Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyznacznikiem racjonalnego działania w erze informacji jest dążenie do maksymalnego wykorzystania posiadanych zasobów wiedzy i informacji (w odróżnieniu od maksymalizacji produkcji i minimalizacji kosztów, do których przyzwyczaiły się przedsiębiorstwa). O przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw powoli przestają decydować zasoby materialne (ziemia, surowce, środki produkcji czy kapitał), a na pierwszym miejscu stawia się wiedzę i doświadczenie pracowników. Wobec tak dużego znaczenia i odpowiedzialności spoczywającej na informacjach, muszą one być na odpowiednim poziomie jakościowym. To właśnie na podstawie informacji powstaje wiedza i doświadczenie pracowników. Problematyka dotycząca jakości była do niedawna skoncentrowana wyłącznie na obszarze wytwórczym. Od pewnego czasu obserwuje się jednak rozszerzenie jej zakresu przedmiotowego do całej sfery obejmującej relacje człowieka z rzeczywistością, w tym również do jakości informacji. Doskonalenie jakości informacji jest częścią zarządzania organizacją, koncentruje się ono na poprawie efektywności jej funkcjonowania poprzez eliminację problemów wynikających z niezadowalającej (niskiej) jakości informacji. Celem artykułu jest zaprezentowanie modelu doskonalenia jakości informacji opartego na podejściu infologicznym. (fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki dokonanego przeglądu niektórych definicji pojęcia informacja. Analiza porównawcza niektórych definicji informacji ma na celu wskazanie, na ile i w jakim zakresie analizowane definicje uwzględniają różne aspekty informacji, rolę definicji w identyfikacji desygnatów definiowanego pojęcia.
W artykule przypomniano podstawowe różnice między pojęciami dane, informacja i wiedza. Wskazano na konieczność rozróżnienia między informacją a jej reprezentacją oraz na znaczenie rozróżniania określonych typów zjawisk w prawidłowym identyfikowaniu informacji. Zaprezentowano elementy nowatorskiego ujęcia teorii informacji, znanego jako "teoria sytuacyjna", oraz podano warunki transformacji informacji w wiedzę. (oryginalny abstrakt)
Opracowanie jest próbą systematycznego ujęcia problemów tzw. ekonomiki informacji w rachunkowości. Zagadnienie to obejmuje definicję i kwestię prawdziwości informacji, oraz problem kosztu pozyskania informacji i korzyści wynikające z dysponowania nią. W pracy mówiono teorię informacji w ujęciu C. E. Shannona, oraz cybernetyczną koncepcję informacji przedstawioną przez polskiego uczonego M. Mazura.
5
75%
W artykule skupiono uwagę na wskazaniu możliwości wykorzystania metod teorii informacji do badania zjawisk społeczno-ekonomicznych. W szczególności przedstawiono możliwość wykorzystania entropii rzeczywistej oraz entropii trygonometrycznej do badania własności rozkładów struktur. Zaproponowano również wykorzystanie oczekiwanej ilości informacji o zmianie założonej struktury w strukturę zrealizowaną do badania stopnia niepodobieństwa pomiędzy strukturami. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie o to, co stanowi esencję współczesnej nauki o informacji. Nie jest to zadanie łatwe z uwagi na różnorodność prezentowanych w tej kwestii stanowisk. W artykule wykorzystano rezultaty międzynarodowych badań przeprowadzonych w latach 2003-2005 pod nazwą "Knowledge Map of Information Science", w których starano się pokazać w jaki sposób czołowi specjaliści dyscypliny konstruują strukturę nauki o informacji. Uwzględniono także najnowsze badania polskie przeprowadzone w oparciu o analizę piśmiennictwa badawczego w wytypowanych czasopismach profesjonalnych: zagranicznych ("Information Processing & Management", "Journal of the American Society for Information Science and Technology" - JASIST, "Journal of Documentation") oraz polskich ("Zagadnienia Informacji Naukowej", "Praktyka i Teoria Informacji Naukowej i Technicznej"). Zaprezentowany materiał pozwala stwierdzić, że stała refleksja nad zakresem dyscypliny jest współcześnie bardzo potrzebna. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zapomniany geniusz. Prof. Marian Mazur i jego szkoła cybernetyki
75%
