Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Terroryzm międzynarodowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najważniejszych założeń oraz celów trzech istotnych z punktu widzenia Europy Środkowej, Środkowo-Wschodniej i Środkowo-Południowej międzynarodowych inicjatyw regionalnych: Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza i Inicjatywy Środkowoeuropejskiej oraz rozwiązań instytucjonalno-prawnych wybranych państw w nich stowarzyszonych w zakresie prewencji terrorystycznej. Do analizy materiałów zastanych, w tym opracowań i dokumentów, została wykorzystana analiza treści, metoda syntezy informacji oraz analizy krytycznej. W uzupełnieniu zastosowano studium przypadku, analizę pojęciową i syntezę stosowaną w opisie kluczowych wniosków wyciągniętych po przeglądzie literatury dotyczącej różnych rozwiązań, koncepcji i metod związanych z przedstawianą problematyką (międzynarodowe inicjatywy regionalne, prewencji i walki z terroryzmem przykładowych państw). (abstrakt oryginalny)
The "Freedom Agenda" of President George W. Bush for the Middle East assumed that the liberation of Iraq from the dictatorship of Saddam Hussein and the start of political change would trigger the process of democratization of the entire region. Encouraged by financial and economic support, Arab countries should have been willing to implement political and educational support, which would lead to the creation of civil society and grassroots political changes initiated by society itself. A number of mistakes made by the Bush administration in Iraq has not only caused the mission of the democratization of Iraq to be a failure, but also influenced the situation that today Iraq is closer to being a failed state than a democracy.(original abstract)
3
Content available remote Ryzyko ataków terrorystycznych we współczesnym świecie
75%
Celem artykułu była ocena i analiza zagrożeń wywołanych terroryzmem. Omówione zostaną statystyki charakteryzujące skalę zjawiska współczesnego terroryzmu. Przedstawione będą także skutki największych ataków terrorystycznych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Metody zwalczania międzynarodowego terroryzmu w transporcie morskim
75%
Terroryzm w ogólnym rozumieniu nie ogranicza się do danego obszaru, np. województwa, landu, stanu czy nawet danego kraju. W dobie gospodarki globalnej, gdzie mamy do czynienia z międzynarodowym przepływem towarów, kapitałów i usług, terroryzm można, a nawet powinno się traktować w skali globalnej (w tym także terroryzm morski). Terroryzm morski znajduje się na szczególnej pozycji, jeśli chodzi o hierarchię ważności problemu na arenie międzynarodowej (globalnej), ponieważ według różnych statystyk drogą morską przewożonych jest około 80% towarów i około 60% ropy wydobytej na świecie 2. Znaczenie transportu morskiego dla gospodarki jest zatem istotne, a wszelkie ataki wymierzone w statki powodują ogromne straty (m.in. utratę ładunków, opóźnienia dostaw, zakłócenia procesów produkcyjnych, dodatkowe koszty spowodowane postojami, płacenie okupu przez armatorów, zagrożenia dla marynarzy, np. tylko w roku 2000 na skutek aktów pirackich zginęło ok. 100 marynarzy, ataki mogą również przyczynić się do aprecjacji cen ropy naftowej) dla całej gospodarki (nawet rzędu dziesiątek miliardów dolarów). Oprócz aspektu finansowego ważniejszy jest aspekt psychologiczny - groźba wywołania katastrofy ekologicznej, spowodowanej np. zatopieniem (wysadzeniem w powietrze) tankowca przewożącego chemikalia, gazy lub ropę naftową. Z każdym aktem terroryzmu należy walczyć bezwzględnie, gdyż to jedyny sposób na przeciwstawienie się mu - jeśli terroryści są bezwzględni, również walczący z terroryzmem morskim muszą być bezwzględni. Taką postawę prezentują choćby władze USA, co pokazały w kwietniu 2009 roku podczas odbijania statku z amerykańską załogą z rąk somalijskich piratów. Podczas odbijania siły specjalne USA zabiły trzech porywaczy, a pojmani zostali przewiezieni do USA, gdzie grozi im nawet dożywocie 3. Na razie pirackie ataki ograniczają się do czterech strategicznych dla morskiej żeglugi obszarów: - Zatoki Adeńskiej, niedaleko somalijskiego wybrzeża i wejścia do Morza Czerwonego, - Zatoki Gwinejskiej, w pobliżu Nigerii i delty rzeki Niger, - Cieśniny Malakka, między Indonezją a Malezją, - rejonów Półwyspu Indyjskiego, szczególnie pomiędzy Indiami i Sri Lanką.(abstrakt autora)
