Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Temporal databases
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano najważniejsze kwestie związane z problematyką wnioskowania temporalnego, czyli wnioskowania, w którym czas stanowi cechę podstawową i jest ujęty oraz rozważany w sposób jawny. Skupiono się na dwóch obszarach. Pierwszy z nich to kwestie stricte teoretyczne. Są one niezwykle istotne, ponieważ jakość wnioskowania zależy od tego, jaki model czasu zostanie wstępnie przyjęty, oraz od tego, czy model ten w połączeniu z metodą wnioskowania pozwala rozwiązać problemy natury logicznej, jakie pojawiają się przy opisie czasu. Obszar drugi dotyczy praktycznych podejść do wnioskowania w warunkach temporalności, oraz możliwości zastosowań tego wnioskowania. Omówiono dwa podstawowe ujęcia, modelowe i oparte na językach temporalnych, wraz z przykładami wykorzystania. (fragment tekstu)
Przedstawiony sposób rozwiązania problemów stojących przed projektantem systemów w technologii baz danych może być przydatny dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w sposobie implementacji zagadnień mających miejsce w rzeczywistości. Już uzyskanie odpowiedzi, iż informacje mają charakter temporalny pozwalają zastanowić się nad charakterem rozwiązywanego problemu. I w tym przypadku należy zastanowić się czy nie wykorzystać tej własności, mimo iż w danej chwili nie będą one użyteczne. Doświadczenie uczy iż informacje które nie są potrzebne (użyteczne) w danej chwili mogą stać się nieodzowne w dalszej perspektywie czasowej. Pominięcie tego sygnału prowadzi do ujęcia danych czasowych w sposób tradycyjny (jeden dzień, miesiąc, dane czasowe nie ujęte w postaci indeksowej). Zmiana w projekcie bazy danych, przechodzącej z "tradycyjnej" na "temporalną" może prowadzić do zmian wiążących się z tablicami. A to wiąże się ze zmianami w aplikacji obsługującej te tablice. Sygnał ze strony systemu ekspertowego generującym sugestie o temporalnym charakterze danych nie powinien być odrzucony lecz powinien być on rozpatrzony. Zaakceptowanie temporalności naszego problemu staje się przyczynkiem do określenia charakteru temporalności (przedział czasowy, punkt czasowy). (fragment tekstu)
Autorka zajęła się kwestią wspomagania decyzji przy wykorzystaniu wnioskowania temporalnego, w którym czas ujęty jest explicite. W tym celu scharakteryzowała obszary zastosowań logik temporalnych. Dalej zaprezentowała dwa główne podejścia do wnioskowania temporalnego oraz, w ramach jednego z nich, przedstawiła język TAL, który został wykorzystany w przykładzie. Kolejnym punktem było przedstawienie sytuacji decyzyjnej i jej rozwiązanie za pomocą języka TAL i narzędzia VITAL. Artykuł zakończyła podsumowaniem i wnioskami.
