Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technopole
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Technopolie jako miejsca lokalizacji korporacji informatycznych
100%
Nowe warunki działalności firm w gospodarce globalnej przyczyniły się do nasilenia procesów powstawania przedsiębiorstw międzynarodowych w formie korporacji i konglomeratów wielu działalności, o zróżnicowanym statusie prawno-organizacyjnym, których celem jest uzyskanie jak największej efektywności ekonomicznej. Decyzje o ich lokalizacji zwykle uzależnione są od: strategii i organizacji korporacji, ich wielkości, pozycji konkurencyjnej, stopnia ich internacjonalizacji oraz branży, w której działają. Wybór lokalizacji przez firmę międzynarodową ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia rozwoju danego miejsca i regionu. Szczególną rolę w omawianym procesie odgrywają korporacje informatyczne, które stanowią stosunkowo nowy sektor, rozwijający się szczególnie intensywnie w ostatnim ćwierćwieczu. Obszary, gdzie lokalizowane są siedziby zarządu i oddziały korporacji informatycznych wyróżniają się w przestrzeni czynnikami, które pozwalają kształtować specyficzną formę aglomeracji, technopolię (technopolis, techopole). W nawiązaniu do tych przesłanek przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza czynników, które wpływają na lokalizację korporacji informatycznych w przestrzeni światowej. Zamierzeniem jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: W których technopoliach korporacje informatyczne zlokalizowały siedziby zarządów i oddziały oraz jakie były uwarunkowania tego procesu na poszczególnych obszarach? Badaniami objęto 100 dominujących korporacji informatycznych, które wyróżniono spośród 2000 największych tego typu korporacji o zasięgu światowym. Zasadnicze czynniki wpływające na lokalizację korporacji informatycznych w technopoliach to: zaplecze naukowo-badawcze, dostęp do wykwalifikowanych pracowników, połączenia komunikacyjne i koncentracja innych przedsiębiorstw danej działalności. Innymi istotnymi czynnikami są: działania na rzecz wzmocnienia własnej pozycji konkurencyjnej i monopolistycznej, stopień specjalizacji działalności, kapitał intelektualny założycieli i pracowników, który miał wpływ na rozwój nowych technologii (wynikający m.in. z cyklu życia produktu, nakładów i zatrudnienia w działalności badawczo-rozwojowej, bliskości uczelni wyższych), przeprofilowanie dotychczasowych działalności korporacji lub zakładanie zupełnie nowych oraz różne źródła zasilania finansowego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono nowy paradygmat kultury - oparty na trendzie jej komputeryzacji i wirtualizacji oraz komercjalizacji. Omówiono znaczenie technologii w rozwoju kultury oraz przedstawiono zagadnienie koncepcji społeczeństwa on-line.
W artykule przedstawiono wybrane koncepcje zachodniej nowożytnej filozofii techniki. Omówiono naturalistyczne ujęcie techniki A. Gehlena, pesymistyczną koncepcję perspektyw techniki według Oswalda Spenglera, pojęcie techniki i cywilizacji w ujęciu Lewisa Mumforda, istotę techniki według Martina Heideggera, zagadnienie postępu technicznego jako nową formę kontroli według Herberta Marcusa oraz pojęcie technopolu, czyli triumfu techniki nad kulturą w ujeciu Nella Postmana.
Celem przeprowadzonej analizy jest próba identyfikacji znaczenia wymiaru życia religijnego współtworzącego w Polsce kulturowy kontekst otoczenia organizacji, a tym samym - potencjalnie kształtującego postawy wobec środowiska pracy i pracy jako takiej. Autor stawia tezę, iż obserwowana współcześnie w Polsce jego całkowita nieobecność w wymiarze aktywności zawodowej jest efektem dwóch czynników: 1. społecznego dziedzictwa erozji etosu pracy, 2. żywiołowej adaptacji przypadkowej innowacji organizacyjnej Fredericka Winslowa Taylora o globalnych konsekwencjach kulturowych. Przedstawiona hipoteza nie jest konsekwencją teorii akcentujących prostą zależność między modernizacją a sekularyzacją. Obserwowana we współczesnej Polsce „nieobecność" religijnego wymiaru egzystencji człowieka w organizacjach utylitarnych jest konsekwencją społecznego dziedzictwa erozji etosu pracy oraz żywiołowo rosnącego uprzedmiotowienia aktorów życia organizacyjnego w wymiarze globalnym. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili konieczne ich zdaniem do rozwiązania problemy rzutujące na rozwój gospodarczy regionów przygranicznych (tereny dawnej Galicji), a także obszary, w których współpraca będzie mogła się rozwijać.
Omówiono tendencje innowacyjne w technice i technologii i kierunki ich rozwoju (przemysł komputerowy, sieci komputerowe, robotyzacja, inżynieria materiałowa, biotechnologia itp), nowe tendencje w rozwoju firm przemysłowych (wielkie korporacje, technopole), zagrożenia globalne związane z rozwojem współczesnego przemysłu (degradacja środowiska naturalnego, nieracjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przeludnienie, niedorozwój regionalny) i podejmowane działania dla zrównoważonego ekologicznie rozwoju społeczno-gospodarczego świata (globalizacja - regionalizacja- dostosowanie).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.