Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Terrorism and the economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Ile kosztuje Polskę rzekome zagrożenie atakami terrorystycznymi? Ekonomiści szacują, że straty z tytułu zysków utraconych są większe niż wydatki budżetu na obronę. Do tego dochodzą fałszywe alarmy terrorystyczne, które są już kosztami namacalnymi. Choć zagrożenia w Polsce nie ma, międzynarodowa wojna z terroryzmem boleśnie dotyka również naszą gospodarkę.
Omówiono skutki ataku terrorystycznego z 11 września 2001 r. na gospodarkę światową z perspektywy roku, jaki upłynął od tego tragicznego wydarzenia.
Scharakteryzowano istotę terroryzmu rolnego, jego ekonomiczne przesłanki oraz potencjalny wpływ na konsumentów, producentów i rynek. Zakładając, że terroryści maksymalizują własną użyteczność i/lub straty przeciwnika, skutecznym narzędziem antyterrorystycznym może być ograniczenie korzyści netto dla sprawców (mocodawców) ataków. Ewentualny efekt histerezy związany z agroterroryzmem może prowadzić do spadku popytu i podaży na rynku zagrożonych dóbr oraz strat dobrobytu społecznego. (abstrakt oryginalny)
Kwestia ochrony ubezpieczeniowej na wypadek ryzyka terrorystycznego po 11 września 2001 roku uległa znacznym komplikacjom. Szybko okazało się, że terroryzm - do tej pory lokalny - przyjął cechy zjawiska globalnego. Ataki na WTC obnażyły w sposób niezwykle brutalny luki w programach zarządzania ryzykiem, niedoskonałość dotychczas stosowanych strategii underwritingowych, lecz przede wszystkim udowodniły, że branża asekuracyjna zmuszona jest stawić czoła wyzwaniu jeszcze większemu aniżeli niszczycielska moc katastrof naturalnych.
Celami długoterminowymi w Afganistanie po zakończeniu działań wojskowych są: stopniowa demokratyzacja kraju przy wsparciu finansowym świata zachodniego, włączenie kraju w ponadregionalne inwestycje oraz pomoc w akcjach likwidacyjnych sił destabilizujących sytuację w kraju i w regionie. Głównymi problemami są wciąż likwidacja talibów, al Kaidy i innych ugrupowań terrorystycznych związanych z Osamą bin Ladenem oraz tarcia systemowe, objawiające się walką o władzę nad krajem jak również nieustające konflikty etniczne.
Zwrócono uwagę na wpływ ataku terrorystycznego z 11 września 2001 r. na branżę ubezpieczeniową. Odszkodowania za straty spowodowane atakami na nowojorskie wieże World Trade Center okazały się najwyższe w dotychczasowych dziejach asekuracji.
Zamachy terrorystyczne, które w ostatnich latach wydarzyły się w świecie świadczą o tym, iż sprawcy mogą je przeprowadzić przy użyciu materiałów o przeznaczeniu cywilnym, przy wykorzystaniu obiektów i pojazdów znajdujących się na miejscu. Ewentualne zabezpieczenia w tej materii dotyczą zatem również transportu kolejowego, który często przewozi niebezpieczne ładunki wysokiego ryzyka. Autor artykułu dokonuje analizy tego zagadnienia od strony praktycznej i określa środki zaradcze w tej dziedzinie.
W artykule przedstawiono konsekwencje wojny z terroryzmem oraz rozłamem na Zachodzie. Mogą one doprowadzić do spadku przepływu kapitału oraz dłuższego ograniczenia migracji między państwami.
Rozwój globalnych łańcuchów dostaw w przeważającym stopniu opiera się na wykorzystaniu morskolądowych łańcuchów dostaw. Kluczową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa szlaków morskich zwracając uwagę na efektywność kosztową działań wpływających na stabilność przewozów dóbr drogą morską. Aspekty ekonomiczne ochrony morsko-lądowych łańcuchów dostaw obejmują koszty bezpośrednie i pośrednie o charakterze makroekonomicznym, które zostały w artykule poddane wieloaspektowej analizie.(abstrakt oryginalny)
Terroryzm, który korzysta z wszelkich dobrodziejstw globalizacji, starzejące się społeczeństwa Europy i Japonii, wzrost gospodarczy bez zwiększania zatrudnienia i przepaść pomiędzy dobrobytem mniejszości a nędzą większości mieszkańców świata, to tylko niektóre z zagrożeń przypominanych w tym roku w Davos.
