Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria zakupów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Product Feature as a Determinant of the Industrial Buying Method
100%
Purpose: The purpose is to present how a product feature, as determinant, affects selection of the appropriate buying method. The correct buying method choice provides companies with many advantages in terms of cost savings achieved within the organisation. Design/methodology/approach: The main method used is case study. The measurement of the result is based on target achievement set by a company. In addition the article reveals a new mathematical analysis of learning curve using integral calculation. Findings: Two determinants are presented - vulnerability to engineering changes and high labour intensity. Analyses show that choosing adequate buying method to a certain purchasing situation influences cost performance. There is also deliberation of new mathematical analysis of learning curve as supportive tool for industrial buyer. Research limitations/implications: The main limitation of this research is impossibility to test effectiveness of using different buying methods scenarios under the same conditions. Practical implications: For practitioners, buying method should be carefully chosen in relation to certain purchasing situation, e.g. product feature should be considered as one of the determinants. The article also provides supportive tool for price negotiations using learning curve phenomenon. Originality/value: The article presents how two determinants, frequent engineering changes and high labour intensity, affecting optimal industrial buying method selection in order to achieve better cost performance. In addition the article revealed new mathematical analysis of learning curve as supportive tool for professional buyers to be used during direct negotiations with suppliers.(original abstract)
Głównym celem publikacji jest przedstawienie wyników badań empirycznych obrazujących skłonność obywateli Unii Europejskiej do nabywania innowacyjnych wyrobów lub usług. Skłonność ta jest wyrazem zainteresowania społeczeństwa nowościami ukazującymi się na rynku. Najkorzystniej prezentowali się obywatele Wielkiej Brytanii, Czech, Malty i Słowacji.
Wśród autorytetów zajmujących się tematyką zarządzania zakupami trwa dyskusja, w jakim kierunku podąża ewolucja funkcji zakupów w organizacjach oraz z czego wynikają różnice w podejściu do zarządzania zakupami w wielu korporacjach. Z dyskusji tych wyłania się teza, że funkcja zakupów w korporacjach (oczywiście w gospodarkach krajów rozwiniętych) ewoluowała od modelu transakcyjnego (nazywanego również reaktywnym) do modelu zintegrowanego (tzw. proaktywnego). Takie podejście opiera się na założeniu, że można zdefiniować idealny docelowy etap rozwoju, do którego w naturalny sposób ewoluuje funkcja zakupów. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest zidentyfikowanie zachowań konsumentów na rynku na podstawie opinii dotyczących miejsca i częstotliwości dokonywania zakupów. Przedstawiono wyniki badania ankietowego przeprowadzonego na próbie 482 respondentów zamieszkujących w Polsce [w każdym z 14 województw przeprowadzono 3-4% ankiet oraz po 25% ankiet w województwie dolnośląskim (133 osoby) i podlaskim (133 osoby)]. Próba miała charakter losowy i reprezentatywny. Wyniki badań wykazały, że 90% Polaków dokonuje zakupów przynajmniej kilka razy w tygodniu. Ulubionymi sklepami są Lidl, Biedronka, a na Podlasiu - Auchan. Jako miejsce zakupów internetowych wskazano w obu województwach Allegro i Zalando. Czynnikiem decydującym o zakupie jest lokalizacja sklepu blisko miejsca zamieszkania, w którym jest akceptowalna jakość asortymentu i odpowiedni dla nabywcy poziom cen. (abstrakt oryginalny)
