Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria komunikowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Communication Concepts vs. Sciences Concepts
100%
The scientists as Bateson, Watzlawick expresses the determining role of interaction in the axiom of the "impossibility of not communicating". All behavior (verbal and nonverbal) occurring between persons who are conscious of each other's presence has behavioural effects, whether intended or not. Such effects have interpersonal message value, and thus are communicative in nature. Since it is impossible for humans not to behave in one way or another, it follows that in interaction it is impossible not to communicate (Bateson, 1963; Watzlawick et al., 1967). Communication theory is relatively new as science and interacts with the other disciplines of sciences. During its development some of the notions were used that were already committed and comprehensive. This article aims to present some of them. Terms as system, input, output, feedback, entropy specific to scientific disciplines as systems theory, cybernetics, information theory, physics, are especially used in communication theory. (original abstract)
Przedstawione definicje stylu komunikacyjnego nie mają charakteru zamkniętego. Są propozycjami uwzględniającymi tylko niektóre kryteria. W tym opracowaniu podstawowe kryteria definiowania stylu komunikacyjnego były związane z celami interakcji. Kolejnym etapem pracy nad definiowaniem stylu komunikacyjnego i określaniem treści tego pojęcia będą propozycje dotyczące struktury czynników wpływających na styl komunikacyjny. (fragment tekstu)
Retoryka została zaadaptowana przez współczesną teorię komunikacji, w ten sposób stała się zarówno jednym z jej filarów, jak i przedmiotem zainteresowania różnych dyscyplin i transdyscyplin naukowych: filozofii, psychologii, reklamy, marketingu, PR-u. Jest przydatnym narzędziem służącym tworzeniu tekstów oraz ich analizie. (...) W Polsce refleksja nad retoryką została zaniechana w XIX wieku. Obecnie odradza się, jak wskazują pojawiające się opracowania, przydatne również na gruncie teorii i praktyki PR-u.(fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony prezentacji pewnej ogólnej, formalno-logicznej teorii komunikacji językowej. Teoria ta bierze pod uwagę trzy aspekty: 1) kognitywno-komunikatywną funkcję języka naturalnego, zgodnie z jego genezą, 2) funkcjonalne podejście do logicznej analizy tego języka i związane z tym: 3) dwa rozumienia sposobu użycia i sposobu interpretowania wyrażeń językowych w komunikacji werbalnej. Zgodnie ze znanym rozróżnieniem Peirce'a: token-type, język jest formalizowany na dwóch poziomach: najpierw jako język wyrażeń-egzemplarzy, język obiektów tokens (materialnych, empirycznych, umiejscowionych jakoś w czasie i przestrzeni obiektów), a następnie - jako język wy rażeń- typów, język obiektów typów (obiektów abstrakcyjnych, idealnych, klas wyrażeń-egzemplarzy). Podstawowe pojęcia prezentowanej teorii, tj. komunikacja językowa, znaczenie i interpretacja wyrażeń poprawnie zbudowanych pośredniczących w komunikacji językowej są formalizowane na poziomie type. Formalizacja tych pojęć wykorzystuje przy tym takie pojęcia wprowadzane na pierwszym poziomie rozważań (na poziomie token), jak: użycie wyrażeń-egzemplarzy, interpretowanie wyrażeń-egzemplarzy, akt komunikacji. Aparat pojęciowy teorii pozwala: - zdefiniować samo zjawisko komunikacji językowej i odpowiedzieć na pytanie: Jakie są ogólne zasady poprawnego, empirycznego, werbalnego komunikowania się? - odpowiedzieć na pytanie: Czym w ogóle jest komunikacja językowa jako taka? - rozważyć problem adekwatności tej komunikacji, tj. odpowiedzieć na pytanie: Jakie są ogólne warunki poprawnej