Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Temporary employment agencies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wskutek spowolnienia gospodarczego na polskim rynku pracy stroną dominującą są pracodawcy. W istniejącym stanie prawnym ma to istotne konsekwencje dla pracowników. Od kilku lat lawinowo przybywa w Polsce osób zatrudnianych na umowach cywilnoprawnych w sytuacjach, gdy powinny to być umowy o pracę. Prowadzi to do patologii zatrudnienia.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono korzyści dla pracowników i pracodawców wynikające z elastycznych form zatrudnienia. Przedstawiono formy zatrudnienia: pracę tymczasową, try & hire oraz leasing pracowniczy. Wskazano kształtowanie się polskiego rynku pracy na tle krajów europejskich pod kątem elastycznych form zatrudnienia.
Potrzeba pozyskiwania dodatkowych grup pracowników to wyzwanie, z którym regularnie mierzą się firmy, których praca odznacza się dużą sezonowością. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw należących do branży logistycznej lub produkcyjnej, gdzie wielokrotnie następują wzrosty i spadki zapotrzebowania na dodatkową kadrę. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Temporary Work Agencies and Unemployment in Poland
100%
During the last several years most European countries have noted a rapid increase in the share of temporary employment in the total number of employees. Among the forms of temporary employment have dominated: fixed-term employment contracts and temporary work agencies employment. [OECD]. Poland was located among the top of the countries with rapidly growing temporary employment and high unemployment. In 2003, Poland introduced regulations regarding the employment of temporary workers. There was a sharp increase in demand for the services of temporary work agencies. The number of temporary workers rose from 0.23% of total employment in 2003 to 3.27% in 2012. Using empirical data, the author analyses the impact of temporary work agencies on the number of the unemployed. The results show that with the increase in the number of temporary work agencies, the number of the unemployed fell. Each agency employed an average of 795 unemployed. The largest group of temporary workers were those unemployed for 6 to 24 months. (original abstract)
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu działalności agencji pracy tymczasowej w oparciu o najnowsze dane za lata 2003-2005, przygotowane przez Departament Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dane te są ciekawe, ponieważ same agencje pracy tymczasowej funkcjonują na rynku pracy od ponad dziesięciu lat, ale to właśnie w ciągu ostatnich dwóch lat mówi się o prawdziwym zapotrzebowaniu na pracę tymczasową. Powstaje pytanie, czy będzie to trwałą tendencją czy też zjawiskiem, które przeminie.... Pytanie jest o tyle zasadne, bowiem z dniem 1 stycznia 2004 r. weszła w życie długo oczekiwana ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Na to pytanie i kilka innych odpowiedzi szuka autorka artykułu. (abstrakt oryginalny)
Wzrasta liczba pracowników tymczasowych, jak również firm korzystających z usług agencji pracy tymczasowej. W artykule przedstawiono jak zgodnie z prawem zatrudnić pracownika tymczasowego. Omówiono zalety pracy tymczasowej.
W artykule omówiono zmiany na rynku pracy tymczasowej. Przedstawiono wartość oraz zmienność rynku pracy tymczasowej. Efektem poprawy koniunktury są optymistyczne plany pracodawców. Wskazano nowe oblicze pracy tymczasowej oraz ceny usług.
Przedstawiono wyniki sondy "Personelu" na temat zatrudniania pracowników czasowych. O wypowiedź proszono szefów personalnych i menedżerów firm zatrudniających pracowników czasowych. W ramach tego artykułu opublikowano zebrane przez redakcję informacje o agencjach pracy czasowej.
Artykuł przedstawia zagadnienie istoty metodyki procesów rekrutacji i selekcji personelu w przedsiębiorstwach z akcentem położonym głównie na agencje pracy tymczasowej. Autorka wyjaśnia definicje procesów oraz prezentuje ich znamienitą rolę w każdej organizacji, ich finalny wpływ na efekty w wielu obszarach oraz najczęstsze błędy popełniane przy ich realizacji. Artykuł zawiera także przykład usprawnienia modelu procesu rekrutacji i selekcji stworzony dla agencji pracy tymczasowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono pracę dorywczą jako jedną z elastycznych form zatrudnienia, która zyskuje na popularności w dobie gospodarki cyfrowej. Ponadto zwrócono uwagę na korzyści i zagrożenia związane z tą formą zatrudnienia, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Celem badań jest zaprezentowanie pracy dorywczej na przykładzie studium przypadku agencji pracy tymczasowej HR Navigator. Firma ta zatrudnia pracowników tymczasowych i deleguje ich do pracy za granicą, głównie na potrzeby niemieckich firm kurierskich. Przeprowadzone badania umożliwiły sformułowanie wniosków dotyczących liczby zatrudnianych pracowników tymczasowych, ich struktury wiekowej oraz czasu zatrudnienia pracowników z poszczególnych grup wiekowych. Wyniki badań wskazują, że do tego rodzaju pracy zgłaszali się głównie młodzi mężczyźni. Pracowników cechowała duża rotacja, przy czym najkrócej pracowali mężczyźni z najmłodszej grupy wiekowej. Równocześnie byli oni mniej skłonni do podejmowania ponownego zatrudnienia w tych samych miejscach pracy.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wybrane kryteria, które należy brać pod uwagę przy rozpatrywaniu ofert agencji pracy tymczasowej.
