Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technology-based firms
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Czym są te cztery wymienione korporacje i co je łączy? Najprościej nazwać je firmami technologicznymi1. Należy jeszcze dodać termin "informacyjne", a również "cyfrowe" oraz "sieciowe", aby zawęzić dział, w którym funkcjonują. Ale dlaczego tylko te cztery? Gdyż są to są giganci pieniądza, zasięgu, społecznego wykorzystania mediów, cyfrowej gospodarki. (...) Ta czwórka zaspokaja wszelkie potrzeby człowieka - intelektualne, relacyjno-emocjonalne, konsumpcyjne, prestiżowo-luksusowe. Czy coś w tym złego? Są to przecież potrzeby odwieczne, siły napędowe postępu i rozwoju. A jednak ich obecne działanie wykracza poza tradycyjną sferę ludzkiego intelektu, ludzkich relacji, ludzkiej pracy i konsumpcji oraz ludzkiej zabawy, czyli poza homo sapiens, homo socius, homo emptor, homo ludens, w erę post-postczłowieka i tak zwanej sztucznej inteligencji (megainteligencji).(fragment tekstu)
2
Content available remote Mechanizmy i metody konkurowania firm technologicznych
100%
Celem artykułu jest przedstawienie mechanizmów i metod konkurowania firm technologicznych w obszarze komercjalizacji technologii na podstawie dwóch koncepcji: strategii zamknięcia (lock-in) i efektów zewnętrznych sieci (network externalities). W kolejnych częściach opracowania przedstawiono znaczenie firm technologicznych na tle sektorów technologicznie zaawansowanych, mechanizmy konkurowania firm technologicznych w ujęciu sieciowym (strategia zamknięcia i efekty zewnętrzne sieci), a następnie metody konkurowania wynikające z przedstawionych podstaw teoretycznych. (fragment tekstu)
Artykuł ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje zagadnienia z zakresu polityki publicznej, zarządzania i ekonomii, a jego celem jest przedstawienie procesu transferu technologii w Polsce na przykładzie spółek odpryskowych (typu spin off i spin out) wywodzących się z instytutów naukowych i badawczych. W pierwszej części dokonano przeglądu literatury, definicji, a także najważniejszych kierunków badań dotyczących transferu technologii na świecie. Następnie, na podstawie dostępnych danych, scharakteryzowano sektor małych firm technologicznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), w tym spółek typu spin off i spin out pod kątem ich udziału w procesach transferu technologii. Podjęto również próbę oceny potencjału komercjalizacyjnego instytutów naukowych i badawczych w Polsce. W ostatniej części zaprezentowano wnioski dotyczące procesów transferu technologii omawianych spółek spin off i spin out. Ponadto zawarto w niej propozycje kierunków dalszych badań nad zagadnieniem, które mogą stanowić rozwinięcie ogólnych wniosków zawartych w artykule. W badaniu zostały wykorzystane metody niereaktywne, m.in. metoda analizy treści, metoda analizy dokumentów urzędowych oraz danych statystycznych. Autorka korzysta również w dużym stopniu z własnych doświadczeń zawodowych związanych z działalnością na styku nauki i biznesu.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest rozpoznanie znaczenia innowacji produktowych i proceso-wych na podjęcie i rozwijanie aktywności zagranicznej przez młode firmy technologiczne (MFT). Dla realizacji niniejszego celu zostały przeprowadzone studia literatury przedmiotu ujmujące istotę i relacje między innowacjami i internacjonalizacją w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Następnie przedstawiono wybrane wyniki badania zrealizowanego wśród reprezentantów grupy MFT zlokalizowanych w parkach naukowo-technologicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę danych zgromadzonych w ramach projektu badawczego "Determinanty rozwoju firmy innowacyjnej". Dane te dotyczyły czynników ograniczających możliwości rozwojowe małych firm technologicznych z obszaru aglomeracji łódzkiej. Wyselekcjonowano i przebadano w formie wywiadu bezpośredniego 45 takich firm. Okazało się, że najważniejszą barierą ograniczającą rozwój tych firm jest bariera rynkowa rozumiana jako ograniczony popyt i wysoki poziom konkurencji. Podobne badania przeprowadzane w Europie Zachodniej pozwalają stwierdzić inny rodzaj ograniczeń: ograniczenia w dostępie do kapitału i źródeł finansowania (bariery finansowe).
