Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Terrorism financing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Lata 70. XX w. określane są jako "złoty wiek" terroryzmu. W tej dekadzie nabrał on charakteru międzynarodowego i zaczęły powstawać powiązania między ugrupowaniami terrorystycznymi z różnych państw. W piśmiennictwie tego okresu, podobnie jak obecnie, podkreślano trudności związane ze zbudowaniem jednolitej definicji zjawiska terroryzmu, jak również dostrzeżono proceder wspierania go przez państwa bloku komunistycznego. Poczyniono jednocześnie pierwsze klasyfikacje źródeł finansowania terroryzmu, wymieniając pośród nich przede wszystkim sponsoring państwowy, donacje od sympatyków i działalność przestępczą. Osią sporu w literaturze omawianej dekady był stosunek poszczególnych autorów do konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a wszelkie oceny zjawiska terroryzmu stanowiły pochodną poglądów odnośnie do tego zagadnienia. Jednak ten stan nie był specyfiką wyłącznie lat 70. XX w. Spór ten przetrwał do dziś, przybierając w XXI w. postać debaty na temat zjawiska tzw. "islamofobii". W toku tej debaty część autorów kwestionuje już nie tylko politykę Izraela względem Palestyńczyków, lecz także zasadność samej, prowadzonej po 2001 r. przez państwa Zachodu, "globalnej wojny z terroryzmem". Artykuł niniejszy stanowi wyraz jednoznacznego potępienia obecnych w części piśmiennictwa poglądów faktycznie usprawiedliwiających terroryzm, a zwłaszcza tych poglądów, które fałszywie zrównują zjawisko tzw. "islamofobii" z antysemityzmem. Ujawniona już w latach 70. XX w. rozbieżność opinii odnośnie do terroryzmu stanowi do dziś trwały element dyskursu w tej materii.(abstrakt oryginalny)
Pół roku temu na części terenów Iraku i Syrii zajętych przez tę organizację, ogłoszono powstanie Państwa Islamskiego (PI). Do tej pory nie powstało kompleksowe, naukowe opracowanie opisujące tę strukturę, pojawiają się natomiast teksty analizujące różne płaszczyzny jego działań. Jako podmiot w świetle prawa międzynarodowego, Państwo Islamskie przez żadne państwo nie zostało uznane. Tworzona w pośpiechu w lecie 2014 r. przez USA, koalicja państw mających walczyć z PI, nie doceniła jednak możliwości finansowych i intelektualnych przeciwnika. Są one znaczące, a wraz z dopływem pieniędzy, pozyskanych m.in. dzięki zdobyciu rafinerii i części irackich pól naftowych oraz obrabowaniu Narodowego Banku w Mosulu, możliwości oddziaływania nie tylko na drodze zbrojnej, ale i poprzez media elektroniczne, istotnie się zwiększyły.(fragment tekstu)
Wymagania przygotowywanej Nowej Umowy Kapitałowej nakładają na banki konieczność bardziej wnikliwego oceniania kandydatów do udzielanych kredytów - precyzując - niezbędna stanie się trafniejsza ocena ryzyka związanego z udzielanym kredytem. Był jeden z tematów przewodnich dyskusji uczestników drugiej już edycji Okrągłego Stołu dotyczącego Złych Długów (Distressed Assets Round Table), zorganizowanego w kwietniu 2007 roku przez firmę zarządzania tymczasowego i doradztwa strategicznego Kolaja & Partners. Artykuł jest streszczeniem konferencji.
Przeciwdziałanie procederowi prania brudnych pieniędzy to jedno ze strategicznych działań prowadzonych przez Polskę w ścisłej współpracy ze strukturami europejskimi Jednym z podstawowych zadań Unii Europejskiej, jeśli chodzi o funkcjonowanie instytucji kredytowych, jest podejmowanie wszelkich niezbędnych środków w celu przeciwdziałania i zwalczania wprowadzania do obrotu finansowego środków finansowych pochodzących z nieujawnionych lub nielegalnych źródeł, czyli procederu prania brudnych pieniędzy, a także ograniczenie dostępu grup przestępczych i terrorystycznych do deponowanych przez nie środków finansowych oraz innych zasobów ekonomicznych.