Autor podaje kilka wskazówek, o czym warto pamiętać zawierając umowę z agencją pracy tymczasowej.
Na podstawie przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy agencje pracy są uprawnione do kierowania osób do pracy u pracodawców zagranicznych. W tym celu agencja zobowiązana jest do zawarcia z wybranym kandydatem oraz z zainteresowanym pracodawcą umowy, w formie pisemnej, obejmującej informację o szeroko rozumianych warunkach zatrudnienia. Praktyka pokazuje jednak, że gdy pracodawcą zagranicznym jest agencja pracy tymczasowej, to realizacja ustawowego wymogu jest trudna albo wręcz niemożliwa. Ze względu na duże zainteresowanie podejmowaniem pracy za granicą problem ten ma dużą doniosłość praktyczną. Celem artykułu jest zaproponowanie takich rozwiązań, które mogą doprowadzić do racjonalizacji obecnego stanu prawnego, przy jednoczesnym zachowaniu należytego poziomu ochrony osób kierowanych do pracy u pracodawców zagranicznych oraz rozwoju usług transgranicznego pośrednictwa w zatrudnieniu. (abstrakt oryginalny)
Umowy cywilnoprawne jako podstawa zatrudnienia są obecnie coraz częściej stosowane przez agencje pracy tymczasowej. Nie dziwi więc, że problem ten stał się przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego. W uchwale z 12 grudnia 2011 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że nie jest wyłączone stosowanie art. 22 § 1 k.p. do umów cywilnoprawnych zawieranych przez te agencje. Autorka, uznając to rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego za trafne, analizuje powody dużego zainteresowania zatrudnieniem cywilnoprawnym przez agencje pracy tymczasowej, przedstawiając różne problemy z tym związane, a także wskazuje możliwe zmiany legislacyjne mające na celu ograniczenie tego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
Polacy mogą okazać się najbardziej elastycznymi pracownikami tymczasowymi w przyszłej Unii Europejskiej.
Celem przygotowanego artykułu jest prezentacja opinii pracowników zatrudnio-nych przez łódzkie agencje pracy tymczasowej na temat ich funkcjonowania. Szczególnie inte-resujące było stanowisko badanych dotyczące tej formy zatrudnienia oraz ocena tej instytucji ze względu na kompetencje i przestrzeganie przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymcza-sowych. Istotne znaczenie miały także motywy podjęcia pracy w tej formule. Badanie miało cha-rakter ilościowy; zrealizowane zostało techniką ankietową za pośrednictwem łódzkich biur agencji pracy tymczasowej oraz w grupie na Facebooku poświęconej zatrudnieniu tymczasowemu w Łodzi. Wyniki analizy świadczą o tym, że głównym motywem podjęcia zatrudnienia przez badanych było przejściowe bezrobocie (51%) oraz fakt, iż konkretne firmy procedowały rekrutację jedynie poprzez pośrednictwo agencji (34%). Z kolei atrakcyjność formy tymczasowego zatrudnienia polega według badanych przede wszystkim na "łatwości rezygnacji z pracy", "elastyczności", "posiadaniu pracy", "legalności", "dorywczości" i że jest to "praca od zaraz". Najczęściej wymienianymi negatywnymi aspektami były "krótkie umowy-zlecenia", "tymczasowość" (brak pewności zatrudnienia). Pozytywną ocenę zatrudnienia przez agencje pracy tymczasowej wzmacniała opinia badanych o prze-strzeganiu prawa pracy wobec pracowników.(abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto nowe zasady korzystania z pracy tymczasowej. Omówiono problem przebiegu pracy tymczasowej i wynagrodzenia. Określono obowiązki pracodawcy w stosunku do pracownika czasowego. Przedstawiono problem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz kar za naruszenie postanowień ustawy o pracy tymczasowej.
