technologiczności ze względu na montaż, na podstawie których przedstawione zostały propozycje udoskonalenia konstrukcji urządzenia i tym samym procesu montażu. Zaproponowano ulepszenia konstrukcji urządzenia dotyczące jedenastu z dwudziestu części, z którymi to wiążą się określone szanse i zagrożenia. Wykonanie testów, weryfikacji i walidacji nowej konstrukcji badanego urządzenia wraz z analizą opłacalności jest niezbędne przed wdrożeniem nowej wersji urządzenia do produkcji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote A Model for Assessing the Commercial Potential of High Technologies
75%
Research background: technology development and its application for human activities - R&D - have been recognized as the basis of economic performance, a source of technological solutions and of high value-added supply both in scientific literature as well as in the strategic documents of the Government and international organizations. In order to ensure the harmonious activity of the institutions engaged in R&D and to reduce the uncertainty of the commercialization of technologies, an advanced tool for verifying decisions on technology development at early stages of commercialization, i.e. an instrument for assessing the commercial potential of technology, is needed. Over the last decade, the analysis of the tools on a global scale led to the unequivocal conclusion - so far developed methodical basis has suffered from lack of maturity for its practical use in business, a need for assessing commercial potential at an early stage of technology commercialization has been ignored, and the assessment of commercial potential has not considered the specificity of high technology. Purpose of the article: This article discusses in detail the preparation and application processes of the model for assessment the commercial potential of high technologies.Methods: in the model the multiple criteria method is applied the selection of which was determined by the motive related to the goal of assessment - assess the commercial potential of high technologies.Findings & Value added: The essence of scientific novelty embraces the creation of a qualitatively new, original, science-based model for assessing the commercial potential of technologies thus flexibly applying it to assessing different levels of technologies. The original model is based on: the focus on the specificity of high technologies in assessment the commercial potential of technologies; the focus on the early stage of technology commercialization by assessing the commercial potential of technologies; flexibility in the application of the model taking into account the technological level, legal status, opportunity to assess the commercial potential of technologies in different countries and institutions; mathematical calculations based on assessing commercial potential. (original abstract)
W artykule podjęto próbę wykazania, że technology assessment jest przydatną formą analizy kosztów i korzyści wdrażanych technologii. Jest to narzędzie pożądane, szczególnie w przypadku bardzo dynamicznego rozwoju nowych rozwiązań technologicznych. TA jest instrumentem proaktywnym. Ma on na celu nie tylko zdemokratyzowanie sposobów, w oparciu o które dokonywane są wybory w polityce technologicznej i ich dostosowanie do potrzeb zgłaszanych przez społeczeństwo. Chodzi również o poprawę konkurencyjności sektorów, w których te nowe technologie są wdrażane. Ponadto TA wspomaga wymianę informacji pomiędzy rozwijaną technologią a środowiskiem, gdzie ma być ona implementowana, tworzeniem sieci łączącej kreatorów i użytkowników nowych rozwiązań technologicznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.