komunikacji językowej? Przedstawiana teoria zakłada, że pierwotnymi lingwistycznymi bytami są obiekty tokens. Jest ona oparta na dwóch teoriach zbudowanych przez autorkę tej pracy: teorii składni (formalizowanej na wzmiankowanych dwóch poziomach) i semantyczno-pragmatycznej teorii znaczenia i interpretacji, będącej rozszerzeniem tej pierwszej. Omawiana teoria komunikacji językowej pozwala udzielić pewnych odpowiedzi dotyczących problemów adekwatności dyskutowanych przez współautora tej pracy. W szczególności pozwala określić, kiedy w empirycznym akcie komunikacji zachodzi porozumienie, a kiedy - nieporozumienie lub niezrozumienie. Pozwala ona również sformułować pewne ogólne warunki poprawności komunikacji językowej. (abstrakt oryginalny)
W badaniach nad komunikacją perspektywa pragmatyczna - pytanie o kryteria pozwalające określić jakość komunikacji, o problemy związane z komunikowaniem się pojmowanym jako umiejętność - wydaje się szczególnie istotna. Od czasów starożytnych uczeni (a na co dzień pewnie każdy z nas) zadają sobie pytanie, co to znaczy dobrze, skutecznie się komunikować: rozmawiać, dyskutować, przemawiać - i jakie umiejętności decydują o tej skuteczności. Jakość procesu komunikowania się można rozważać na kilku poziomach. W tym miejscu przybliżymy ujęcie skuteczności typowe dla teorii komunikacji, a także - nieco odmienne - podejście właściwe dla psychologii. (fragment tekstu)
6
Content available remote Towards Project Communication Management Patterns
100%
Celem pracy jest zdefiniowanie wzorca zarządzania komunikacją projektową na podstawie cech charakterystycznych wzorców zdefiniowanych w innych dyscyplinach, takich jak: wzorce projektowe w inżynierii oprogramowania, wzorce zarządzania wiedzą, wzorce zarządzania architekturą przedsiębiorstwa, wzorce architektury do zarządzania wielokanałowego w przedsiębiorstwie czy wzorce zarządzania projektem. Wszystkie te wzorce mają pewne wspólne koncepcje i elementy, ale dotyczą różnych obszarów i struktur działania oraz specyficznych problemów. Definicja wzorca zarządzania komunikacją projektową zaproponowana w niniejszej pracy jest próbą adaptacji koncepcji istniejących wzorców do cech i istoty zarządzania komunikacją i jej potrzeb. (abstrakt oryginalny)
Niemal każdy, kto kiedykolwiek zarządzał zespołem, przynajmniej raz odniósł wrażenie, że mówi coś do kogoś, mając jak najlepsze intencje, a ten ktoś reaguje zupełnie irracjonalnie. Z pewnością jak większość ludzi menedżerowie chcieliby być dobrze rozumiani, a także aby członkowie ich zespołów słyszeli dokładnie to, co chcieli im przekazać. Dopasowanie pod kątem nie tylko przekazywania informacji, ale również intencji pozwoliłoby uniknąć wielu niekontrolowanych konfliktów, które wydarzyły się tylko dlatego, że ktoś zrozumiał treść inaczej, niż to było w założeniu. (fragment tekstu)
Dość często zdarza się, że dana wypowiedź jest rozumiana inaczej przez różne osoby. Zwłaszcza w codziennych kontaktach, w pracy, w domu dokonujemy pewnych skrótów w mówieniu i słuchaniu. Nieporozumienia między pracownikami, zespołem a menedżerem są wynikiem sposobu komunikowania, słuchania, a także jakości wzajemnych relacji i cech charakterystycznych poszczególnych osób. Już samo zdanie sobie sprawy z faktu, że w jednym komunikacie zawsze można wyróżnić cztery płaszczyzny informacji, uświadamia, że komunikujemy więcej, niż zdajemy sobie sprawę, i możemy usłyszeć więcej, niż na ogół słyszymy. (fragment tekstu)
Przedstawiono ewolucję modeli komunikowania począwszy od lat 30-tych 20 wieku. Omówiono zmiany zachodzące w komunikowaniu.
10
84%
Przedstawiono obecny stan nauki zajmującej się komunikowaniem w organizacjach. W ujęciu prakseologicznym omówiono koncepcję i proces komunikacji.