18
Content available remote Rola agencji zatrudnienia na polskim rynku pracy w latach 2008-2016
84%
Zmiany zaobserwowane na rynku pracy zainspirowały autorkę do opracowania niniejszego artykułu. Postawiona w nim hipoteza mówi o rosnącej roli agencji zatrudnienia (AZ) na polskim rynku pracy w latach 2008-2016. Autorka do uargumentowania tezy wykorzystała swoje doświadczenie zdobyte w trakcie pracy w agencji pośrednictwa pracy, raporty instytucji rynku pracy a także dostępną literaturę oraz wywiady z ekspertami związanymi z AZ. Po przeanalizowaniu dostępnych materiałów zauważyć można rosnącą liczbę agencji zatrudnienia oraz wzrost liczby osób, które zostały zatrudnione za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Od 2010 roku dał się zaobserwować stały, stopniowy wzrost ilości agencji zatrudnienia. Przyczyn tego zjawiska jest klika: brak barier wejścia na rynek dla nowych AZ, wzrost popytu na usługi, czasochłonność realizacji procesów rekrutacyjnych w ramach zasobów firmy, trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach na wolne wakaty w przedsiębiorstwach. Dodatkowo przyczyną zaistniałego zjawiska jest także wzrost popytu na pracę przy zmianach jakie zaszły w podaży pracy, co doprowadziło do sytuacji wzmożonej konkurencji między pracodawcami zabiegającymi o pracowników. Ta sytuacja jest korzystna dla agencji zatrudnienia, ponieważ ich rola jako partnera biznesowego rośnie. Dodatkowo zauważyć można zmianę w podejściu pracodawców do podmiotów rynku pracy. Przedstawiciele AZ zgodnie stwierdzili, że pracodawcy są coraz bardziej świadomi korzyści płynący ze współpracy tj. szybkość realizacji usługi poprzez wykorzystanie specjalistycznych źródeł pozyskiwania kandydatów tj.: direct search, networking, agencyjna baza kandydatów czy możliwość pozyskiwania pracowników z zagranicy oraz portale społecznościowe; dostęp do rozległej wiedzy o sytuacji na rynku pracy w danej branży. Szeroki zakres usług obejmujący oprócz rekrutacji i selekcji również outsourcing usług, doradztwo i szkolenia są w stanie zapewnić kompleksową obsługę klienta i dopasować produkty do konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Agencje, konkurując między sobą o klientów, rozwinęły się w dwóch kierunkach: jeden to kompleksowość usług a drugi, to wąskie specjalizacje, które zapewniają usługi dla niszowych branż tj.: IT, rekrutacja i selekcja inżynierów, sprzedawców. Korzyści ze współpracy z AZ zauważają również kandydaci, którzy dzięki współpracy z doświadczonym konsultantem mogą liczyć na wsparcie w wyborze odpowiedniej dla danej osoby oferty pracy a także wsparcie w kreowaniu ścieżki kariery. Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, pozytywnej weryfikacji hipotezy o rosnącej roli AZ. (abstrakt oryginalny)
In contrast to the usual integration of migrant workers in the 'bottom jobs' on the labour market, the employment of Ukrainian workers in Hungarian electronics plants seems to take place in a more beneficial way. With the active mediation of temporary (temp) agencies, Ukrainian migrant workers are offered regular blue-collar assembly work, together with the same social rights and benefits as their local Hungarian colleagues. Relying, in our analysis, on the literature on industrial sociology, migration research and global value chains, we are developing a critical perspective in which migration and employment are not seen as separate spheres but as mutually reinforcing each other. We combine bottom-up empirical research based on interviews with workers and a sectoral inquiry on industrial and employment relations in the temp agency sector supplying multinational corporations. Our main argument is that complex contracting also means subtle controlling. Such contracting is not the cheapest form but it creates a different, efficient employment regime with dependent, controllable, flexibly available, 'fluid' employees. Employee respondents described their position as dependent, 'out of control' and a temporary earning opportunity. Devoid of clear mechanisms for controlling their work conditions or growth within the job, all respondents turned to a more instrumental approach, in which they invested in building up social capital through friendships, networks and personal relationships. Obtaining Hungarian citizenship and learning the language were two other main strategies for dealing with insecurity. Their efforts correspond with and reinforce a more globally integrated but ethnically motivated immigration regime, characteristic of post-socialist Hungary. (original abstract)
W artykule omówiono metody i sposoby rekrutacji pracowników tymczasowych. Pracowników tymczasowych można podzielić na trzy grupy: niewykwalifikowanych, wykwalifikowanych oraz specjalistów. Zaprezentowano metody i sposoby rekrutacji pracowników z podziałem na te trzy grupy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.