Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Terminowość zapłaty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Punishment as a Price to Pay
100%
Management meted out punishment to enforce rules and encourage adherence. However, the effectiveness depended on how the employees perceive and interpret the policy. Therefore, it was uncertain how to best achieve the target. The paper tested employees' behavioral responses in two conditions, 1) when employees had to pay fines to employer and 2) when employees had to pay fines to co-workers. Condition one was a typical deterrence policy implemented to punish misconduct in an organization, and condition two tested the behavioral responses to distributive outcomes. Questionnaire was distributed to these employees to investigate perception. The experimental results indicated that employees responded differently to the two conditions, misconduct was significantly reduced in condition two but not in condition one. While employees agreed that the implementation was fair in the two conditions, they did not agree on the punishment outcomes in condition two. The employees perceived paying fines to employer was more acceptable than paying fines to co-workers. Accounting for social norms in the implementation was more successful than formal deterrence. (original abstract)
Przedmiotem artykułu jest zakaz nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych wprowadzony 1.01.2020 r. do ustawy z 8.08.2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (po nowelizacji - ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych). Autorka poddaje analizie źródła uzasadnienia do wprowadzenia tego zakazu oraz jego zakres podmiotowy i przedmiotowy. Celem artykułu jest ustalenie, czy konstrukcja prawna zakazu może pozwolić na osiągnięcie zamierzenia, jakim jest ograniczenie zatorów płatniczych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje jedną spośród zmian przepisów ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (po nowelizacji - ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych), jakie weszły w życie 1.01.2020 r., a mianowicie wprowadzenie regulacji prawnej administracyjnych kar pieniężnych nakładanych przez Prezesa UOKiK za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Celem artykułu jest analiza, jakie przepisy ustawowe mają zastosowanie do tych kar i wskazanie, jakie wątpliwości mogą powstać przy ich stosowaniu.(abstrakt oryginalny)
Najlepszymi partnerami w biznesie - pod względem regulowania płatności - są firmy z Meksyku i Tajwanu oraz europejskie kraje niemieckojęzyczne. Jednak Europa ogółem wypada słabo, coraz więcej firm płaci z ogromnym opóźnieniem. Na Starym Kontynencie zaledwie 40 proc. faktur płaconych jest w terminie. Największą moralnością płatniczą wykazują się przedsiębiorcy ze Szwajcarii i Niemiec. Nieznacznie gorzej jest w Holandii i Włoszech. Najdłużej na zapłatę czeka się w Hiszpanii, Polsce i Portugalii. Taki wniosek wynika z danych raportu Dun & Bradstreet, międzynarodowej wywiadowni gospodarczej monitorującej płatności firm. (fragment tekstu)
Nasilające się zjawisko nieterminowego regulowania należności, a także stosowania w umowach wydłużonych terminów zapłaty skłoniło ustawodawcę do poszukiwania bardziej radykalnych rozwiązań niż uregulowane w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych prywatnoprawne instrumenty mające na celu ograniczenie zatorów płatniczych. Od 2020 r. cel ten ma być realizowany za pomocą administracyjnych kar pieniężnych za nadmierne opóźnienia w spełnianiu świadczeń pieniężnych, wymierzanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Upływ 3,5 roku od momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy umożliwia ocenę funkcjonowania nowej regulacji. Celem artykułu było ustalenie, czy prawna regulacja administracyjnych kar pieniężnych jest skuteczna, tj. czy wpłynęła na ograniczenie zatorów płatniczych, a tym samym czy może być uznana za jedną ze skutecznych metod zwalczania kryzysu gospodarczego. Wyjaśnienie problemu badawczego nastąpiło w oparciu o analizę danych statystycznych dotyczących terminowości wykonywania zobowiązań pieniężnych przez przedsiębiorców, analizę dotychczas wydanych decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz informacji pozyskanych od przedsiębiorców. Badania te pozwoliły na wyciągnięcie wniosku, że opisywana regulacja nie przyczyniła się do ograniczenia zatorów płatniczych, ale można się spodziewać poprawy tej sytuacji, gdy postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą mogły być prowadzone na podstawie przepisów znowelizowanych w 2022 r. Nie wydaje się natomiast możliwe, by administracyjne kary pieniężne za nadmierne opóźnienia w spełnianiu świadczeń pieniężnych stanowiły skuteczne narzędzie zwalczania kryzysu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest konsekwencją wykorzystywania przez wykonawców regulacji wynikającej z art. 6493 k.c. w sposób niezgodny z jej celem. Autor prezentuje mankamenty legislacyjne powyższej regulacji oraz przedstawia propozycje zmian, które zapewnią poszanowanie interesów zarówno wykonawcy, jak i inwestora w związku ze zgłoszonym przez wykonawcę żądaniem ustanowienia gwarancji zapłaty.(abstrakt oryginalny)
Postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych jest nowym postępowaniem prowadzonym przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego celem jest poprawa otoczenia prawnego transakcji handlowych poprzez ograniczenie zatorów płatniczych. Celem artykułu jest omówienie elementów konstrukcyjnych postępowania i zaakcentowanie cech charaktery- stycznych przyjętych rozwiązań. Tekst odnosi się do podstaw normatywnych, istoty, wymiaru przedmiotowego i podmiotowego, uprawnień oraz obowiązków Prezesa UOKiK jako organu, przed którym toczy się postępowanie, a także przesłanek i form wszczęcia i zakończenia oraz czasu trwania tego postępowania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie wykładni art. 13v ust. 10 ustawy z 8.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych w kontekście problematyki sądowej kontroli działania i zaniechania Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Dokonując prokonstytucyjnej wykładni tego przepisu, autor doszedł do wniosku, że kontroli sądu administracyjnego podlegają nie tylko decyzje Prezesa Urzędu ale również inne formy działania tego organu administracyjnego podejmowane w ramach postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, a także jego bezczynność i przewlekłe prowadzenie tego postępowania.(abstrakt oryginalny)
Celem nieniniejszego artykułu jest analiza wybranych zmian prawnych wprowadzonych ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Wskazana ustawa wprowadziła tzw. ulgę na złe długi do ustaw o podatkach dochodowych. Wierzyciel uzyskał możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeżeli wierzytelność ta nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Dłużnik zaś został zobowiązany do doliczenia do podstawy opodatkowania kwoty nieuregulowanego zobowiązania, jeżeli zobowiązanie nie zostało uregulowane w terminie 90 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w fakturze (rachunku) lub umowie. Przepisy wprowadzają katalog przesłanek, które muszą zostać zrealizowane, aby mechanizm ulgi mógł mieć zastosowanie.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie spóźnionych płatności w transakcjach handlowych oznacza niedotrzymanie umownego lub ustawowego terminu płatności przez odbiorcę towarów lub usług. Problem ten jest przyczyną utraty płynności finansowej wielu przedsiębiorstw-dostawców oraz zagrożeniem ich dalszego funkcjonowania. Wpływ na długość okresu zwłoki mają przede wszystkim: uwarunkowania "kulturowe", czyli tzw. systemy prawne, specyfika prowadzonych pomiędzy uczestnikami obrotu gospodarczego rozliczeń finansowych, system jakości zarządzania wierzytelnościami w przedsiębiorstwach, efektywność procedur egzekucji prawnej. Celem publikacji jest przedstawienie rozmiaru zjawiska spóźnionych płatności w krajach Unii Europejskiej oraz założeń regulacji systemowych, których zadaniem jest im przeciwdziałać. (fragment tekstu)
Autor krytycznie analizuje wprowadzoną do ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych instytucję odsetek. Zwraca przy tym uwagę, że została ona implementowana w celu realizacji założeń określonych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego I rady o zwalczaniu opóźnień w płatnościach w umowach handlowych.