Zamachy skrajnie fundamentalistycznego sunnickiego ugrupowania Al-Kaida z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i Waszyngtonie stanowiły najtragiczniejsze w dotychczasowej historii ataki terrorystyczne, o czym decydowała zarówno liczba ofiar (2751 zabitych), jak i skala zniszczeń materialnych oraz zakres oddziaływania psychologicznego. Zrozumiałe więc, iż spowodowały głębokie przekształcenia rzeczywistości międzynarodowej, zwłaszcza że wymierzone były przeciw Stanom Zjednoczonym, najpotężniejszemu militarnie, najbardziej wpływowemu mocarstwu globu po "zimnej wojnie". W ich rezultacie walka z terroryzmem, wcześniej stanowiąca przedmiot relatywnie intensywnej kooperacji międzynarodowej, ale raczej o znaczeniu drugorzędnym, stała się w pierwszej dekadzie XXI wieku jednym z najważniejszych zagadnień współpracy w sferze bezpieczeństwa. Większość państw świata zgodziła się wówczas wesprzeć Stany Zjednoczone w ich walce z terroryzmem. W opinii zaś władz tego kraju, podobnie jak znacznej części jego partnerów, zagrożenie to, zważywszy na swoją dowiedzioną przez zamachy z 11 września intensywność i bezpośredniość, wymagało wyjątkowej mobilizacji międzynarodowej oraz zastosowania bardziej niż dotąd zdecydowanych i zróżnicowanych środków zapobiegawczych. Konsekwencją było nie tylko nasilenie prowadzonej na różnych płaszczyznach międzynarodowej walki z terroryzmem w okresie po 2001 r., lecz też uznanie stopnia zaangażowania w jej prowadzenie za swoiste kryterium oceny i wyznacznik pozycji międzynarodowej poszczególnych państw, czynnik decydujący o ich znaczeniu w świecie. (fragment tekstu)
Przedstawione zostało pojęcie "europejskiego obszaru wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa". Artykuł ukazuje trzy płaszczyzny rozumienia przytoczonej problematyki: 1. przestrzeń fizyczna/technika, 2. interes/polityka, 3. wartość/kultura. Zanalizowano także rozumienie "europejskiego obszaru wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa "jako elementu III filaru Konstrukcji Unii Europejskiej.
Zjawisko globalizacji nie powstało na skutek przemyślanych działań, ale jest ono konsekwencją jednoczesnego nałożenia się wielu zjawisk we współczesnym świecie. Na przyspieszenie rozwoju globalizacji miał wpływ przede wszystkim rozwój technologii i udoskonalanie sposobów przesyłania informacji, towarów oraz przemieszczania się ludności. Przedmiotem badań niniejszej pracy jest przedstawienie jak proces globalizacji wpływa na bezpieczeństwo międzynarodowe. Celem pracy jest przedstawienie pozytywnego i negatywnego oddziaływania globalizacji na bezpieczeństwo międzynarodowe. W związku z przedmiotem badań i celem badań, powstał główny problem badawczy, który został wyrażony w postaci następującego pytania: Jakie znaczenie ma postępująca globalizacja we współczesnym świecie na środowisko międzynarodowe i wpływ na bezpieczeństwo światowe, regionalne i poszczególnych państw? Poszukiwanie naukowych rozstrzygnięć, w odniesieniu do określonego głównego problemu badawczego, wymagało przyjęcia i rozwiązania szczegółowych problemów badawczych: 1) Jakie uwarunkowania geopolityczne miały wpływ na rozprzestrzenianie się globalizacji? 2) Jak pozytywnie oddziałuje globalizacja na środowisko międzynarodowe i jego bezpieczeństwo? 3) Jaki jest negatywny wpływ globalizacji na bezpieczeństwo międzynarodowe? Przeprowadzone badania wstępne, określony cel badań i problemy badawcze zdeterminowały przyjętą na potrzeby badań hipotezę główną: Gwałtowny rozwój globalizacji w XXI w. wynikający z gwałtownego postępu technologicznego oddziałuje na wzrost pozytywnych i negatywnych trendów w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego. Weryfikacji założeń artykułu dokonano poprzez analizę i krytykę dostępnej literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Celem artykułu była prezentacja sposobu konstruowania miernika GTI wykorzystywanego do wielowymiarowej oceny zagrożenia terroryzmem. Następnie przy użyciu metody Warda zidentyfikowano grupę krajów UE podobnych pod względem zagrożenia terroryzmem. Szczególną uwagę zwrócono na pozycję Polski, która z powodu aktywnego udziału w działaniach militarnych w Afganistanie i Iraku czy rozmieszczenia wojsk amerykańskich może być celem ataku terrorystycznego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że Polska znajduje się w grupie krajów o najmniejszym zagrożeniu terroryzmem, jednak zagrożenia tego nie można lekceważyć.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji zakładów ubezpieczeń po ataku terrorystycznym w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001. Autorka omawia skutki ataku dla światowego rynku ubezpieczeń, następnie lokalnie dla polskiego rynku ubezpieczeń.
