Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria rynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono niedoskonałości rynków w początkowym okresie transformacji. Przybliżono demonopolizację rynku i uwolnienie cen regulowanych. Omówiono urynkowienie działań uczestników rynku i eksperymentalne modelowanie rynkowych ram instytucjonalnych.
2
Content available remote Wymiary płynności rynku papierów wartościowych
100%
Cel - Aby opisać zjawisko, jakim jest płynność, należy skoncentrować się na kilku jego charakterystykach równocześnie. Charakterystyki te zazwyczaj określane są w literaturze jako wymiary płynności rynku. Głównym celem pracy była analiza teoretyczna wymiarów płynności oraz badanie empiryczne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA. Dodatkowym celem była analiza wrażliwości uzyskanych wyników na wybór okresu badania, z uwzględnieniem całej próby statystycznej oraz trzech jednakowo licznych podokresów: przed kryzysem, kryzys, po kryzysie. Metodologia badania - Badaniem objęto grupę 147 spółek. Wybór wymiarów płynności oraz metod ich aproksymacji był zdeterminowany dostępnością danych. Z powodu braku dostępu do informacji dotyczących cen i wolumenów zleceń kupna i sprzedaży na giełdzie warszawskiej, możliwe było jedynie oszacowanie naprężenia rynku. Ponadto, w celu obserwacji tzw. efektu wielkości spółki, wyodrębniono grupy spółek dużych, średnich i małych, w okresie od stycznia 2005 do grudnia 2014 roku. Wynik - W każdej z analizowanych grup największą średnią wartość naprężenia stwierdzono w czasie kryzysu. Jest to oznaka obniżenia płynności walorów w tym okresie, spowodowanego wzrostem kosztów reprezentowanych przez dzienną rozpiętość cen sprzedaż/kupno. Oryginalność/wartość - Zgodnie z wiedzą autorów, analogiczne badania nie były dotąd prowadzone na polskim rynku giełdowym. (abstrakt oryginalny)
Najczęściej przytaczaną formułą prawa rynków jest zaproponowana przez jednego z najżarliwszych adwersarzy prawa, a mianowicie - Johna Maynarda Keynesa. Artykuł stanowi próbę syntetycznego ujęcia prawa rynków w interpretacji Jeana-Baptiste'a Saya. W pierwszej części została omówiona istota tego prawa w ujęciu francuskiego klasyka. Wielu ekonomistów, zarówno klasycznych, jak i współczesnych, przyznaje pierwszeństwo autorstwa koncepcji Sayowi, jednak pojawiają się również przeciwnicy tej tezy, wskazując na pierwszeństwo m.in. Jamesa Milla. Druga część artykułu przedstawia kwestię związaną z kontrowersjami wokół autorstwa prawa. (abstrakt oryginalny)
Rynek nieruchomości jest rynkiem szczególnym, skomplikowanym, wysoce niejednorodnym, co sprawia, że cały czas jest niezbadany, dostarcza bowiem badaczom wielu problemów. Kluczowe staje się pytanie: co przeszkadza nam w jego analizie? Przeprowadzone studia literaturowe pozwoliły na identyfikację luk poznawczo-badawczych oraz na przybliżenie cech rynku nieruchomości, a właściwie jego antycech, które potwierdzają założenie, iż rynek ten jest zaprzeczeniem rynku doskonałego. To z kolei wymusza poszukiwanie innych niż dotychczas sposobów jego analizy, w szczególności zastosowanie podejścia holistycznego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozważania problemu sytuacji rynkowej jako czynnika warunkującego działanie mechanizmów reformy gospodarczej.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie podstawowych kierunków badań w opisowo-wyjaśniającym nurcie mezoekonomii. Efektem tych badań stało się sformułowanie różnorodnych modeli wyjaśniających procesy regulacji zachodzące w mezosystemach gospodarczych, a w szczególności w branżach.