Przyjmując za podstawy teoretyczne teorię atrybucji oraz istotne publikacje z literatury przedmiotu, artykuł ma na celu ukazanie roli postrzeganych motywów w reakcjach konsumentów wobec kampanii marketingu społecznie zaangażowanego. Dane empiryczne zostały zgromadzone podczas badania ankietowego na losowej próbie respondentów. Uzyskane wyniki pokazują, że postrzeganie kampanii marketingu społecznie zaangażowanego jako działania mającego na celu niesienie rzeczywistej pomocy pozytywnie oddziałuje na ocenę takiej kampanii. Jednak, wymienione motywy nie mają bezpośredniego związku ze skłonnością konsumentów do wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu przez dokonanie zakupu. Otrzymane rezultaty wskazują również, że dostrzeganie motywów promocyjnych w podejmowaniu kampanii marketingu społecznie zaangażowanego jest neutralne zarówno w stosunku do oceny takich programów, jak i skłonności konsumentów do zakupu.(abstrakt oryginalny)
Możemy mieć pełną analityczną kontrolę procesu decyzyjnego. Możemy podbijać zaangażowanie i motywację klienta końcowego od momentu, kiedy zaświta mu w głowie możliwość dokonania decyzji nabywczej, do chwili, kiedy z jego karty kredytowej zejdzie stosowna kwota za zakupiony produkt. Moment podjęcia decyzji zakupowej trwa krótką chwilę. Jednak tylko w przypadku produktów impulsywnych nie jest ona poprzedzona procesem rozważań, porównań, a przede wszystkim ciągiem emocji związanych z potrzebami i pragnieniami. To, co jest najciekawsze - i co na szeroką skalę powinno teraz wejść w zakres zainteresowań marketerów - to możliwość analitycznego podejścia do tych procesów. (fragment tekstu)
Trwa dyskusja wśród praktyków i naukowców na temat roli, jaką zakupy pełnią w przedsiębiorstwach. Większość twierdzi, ze zakupy stają się strategiczną funkcją przedsiębiorstwa, która pełni istotną rolę w kształtowaniu przewagi konkurencyjnej firmy. W tym roku miała miejsce pierwsza próba zbadania tego zjawiska w polskich przedsiębiorstwach. Badanie dotyczące roli zakupów zostało przeprowadzone przez firmę doradczą Marketplanet i redakcję polskiego wydania "Harvard Business Review". Badanie miało na celu uzyskanie odpowiedzi na dwa pytania: "Jaka jest rola zakupów" oraz "Jak rola zakupów wpływa na praktyki biznesowe przedsiębiorstw". Badanie ujawniło że wciąż większość firm traktuje zakupy jako operacyjną funkcję przedsiębiorstwa. Z drugiej strony grupa firm, która deklarowała strategiczną rolę zakupów, była znaczna. Badanie pokazało również, że te firmy wykształciły specyficzne dla nich praktyki biznesowe w zakupach. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podstawowe założenia przyjęte w uznanych modelach odwzorowujących zachowania nabywców dóbr i usług przemysłowych, zweryfikowano sposób grupowania i porządkowania czynników determinujących decyzje wyboru towarzyszące procesowi zakupu, poddano też pod dyskusję określone wzorce relacji i zależności występujące na rynkach przemysłowych.
Dotychczasowa typowa funkcja zaopatrzenia wiązała się głównie z zaspokajaniem potrzeb firmy czy bezpośrednio produkcji, ale nie miała strategicznego znaczenia. Jednak wraz z przeobrażeniami w polskiej gospodarce oraz zmieniającymi się wymaganiami konsumentów nastąpiła istotna ewolucja funkcji zakupów, nabierając kluczowego znaczenia.
Według nowoczesnych założeń zakup traktowany jest jako kompleksowy proces w trakcie których następuje stopniowa konkretyzacja decyzji aż do finalnego wyboru produktu o określonych parametrach jakościowych. Złożoność czynników wpływających na proces podejmowania decyzji zostały tu zobrazowane i opisane w formie teoretycznych modeli.
W procesie decyzyjnym zakupu przemysłowego istotną rolę odgrywają uczestnicy centrum zakupu. Tworzy je zespół osób uczestniczących w procesie podejmowania decyzji zakupu, niekoniecznie będący pracownikami danego przedsiębiorstwa. Dużą siłę oddziaływania w procesie zakupu mają też wewnętrzne czynniki organizacyjne, osobowościowe i personalne.
W artykule zawarto wyniki badań poświęconych aktywności przedsiębiorstw na rynkach zakupu. O właściwej orientacji rynkowej danego przedsiębiorstwa na tych rynkach można mówić bowiem dopiero wówczas, gdy zarządzający firmą postrzegają siebie w podwójnej roli - sprzedającego i kupującego. Dopiero wtedy wykorzystują oni w pełni szanse i zagrożenia płynące z rynku.