Jednym z najistotniejszych problemów w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa jest terroryzm, zarówno lokalny, jak i międzynarodowy. Grupy i siatki terrorystyczne dokonujące zamachów są zazwyczaj ponadnarodowe, stad też niezwykle trudne jest wskazanie jednego kraju, który odpowiada za te akty przemocy. Jeśli niemożliwe jest wskazanie winnego, wówczas nikt nie zostaje pociągnięty do odpowiedzialności i walka z tym problemem jest utrudniona. Terroryzm międzynarodowy jako zjawisko obecne w XXI wieku zagraża już nie tylko pokojowi na wiecie czy poczuciu bezpieczeństwa obywateli poszczególnych krajów, lecz jego wpływy odczuwalne są także w sferze politycznej i ekonomicznej. Najbardziej znaczący zamach terrorystyczny w historii współczesnego wiata - zamachy na Stany Zjednoczone w 2001 roku, przyczynił się do kryzysu w gospodarce amerykańskiej, a co za tym idzie w gospodarce światowej. Uwiadomił on głównie Amerykanom, jak i reszcie wiata, że grupa fanatyków religijnych może zachwiać bezpieczeństwem w wymiarze międzynarodowym. Stąd też elementem polityki bezpieczeństwa każdego kraju jest walka z szeroko rozumianym terroryzmem. Prezydent USA George W. Bush, w przemówieniu do narodu, postrzega terroryzm jako zagrożenie dla cywilizacji i podkreśla rolę Stanów Zjednoczonych jako siły, która musi prowadzić wojnę z tym zjawiskiem: "Kiedy Ameryka, ugasiwszy ogień pożarów rozpalonych 11 września i opłakawszy swoich zabitych wyruszyła na wojnę, historia dokonała nowego zwrotu. Przenieśliśmy działania wojenne na obszar nieprzyjaciela. Terroryzm, będący zagrożeniem dla cywilizacji, zwalczamy nie na obrzeżach jego wpływów, lecz w samym centrum jego potęgi.(fragment tekstu)
Poważnym błędem byłoby niedostrzeganie znaczenia ataków terrorystycznych, które miały miejsce w madryckim metrze 11 marca 2004 r., de facto stanowiących kolejny zwrot w nie tylko światowych, ale także unijnych zmaganiach z terroryzmem. Unia Europejska znajduje się "na rozdrożu" nie tylko w związku z trwającymi intensywnie próbami modyfikacji traktatów europejskich), lecz od czasu 11 września 2001 r., a teraz dodatkowo po tragedii w Hiszpanii, wobec potrzeby określenia jednoznacznej, a przede wszystkim czytelnej i skutecznej, strategii (prawno-instytucjonalnej) walki z terroryzmem, który obecnie jest bez wątpienia największym zagrożeniem współczesności, nie tylko w wymiarze europejskim. W niniejszym tekście zaprezentowane zostały poglądy autorów, którzy z dwóch perspektyw (zawodowych i naukowych), z Warszawy i Brukseli, oceniają stan i perspektywy walki z terroryzmem w ramach Unii Europejskiej. Samo rozróżnienie perspektyw ma na celu przybliżenie nie tylko ostatnich inicjatyw europejskich w tym zakresie, ale również przedstawienie pierwszych reakcji i opinii uczestników tego procesu. (fragment tekstu)
W artykule przytoczono dane statystyczne związane z ETA i z terroryzmem represywnym, omówiono czynniki etiologiczne, religijne i pseudoreligijne terroryzmu w Kraju Basków oraz zastanawiano się nad istnieniem rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć terroryzmu, bądź go zmniejszyć lub "cierpliwie znosić".