W ostatnich trzech dekadach technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) stały się zjawiskiem globalnym. Jest oczywiste, że ICT zawierają się w każdej dziedzinie życia, również w Republice Czeskiej. Dane dostępne dla okresu 2008-2015 wskazują znaczący postęp w wykorzystaniu ICT przez gospodarstwa domowe oraz biznes. Firmy działające w sektorze ICT stały się ważnym źródłem wzrostu ekonomicznego. Sektor ICT cechuje interdyscyplinarność, zdolność do szybkiej odpowiedzi na potrzeby konsumentów oraz zdolność do innowacji. ICT jest także istotny dla gospodarek regionalnych i lokalnych. Regionalna metropolia Ostrawy przekształca się w centrum ICT w kraju morawsko-śląskim. Artykuł analizuje przypadek firmy TIETO z siedzibą w Ostrawie, która zapewnia usługi ICT na rynkach globalnych.(abstrakt oryginalny)
Wycena przedsiębiorstw stanowi nieodzowny element gospodarki rynkowej. Zasadniczą funkcją efektywnego rynku papierów wartościowych jest dokonywanie wycen przedsiębiorstw notowanych na tym rynku. Wycena rynkowa jednak jest z reguły wspomagana dodatkową analizą wartości, niezbędną dla stron transakcji, lub - w przypadku braku efektywnego rynku kapitałowego - wartość spółki jest obliczana niezależnie przez zespół ekspertów, doradców. Duża, ciągle powiększająca się liczba dostępnych metod wyceny potwierdza znaczenie starannego wyboru właściwej metody. Prawidłowy dobór odpowiedniego sposobu i metody wyceny może zadecydować o jej poprawności. (fragment tekstu)
8
75%
Turkcell, a leading telecommunications and technology company in Turkey, has decided to initiate a project utilizing COSMIC to measure their software products and to use functional size of the software as an input parameter in their development and procurement processes. This paper explains the steps we have taken and the difficulties we have faced towards being a quantitatively measured organization as well as the early results from this approach.(original abstract)
9
Content available remote Koncepcja szansy w przedsiębiorczości technologicznej
75%
W pracy opisano realizację przedsiębiorczości technologicznej jako koncepcję wykorzystania pojawiającej się szansy. W ramach rozważań skupiono się na eksploracji i eksploatacji szansy technologicznej jako głównych składowych realizacji przedsiębiorczości technologicznej kreujących podejście do ryzyka w ramach zastanych i kształtowanych uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych. W badaniach wykorzystano technikę desk research pozwalającą na holistyczne podejście do rozwijającego się nurtu, identyfikację luk i badania empiryczne. W ramach tych badań wskazano, że rozwój przedsiębiorczości technologicznej bazuje na eksploracji i eksploatacji szansy. Dynamiczna reakcja na zmiany, sposób alokacji, działanie w niszy, wykorzystanie i reorganizacja zasobów to decyzje charakterystyczne dla przedsiębiorczości technologicznej.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem barier utrudniających realizację procesów zarządzania wiedzą. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych na losowo dobranej próbie 100 przedsiębiorstw średniej i dużej wielkości, zaliczanych do high-tech, stwierdzono, że spośród takich kategorii barier, jak: w ludziach (osobiste), zespołowe, strukturalne, kulturowe, związane z metodami zarządzania, technologiczne oraz w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, realizację procesów zarządzania wiedzą najczęściej i jednocześnie w największym stopniu utrudniają bariery związane z metodami zarządzania. Ponadto zauważono, że w ramach tej kategorii barier badane podmioty najczęściej stykają się z presją czasu w działaniu. Respondenci z przedsiębiorstw wysokich technologii potwierdzają także podejmowanie różnych inicjatyw mających na celu pokonanie barier. Zaliczono do nich m.in.: kierowanie pracowników na specjalistyczne szkolenia, umożliwianie pracownikom zgłaszania pomysłów poprzez bezpośrednie kontakty z kierownictwem, stosowanie metod i narzędzi motywowania oraz wiele innych.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą identyfikacji i analizy głównych czynników warunkujących rozwój rodzimych małych firm technologicznych z punktu widzenia głównych barier rozwoju na tle doświadczeń europejskich.
Celem niniejszego artykułu było dokonanie obliczeń ekonomicznej wartości dodanej (EVA) i rynkowej wartości dodanej (MVA) dla spółek technologicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Autorzy omówili ekonomiczną wartość dodaną, rynkową wartość dodaną oraz zależności między tymi wartościami. Badania zostały przeprowadzone metodą analizy informacji o spółkach i sprawozdań finansowych za lata 2001-2005, dostępnych w systemie Notoria. Wyniki badań wskazują na brak istotnego wpływu EVA na MVA dla wybranych spółek z sektora technologicznego.
