Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 197

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria organizacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Przedmiotem opracowania są niektóre elementy tektologii A. Bogdanowa, które mogą być przydatne we współczesnych próbach tworzenia teorii organizacji.
2
Content available remote A Holistic Synthesis of the Organisation Theories
80%
Much literature exists on the topic of 'organisation'. Many different academic disciplinary areas stake their claim to aspects of business organisation. The social sciences offer many different perspectives of the phenomena associated with it; as different lenses, through which the object is perceived very differently. According to social constructivists, the business organisation is socially constructed. For psychologists, it exists at the nexus of individual human needs. For economists, the business organisation operates as a mechanism responding to signals of supply and demand. In this paper the business organisation is re-imaged as an entity existing within, and comprised of, chaotic systems. On the basis of a synthesis of seminal theory this paper attempts to offer a holistic perspective of business organisations; that 'pulls together' these multidisciplinary perspectives. On the basis of this synthesis, it is argued that the organisational context is inherently endogenous, and that qualitative research methods might offer management scientists a more valid perspective of the relationships within organisations than empirical methods can. (original abstract)
The author attempts to apply the theory of functional equilibrium in the studies of economic processes of the systemic transformation. The equilibrium has its material and social dimensions, both external and internal. Both at the micro- (firm) and macro- (national economy) level, the development depends upon the capacity of managements to determine precisely the criteria of equilibrium and the efficient way of their realization. The progress in the transformation can be measured by the degree of relaxation of interconnections between the functional equilibrium at micro- and macro-levels, and between the social and material equilibrium, at both levels as well as between them. (original abstract)
4
Content available remote Organizacja jako podmiot
80%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników analiz podejść metodologicznych, w których traktuje się organizację jak podmiot. Autor, podkreślając ograniczenia takiego zabiegu, prezentuje odpowiednie przykłady pozwalające na przyjęcie tezy postawionej w tytule. Tekst kończy krytyczna ocena i zestawienie uzasadnionych sytuacji traktowania organizacji jak podmiotu. (abstrakt oryginalny)
Autorka stara się zaprezentować krytyczne spojrzenie na koncepcję zarządzania wiedzą, a szczególnie na takie jej ujęcie, które widzi ją tylko jednowymiarowo, w kategoriach jedynie słusznej obecnie i w najbliższej przyszłości idei zarządzania.
W artykule podjęto próbę dokonania analizy zachowań ludzi i organizacji w kontekście teorii organizacji i turystyki, chcąc przyczynić się do postępu we wciąż nowatorskich i niedoprecyzowanych teoriach naukowych. Problematyka podjętych rozważań należy do interdyscyplinarnego obszaru teorii organizacji oraz turystyki, których dyskursywna i metodyczna eksploracja zmierza w kierunku naukowego objaśnienia dialektycznego procesu ,,śmierci oraz narodzin" form organizacyjnych (w rozumieniu ogólnej kategorii, a nie akcydensu) w oparciu o podejście idiograficzne, w ramach analizy rynku turystycznego.(fragment tekstu)
Przybliżono sylwetkę i dorobek naukowy Aleksandra Rotherta, prekursora naukowej organizacji.
W artykule omówiono rolę, jaką pełnią czynniki mikropolityczne w procesie decentralizacji i indywidualizacji. Przedstawiono nowoczesne koncepcje mikropolityki i wskazano na pewne ograniczenia mikropolitycznej teorii organizacji.
Teoria cyklu życia jest często wykorzystywana w naukach ekonomicznych do analizy faz rozwoju sektorów, produktów, technologii oraz organizacji. Artykuł zawiera analizę modeli cyklu życia przedsiębiorstwa prezentowanych w ekonomii oraz w teoriach organizacji i zarządzania. Cykl życia przedsiębiorstwa oznacza następstwo kolejnych jego form rozwojowych, wykazujących istotne różnice ilościowe i jakościowe.
10
80%
W niniejszym artykule zaproponowano nowe spojrzenie na organizacje nieformalne, a mianowicie przez pryzmat koncepcji liminalności stworzonej na gruncie antropologii przez Arnolda van Gennepa oraz Victora Turnera. Opierając się na analizie studium przypadku Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz literatury przedmiotu, zdefiniowano pojęcie organizacji liminalnej. Mianem tym określa się szczególny sposób organizowania, który intencjonalnie konstruowany jest z zamiarem wywołania i wzmocnienia procesów liminalnych doświadczanych przez ludzi, którzy uczestniczą w podejmowanych przez nią działaniach. W tym celu osoby współtworzące organizację liminalną sięgają do szeregu narzędzi i metod zarządzania, które mają wzmacniać jej transformacyjny charakter.(abstrakt oryginalny)
W obszarze nauk zajmujących się organizacjami i zarządzaniem pojawia się i odnawia w różnych odmianach marzenie oparcia funkcjonowania organizacji na Newtonowskim modelu świata, który wyjaśnić można przez analogię do maszyny. Rozwój myśli w zakresie organizacji i zarządzania nimi nieodmiennie prowadzi do podważania takiego maszynowego modelu organizacji. Celem artykułu jest wskazanie trudności na drodze do maszynowego sposobu rozumienia organizacji oraz dróg omijania wynikających stąd ograniczeń.
