Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  The encyclical Laborem exercens
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Punkty styczne myśli społecznej Jana Pawła II ze współczesną ekonomią
100%
Jeśli z analizy recepcji myśli społecznej JP II przez współczesną ekonomię miałbym wysnuć jakiś wniosek, to przybrałby on postać następującego postulatu: antropologia (filozoficzna) powinna się stać, obok informatyki, nowym źródłem zasilania ekonomii. Gdyby ów postulat miał się kiedykolwiek ziścić, to z tym większą uwagą powinniśmy studiować papieskie oeuvre. On bowiem pozostawił nam ekonomistom jedno klarowne przesłanie: misją człowieka jest to, aby przetwarzając zasoby, w jakie wyposażona została ziemia, sam zwielokrotniał swoje siły duchowe.(fragment tekstu)
2
Content available remote Wychowawcza wartość pracy w świetle encykliki Laborem Exercens
100%
Wykonywanie pracy łączy się z rozwijaniem wiedzy i umiejętności, kompetencji społecznych i osobistych, formowaniem charakteru, co prowadzi do samowychowania wykonującego ją człowieka. Celem opracowania jest ukazanie wymiaru wychowawczego pracy na podstawie encykliki Jana Pawła II Laborem Exercens oraz zwrócenie uwagi na wartości związane z pracą traktowaną jako obszar rozwoju człowieka i jego człowieczeństwa. W związku z tym w opracowaniu zostaną zaprezentowane zagadnienia dotyczące wychowania i samowychowania w aspekcie przygotowania do pracy i wykonywania pracy oraz powiązanych z tym wartości, a także refleksje na temat pracy jako źródła kształtowania podmiotowości człowieka. Opracowanie ma charakter rozważań teoretycznych przeprowadzonych na podstawie analizy treści encykliki papieskiej oraz literatury dotyczącej zagadnień związanych z wychowaniem, wartościami, kształtowaniem podmiotowości, pedagogiką pracy. (abstrakt oryginalny)
Zawarte w encyklikach Laborem exercens i Centesimus annus przesłanie papieskie można sprowadzić do tezy, wedle której kluczowym czynnikiem procesów gospodarczych jest człowiek - jego twórcza praca oraz przedsiębiorczość. Pierwszym i najważniejszym celem całego życia gospodarczo-społecznego pozostaje zawsze osoba ludzka i jej wszechstronny rozwój. Jan Paweł II w swoich dokumentach zwraca uwagę, że prawa rynku mają swój fundament w specyficznej naturze osoby zdolnej do podejmowania wielorakich działań wspólnie z innymi. Bogactwo krajów polega zaś na nowym typie własności opartym na wiedzy i umiejętności spożytkowania kapitału ludzkiego. Dlatego decydującym kryterium i zarazem wyzwaniem dla działalności ekonomiczno-gospodarczej w każdym czasie jest pytanie o ich sens antropologiczny.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi podsumowujące ujęcie stanowisk Kościoła katolickiego w stosunku do zagadnień etyki gospodarczej. Przedstawia zmieniające się od pierwszych stuleci naszej ery priorytety w pojmowaniu sytuacji człowieka gospodarującego, przechodząc od klasycznych średniowiecznych rozważań nad moralnym wydźwiękiem lichwy, bogactwa czy handlu poprzez wypływające z ustrojowo-gospodarczych przemian XIX i XX wieku refleksje nad własnością prywatną i wartością ludzkiej pracy, kończąc na problemach współczesnych. Część pierwsza omawia korzenie społecznej nauki Kościoła, które sięgają średniowiecznych pism św. Ambrożego i Św. Augustyna. Istotny wkład w myślenie o gospodarce w kontekście nauczania Kościoła wnieśli również scholastycy - począwszy od Tomasza z Akwinu, skończywszy na hiszpańskiej szkole późnych scholastyków. Część druga artykułu odnosi się do klasycznego okresu Społecznej Nauki Kościoła i obejmuje nauczanie papieskie począwszy od encykliki Rerum Novarum Leona XIII, skończywszy na Laborem Exercens Jana Pawła II. Wreszcie ostatnia część odnosi się do rzeczywistości społeczno-gospodarczej powstałej po upadku muru berlińskiego i tu za przykład Społecznego Nauczania Kościoła służą wybrane encykliki Jana Pawła II publikowane po 1989 roku oraz ostatnia edycja Katechizmu Kościoła Katolickiego. (abstrakt oryginalny)
Autorka stwierdza, że nie istnieje poprawne, jednostkowe pojęcie zysku nawet w obrębie samej rachunkowości. Podejmuje próbę zdefiniowania kategorii godziwego zysku z punktu widzenia nauki społecznej Kościoła.
Od samego początku powstania organizacji związkowych o orientacji chrześcijańskiej, jednym z ich głównych celi była obrona godności ludzi pracy. Ponieważ, każdy wykonuje jakąś pracę można zatem powiedzieć, iż związki zawodowe upominają się o godne życie każdego człowieka. Na pytania czy organizacje związkowe mają w ogóle prawo do aktywnego udziału we wszystkich aspektach życia społeczno-gospodarczego, czy mają prawo do współzarządzania przedsiębiorstwem, należy odpowiedzieć twierdzącą. Na kanwie analizowanych dokumentów można jednoznacznie stwierdzić, iż jest to działanie słuszne i uprawnione. Organizacje pracownicze nie są instytucjami doskonałymi. Ich działania nie są wolne od błędów. Kościół w swojej historii nauki społecznej zapisał również kontrowersyjne karty. Jednak zasługi i osiągnięcia w dziedzinie humanizacji współczesnego świata pracy winny łagodzić negatywne opinie dotyczące ich działalności. Należy pamiętać, iż nawet najbardziej podstawowe prawa pracownicze, które dziś wydają się wszystkim oczywiste i naturalne, zostały zdobyte między innymi dzięki zaangażowanej działalności organizacji. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie ewolucji stanowiska w kwestii obrony praw pracowniczych inspirującego do powstawania i rozwoju związków zawodowych na kanwie najważniejszych dokumentów Kościoła. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie akcjonariatu pracowniczego jako jednej z właściwych obecnie form prywatyzacji polskiej gospodarki i przechodzenia do gospodarki rynkowej. Omówiono te rozwiązania ekonomiczno - prawne, które umożliwiają powstanie i rozwój własności pracowniczej w Polsce, a także jakie mogą być możliwości upowszechnienia i rozszerzenia jej rozmiarów. Autorka przeanalizowała również problematykę własności pracowniczej w Europie Zachodniej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.