Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Territorial planning
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Spójność terytorialna - wyzwanie dla badań statystycznych
100%
Spójność terytorialna jest pojęciem wielowymiarowym i bogatym, które pojawiło się w dyskusji teoretycznej nad modelami, scenariuszami rozwoju Europy oraz metodami prowadzenia analiz przestrzennych. Dyskusje wśród akademików, znawców planowania zaowocowały różnymi podejściami do definicji, bowiem nie jest łatwym zadaniem określić ramy uniwersalne i skwantyfikować pojęcie odnoszące się do przestrzeni, które wyraża relacje w wielu wymiarach, spójność na poziomie europejskim, krajowym czy lokalnym może wyglądać całkiem inaczej.(fragment tekstu)
Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie zasięgu uspołecznienia planów i budżetów opracowanych na rok 1989 w 35 jednostkach administracyjnych województw: krakowskiego (13 jednostek), tarnowskiego i nowosądeckiego (po 11 jednostek). W kolejnych rozważaniach, zaprezentowana zostanie syntetyczna analiza zasięgu przestrzennego, podmiotowego i przedmiotowego konsultacji nad planem i budżetem na 1989 r. dotycząca zarówno poszczególnych faz procedury planowania, jak i całego cyklu.(fragment tekstu)
Podejście terytorialne w polityce regionalnej umożliwia zastosowanie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych do pobudzania rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych. Zakłada finansowanie zadań z zakresu ZIT środkami z RPO. Tym samym miasta i ich obszary funkcjonalne podlegają szczególnemu wsparciu, a ich regionalne znaczenie może wzrosnąć. Celem artykułu jest identyfikacja wpływu ZIT na wzmocnienie potencjału i roli w rozwoju województw tych miast, które stanowią centra obszarów funkcjonalnych. W badaniach wykorzystano analizę zróżnicowania wielkości i struktury środków finansowych przeznaczonych w RPO na zadania z zakresu ZIT dla miejskich obszarów funkcjonalnych. Wyniki badań wskazują, że realizacja ZIT w miastach i na obszarach funkcjonalnych poprawia możliwości dynamizowania ich rozwoju i kształtowania silnych centrów rozwoju regionalnego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza przyczyn wdrożenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w kontekście reform UE oraz analiza procesu tworzenia ZIT i zagrożeń, jakie wynikać mogą dla tego eksperymentalnego podejścia. Podstawowa teza głosi, że koncepcja ZIT powoduje dodatkowe konflikty między zarządzającymi a beneficjentami przywykłymi z dawna, że działania faktycznie realizowane odbiegają od celów polityki. Hipoteza uzupełniająca zaś głosi, iż istnieją istotne czynniki potencjalnie sprzyjające ograniczeniu radykalnej reformy i przywróceniu status quo ("oswojenia" wymagań). Główne metody (studia literaturowe oraz udział w pracach przygotowawczych w roli eksperta Ministerstwa) determinują strukturę źródeł (dokumenty i literatura przedmiotu). Artykuł kończy się wnioskami. Wskutek opóźnienia implementacji, podobnie jak w polityce spójności ogółem, ZIT po długim okresie przygotowawczym teraz dopiero wchodzą w okres realizacyjny, ale na razie nie ma sfinansowanych projektów i ich rezultatów pozwalających ocenić choćby wstępnie ich efekty. Dlatego wnioski są ograniczone do okresu przygotowawczego, głównie do okresu opracowania strategii i zawiązania odpowiedniego związku organizacyjnego odpowiedzialnego za zarządzanie. Główne słabości (wysoka skłonność do indywidualizmu, ograniczoność wiedzy i doświadczenia oraz skłonność do stosowania Mertonowskiego zastępstwa celów trudnych przez prostsze) mają w procesie przygotowawczym znaczenie malejące. Procedura ZIT okazała się zatem od początku efektywna. Potrzebne jest jednak dalsze edukowanie społeczeństwa i przestrzeganie zadań. Inaczej bowiem grozi powrót wyuczonych zachowań z poprzednich okresów, w tym wydawanie środków finansowych zamiast osiągania celów. To poważna groźba, ponieważ Polska mimo dynamicznego wzrostu nadal należy do grona pięciu-sześciu najmniej innowacyjnych i najmniej rozwiniętych państw UE. Tymczasem obserwuje się presję na wydawanie środków europejskich, czemu sprzyja też nacisk na budowę infrastruktury. Jak dotąd tylko to sugeruje, że ZIT są zagrożone pozorną innowacyjnością. (abstrakt oryginalny)