Tempo zmian w otoczeniu ekonomicznym rodzi potrzebę uwzględnienia w sposób bezpośredni temporalnego aspektu tego otoczenia. Dlatego widzimy potrzebę budowy temporalnych systemów inteligentnych, które byłyby pomocne w takich zadaniach, jak: dostarczenie odpowiedniego opisu różnych aspektów otoczenia, uwzględniając ich temporalną charakterystykę, unifikacja tych opisów, celem umożliwienia dalszego, bardziej ogólnego wnioskowania, analiza historyczna zmian w otoczeniu, diagnoza stanu bieżącego oraz prognozowanie. Zdajemy sobie sprawę, że zbudowanie takiego systemu to zadanie skomplikowane i cały proces budowy winien przebiegać według ściśle określonej "ścieżki". Jesteśmy więc przekonani, że potrzebna jest metodyka budowy takich systemów. Zaproponowaliśmy metodykę R-I-W (Reprezentacja-Integracja-Wnioskowanie) budowy temporalnego systemu inteligentnego. Mimo licznych zalet, takich jak np. uwzględnienie explicite aspektów temporalnych otoczenia, oraz założenie o korzystaniu przez system z heterogenicznych źródeł wiedzy (co pozwala w pełniejszy sposób opisać otoczenie), metodyka ta nie jest pozbawiona wad. Za najpoważniejszą z nich uznać należy brak możliwości szczegółowego wnioskowania dotyczącego poszczególnych opisów elementów otoczenia. W artykule rozważymy kwestię, czy proste zamienienie kolejności kroków w metodyce - dzięki czemu powstanie metodyka typu R-W-I (Reprezentacja-Wnioskowanie-Integracja) wystarczy do usunięcia wspomnianej wady.(fragment tekstu)
Rosnąca złożoność otoczenia, w jakim działają współczesne przedsiębiorstwa, pociąga za sobą rosnącą złożoność jego opisów, a z tym wiąże się problem niejednorodności (heterogeniczności) reprezentacji. Aby umożliwić przeprowadzenie spójnego wnioskowania na temat cech otoczenia firmy, konieczne jest ujednolicenie reprezentacji mającej częstokroć zróżnicowaną formę i powstałej na podstawie różnorodnych źródeł. W opracowaniu przedstawiono problem wykorzystania wiedzy z różnych źródeł na potrzeby analizy otoczenia przedsiębiorstwa. Ponieważ otoczenie to zmienia się w czasie zakładamy, że jego analizy dokonuje temporalny system inteligentny, przez który rozumiemy system sztucznej inteligencji, który w sposób bezpośredni i jawny przeprowadza wnioskowanie temporalne. Zatem system taki zawiera nie tylko bazę faktów, bazę reguł i mechanizm wnioskowania, lecz również w sposób bezpośredni ujmuje kwestię czasu. (fragment tekstu)
W artykule poruszono problem budowy temporalnego systemu inteligentnego, wspomagającego analizą zmian otoczenia przedsiębiorstwa w czasie. Wskazano problemy, z jakimi trzeba się zmierzyć, oraz zaproponowano metodykę R-I-W jako drogę do ich rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Każde przedsiębiorstwo - będąc jednym z wielu, musi dostosować swoją strategię do czynników środowiskowych i otoczenia prawnego. Wiele wysiłków stworzenia sobie inteligentnego systemu rozumowania, pomocnego dla wykonania tego zadania zostało już zapewne zrobionych. Ale otoczenie prawne jest częściowo zmienne okresowo, więc te inteligentne narzędzia muszą uwzględniać także czas. W artykule niniejszym, przedstawiamy pierwsze wyniki badań mające tworzyć taki inteligentny system, zdolny do opanowania wiedzy prawnej uwzględniający zmienność w czasie. (abstrakt autora)
W artykule szczegółowo omówiono warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby możliwe było wdrożenie i stosowanie systemu z temporalną bazą wiedzy w obszarze wspomagania twórczości organizacyjnej. Przedstawiono motywację dla zastosowania takiego narzędzia oraz skupiono się na aspektach organizacyjnych i technicznych jego wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
Wiele systemów informatycznych realizowanych na potrzeby administracji publicznej, jak większość systemów wykorzystujących technologie baz danych, posiada temporalną naturę. Wynika ona z kilku zasadniczych faktów. Po pierwsze, wartości cech (atrybutów) obiektów utrwalanych w bazach danych w ogólnym przypadku ulegają naturalnym zmianom w cyklu swojego życia. Po drugie, zmianie mogą ulegać powiązania pomiędzy obiektami utrwalonymi w bazie danych. Po trzecie, nie można wykluczyć wprowadzania błędnych danych, a co za tym idzie, konieczności ich korygowania. Wymóg pamiętania pełnej historii takich zmian w bazie danych wymaga zasadniczo odmiennego od klasycznego podejścia do projektowania bazy danych, jak i uwzględnienia aspektów temporalnych w aplikacji.(fragment tekstu)
The major goal of building case-base is extracting rules of decision making. In that article we propose the enhanced structure of classical case-base that will be useful for decision process analysis. (original abstract)
W artykule podjęto rozważania na temat narzędzi, jakie mogłyby zostać wykorzystane do budowy systemu z temporalną bazą wiedzy, mającego wspomagać twórczość organizacyjną. Głównym celem artykułu jest krytyczna analiza dostępnych narzędzi w kontekście tej twórczości. Wskazano temporalne aspekty obecne w twórczości organizacyjnej, przedstawiono motywację dla budowy systemu temporalnego oraz przeanalizowano możliwe do wykorzystania narzędzia. Zaprezentowano także możliwości, jakie może stworzyć powstający system Logos.(abstrakt oryginalny)
Omówiono aspekty temporalne wiedzy prawnej oraz przedstawiono formalizacje temporalną fragmentu otoczenia prawnego związany z regulacjami dotyczącymi przyznawania koncesji na działalność gospodarczą.