13
Content available remote Ścieżki rozwoju firm technologicznych
75%
Innowacyjność polskiej gospodarki była i jest obszarem szczególnej troski, i to mimo dotychczasowych inicjatyw kierowanych na podniesienie jej. Co prawda, Polska w ostatnich kilku latach przesunęła się w rankingu innowacyjności z pozycji krajów doganiających na pozycję umiarkowanych innowatorów, nadal jednak charakteryzuje się zbyt niską wartością syntetycznego wskaźnika innowacji, plasującą nas dopiero na 27 - na 33 możliwe - pozycji (PRO INNO Europe 2010). Stąd celem autorki artykułu jest omówienie wybranych uwarunkowań rozwoju firm technologicznych, zwłaszcza tych, które decydują o przyszłym sukcesie takiej firmy na rynku. Wątkiem towarzyszącym jest pieniądz, czyli źródła finansowania technoprzedsiębiorczości, i rola, jaką w rozwoju firm technologicznych mogą, i mają do odegrania "anioły biznesu". (fragment tekstu)
Przedsiębiorczość technologiczna jest uważana za jeden z ważniejszych czynników postępu cywilizacyjnego, rozwoju gospodarczego i kreowania bogactwa we współczesnym świecie. W niniejszym artykule wyjaśniono istotę tego zjawiska, rozpoznano jego aktualny stan w Polsce oraz zaprezentowano przykłady rodzimych firm technologicznych. W dalszej części artykułu przedstawiono także ocenę perspektyw rozwoju przedsiębiorczości technologicznej w Polsce, wskazując na kierunki działań, które mogłyby ten proces stymulować. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane strategiczne uwarunkowania rozwoju małych firm technologicznych (poszukiwanie kapitału udziałowego typu Venture Capital, działalność pomostowa, reguła korytarza), w oparciu o doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych. Podjęto próbę wstępnej oceny możliwości wykreowania szans rozwojowych małych firm technologicznych w Polsce.
Przedstawiono wskaźnik postępu technologicznego stosowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Omówiono procedury oceny i porównań działań przedsiębiorstw wysokich technologii w Unii Europejskiej. Scharakteryzowano obszary i sekcje działań firm wysokich technologii w UE.
The purpose of this paper is to explore different funding sources for young technology-based com- panies at different stages of their development, taking into consideration their characteristics. The study uses data from an extensive literature review on the start-up literature and a desk research analysis. The first part of the article focuses on the explanation of the concept of start-up with an emphasis on internal and external risks it can bear for a potential investor. The middle part of the article offers an overview on various division concepts into phases of a start-up. The final part explains characteristics of different kinds of investors in order to match them with specific phases of growth. The author's findings reveal that the new technology-based firms demonstrate different financing patterns at different stages of development. The article may serve as an interesting overview for start-ups planning their development path as it attempts to reconcile different points of view. However, being based only on existing literature sources, further research is necessary for more profound conclusions.(original abstract)
Niniejszy artykuł dotyczy tematyki przedsiębiorczości technologicznej w małych i średnich przedsiębiorstwach. Opracowanie zostało podzielone na cztery części. W dwóch pierwszych częściach zostały przedstawione rozważania dotyczące definicji i specyfiki przedsiębiorczości technologicznej. Kolejne części artykułu poświęcono wynikom przeprowadzonych badań ankietowych, które zrealizowano na próbie 300 firm małej i średniej wielkości w województwie łódzkim. Celem badania była analiza wpływu działań podejmowanych w badanych podmiotach na zakres i korzyści rozwoju przedsiębiorczości technologicznej. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę, że jednym ze sposobów przezwyciężenia wewnętrznych ograniczeń rozwoju, w tym ograniczeń związanych z niedostatkiem wewnętrznych zasobów małych firm technologicznych (MFT), w ramach szerzej rozumianych strategicznych uwarunkowań rozwoju MFT, jest nawiązywanie współpracy i budowanie powiązań z innymi, w szczególności większymi podmiotami gospodarczymi. Przedstawiono formy powiązań MFT z innymi przedsiębiorstwami. Omówiono wyniki badań empirycznych MFT działających w regionie łódzkim dotyczących skali i zakresu współpracy tych firm z innymi przedsiębiorstwami, w tym z dużymi podmiotami gospodarczymi.
Autorzy artykułu omawiają podstawowe podejścia do wdrożenia systemu rozwoju kompetencji w organizacji. Dla firm technologicznych rekomendują strategię rozwoju kompetencji integrującą uzupełnianie luk kompetencyjnych z rozwojem mocnych stron. Sugerowanym podejściem do wdrożenia tego rodzaju systemu rozwoju kompetencji jest podejście partycypacyjne. Wnioski i rekomendacje oparte są na autorskich wdrożeniach systemów kompetencyjnych w organizacjach na terenie Polski. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.