Na przestrzeni dziejów państwa polskiego zachodziły w nim bardzo istotne zmiany struktury terytorialnej i sposobu zarządzania nią. Wynikały one albo z przemyślanej i planowej działalności władców, albo były efektem uwarunkowań geo-politycznych, bywało, że w minimalnym, niestety, częstokroć na własne ,,życzenie", stopniu zależnym. Konsekwencją tych okoliczności jest dzisiejszy kształt terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej, ustrój polityczny, system gospodarczy i relacje społeczne. Zachodzące na przestrzeni wieków zmiany terytorialne państwa polskiego, koncepcje rządzących i uwarunkowania zewnętrzne determinowały wewnętrzne podziały administracyjne. Do tego, wraz ogólnoświatowymi tendencjami zmian w sposobach zarządzania, również Polska wprowadzała te metody, zdobywając własne doświadczenia. Oczywiście, różnie można oceniać stan samorządności w Polsce. I to, co do struktury, wynikającej także z podziału administracyjnego, jak również sprawności samorządu. Niezależnie od tego, za niewątpliwie słuszną, uznać należy tezę, iż w szczególności rozwiązania systemowe w odniesieniu do samorządności terytorialnej poszły we właściwym kierunku, dając mu realny wpływ na rozwój lokalny i regionalny. (abstrakt oryginalny)
Rozporządzeniem (WE) 1082/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 5.07.2006 r. zostało wprowadzone Europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej (EUWT) jako nowy instrument służący wzmocnieniu współpracy terytorialnej. Wdrożenie tego rozporządzenia do polskiego porządku prawnego nastąpiło ustawą z 7.11.2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej. Ustawa ta została ogłoszona 9.12.2008 r. i weszła w życie już 9.01.2009 r. Artykuł wskazuje, że - mimo pewnych wątpliwości - wdrożenie rozporządzenia należy uznać za udane. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie zmian podziału terytorialnego, zwłaszcza na najniższym szczeblu jednostek samorządowych, jest szeroko omawiane w debatach naukowych w wielu krajach, ale stosunkowo rzadko w Polsce. Niniejszy artykuł zawiera odniesienia do przytaczanych argumentów teoretycznych, koncentrując się na faktycznie wprowadzanych w minionej dekadzie reformach najniższego szczebla podziału administracyjnego w krajach europejskich. Omawia wszystkie reformy terytorialne przeprowadzone w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Autor artykułu zmierza do konkluzji, że samo pojęcie reformy granic jednostek terytorialnych jest pojęciem nieostrym, trudno jednoznacznie odróżnić zmiany dobrowolnie przyjmowane przez samorządy od narzucanych, a zmiany granic jednostek administracyjnych od tworzenia instytucji współpracy międzygminnej. (abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to generate a debate on the definition and application of territorial approach of the future cohesion policy of the European Union (EU). Territorial cohesion, its instruments and tools have formed a specific 'paradigm', 'disciplinary matrix' and 'vocabulary'. However, a peculiar dichotomy resonates, namely the global economic competitiveness objective of the EU is (usually) confronted with the territorial cohesion objectives of the EU. Permanent failure is generated and anomalies of territorial cohesion paradigm are on the rise. Are we at the threshold of a new scientific revolution inside the EU and within its territorial cohesion matrix? (original abstract)
W niniejszym artykule zostaną przedstawione zwięźle główne tendencje stanowisko ZSRR wobec problemu "Terytoriów Północnych". (fragment tekstu)
Poruszono zagadnienie udoskonalenia podziału terytorialnego Rosji. Autor uważa, że w obecnej trudnej sytuacji Rosji zmiany w podziale terytorium są nierealne. Proponuje ewolucyjne przejście rosyjskiej federacji do demokratycznego podziału terytorialnego. Jest zwolennikiem stworzenia nowych form podziału terytorialnego - powiększonych federacyjnych i konfederacyjnych regionów.