5
Content available remote Money Laundering and the Financing of Terrorism: the Tole of Offshore Business
84%
Pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu są przestępstwami finansowymi o skutkach gospodarczych, które umożliwiają firmom typu offshore zarabianie pieniędzy na całym świecie. Szacuje się, że całkowita roczna ilość pieniędzy wypranych przez centra offshore wynosi około 8,5 biliona dolarów. Autorzy niniejszego opracowania analizują problem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu ze szczególnym uwzględnieniem roli odgrywanej przez offshore.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Kryptowaluty - regulacje w Polsce i Unii Europejskiej
84%
Celem artykułu jest analiza obecnych i projektowanych regulacji dotyczących kryptowalut w prawie Polskim oraz Unii Europejskiej. Analizie podlega stan prawny na kwiecień 2018 roku. W artykule poruszone zostały kwestie historii i rozwoju kryptowalut, zasady działania ich systemów (na przykładzie bitcoina) oraz funkcjonowanie giełd walut cyfrowych. Przedstawione zostało ryzyko, z jakim wiąże się inwestowanie w kryptowaluty oraz związane z nim, niedawno wydane ostrzeżenia polskich i unijnych organów nadzoru. Analizie zostały także poddane polskie i unijne akty prawne dotyczące zapobiegania finansowania terroryzmu oraz prania pieniędzy, w tym projekt V dyrektywy AML, w kontekście obrotu kryptowalutami. W artykule zostały przedstawione zasady opodatkowania kryptowalut podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ze wskazaniem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, interpretacji polskich organów podatkowych oraz komunikatów Ministerstwa Finansów. (abstrakt oryginalny)
Doradca podatkowy jest jedną z instytucji obowiązanych do przestrzegania przepisów ustawy z 1.03.2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - dalej u.p.p.p. Na doradcy podatkowym ciąży m.in. obowiązek zawiadamiania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej - dalej GIIF - o określonych okolicznościach związanych z wystąpieniem ryzyka prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Celem niniejszego artykułu jest ustalenie zakresu tych obowiązków i okoliczności wyłączających obowiązki informacyjne. Artykuł uwzględnia zmiany wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/843 z 30.05.2018 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz zmieniającej dyrektywy 2009/138/WE i 2013/36/UE, transponowanej ustawą z 30.03.2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw - dalej ustawa nowelizująca.(abstrakt oryginalny)
Uprowadzenie czterech samolotów pasażerskich i dokonanie ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 r., nadały terroryzmowi nowego wymiaru i znaczenia, czyniąc zagadnienie walki z terroryzmem problemem międzynarodowym czy wręcz globalnym. Wysadzenie w powietrze pociągów podmiejskich w Madrycie 11 marca 2004 r., spowodowało, że terroryzm stał się bezsprzecznie priorytetem dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, również z punktu widzenia procesu tworzenia obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W konsekwencji Unia i jej kraje zaczęły podejmować działania zmierzające do wypracowania różnego rodzaju instrumentów i dokumentów programowych, stanowiących wsparcie merytoryczne, polityczne i prawne dla podejmowanej współpracy antyterrorystycznej. [...] Najnowszym przykładem "programowania" zasad unijnej polityki antyterrorystycznej jest przyjęta w grudniu 2005 r. przez Radę Europejską "Strategia UE przeciwko terroryzmowi", która - do pewnego stopnia - stanowi podsumowanie wszystkich dotychczas podejmowanych inicjatyw programowych. (fragment tekstu)
Uczenie przez wzmocnienie stanowi propozycję do rozwiązywania problemów identyfikacji i weryfikacji klientów instytucji obowiązanych, którzy mogą być powiązani z procederem prania pieniędzy czy finansowaniem terroryzmu. Może to mieć zastosowanie zarówno na poziomie czynności weryfikacyjnych, jak i na poziomie monitoringu klienta danej instytucji. Model uczenia przez wzmocnienie pozwala na uzyskiwanie rezultatów akcji agenta jako nie tylko konsekwencji jego uczenia, lecz także podejmowania własnych decyzji zmierzających do uzyskania jak największej nagrody. Wsparciem tego typu działań jest dostarczanie danych technicznych, a także współpraca z czynnikiem ludzkim w ramach uczenia się ze wzmocnieniem na podstawie informacji zwrotnej od ludzi. Oprócz samej idei włączenia tego typu modelu myślenia maszynowego na poziom analityki instytucji obowiązanej pozostaje także uzyskiwanie za jego pośrednictwem rezultatów w postaci predykcyjnego wykrywania zagrożenia związanego z możliwością legalizowania środków przestępczych i inwestowania ich w działalność terrorystyczną.(abstrakt oryginalny)
Można wyróżnić 4 kluczowe elementy terroryzmu: 1/ działanie z premedytacją - czyli zaplanowany, a nie spontaniczny akt gniewu; 2/ działanie o charakterze politycznym, a nie kryminalnym; 3/ nakierowanie na cele cywilne, a nie wojskowe czy na gotowe do walki oddziały; 4/ działanie realizowane przez ugrupowania subnarodowe, a nie przez armie, działające w imieniu państwa. Autorka wgłębia się w przyczyny podejmowania działalności terrorystycznej na przestrzeni dziejów, analizując różne aspekty: ideologiczne, religijne, kulturowe, czy nacjonalistyczne. Zastanawia się w jakim stopniu fundamentaliści islamscy kierują się negowaniem i nienawiścią w stosunku do kultury zachodniej, uważając islam i swą tożsamość religijną jako ważniejszą od jakichkolwiek wartości politycznych czy konsumpcyjnych, będących obecnie podstawą w systemach zachodnich.
