Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria zasobów naturalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wychodząc od różnych teorii zasobów naturalnych autorka skoncentrowała się na dynamicznej teorii zasobów naturalnych Ericha Zimmermana.
Omówiono kształtowanie się współczesnej teorii zasobów w ramach ekonomii klasycznej i wczesnego nurtu subiektywno-marginalistycznego.
W opracowaniu omówione zostało alternatywne podejście do ekonomii. Następnie przedyskutowano powiązania i zagrożenia będące skutkiem zasobochłonnej gospodarki w aspekcie ochrony środowiska. Celem pracy jest zwrócenie uwagi na konieczność transformacji gospodarki linearnej w gospodarkę o obiegu zamkniętym. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono pojęcie i klasyfikację zasobów naturalnych, przesłanki, podstawy i kryteria racjonalnego gospodarowania zasobami, metody analizy wykorzystania zasobów (analiza kosztów i korzyści) oraz problem waloryzacji (wyceny) zasobów. Ponadto omówiono rolę państwa w gospodarowaniu zasobami naturalnymi i kierunki racjonalizacji ich gospodarowania.
Przedstawiono założenia metodologiczne analizy i oceny ekonomiczno-ekologicznej wielofunkcyjnych systemów przestrzennych, ocenę względną systemów technicznych i przestrzennych w rachunku zasobowym oraz ocenę bezwzględną (efektywnościową) wielofunkcyjnych systemów przestrzennych.
Znaczna część państw Afryki Subsaharyjskiej należy do krajów specjalizujących się w wydobyciu oraz eksporcie surowców naturalnych. W większości z nich występuje "klątwa bogactwa" lub symptomy "choroby holenderskiej". Jednemu z państw Afryki Subsaharyjskiej, Botswanie, udało się uniknąć negatywnych skutków klątwy surowcowej. W trzech innych krajach - Angoli, Mozambiku oraz Rwandzie - w ostatnich latach odnotowano pozytywne zmiany rozwoju gospodarczego. W ramach artykułu przedstawiono wyniki oceny rozwoju gospodarczego Angoli w kontekście występowania klątwy bogactwa w latach 1995-2014. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.