Taking inspiration from maritime spatial planning, more in particular the Law of the Sea dividing ocean space into zones of graduated control, including areas beyond national jurisdiction (whereby definition territorialism does not apply) the paper revisits territories as the building blocks of a political order. From there it proceeds to discussing the power, not to say the delusion of territorial sovereignty, only to revisit neo-medievalism as an alternative ordering principle for the governance of space. Accordingly, though sovereign in theory, stand-along territories are in reality conceptualises as being enmeshed in a web of functional relations, many of which with their own governance arrangements and with many overlaps between them. Which makes imposing an overall order a doubtful enterprise. (original abstract)
Niniejszy artykuł stanowi próbę wskazania autorskiej koncepcji zmian w systemie planowania przestrzennego i planowania rozwoju w Polsce. We wprowadzeniu scharakteryzowano krótko ewolucję planowania od narzędzia urbanistycznego, służącego głównie porządkowaniu fizycznej przestrzeni, do instrumentu pobudzania procesów rozwoju i optymalizacji wykorzystania różnych zasobów. Wskazano na potrzebę integracji oraz stosowania podejścia funkcjonalnego w planowaniu. W dalszej części artykułu przybliżono wybrane, najistotniejsze słabości instytucjonalne obniżające skuteczność systemu planowania przestrzennego w Polsce. Mając je na względzie, w drugiej części artykułu zarysowano autorską koncepcję zmian na poziomie lokalnego i regionalnego planowania. Tekst kończy krótkie podsumowanie odnoszące się do warunków, jakie muszą być spełnione dla wprowadzenia proponowanych zmian w systemie planowania rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Landscapes can be understood as social ecological systems under constant change. In Europe various territorial dynamics pose persistent challenges to maintaining diverse landscapes both as European heritage and in their capacity to provide vital functions and services. Concurrently, under the competence of cohesion policy, the EU is attempting to improve policy making by better policy coordination and respecting regional specifics. This paper explores the question how a policy dedicated to landscape can help to handle territorial change and support territorial cohesion. It presents results and performances of the ESPON applied research study LP3LP: (1) a common landscape policy for the Three Countries Park, across the Dutch, German and Belgium borders, including a spatial landscape vision, a governance proposal of adaptive landscape management, and thematic strategies dealing with green infrastructure, cultural heritage, complementary biomass and quality production; (2) recommendations at the EU level. In discussing the significance of a landscape approach for EU policy, three dimensions of landscape are linked with important aspects of territorial cohesion: 'landscape as asset' addressing natural-cultural territorial capital as an indigenous base for smart, sustainable, and inclusive development; 'landscape as place' stressing the relevance of landscape for place-based policies; and 'landscape as common ground' highlighting its potential for horizontal, vertical, and territorial integration. (original abstract)
W artykule zaprezentowano wyniki analiz dotyczących planowania przestrzennego w gminach z końca 2004 roku, udostępnionych dzięki uprzejmości Departamentu Ładu Przestrzennego i Ar­chitektury w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, a uzyskanych w ankiecie GUS. Omówio­no pokrótce najważniejsze wskaźniki obrazujące zaawansowanie prac planistycznych, zwłaszcza opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przeanalizowano też szero­ki zakres czynników, głównie społeczno-ekonomicznych, mogących wpływać na stan planowania przestrzennego. Na podstawie przeprowadzonych badań sformułowano wnioski praktyczne dla polityki regionalnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na to jak ważna jest spójność terytorialna dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Zaprezentowano wytyczne Europejskiej Perspektywy Rozwoju Przestrzennego (EPRP) oraz koncepcją wdrażania EPRP. Omówiono działalność instytucji badających rozwój przestrzenny, jak np. ESPON (Europejska Sieć Obserwacyjna Planowania Przestrzennego) oraz założenia Agendy Terytorialnej UE.