Podobnie jak w przypadku analizy struktury finansowania podmiotów gospodarczych, analiza funkcjonowania innowacji finansowych może być przeprowadzona w warunkach doskonałego lub niedoskonałego rynku finansowego. W przypadku doskonałego rynku finansowego charakteryzującego się: , - brakiem kosztów transakcyjnych, - brakiem opodatkowania dochodów firmowych i osobistych, - brakiem barier regulacyjnych, - dużą liczbą niezależnych uczestników rynku, skończona liczba instrumentów (usług) finansowych jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby uczestników rynku. Należy dodać, iż brak kosztów transakcyjnych gwarantuje symetryczny dostęp do informacji oraz eliminuje z rynku pośredników finansowych. Dodatkowo brak kosztów transakcji implikuje doskonałą podzielność instrumentów finansowych. Brak niedoskonałości rynkowych powodować będzie, iż potencjalni innowatorzy nie będą zainteresowani opracowaniem i wdrożeniem innowacji finansowych, na które i tak nie znalazłby się popyt. W warunkach niedoskonałego rynku finansowego innowacje finansowe stwarzać będą możliwości podnoszenia wartości przedsiębiorstwa poprzez niwelowanie wpływu takich czynników jak koszty agencji, asymetria informacyjna czy też koszty bankructwa. (fragment tekstu)
Większość zarzutów wobec wolnego rynku opiera się na sądach arbitralnych, uwarunkowanych względami moralnymi i politycznymi, często też na błędach logicznych, ale nie na obiektywnych badaniach naukowych. Co gorsza, każda interwencja rządu w mechanizm rynkowy wiąże się ze stosowaniem przemocy i przeświadczeniem urzędników i ustawodawców, że lepiej od obywateli znają skalę ich preferencji i celów. Interwencje państwa w sprawy gospodarcze lekceważą suwerenność konsumentów i ich prawo wolnego wyboru, zniekształcają i ograniczają fundament ekonomiczny i etyczny gospodarki kapitalistycznej (wolnorynkowej), którym jest własność prywatna. (fragment tekstu)
Psychologia finansów jest początkującą dziedziną wiedzy, która w odpowiedzi na niedoskonałości teorii rynków efektywnych próbuje opisać zachowanie pojedynczych inwestorów oraz rynek jako całość. Pierwsza część niniejszego artykułu prezentuje metody stosowane w naukach przyrodniczych, druga zaś poszukuje odpowiedzi na pytanie, czym w istocie jest ekonomia.
Teorie efektywnego rynku można zastosować do pomiaru wielkości ekonomicznych w jednostkach gospodarczych, na które duży wpływ ma proces integracji regionalnej i globalnej. W pracy przedstawiono badania w zakresie efektywnego rynku w naukach ekonomicznych, oraz omówiono modele CAPM (model wyceny aktywów finansowych) i APT (teoria wyceny arbitrażowej).
Artykuł rozpoczyna się od sformułowania dychotomii instytucjonalnej: niedoskonały rynek versus niedoskonałe państwo i w - w konsekwencji - przyjęcia założenia o powszechnej współzależności błędów rynku i błędów państwa. W zgodności z fundamentalną neoklasyczną przesłanką, celem regulacji publicznej nie jest zastępowanie rynku, lecz jego szeroko rozumiane usprawnianie w zakresie funkcji koordynacyjnych i optymalizacyjnych. Błędy zarówno rynku, jak i państwa są analizowane w kontekście 'paradygmatu rynku' i regulacji publicznej, których specyficzny sposób rozumienia przez autora został zdefiniowany w części II artykułu. Jak wynika z tych definicji, regulacja publiczna staje się ipso facto immanentną częścią neoklasycznie rozumianego paradygmatu rynku. Autor wyróżnia ogólne i specyficzne błędy rynku i błędy państwa oraz krótko je omawia. Błędy te są także rozpatrywane z punktu widzenia ekonomicznej teorii regulacji publicznej w gospodarce rynkowej (część III). (abstrakt oryginalny)
Główne przesłanki teoretyczne bezrobocia i rynków pracy w kontekście zbliżającego się rozszerzenia Unii Europejskiej i toczących się negocjacji między Polską i UE. Jednym z głównych motywów rozważań teoretycznych jest wyjaśnienie pojęcia bezrobocia i przyczyn jego wzrostu.