11
Content available remote Use of Virtual Currencies for Financing Terrorism
84%
Given the dynamic development of new technologies, it is becoming necessary to improve the system of counteracting and combating the financing of terrorism. In particular, this concerns virtual currencies. The use of them by the criminal world is encouraged by decentralisation of that market, anonymity of users and broad opportunities for functioning on the darknet, which is frequently beyond control of any services. In February 2020, the value of the cryptocurrency market was estimated at US$300 billion. In Poland, the first legal regulations on counteracting the financing of terrorism with the use of virtual currencies were adopted as late as in 2018, and under the 2021 amendment the legislator introduced several other regulations relating to that area. (original abstract)
Nasila się walka z terrorystami na froncie finansowym. Przedstawiciele Departamentu Skarbu USA dotychczas wykryli 56 mln USD na 150 rachunkach bankowych osób indywidualnych, instytucji charytatywnych i firm, które oskarżyli o finansowanie terroryzmu. Zostały powołane "zespoły desantowe", składające się z biegłych rewidentów, specjalistów od bankowości i przedstawicieli organów ścigania, które tropią finansowy ślad pieniędzy terrorystów. Szczególnie skrupulatnie analizowane są dokumenty znalezione w sieciach banków al. Taqwa i al. Barakaat. Misja tych specyficznych sił specjalnych nie przebiega bez oporu ze strony banków, zarówno w USA jak i zagranicą.
13
Content available remote System przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu w Federacji Rosyjskiej
84%
Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie rozwiązań prawno-organizacyjnych w sferze przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu w Federacji Rosyjskiej. W artykule przedstawiono najważniejsze uregulowania prawne, wynikające z postanowień Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej oraz Ustawy Federalnej z 7 sierpnia 2001 r. "O przeciwdziałaniu legalizacji (praniu) dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu".(abstrakt oryginalny)
24 września 2001 r. przezydent Stanów Zjednoczonych podpisał dekret zamrażający aktywa finansowe 27 osób, firm i organizacji podejrzanych o powiązania z terrorystami Al-Quaedy (Bazy), stworzonej i kierowanej przez Osamę bin Ladena, odpowiedzialnej za zamachy terrorystyczne w USA 11 września 2001 r. W artykule omówiono źródła finansowania terroryzmu. Przybliżono sylwetkę Osamy bin Ladena.
Artykuł przedstawia problemy finansów publicznych Prowincji Ghazni i budżetu państwa afgańskiego, które były obserwowane przez Polski Kontyngent Wojskowy podczas XIII i XIV zmiany w latach 2013 i 2014 oraz powodowały zasadnicze trudności w funkcjonowaniu misji ISAF. Nakreślono genezę sytuacji społeczno-gospodarczej prowadzącej do niewydolności systemu fiskalnego, powodującej konieczność utrzymywania budżetu Afganistanu ze środków pomocy międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej, w celu powstrzymywania naporu talibskiej rebelii. (abstrakt oryginalny)
Europejska Wspólnota Gospodarcza, a następnie Unia Europejska zwróciła dość wcześnie uwagę na problem zapobiegania i zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Miało to miejsce już w 1991 r., kiedy to EWG wydała tzw. pierwszą dyrektywę unijną w sprawie prania pieniędzy. W 2001 i 2005 nastąpiła konieczność dalszego uregulowania tej tematyki w kolejnych dyrektywach unijnych. W niniejszym opracowaniu omówiono obszerny projekt tzw. czwartej dyrektywy unijnej z 2013 r., poświęconej zapobieganiu i zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, która jest regulacją podchodzącą do tej tematyki najbardziej wielopłaszczyznowo. W pracach nad tą ostatnią oparto się na nowo wydanych 40 zaleceniach FATF z 2012 r.(abstrakt oryginalny)
17
59%
Intensywność samobójczych ataków terrorystycznych skłoniła mnie do podjęcia tego niezbyt nowego tematu w studiach nad bezpieczeństwem w sposób syntetyczny i ukazujący wiele jego aspektów. Samobójca ponownie staje się narzędziem w rękach terrorystów, narzędziem wykorzystywanym w mniej lub bardziej intensywnych konfliktach zbrojnych. Można zaobserwować, że od ponad dekady, celem terrorystów - samobójców są obiekty cywilne i sami cywile. Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że w najbliższej przyszłości, broń biologiczna i chemiczna może stać się niezwykle niszczycielska, jednak nie należy zapominać o atakach samobójców - terrorystów. Rosnąca siła Państwa Islamskiego oraz grup ich zwolenników w Europie, rozwój technologii, dostęp do czarnego rynku, rosnące niepokoje na świecie, dynamiczna struktura współczesnej wojny - oto powody, dla których należy rozpocząć dyskusję na temat "poznawiania" terroryzmu samobójczego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.