Dalsze wyniki badań dotyczące planowania zakupów przez służby zaopatrzeniowe i współpracy tych służb z innymi agendami przedsiębiorstwa, wreszcie rozwinięcie problematyki dotyczącej strategii zakupów.
W artykule poruszono niektóre problemy dotyczące konieczności dokonania zmian w organizacji zaopatrzenia materiałowego przedsiębiorstwa, w dobie restrukturyzacji i prywatyzacji gospodarki.
Proces zakupów obok wielu innych działań mających na celu zapewnienie wysokiej jakości kupowanych produktów tworzą jeden z najważniejszych obszarów działalności przedsiębiorstwa przemysłowego. W powyższym materiale dokonano m.in. analizy tych wszystkich czynników, które składają się na kształtowanie jakości dostaw.
Zmiana systemu gospodarczego w Polsce zmusza przedsiębiorstwa do nowego spojrzenia na procesy zaopatrzenia w materiały i surowce do produkcji. Wprowadzenie tylko niektórych elementów z ogromnego wachlarza rozwiązań wynikających z założeń logistyki jest początkiem zmian w ocenie problematyki zakupów w zakładach produkcyjnych.
Analiza cyklu życia wyrobu na rynku jest jedną z powszechnie akceptowanych metod służących opracowaniu strategii związanej z rozwojem działalności gospodarczej i kształtowaniem wyrobów. U podstaw tej koncepcji leżą procesy innowacyjne i związane z tym nakłady kapitałowe oraz popyt rynkowy na określone towary.
Artykuł opisuje wyniki badań, z których wynika, że czynniki najczęściej brane przez Polaków pod uwagę przy zakupie odzieży i obuwia to przede wszystkim cena, a także wygoda użytkowania, jakość wykonania oraz wygląd kupowanych rzeczy. Mężczyźni większy nacisk kładą przy tym na czynniki racjonalne, natomiast kobiety - na estetyczne. Okazuje się, że mężczyźni bardziej niż kobiety zwracają uwagę na praktyczne aspekty dokonywanych zakupów, takie jak wygoda noszenia czy jakość wykonania, która jest dla nich znacznie ważniejsza niż wygląd kupowanych ubrań. W większym stopniu niż kobiety kierują się także marką. Kobiety dokonują wyboru bardziej impulsywnie, kierując się emocjami i preferencjami estetycznymi - tak w odniesieniu do samych ubrań, jak i do całej sytuacji zakupów, atmosfery panującej w sklepie. Jest to dla nich ważniejsze niż marka.
Autor wyjaśnia, że social shopping to stosunkowo świeży trend w sektorze sprzedażowym stwarzający możliwość znalezienia unikalnych i nietypowych produktów lub zweryfikowania jakości tych najpopularniejszych, znacznie większa niż tradycyjne zakupy. Autor zwraca uwagę na fakt, że nie grają tu roli ograniczenia terytorialne, a wyszukają dla nas i służą radą zastępy nowych znajomych, którym przyświeca zbieżny z naszym cel – udane zakupy. Według autora, gdy dochodzi do wydawania ciężko zarobionych i pieczołowicie odkładanych funduszy, świadomość istnienia alternatywnych źródeł informacji produktowej to wielki sprzymierzeniec.
Działania zakupowe występują w każdym przedsiębiorstwie. Wraz ze wzrostem udziału wydatków zakupowych w stosunku do przychodów firmy rola, jaką pełnią kupcy, jest coraz bardziej istotna. Wiele branż nie jest w stanie przetrwać lub rozwijać się bez sprawnej organizacji zakupowej. Tworzenie skutecznych struktur organizacyjnych nie jest nigdy łatwym zadaniem, ale w przedsiębiorstwach wielodziałowych, gdzie nierzadko mamy do czynienia z rozbieżnymi celami poszczególnych części firmy, zadanie to wymaga wyjątkowego wyczucia i przeanalizowania zalet i wad poszczególnych rozwiązań. Następnym zadaniem jest dopasowanie wykwalifikowanych pracowników do zaplanowanej organizacji i wreszcie wybór mierników, które pomogą mam w ocenie, na ile struktura spełnia postawione jej cele.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.