Profesor Leszek Żabiński był ekspertem z zakresu polityki rynkowej, teorii rynku i zarządzania marketingowego. Wśród obszarów jego zainteresowań naukowych i badawczych należy wymienić teorię rynku i marketingu, marketing, zarządzanie marketingowe, marketing strategiczny, globalny i relacji, metodologię naukowych badań biznesu i marketingu, polityki gospodarki turystycznej, aspekty rynkowe i ekonomiczne transformacji, w tym restrukturyzacji sektorowej i regionalnej. Profesor Leszek Żabiński był niezwykle pracowitym i oddanym nauce badaczem, czego efektem jest ponad 350, bardzo wartościowych i cenionych w środowisku prac naukowych i naukowo-badawczych, których był autorem. Zawsze podkreślał potrzebę łączenia teorii z praktyką, stąd wiele z tych opracowań miało charakter wdrożeniowy na rzecz wspomnianej praktyki gospodarczej. Były to m.in. prace z zakresu zarządzania i marketingu strategicznego w hutnictwie, górnictwie, przemyśle artykułów konsumpcyjnych w handlu spożywczym, w mediach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono różne podziały spiral: ze względu na sposób rozwijania się oraz ze względu na położenie ogniska w stosunku do generowanych sygnałów. Omówiono strategie inwestycyjne oparte na zastosowaniu spirali logarytmicznej. Zaprezentowano również teorie ermanometrii.
Teoria cyklu życia produktu przeżyła szczególnie burzliwą dyskusje na swój temat w prasie branżowej w latach 70. i 80. Kolejni badacze rozwijali koncepcję cyklu życia produktu jako narzędzia do zarządzania produktami firmy (Buzzel, Luck, Catry i Chevalier, Wasson, Doyle, Michael, Dodge i Rink, Kotler), narzędzia do planowania strategicznego (Smallwood), narzędzia finansowego (Fox, White i Oswald, Savich i Thompson, Simon), narzędzia dla handlu detalicznego (Davidson, Bates i Bass), narzędzia dla sprzedaży (Berenson, Rink), narzędzia dla handlu zagranicznego (Wells) oraz jako narzędzia łączącego produkcję z marketingiem (Hayes i Wheelright). Po kilku próbach empirycznego potwierdzenia tej teorii okazało się, że badacze natykają się na wiele wątpliwości związanych z jej praktycznym wykorzystaniem. Wyniki poszczególnych badań są bardzo rozbieżne, a praktycy wykorzystują tę koncepcję do zarządzania produktami firmy w bardzo niewielkim stopniu przy czym znają ją bardzo dobrze w teorii. Już w latach 70. zaczęły się pojawiać wątpliwości co do prawdziwości koncepcji cyklu życia produktu i jej użyteczności. Na łamach prasy naukowej rozgorzała polemika pomiędzy zwolennikami teorii, jej przeciwnikami oraz autorami alternatywnych teorii wywodzących się z koncepcji cyklu życia produktu. Jak się jednak szybko okazało, rozwiązanie jednych problemów rodzi następne i jak dotąd nie doczekaliśmy się teorii odpowiadającej na wszystkie pytania. Rzeczywistość jest na tyle skomplikowana, że każda z koncepcji opisuje jedynie jej fragment. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problemów związanych z praktycznym wykorzystaniem teorii cyklu życia produktu oraz próba oszacowania jego użyteczności w zarządzaniu portfelem produktów firmy. (abstrakt oryginalny)
Autor w swoim opracowaniu wykazuje zawodność rynku całkowicie wolnokonkurencyjnego. Z jego natury bowiem wynika, że w trakcie funkcjonowania pojawiają się zakłócenia i zawodność. Konieczna staje się więc ingerencja instytucji państwowych w procesy gospodarowania.
Dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce spowodował, że ów rynek stał się jednym z wiodących rynków kapitałowych w tej części Europy. Daleko jest do stwierdzenia, iż rynek ten stanie się wykładnią dla innych rynków kapitałowych Europy czy świata, ale można podpisać się pod stwierdzeniem, że jest to rynek, który w przyszłości może mieć duże znaczenie dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek wschodzący, jak przyjęło się nazywać rynek o niezbyt długich tradycjach rynkowych, charakteryzuje się względnie dużym ryzykiem, który szczególnie wrażliwy jest na negatywne informacje polityczne czy ekonomiczne, a rezultaty tych negatywnych informacji, widoczne są w wycenie instrumentów na rynku papierów wartościowych. Inwestowanie to proces, którego rezultat nie jest w pełni przewidywalny, chociażby ze względu na czas, który musi upłynąć, aby znany był rezultat określonej działalności. Podjęcie jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, która rozłożona jest w czasie, stwarza niepewność, co do zrealizowania się określonego stanu rzeczy w przyszłości, oznacza to, że działalność inwestycyjna, bez względu na jej charakter, zawsze ponosi za sobą większe lub mniejsze ryzyko. Poziom ryzyka determinuje nie tylko czas, jako czynnik sam w sobie, ale również rodzaj instrumentu finansowego, który może stanowić podstawę portfela inwestycyjnego. (fragment tekstu)
18
Content available remote Stałe ekonomiczne
63%
A. Giddens stwierdził, że "W warunkach społecznych natomiast - łącznie z ekonomią i socjologią - nie ma żadnego twierdzenia dotyczącego zachowań ludzkich, które spełniałoby ten warunek, czyli miało charakter uniwersalny (przyp. A.M.)". W związku z tym konkluduje: "Jak udowodniłem gdzie indziej, nauki społeczne nie są bynajmniej «spóźnione» w porównaniu z naukami przyrodniczymi. Przekonanie, że w wyniku przyszłych badań prawa takie zostaną ostatecznie wykryte, wydaje się co najmniej nieuzasadnione"1. Powyższe twierdzenie budzi sprzeciw ekonomisty, gdyż prawa ekonomiczne mają, wbrew pozorom, charakter uniwersalny, czyli ich status teoretyczny może być porównywalny do praw przyrodniczych. Nie oznacza to jednak, że dotyczy to wszystkich twierdzeń obecnych w naukach ekonomicznych, a zwłaszcza generalizacji historycznych, które mają charakter lokalny i ograniczony do określonego okresu. Głównym zatem celem, poniższych rozważań jest ocena statusu praw ekonomicznych i ich znaczenie w nauce i praktyce gospodarczej. (fragment tekstu)
Przedstawiciele finansów behawioralnych, czerpiąc z dorobku psychologii, kwestionują wiele dogmatów dotychczas powszechnie przyjmowanych w nauce finansów, w sposób istotny zmieniając dotychczasowe postrzeganie procesów zachodzących na rynku kapitałowym. Celem artykułu jest przedstawienie elemmentów psychologii inwestora, które stanowią podstawy finansów behawioralnych oraz zawierają introspekcje mogące służyć do modelowania zachowań uczestników rynku i tłumaczenia zjawisk trudnych do wyjaśnienia na gruncie tradycyjnej teorii rynku kapitałowego.
Artykuł zawiera ogólną identyfikację podmiotów i przedmiotów rynku informacyjnego, przedstawioną w oparciu o ogólnie przyjęte kryteria oraz, definiowane przez ekonomię informacji, poglądy na temat struktury sektora informacyjnego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.