This paper focuses on analysing the phenomenon of ensuring safety in air transport. It presents issues relating to protection of aircraft in the air and on the ground, as well as problems concerning mechanical protection of aircraft, Sky Marshal patrols, protection of parked aircraft and passenger and baggage checks.(original abstract)
This article deals with the issues relating to the impact of terrorism on aviation industry operations. It traces the origin of aviation terrorism and the escalation of the phenomenon. An analysis of two terrorist attacks that took place in Turkey in 2016 is provided to show their consequences to the industry and the country. In particular, the article highlights the relation between terrorist attacks and aviation industry management practices.(original abstract)
Utworzono bardzo obszerny i skomplikowany system normatywny ochrony żeglugi morskiej i infrastruktury portowej przed zagrożeniami terrorystycznymi oraz innymi czynami bezprawnymi. Wspomniany system powstał i dalej kształtuje się zgodnie z normami prawa międzynarodowego, które oddziałują na regulacje wewnętrzne państw sygnatariuszy konwencji. Ponadto Unia Europejska wprowadziła liczne regulacje mające zabezpieczyć statki i porty europejskie, które funkcjonują równolegle do regulacji prawa międzynarodowego. Autor zastanawia się, na ile stworzony na obecnym etapie system jest faktycznie skuteczny i czy nie mamy przypadkiem do czynienia z bardzo kosztownym zbiurokratyzowanym „papierowym systemem bezpieczeństwa", który de facto nie będzie spełniał swej roli.
Ataki terrorystyczne na Nowy Jork i Waszyngton zapoczątkowały nowe zjawisko określane mianem "ery terroryzmu". W związku z tym nowego znaczenia nabiera polityka bezpieczeństwa w transporcie międzynarodowym. W Polsce zagadnienia te regulowane są odpowiednim ustawodawstwem, zgodne z prawem unijnym i NATO. Jednakże w nowocześnie funkcjonującym państwie, każdy przedsiębiorca powinien być partnerem administracji rządowej i mieć elementarną wiedzę o międzynarodowych porozumieniach nieproliferacyjnych.
15
51%
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja zmian wartości indeksów giełdowych i wybranych aktywów alternatywnych w wyniku wydarzeń o charakterze terrorystycznym. Ponadto dokonano charakterystyki najważniejszych wydarzeń terrorystycznych w aspekcie behawioralnych zachowań rynków inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Uderzenie samolotów pasażerskich w bliźniacze wieże WTC spowodowało daleko idące konsekwencje gospodarcze na całym świecie. Stało się tak ze względu ma ogromny wpływ katastrofy na rynek amerykański. Sytuacja w USA - największej gospodarce świata ma bowiem kluczowy wpływ na rynki międzynarodowe.
Koniunktura w gospodarce światowej i głównych sektorach przemysłu od kilku miesięcy wykazuje tendencję do powolnej poprawy. Obecnie, rok po zamachach terrorystycznych z 11 września sytuacja w wielu branżach jest o wiele lepsza, ale nie we wszystkich dziedzinach można ją uznać za zadowalającą.
18
Content available remote Determinanty prostredia operácie Eucap Sahel niger
41%
W artykule zawarto problematykę uwarunkowania środowiska, które określają rozwój sytuacji geopolitycznej w regionie Sahelu. Celem jest przedstawienie czynników wpływających na środowisko naturalne i jego składników w stosunku do wydarzeń historycznych, ekologicznych i ich wpływu na ten obszar pełen konfliktów oraz ich obecnego i przyszłego potencjału. Artykuł przedstawia listę najważniejszych konfliktów i liczbę ofiar w historii operacji międzynarodowego zarządzania kryzysowego.(abstrakt oryginalny)
This article briefly presents two main stances on terrorism's impact on an economy. It provides arguments for the government's active counterterrorism policy by presenting consequences of neglecting to respond. Consequently, authorities have to prepare a strategy which may be based on prevention or punishment-deterrence actions. The three phases of response, prevention, recovery and military operations, incur costs which are difficult to asses. Boosted public spending may be financed by expenditure switching, marginally balanced budgets or government borrowing. Nonetheless, all these methods impose threats on fiscal consolidation and evoke crowding out, spin-off and resource mobilization effects on the entire economy. (original abstract)
Kryzys i związana z nim sytuacja kryzysowa są niepożądanymi, ale ciągle realnymi zjawiskami, z jakimi spotykają się współczsne miasta. Zasada minimalizowania szkodliwego oddziaływania niekorzystnych dla miast sytuacji niebezpiecznych nakazuje monitorowanie wszelkich zagrożeń oraz ciągłą gotowość do natychmiastowego działania na wypadek ich wystąpienia.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.