12
Content available remote Analiza porównawcza struktur czasowych należności
63%
Cel - w opracowaniu dokonano porównania zalet i słabości różnych formuł struktury wiekowej należności. Jest to metoda analizy, w której określa się udział kwot należności przeterminowanych o określonym wieku. Metodologia badania - badanie ma charakter normatywny. Zaprezentowano matematyczne modele różnych struktur czasowych należności. Wynik - efektem opracowania jest porównanie formuł matematycznych różnych struktur analizy czasowej należności ze wskazaniem ich zalet i wad. Oryginalność/wartość - opracowanie jest prawdopodobnie pierwszą analizą porównawczą formuł analitycznych struktury czasowej należności w polskich badaniach. (abstrakt oryginalny)
Kredyt handlowy, zwany też w literaturze kredytem kupieckim, polega na odroczeniu płatności faktur za dostawy produktów czy usług. Odbiorca zobowiązany jest zapłacić za nie w terminie określonym w umowie. Jednak oprócz udzielonego kredytu kupieckiego odbiorcy mają zwyczaj wydłużać terminy płatności faktur, wymuszając dodatkowe kredyty. Stąd kredyty kupieckie są wyższe, niż wynikałoby to z terminów płatności faktur. Takie praktyki prowadzą do powstawania należności przeterminowanych, utraty płynności finansowej lub znacznego pogorszenia kondycji finansowej dostawcy. "Jednak starając się zapewnić zbyt produktów w przyszłości, dostawcy udzielają kredytów kupieckich nawet w sytuacji, kiedy banki odmówiły kredytowania. Stąd kredyty kupieckie są często traktowane jako substytucyjne, w relacji do kredytów bankowych, źródła finansowania operacyjnej działalności". Finansowe skutki przeterminowania faktur skłaniają do analizy tego zjawiska i jego oceny w układzie państw funkcjonujących w ramach wspólnego rynku. W artykule dokonano porównań długości kredytu kupieckiego w krajach europejskich wyrażonego średnim cyklem należności, starając się zweryfikować hipotezę, że zakres korzystania przez firmy w Polsce z tego kredytu oraz czas przeterminowania faktur nie odbiega od średnich parametrów kredytu kupieckiego w wysoko rozwiniętych krajach europejskich. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na problematyce oceny ryzyka wzajemnych rozliczeń przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób wydarzenia na rynkach finansowych wpłynęły na ryzyko wzajemnych rozliczeń przedsiębiorstw na rynkach lokalnych/krajowych Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim w Polsce. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz kwerendy literatury zweryfikowano pozytywnie następującą tezę: ryzyko wzajemnych rozliczeń przedsiębiorstw rośnie w okresie kryzysu gospodarczego. Spowodowane jest to zwiększeniem zakresu kredytowania kontrahentów oraz zwiększeniem prawdopodobieństwa braku spłaty kredytu handlowego. (abstrakt oryginalny)
W ramach publikacji rozważania koncentrują się wokół problemu odsetek należnych ofe z tytułu opóźnienia w przekazywaniu składek przez ZUS. To on wzbudzał wątpliwości teoretyczne i praktyczne. Poza zakresem publikacji pozostaje natomiast możliwość ewentualnego naprawienia szkody wyrządzonej ofe i ubezpieczonemu na zasadach art. 417 K.c. (ewentualnie na innej podstawie prawnej), zauważony już w literaturze i praktyce orzeczniczej. Wymaga on z pewnością pogłębienia podjętych wątków. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie regionalnego zróżnicowania zmian w terminach wzajemnych rozliczeń pieniężnych przedsiębiorstw w Europie. Rozważania oparto na weryfikacji empirycznej danych dotyczących przeciętnych terminów płatności między przedsiębiorstwami (B2B) pochodzących z międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Intrum Justitia. Badaniem objęto wybrane kraje Europy w latach 2003-2010. (fragment tekstu)