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji, która opracowana została na potrzeby rozumowania prawniczego. Jednak oparcie jej na założeniach wykraczających poza obszar prawa sprawia, że mogłaby być szerzej uwzględniana. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Tezą badawczą jest stwierdzenie, że Chaim Perelman opracował koncepcję przeznaczoną na potrzeby argumentacji prawniczej i podkreślał jej znaczenie w rozumowaniu sędziowskim. Jednak teoria argumentacji jest teorią wykraczającą poza dyscyplinę prawa i powinna być dostrzeżona na gruncie innych dyscyplin, przynajmniej w szerokim obszarze nauk społecznych. Przyjętą w artykule metodą badawczą jest analiza pojęciowa powiązana z analizą tekstu. PROCES WYWODU: Artykuł zawiera w pierwszej kolejności przedstawienie głównych założeń omawianej koncepcji. W drugiej kolejności zaprezentowane zostanie interdyscyplinarne spojrzenie na cechy charakterystyczne koncepcji, w celu uwydatnienia jej wszechstronności. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Główne założenia koncepcji Perelmana, opracowane na potrzeby dyskursu prawniczego, okazują się też wartościowe dla innych dyscyplin społecznych. Koncepcja ta jest ukierunkowana na rozstrzygnięcia. We współczesnym państwie rozstrzygają nie tylko sędziowie w sądach, ale także urzędnicy i inni decydenci. Omawiany przez Perelmana proces rzetelnej argumentacji zasługuje także na zainteresowanie decydentów i innych uczestników sporów, którzy nie są prawnikami. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wymóg bezstronności i sprawiedliwości proceduralnej powinny cechować wszystkich uczestników sporów. Dlatego teoria argumentacji Chaima Perelmana wciąż zasługuje na uwagę. (abstrakt oryginalny)
Ujęciem prakseologiczno-systemowym posłużono się w celu wyodrębnienia czterech podstawowych form zachowań społecznych: autoprezentacji, prezentacji, interakcji w grupie i interakcji międzygrupowych oraz identyfikacji przenikających je procesów komunikowania. Przyjęta perspektywa badawcza pozwala kadrze zarządzającej organizacją na holistyczne postrzeganie procesów komunikacji w organizacji niejako prostego zbioru jej elementów, lecz jako procesu ograniczonego w czasie i przestrzeni, którego analiza prowadzi do podnoszenia koordynacji i skuteczności działań komunikacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Gospodarowanie jest dziedziną życia ludzkiego, przebiegającą w warunkach konfliktów między ludźmi. Są to zarówno konflikty motywów i interesów, jak i konflikty racji oraz zasad i wartości moralnych. Przebieg tych konfliktów oraz sposób ich rozwiązywania są zatem związane z poziomem rozwoju moralnego ludzi, działających w sytuacjach konfliktowych.Celem artykułu jest analiza wpływu poziomu rozwoju moralnego człowieka na sposób rozwiązywania konfliktów, oparta na koncepcji Lawrence'a Kohlberga z punktu widzenia komunikacji między uczestnikami konfliktu. (fragment tekstu)
14
Content available remote Istota, błędy i bariery w komunikowaniu się w organizacji
84%
Wielu specjalistów przedmiotu podejmuje problematykę komunikowania się w organizacji w swoich badaniach naukowych. Autorka niniejszego artykułu w przeprowadzonym przez siebie badaniu wykazała także, znaczenie komunikacji dla sukcesu każdej organizacji. Celem badania była identyfikacja źródeł, z których pracownicy dowiadują się co dzieje się w pracy, określenie roli jaką w organizacji pełni komunikacja, a także sprawdzenie - w zależności od preferowanego źródła informacji - zadowolenia z relacji międzyludzkich, zadowolenia z zarobków i ogólnej satysfakcji z pracy oraz kontaktów z przełożonymi. Postawiono roboczą hipotezę, że forma źródeł informacji z jakich pracownicy dowiadują się o tym co dzieje się w miejscu pracy mają wpływ na ich ogólną satysfakcję z pracy, zadowolenie z zarobków, stosunków międzyludzkich oraz kontaktów z przełożonymi. Dodatkowo postawiono kilka hipotez szczegółowych, które zostały pozytywnie zweryfikowane. Generalnie badanie wykazało, jak dużą rolę i znaczenie ma komunikacja w organizacji i jak bardzo wpływa na satysfakcję i zadowolenie z pracy. (fragment tekstu)