Prof. Marian Mazur (1909-1983) był inżynierem elektrykiem, specjalistą w zakresie elektrotermii oraz twórcą polskiej szkoły cybernetyki. Jest autorem dwóch pionierskich w skali światowej teorii: Cybernetycznej teorii układów samodzielnych (1966) i Jakościowej teorii informacji (1970). W pracy Cybernetyka i charakter (1976) odniósł teorię systemów autonomicznych (tj. takich, które mają zdolność sterowania i przeciwstawiania się utracie tej zdolności) do człowieka będącego przykładem systemu autonomicznego i zdefiniował jego charakter jako zespół sztywnych parametrów sterowniczych. Parametry te nie poddają się wpływom otoczenia, z wyjątkiem oddziaływań niszczących. Oznacza to, że charakter człowieka jest nieprzerabialny, a w konflikcie charakteru z sytuacją należy zmienić sytuację. Jest to podejście odmienne od przyjętego w psychologii. Analizując sposoby przetwarzania przez system autonomiczny materii, energii i informacji, Marian Mazur wyodrębnił pięć rodzajów ludzkich charakterów, porządkując je w kolejności od przewagi rozpraszania nad gromadzeniem do ich gromadzenia. Znajomość zasad rządzących postępowaniem każdego z charakterów pozwala przewidzieć zachowanie ludzi o danym charakterze w każdej sytuacji i umożliwia wskazanie im takiego obszaru działalności, w którym będą odnosić największe sukcesy. Cybernetyczna teoria charakterów ma zatem szerokie możliwości stosowania jej w oświacie, psychologii oraz teorii organizacji i zarządzania jako metoda ułatwiająca podejmowanie decyzji optymalnych.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z założeniami współczesnej nauki, wszechświat jest systemem materialno-energetycznym. Jakkolwiek jego pochodzenie, przeznaczenie i wiele mechanizmów i procesów pozostaje nieznanych, przyjęcie a priori materialno-energetycznej natury tych procesów jest warunkiem koniecznym podejścia naukowego. Wśród wielu niedostatków tego podejścia wymienia się m.in. niezdolność nauki do precyzyjnego zdefiniowania takich pojęć, jak umysł, świadomość czy w ogóle wielu zjawisk psychicznych, właśnie w kategoriach materialno-energetycznych. Jak dotąd, zdołano zaledwie określić umysł jako pewien system materialno-energetyczny, który zajmuje się przetwarzaniem pewnej kategorii pojęciowej nazwanej informacją. W opracowaniu przedstawiono argumenty przemawiające za tym, że informacja może być traktowana w sposób fizykalny jako pewien przepływ formy w danym układzie materialno-energetycznym. (fragment tekstu)
O entropii można mówić wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba rozpoznania i zmierzenia nieokreśloności badanych rozkładów zmiennych losowych. Potrzeba zmierzenia stopnia koncentracji występuje w badaniu wielu systemów, procesów czy zjawisk, w szczególności w badaniu zjawisk społeczno-ekonomicznych. Właśnie dlatego w badaniu tychże zjawisk coraz częściej wykorzystuje się miary zdefiniowane na gruncie teorii informacji. W artykule zaprezentowano pojęcia i własności entropii zmiennej losowej dyskretnej. Wykorzystano entropię Shannona wraz z jej uogólnieniami (entropią Rényiego i Tsallisa) do badania własności rozkładów prawdopodobieństw dyskretnych zmiennych losowych. Wskazano ponadto na liczne związki miar koncentracji dyskretnego rozkładu prawdopodobieństwa z entropią. W artykule zaproponowano miarę umożliwiającą ocenę stopnia koncentracji dyskretnego rozkładu prawdopodobieństwa będącą funkcją entropii Rényiego. (abstrakt oryginalny)
The study on cognitive workload is a field of research of high interest in the digital society. The implementation of 'Industry 4.0' paradigm asks the smart operators in the digital factory to accomplish more 'cognitive-oriented' than 'physical-oriented' tasks. The Authors propose an analytical model in the information theory framework to estimate the cognitive workload of operators. In the model, sub jective and physiological measures are adopted to measure the work load. The former refers to NASA-TLX test expressing sub jective perceived work load. The latter adopts Heart Rate Variability (HRV) of individuals as an ob jective indirect measure of the work load. Subjective and physiological measures have been obtained by experiments on a sample subjects. Subjects were asked to accomplish standardized tasks with different cognitive loads according to the 'n-back' test procedure defined in literature. Results obtained showed potentialities and limits of the analytical model proposed as well as of the experimental sub jective and physiological measures adopted. Research findings pave the way for future developments.(original abstract)
11
Content available remote Miary Entropii w statystyce i teorii informacji
75%
Celem artykułu jest przedstawienie miar entropii zmiennej losowej dyskretnej i ich własności umożliwiających zastosowanie entropii w badaniu dyskretnych rozkładów zmiennych losowych. Scharakteryzowano entropię Shannona wraz z jej uogólnieniami: entropią Rényiego oraz entropią Havrda-Charvát-Daróczy- Tsallisa, a także trygonometryczną postać entropii.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące niektórych cech informacji: jej jakości, istotności i złożoności.