16
Content available remote Konieczność zmian w podziale terytorialnym gmin
63%
Celem artykułu jest przedstawienie argumentów w dyskusji na temat konieczności zmian w podziale terytorialnym w Polsce w aspekcie możliwych przekształceń terytorialnych na najniższym szczeblu podziału, czyli gmin. Zapewne zaprezentowane powody zmian stanowią wyłącznie pewną część polemiki w tym zakresie. (fragment tekstu)
17
63%
Guatemala is a country with an enormous social, economic and territorial disparities, which affect directly quality of life of its inhabitants and its development potential. Among the existing difficulties, a very significant one is the lack of culture of planning. Until a few years ago, there was a lack of territorial politics, which hindered implementation of local development processes aimed at an integral improvement of life of citizens. The aim of this paper is to present a methodology with a strategic vision for a Municipal Planning System (MPS). It should integrate various basic aspects: urban territorial planning in the municipal area and a set of social and economic proposals, designed to promote local development. A brief description is provided of the municipal situation in Guatemala, then the evaluation of the proposed scheme and of the components of the MPS is given. Finally, there is a summary of the phases and of the required methodological process for the technical development of SPM. The methodology presented is aimed at creating a guide to obtain a future territorial model, which merges integrally the socio-economic planning at a municipal scale and may channel the local authorities' action.(original abstract)
Punktem wyjścia w rozważaniach nad celami szczegółowymi sformułowanymi w KPZK 2030 było rozróżnienie między przedmiotem materialnym (danym) a przedmiotem formalnym (zadanym) dotyczącym tych celów. Przedmiot dany (obiekt rozważań) łatwy jest do ustalenia i oceny, natomiast przedmiot zadany wymagał analizy przyjętych w dokumencie założeń (por. część I) i innych uwarunkowań: sposobu definiowania kategorii, uwarunkowań wynikających z przyjętej polityki, wizji przestrzennego zagospodarowania kraju oraz zasad polityki przestrzennej kraju. Sformułowane w KPZK 2030 cele szczegółowe obejmują: zwiększanie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich, poprawę spójności wewnętrznej kraju, poprawę dostępności terytorialnej kraju przez rozwijanie infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej, kształtowanie struktur przestrzennych i wysokiej jakości środowiska przyrodniczego, zwiększanie odporności przestrzennej kraju oraz przywrócenie i utrwalenie ładu przestrzennego. Sformułowane w dokumencie cele szczegółowe z punktu poprawności ich przedmiotu danego - wyjątek stanowi cel 1 - nie budzą zastrzeżeń. Przedmiot zadany celów szczegółowych w KPZK 2030 stanowi treść rozważań podjętych w niniejszym artykule (część II). A jest to pytanie o spójność społeczno-ekonomiczną zadaną w przyjętych celach szczegółowych. Sformułowana hipoteza jest następująca: w rozważaniach nad oceną poprawności celów przyjętych w KPZK 2030 - w aspekcie spójności społeczno-ekonomicznej kraju - decydujące znaczenie nie posiada przedmiot materialny sformułowanych celów, a przedmiot formalny. Udowodnienie hipotezy nastąpiło poprzez analizę uwarunkowań proceduralnych (metodologicznych) i celów szczegółowych w sześciu punktach. Na bazie rozważań sformułowano 11 wniosków, z których najważniejszy jest następujący: przedmiot formalny (zadany) celów szczegółowych w KPZK 2030 nie został jednoznacznie określony, a to będzie generować określone skutki dla spójności społeczno-ekonomicznej kraju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest pewną próbą refleksji teoretycznej i metodycznej nad istotą reformy terytorialno-administracyjnej państwa, a także udziałem geografów w jej przygotowaniu - zwłaszcza w określeniu jej zasięgu i skutków przestrzennych. Zdefiniowano w nim samo pojęcie reformy ustroju terytorialnego oraz określono jej cele polityczne, gospodarcze i społeczne. Wyróżniono zakres przedmiotowy reformy - prawny i terytorialny. W końcowej części artykułu zwrócono uwagę na konieczność uczestnictwa społeczeństwa w procesie opracowania reformy. Uczestnictwo to przede wszystkim powinno polegać na uwzględnieniu preferencji administracyjnych mieszkańców, które należy określić za pomocą specjalnie prowadzonych badań. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba określenia miejsca planowania przestrzennego i gospodarki przestrzennej wśród różnego rodzaju działań samorządowych. Szczególną uwagę poświęcono zarysowaniu ogólnego modelu planowania i gospodarki przestrzennej w terytorialnych strukturach samorządowych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.