Celem ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych jest stworzenie mechanizmów przeciwdziałających opóźnieniom w zapłacie. Jednym z narzędzi, które mają gwarantować osiągnięcie powyższego założenia, są odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych. Kształt obowiązujących przepisów, mimo nowelizacji z 9.10.2015 r., rodzi szereg problemów interpretacyjnych. Niejednoznaczny jest przede wszystkim zakres roszczeń, które uprawniają wierzyciela do powiększenia dochodzonych roszczeń o odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych. Jak wynika z praktyki, odsetki te są niejednokrotnie naliczane od roszczeń związanych z nieprawidłowym wykonaniem umowy bądź od kar umownych, co, w świetle przepisów ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, jawi się jako niedopuszczalne. Mimo nowelizacji ustawy nadal niejednoznaczny pozostaje również stosunek odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych do odsetek ustawowych za opóźnienie przewidzianych w Kodeksie cywilnym. Wątpliwości budzi również możliwość zastrzeżenia przez strony transakcji handlowej odsetek umownych przekraczających wysokość odsetek umownych przewidzianych w Kodeksie cywilnym. (abstrakt oryginalny)
Zwalczanie problemu zatorów płatniczych stanowi podstawowy cel ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Osiągnięciu tego celu mają też służyć wprowadzone ustawą narzędzia, wśród których na szczególną uwagę zasługuje rekompensata za koszty odzyskiwania należności w wysokości równowartości 40 euro. Niniejsza publikacja definiuje charakter roszczenia o równowartość 40 euro oraz przedstawia propozycję rozwiązań najważniejszych dla praktyki zagadnień związanych z roszczeniem o rekompensatę z tytułu kosztów odzyskiwania należności. Problemy te wiążą się zwłaszcza z kategorią roszczeń tworzących uprawnienie do naliczenia rekompensaty, możliwością powiększenia równowartości 40 euro o odsetki, w szczególności odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych. Praca porusza również problem ryczałtowego charakteru równowartości 40 euro, uprawnienia wierzyciela do dochodzenia wyższej kwoty niż ustawowe minimum oraz możliwości odstąpienia od przyznania wierzycielowi omawianej rekompensaty. Ponadto konieczne jest odniesienie się do wątpliwości w zakresie prawidłowego określenia wartości przedmiotu sporu w razie dochodzenia w procesie równowartości 40 euro tytułem rekompensaty z tytułu kosztów odzyskiwania należności. Artykuł odwołuje się do unijnej dyrektywy, orzecznictwa sądów polskich oraz poglądów doktryny.(abstrakt oryginalny)
Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, znana dotychczas jako ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, stanowi akt prawny mający prowadzić do ograniczenia opóźnień w zapłacie w obrocie gospodarczym. Jak wskazuje jednak praktyka, cel ten nie został dotychczas osiągnięty, a tzw. wymuszony kredyt kupiecki szczególnie niekorzystnie wpływa na działalność małych przedsiębiorców. Powyższe stanowiło asumpt do nowelizacji ustawy. Wprowadzone zmiany to nie tylko szereg nowych procedur administracyjnych, ale i rozwinięcie znanych już narzędzi w postaci odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych oraz rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Ustawodawca zdecydował się wprowadzić również dalsze ograniczenia swobody umów, regulując dopuszczalną długość ustalonych umownie terminów zapłaty, w szczególności w przypadku, kiedy jedną ze stron umowy jest duży przedsiębiorca. Trudno odmówić słuszności niektórym ze zmian, jednakże szereg z przyjętych rozwiązań nasuwa poważne wątpliwości. (abstrakt oryginalny)
Na pytanie, czy przepisy ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych mają zastosowanie do umów zawieranych przez gminę należy - według orzecznictwa SN odpowiedzieć twierdząco. Warto też zauważyć, iż przyjęcie takiej wykładni prawnej pozostaje w zgodzie z treścią Dyrektywy 2000/35/WE w tym zakresie zagadnień.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.