Antycypacja potrzeb informacyjnych jest czynnością przewidywania (prognozowania) przyszłych, czyli potencjalnych potrzeb informacyjnych. Autor dokonał wyboru definicji pojęcia informacji dla potrzeb swojej analizy, zinterpretował pojęcie potrzeby informacyjnej i źródła potrzeb informacyjnych.
14
Content available remote Bogactwo czy ubóstwo informacji we współczesnym świecie?
75%
Człowiek generuje, przetwarza i wykorzystuje informacje "od zawsze". Współczesna rewolucja informacyjna to jednak radykalna zmiana w obszarze proporcji (wobec innych aktywności) oraz ważności informacji, jej szybkości, gęstości, nośników infrastruktury itp. Powszechny chyba entuzjazm wobec dynamiki i obietnic technologii informacyjno-komunikacyjnych powinien być trochę zrównoważony przez krytyczne spojrzenie. "Niebezpieczne związki człowieka z informacją mają dziś charakter zarówno indywidualny, społeczny, jak i międzynarodowy i globalny, co jest efektem przede wszystkim postępującego utechnicznienia i uinformacyjnienia działalności ludzi, ich życia, świata". Oprócz ewidentnych pozytywów rewolucji informacyjnej, jej dobroczynnych efektów, można i należy poddać jej konsekwencje, także przewidywane, sceptycznemu osądowi.(fragment tekstu)
The article presents an infological approach to explain the sense of the term knowledge. Originally, the idea of such an approach was developed by Bo Sundgren (1973) and Börje Langefors (1980) to define the term information. The concept was based on the assumption that information can be viewed as a name of the context delivered by the message K defined according to (1). By analogy, the term knowledge w can be interpreted as the contents of the set consisting of three elements (2), information I, context (C) of the problems Q under solving, and the experience (D) of the user U. The approach seems to be perspective for manifold analysis of knowledge. Among others, w can be considered as a name of the relation combining the elements in (2), which makes a good background for developing a relational theory of knowledge.(original abstract)
When N. Wiener first wrote Cybernetics in 1948 the notions of statistical information and control theory were novel and perhaps even shocking to the established attitudes at the time. The simple linear feedbacks, the study of which was so important in awakening scientists to the role of cybernetic study, appeared to be far less simple and far less linear than they had appeared at first view. Long before the publication of Cybernetics, it came to be realized that the study of non-linear circuits (such as are found in many amplifiers, in voltage limiters, in rectifiers, and the like) did not fit easily into this frame. The dominance of statistical mechanics in modem physics has a very vital significance for the interpretation of the nature of time. In the case of communication engineering, however, the significance of the statistical element is immediately apparent. Wiener realized that the transmission of information is impossible save as a transmission of alternatives. (fragment tekstu)
W artykule dokonano operacjonalizacji głównych teorii przestępczości poziomu makro poprzez ustalenie zbioru najważniejszych zmiennych wykorzystywanych w badaniach empirycznych nad makro-determinantami przestępczości. Na podstawie danych o częstotliwości rocznej za lata 1970-2008, dotyczących przestępczości przeciwko mieniu w Polsce, oraz w oparciu o strategię modelowania od ogółu do szczegółu - ze specjalnym potraktowaniem zmiennych kluczowych - oszacowano parametry strukturalne siedmiu modeli, których specyfikacja wyrasta z następujących teorii przestępczości: dezorganizacji społecznej, anomii, konfliktu społecznego, działań rutynowych, racjonalnego wyboru, społecznego wsparcia oraz subkultur. Chociaż wyjściowy zbiór regresorów we wszystkich modelach był taki sam, to końcowe równania różnią się między sobą zarówno liczbą regresorów, jak i wartościami uzyskanych ocen parametrów strukturalnych, przy czym każdy z rozważanych modeli spełnia wymogi merytorycznej akceptowalności. W efekcie z punktu widzenia decydenta mamy do czynienia ze swoistą "klęską urodzaju", gdyż praktyczne wykorzystanie wyników badań ilościowych