Celem artykułu jest ukazanie zasady preferencji zadań mierzalnych, którą można uznać za powszechnie przyjmowaną i z bardzo dużym prawdopodobieństwem realizującą się w praktyce. Omówiono organizacyjne implikacje tej zasady oraz ograniczenia jej stosowania. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy działania bez mierzalnych efektów, w tym miękkie metody i techniki mają w ogóle jakiś sens?
Występuje wciąż znacząca luka pomiędzy tym, co wiemy i tym, co powinniśmy wiedzieć o twórczości w organizacjach, a w szczególności względem roli przywództwa. Zaprezentowana w tym opracowaniu struktura nośna opiera się na względnie dużym dorobku badawczym w zakresie przywództwa transformacyjnego, życzliwego, upełnomocniającego, pośredniego, a także na teorii regulowanego skupienia i na koncepcji doskonalenia przywództwa. Zaprezentowano model ujmujący procesy prowadzące w organizacjach do twórczych zachowań. Model ten przedstawia, jak przywództwo może kształtować twórczość pracownika, przy czym uwzględniono pośredniczącą i regulującą rolę piętnastu czynników. (abstrakt oryginalny)
Paradygmat definiowany jest przez Kuhna jako pogląd naukowy powszechnie uznawany w danym okresie przez społeczności uczonych działających w obrębie określonej dyscypliny naukowej i dostarczający im modelowych problemów i rozwiązań. W odniesieniu do nauk o zarządzaniu trwają spory, czy dyscyplina ta wciąż znajduje się w okresie przedparadygmatycznym, będącym pierwszą fazą rozwoju dyscypliny naukowej, czy nauki o zarządzaniu można uznać za dyscyplinę wieloparadygmatyczną. Przyjmując jednak, że w naukach o zarządzaniu występują twierdzenia mające charakter paradygmatu, do podstawowych kanonów należy zaliczyć założenie, że przywództwo jest czynnikiem kluczowym dla sukcesu lub porażki organizacji. Ostatnio, wraz z rozwojem pozytywnego podejścia do zarządzania (Positive Organisational Scholarship), wyłoniła się koncepcja pozytywnego przywództwa. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy koncepcja pozytywnego przywództwa może stać się paradygmatem w naukach o zarządzaniu.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Aspekty organizacji sieciowej a funkcjonowanie grupy kapitałowej
61%
Celem referatu jest porównanie teoretycznych aspektów funkcjonowania grup kapitałowych z podstawowymi założeniami teorii organizacji sieciowych. Grupy kapitałowe, z uwagi na powszechność ich występowania w rzeczywistości gospodarczej, stanowią ważny podmiot badań w nauce o zarządzaniu. Specyfika tych organizacji uprawnia do stwierdzenia, że można je uznać za formę organizacji sieciowych. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie cechy organizacji sieciowych odpowiadają grupom kapitałowym.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Podmiotowość człowieka w aspekcie jego działalności w organizacji
61%
Rozważania w niniejszym artykule koncentrują się wokół zagadnienia podmiotowości człowieka w działaniach organizacyjnych, gdyż tylko człowiek- -podmiot może najlepiej wypełniać swoje obowiązki, podejmować niezależne i samodzielne decyzje, kreować otaczającą go rzeczywistość, a to w istotnym stopniu wpływa na sukces całej organizacji. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metafory organizacji jako kranu i organizmu żywego oraz organizatora jako dyrygenta i kompozytora, do których na początku XX w. odwoływał się polski współtwórca nauki organizacji i kierowania Karol Adamiecki. Jego publikacje dowodzą, że obecność metafor w naukach o organizacji i zarządzaniu sięga czasów przedmodernistycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy dorobku naukowego uczestników seminarium Krytycznej Teorii Organizacji.
Teoria krytyczna stanowi fundament dyskursu krytycznego w naukach o organizacji i zarządzaniu. Jest projektem zorientowanym zarówno na refleksję, jak i na działanie. Osoby zaangażowane w teorię krytyczną przeciwstawiają się wszelkim formom eksploatacji człowieka oraz łączą refleksję i praktykę, w celu przekształcenia rzeczywistości społecznej i radykalnej poprawy ludzkiej egzystencji. Ostatecznym celem teorii krytycznej jest rozszerzenie zakresu ludzkiej autonomii i umożliwienie członkom wspólnoty ludzkiej zmiany kondycji życiowej, wskutek dostarczania wiedzy pozwalającej zrozumieć społeczne warunki swojej egzystencji. W artykule przybliżono cele i istotę krytycznej nauki o zarządzaniu.
20
Content available remote Results of Observations of Managers Based on the System of Organizational Terms
61%
This paper contains the latest results of observations based on the system of organizational terms and tools in transistorshead.com. The website consists of two prototypes of managerial tools - for setting goals and for describing tasks. The theoretical foundation for the tools is the system of organizational terms described in previous works of the author. Data collected by the tools lead to a recognition of patterns of users (managers) by a graph-based theory. In the paper there are introductory conclusions from using the method and tools in research. (original abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.