13
Content available remote Meandry europejskiej polityki Stanów Zjednoczonych
75%
Przedstawiono specyfikę europejskiej polityki Georg'a Busha. Ukazano wpływ wojny z terroryzmem na stosunki transatlantyckie.
Zdefiniowano pojęcia globalizacji i terroryzmu oraz wskazano na wielorakość ich znaczeń. Skupiono uwagę na dominującej wizji globalizacji oraz szczegółowo opisano jej wymiary i konsekwencje. Wpływają one na osłabienie i ograniczenie ekonomicznej, społecznej i politycznej suwerenności większości państw, które nie są w stanie kontrolować swoich gospodarek (np. poszczególne kraje UE, szczególnie po wprowadzeniu Unii Ekonomiczno- Monetarnej).
Piractwo oraz terroryzm stanowi znaczny problem gospodarki morskiej, utrudniając swobodną, bezpieczną żeglugę międzynarodową. Początki tej "profesjii" mają miejsce już ok VIII w p.n.e. co może mieć początek z powstaniem tzw. Wielkiej Grecji od Sycylii i Italii po Kaukaz. Piractwo w obecnych czasach nadal funkcjonuje na bardzo szeroką skalę, głównie poprzez zmiany w sytuacji międzynarodowej całego świata. Są rejony, gdzie piractwo oraz gwałty tego typu są mocno zaostrzone tak jak okolice Somalii, cieśnina Malakka łącząca Ocean Spokojny i Indyjski czy Bab-al Mandab oddzielająca Afrykę od Półwyspu Arabskiego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Bioterroryzm - zagrożeniem dla bezpieczeństwa regionalnego i światowego
63%
Bioterroryzm to zjawisko wielopłaszczyznowe i dynamiczne, występujące w różnych postaciach. Trudno jest obecnie zdefiniowanie jednolitej definicji terroryzmu, który zmienia się pod wpływem rozwoju cywilizacyjnego, a zwłaszcza szybkiego postępu naukowego. Terroryści perfekcyjnie wykorzystują najnowsze zdobycze nauk biologicznych w swoich atakach terrorystycznych. Celem artykułu jest przybliżenie zjawiska bioterroryzmu. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Terroryzm międzynarodowy jako problem globalny współczesnej gospodarki
63%
Celem badań było przedstawienie zjawiska terroryzmu międzynarodowego we współczesnej gospodarce światowej, ze szczególnym uwzględnieniem agroterroryzmu. Analiza dotyczyła lat 2006-2016. W badaniach podjęto próbę zdefiniowania pojęcia terroryzmu, przedstawiono miejsca zamachów, skalę ataków terrorystycznych, liczbę ofiar oraz koszty ekonomiczne poniesione po atakach terrorystycznych. Przybliżono zagadnienia bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym bezpieczeństwa ekonomicznego. Dokonano odniesienia do sytuacji Polski na arenie międzynarodowej w kontekście terroryzmu i agroterroryzmu oraz przedstawiono analizę zagrożeń skierowanych przeciw Polsce. (abstrakt oryginalny)
Państwo Islamskie reprezentuje nowy rodzaj podmiotu na arenie międzynarodowej. Jego struktura i funkcjonowanie podważają zasady ładu powestfalskiego, a głoszone przez jego przywódców poglądy propagują wizję świata postwestfalskiego, opartego na zasadach odmiennych od tych, które stanowią fundamenty współczesnych stosunków międzynarodowych. Negowana jest głównie zasada terytorialności państwa i granic współczesnych państw. Zjawisko Państwa Islamskiego należy analizować zarówno w kontekście sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, jak i procesów globalnych ujętych w formule deterytorializacji i reterytorializacji. (abstrakt oryginalny)
Numer niniejszego Biuletynu jest poświęcony współpracy międzynarodowej w walce z terroryzmem. Pełny wykaz zawartych tu artykułów znajduje się na stronie internetowej Biura Informacji Rady Europy: http://www.coe.org.pl/
Terroryści i media od zawsze żyli w symbiozie. W końcu to poprzez media opinia publiczna informowana jest o celach i motywach ich działań, wzbudzana jest uwaga i dyskusja całego świata. Co więcej, dziś media elektroniczne to nie tylko nośnik dla ideologicznego przekazu ugrupowań terrorystycznych, lecz także forma ich modus operandi. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.