weryfikujących określone hipotezy - formułowane na gruncie różnych doktryn kryminologiczych - jest utrudnione, o ile decydent nie opowie się po stronie określonej teorii. Alternatywą wobec procedur selekcji jest podejście unifikacyjne, które uwzględnia niepewność pojawiającą się na etapie wyboru modelu najlepszego oraz wykorzystuje informacje zawarte we wszystkich modelach. Fundament podejścia unifikacyjnego stanowi teoria informacji, zaś techniką ekonometryczną umożliwiającą implementację tej teorii jest metoda modelu uśrednionego (frequentist model averaging), którą zastosowano w niniejszym badaniu. Użycie wymienionej techniki umożliwia kwantyfikację wpływu większości zmiennych objaśniających na zmienność regresanta, tak iż zarzut obciążoności z powodu pominięcia ważnych regresorów pozostaje nieadekwatny. W świetle uzyskanych rezultatów najważniejsze makro-zmienne determinujące przestępczość przeciwko mieniu w Polsce znajdują umocowanie przede wszystkim w teorii racjonalnego wyboru oraz teorii działań rutynowych. Stąd działania profilaktyczne, prewencyjne i operacyjne skierowane na przeciwdziałanie przestępczości powinny czerpać w pierwszej kolejności z ustaleń i rozwiązań proponowanych przez te właśnie teorie. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano możliwość wykorzystania metod zdefiniowanych na gruncie teorii informacji do badania zjawisk społeczno-ekonomicznych. Prezentowane miary to entropia Shannona oraz entropia względna (dywergencja) Kullbacka-Leiblera wykorzystane odpowiednio do kwantyfikacji stopnia koncentracji struktur oraz stopnia rozbieżności między strukturami analizowanymi w ujęciu dynamicznym. W artykule zbadano stopień rozbieżności między strukturami przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę w gospodarstwach domowych w latach 2000-2008 w Polsce. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Imperatywy kultury informacyjnej
63%
Kultura jest pojęciem wielowątkowym i może być rozpatrywana z wielu różnych punktów widzenia. Hanna Batorowska wymienia na przykład podejście klasyczne - jako "proces zmierzający do kształtowania w człowieku ideału człowieczeństwa", podejście socjologiczne - "pewien wydzielony »obszar« życia i działalności zbiorowości ludzkiej" i podejście antropologiczne jako całokształt dorobku człowieka w historii jego rozwoju (Batorowska, 2013, s. 58). W referacie skupimy się na tym ostatnim ujęciu kultury z wyróżnieniem kultury informacyjnej. W tym kontekście na uwagę zasługuje zagadnienie konieczności poszukiwania fundamentów rozwoju kultury informacyjnej jako infrastruktury mentalnej społeczeństwa informacyjnego. W szczególności zachodzi potrzeba kształtowania świadomości na temat znaczenia kultury informacyjnej, rozwijania myślenia informacyjnego, budowy teoretycznych zrębów wiedzy o informacji w interpretacji, dającej podstawy do jej budowania na bazie obserwacji i badań empirycznych oraz na edukację w zakresie informacji i kultury informacyjnej w ośrodkach akademickich. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wpływ ogłoszenia upadłości na złożoność strukturalną zmian cen na GPW
63%
W artykule prezentujemy metodę badania efektywności rynku giełdowego za pomocą teorii informacji. Efektywność rynku badana jest przez stopień redundancji w szeregach czasowych opisujących zmiany cen, a konkretnym narzędziem jest stopa entropii Shannona, którą można także interpretować jako miarę przewidywalności zmian cen (w sensie granicy przewidywalności). Metody tej używamy do analizy szeregów czasowych opisujących logarytmiczne zmiany cen akcji wybranych spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, które podległy procesowi upadłościowemu. Znane są badania efektywności całego rynku, natomiast nie jest zbadane dogłębnie, jak skrajnie negatywna sytuacja ekonomiczna samej spółki, a konkretnie informacja o niej, wpływa na efektywność procesów cenotwórczych dotyczących jej akcji oraz na przewidywalność zmian cen tych akcji. Przegląd prezentowany w niniejszym badaniu, oparty na 44 spółkach giełdowych, jest wstępem do szerszej gamy badań dotyczących wpływu zdarzeń pozagiełdowych na złożoność strukturalną procesów cenotwórczych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.