Jednym z obszarów badawczych systemu analizy danych i odkrywania wiedzy jest analiza danych temporalnych odwołująca się do pojęcia podobieństwa. W artykule przedstawiono główne zagadnienia związane z tą tematyką.
Punktem wyjściowym artykułu jest przegląd podstawowych zadań wykonywanych przez piony marketingu w instytucjach bankowych, stanowiących klasyczny przykład instytucji finansowej. W dalszej części scharakteryzowane zostały podstawowe kategorie czasowe, z jakimi mamy do czynienia tworząc aplikacje zawierające struktury i funkcje obsługujące szeregi czasowe. Zasadnicza część artykułu, przedstawiona w kolejnym fragmencie, dotyczy przeglądu podstawowych problemów implementacyjnych, związanych z kategorią czasu w ramach aplikacji wspomagających omawianą klasę zastosowań. (fragment tekstu)
Omówiono konteksty analizy temporalnej otoczenia przedsiębiorstwa, wskazując na związane z nią problemy i zadania. Przedstawiono przykład dziedziny analizy temporalnej, a mianowicie bariery wejścia na rynek. Dokonano krytycznej analizy przydatności niektórych technik i narzędzi analizy otoczenia. Omówiono przydatność formalizmów temporalnych jako narzędzia formalizacji wiedzy o zmiennym w czasie otoczeniu przedsiębiorstwa. Scharakteryzowano proces tzw. hybrydyzacji temporalnej, przedstawiono modelowe ujęcie architektury temporalnego systemu inteligentnego oraz przykładowe procedury temporalnej analizy otoczenia przedsiębiorstwa, wraz z ich oceną.
W publikacji podjęto problem właściwego odwzorowania w bazie danych zmienności świata. Przedstawiono podstawowe problemy związane z wykorzystaniem technologii temporalnych baz danych, pojęcia związane z czasem oraz temporalne modele konceptualne. Omówiono sposoby reprezentacji czasu i zapisu zmian w bazach danych oraz zagadnienia związane z zarządzaniem bazą danych przechowującą dane temporalne. Zaprezentowano także projekt konkretnego systemu przy zastosowaniu modelu TEMPORA.
Land Surface Temperature (LST) is an important variable within global climate change. With the appearance of remote sensing techniques and advanced GIS software, it is now possible to estimate LST. In this study, the effect of lock-down during COVID-19 on the LST was assessed using Landsat 8 Imagery. LST dynamic was investigated for three different periods: Before, during and after the COVID-19 lockdown. The study was conducted in Casablanca City. The results showed that during the emergence of COVID-19 with lock-down policy applied, the LST decreases remarkably compared to the previous 4-years' average LST. After the easing of restrictions, the LST increased to exceed the previous 4-year mean LST. Furthermore, throughout all studied periods, the LST recorded its higher values in industrial zones and areas with high urban density and urban transportation, which indicates the conspicuous impact of anthropogenic activities on the LST variation. These findings indicate an ability to assess the feasibility of planned lockdowns intended as a potential preventive mechanism to reduce LST peaks and the loss of air quality in metropolitan environments in the future. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.