Punktem wyjścia w podjętych w artykule rozważaniach uczyniono próbę rozpoznania pojęcia efektywność w odwołaniu do literatury przedmiotu z zakresu nauk o zarządzaniu. Następnie przeprowadzono analizę zakresu pojęciowego tego zjawiska w odniesieniu do specyfiki i charakteru procesu komunikowania się. Zasadniczy fragment opracowania poświęcony został omówieniu rodzaju i charakteru czynników, od których tak rozpoznana efektywność procesu komunikowania się wydaje się pozostawać zależna. (abstrakt oryginalny)
Jak tego dowodziliśmy w artykule pt. Public relations wśród naukowych dyscyplin i badań za granicą i w Polsce, dziedzinę PR trudno byłoby uznać za odrębną dyscyplinę naukową z bardzo wielu względów. Nie ma więc także teorii public relations, która by spełniała wszelkie wymagania kategorii pojęciowej teoria. Mimo to w światowej bibliografii tematu funkcjonuje dorobek intelektualny określany terminem teorii public relations. Najpowszechniej w środowisku odnosi się go do wyników badań przeprowadzonych przez amerykańskiego badacza Jamesa E. Gruniga (z zespołem) z Uniwersytetu Mary-land, ogłoszonych pod nazwami "teoria doskonałości public relations" i "teoria sytuacyjna". Celem tego opracowania jest przedstawienie jedynie ich głównego nurtu myślowego w perspektywie możliwości wykorzystania przez praktykę public relations. Sposób przedstawienia tych teorii może się wydać czytelnikowi w wielu miejscach nazbyt ogólny, mało komunikatywny. W dążeniu do komunikatywności tekstu nie mogliśmy jednak przekroczyć pewnej granicy dopuszczalnych odstępstw od brzmienia źródeł oryginalnych. (fragment tekstu)
Pojęcie modelu użyte w tytule pracy wskazuje, że w zamyśle redaktorów naukowych jest ona próbą całościowego ujęcia podstawowych idei, koncepcji, cech, wartości, zasad, norm konstytuujących zawód dziennikarza wykonywany w odmiennych systemach medialnych, politycznych, ekonomicznych, kulturowych, technologicznych. Realizacji tego zamierzenia badawczego sprzyja logiczna, klarowna, dobrze zaplanowana struktura pracy, składającej się z trzech części i 28 rozdziałów autorstwa wybitnych i uznanych medioznawców z różnych ośrodków akademickich w Polsce.(fragment tekstu)
Public relations w klasycznym już podręczniku Krystyny Wojcik jest definiowane jako działalność systemowa i proceduralna z zakresu komunikowania społecznego. To powoduje, że zagadnienie komunikacji werbalnej stanowi jeden z fundamentów dyscypliny. Właśnie tej problematyce poświęcono kolejny podrozdział pierwszego rozdziału monografii. Autorzy Paweł Kocoń i Izabela Marzec podejmują próbę uzasadnienia konieczności stosowania analizy semiotycznej do zrozumienia komunikatów public relations. Stawia to przed praktykami PR nowe wyzwanie - poznanie analizy semiotycznej przekazów zarówno na etapie pierwszym opracowywania programu PR (analiza stanu wyjściowego), jak i ostatnim - jego ewaluacji. W nowoczesnej komunikacji, w której korzysta się ze skrótów, słów pochodzących z wielu języków, tworzy się nowe, nieznane dotąd terminy dla potrzeb nowoczesnych technologii, upraszcza się język, żeby porozumiewanie się było łatwiejsze i szybsze, analiza semiotyczna może rzeczywiście stać się niezbędnym narzędziem w procesie komunikowania się z konkretnym interesariuszem. To sprawia, że do wielu zadań praktyka PR należy dodać również konieczność poznania, i co więcej, stosowania założeń semiotyki - teorii znaku, która sama wykorzystuje wiedzę lingwistyczną, psychologiczną czy socjologiczną. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest próba wyjaśnienia uwarunkowań wykorzystywania określonych kanałów dystrybucji usług w kontekście teorii mediów. Podstawą prowadzonej analizy jest zestawienie teorii selekcji mediów z wynikami badań autora nad zachowaniami konsumentów na rynku usług finansowych. Badania wskazują, że teorie wykorzystania mediów w komunikacji znajdują potwierdzenie w zachowaniach klientów banków. Zasobność kanału komunikacji nie zawsze jest kluczowa w wyborach konsumentów. Poza nią istotne znaczenie mają cele korzystania z usług, postrzegane koszty oraz dostępność pożądanych usług w danym kanale. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
News jest bytem. Jest bytem medialnym, który ma swoją ontologię, epistemologię, etykę i estetykę. Jako taki może być zatem analizowany w kilku płaszczyznach. W niniejszym artykule zajmę się wyłącznie ontologią newsa. Tradycyjne pytania o status ontyczny bytów dążą do poznania istoty rzeczy, ukazania warunków i sposobów istnienia, podając ich cechy charakterystyczne i formułując sądy o relacjach z innymi bytami. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.