Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  The impact of non-economic institutions on the economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono konieczność maksymalnego współdziałania nauki i gospodarki, dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb praktyki gospodarczej w szczególności rynku pracy. Przedstawiono takie koncepcje zachowania szkoły wyższej jak: teoria maksymalizacji zysku, teoria maksymalizacji użyteczności, model Servqual w zarządzaniu szkołą wyższą. Omówiono oczekiwania rynku pracy wobec absolwentów oraz wskazano takie formy współpracy uczelni z przedsiębiorstwami jak parki naukowo-technologiczne, przedsiębiorstwa spin off i inkubatory przedsiębiorczości.
Celem opracowania jest prezentacja niektórych, zdaniem autora, instytucjonalnych aspektów transformacji systemów gospodarczych w kontekście przechodzenia od gospodarki centralnie zarządzanej do gospodarki rynkowej. Opracowanie poświęcone jest instytucjom w znaczeniu ograniczeń strukturalizujących interakcje polityczne, ekonomiczne i społeczne (sformalizowane i niesformalizowane).
In this paper we compare Italy and Poland, two countries where the country-specific obstacles to work and family reconciliation are similarly strong, but which differ in terms of the history of women's labour force participation and of household living standards. We adopt a life course perspective, and trace women's employment choices around the first and the second birth. On the one hand, our findings suggest the presence of a strong conflict between women's paid work and childbearing in both countries. On the other, our results show that women's employment clearly inhibits childbearing in Italy, while in Poland women tend to combine the two activities. Overall, we find that countries characterised by similarly strong institutionally or culturally driven tensions between work and family may differ in how women's fertility and employment behaviours are interrelated. (original abstract)
Problematyka badawcza pracy koncentruje się wokół zagadnienia funkcji miejskich i czynników miastotwórczych w rozwoju Krakowa przełomu XXX i XX wieku, a w szczególności wokół wyjątkowej roli czynników pozaekonomicznych. Analizie poddano przede wszystkim dwie przeciwstawne funkcje pełnione wówczas przez Kraków: "duchowej stolicy narodu" i austriackiej twierdzy. Ich wzajemna antynomia wynikała - szczególnie u progu okresu autonomicznego - ze sprzeczności dwóch różnych racji stanu: polskiej i austriackiej. Antynomia Krakowa jako "polskiego Piemontu" i "polskich Aten", z jednej strony i "polskiego Kufsteinu" z drugiej, stanowi jedną z zasadniczych kwestii niezbędnych dla wyjaśnienia niepowtarzalnego charakteru tego miasta w okresie autonomii galicyjskiej. W przypadku roli Krakowa jako "duchowej stolicy narodu" celem pracy stało się przede wszystkim wykazanie wyjątkowego znaczenia politycznego i ekonomicznego ziemiaństwa w rozwoju miasta. W kwestii "Festung Krakau", zadaniem jakie sobie postawiłem było dokonanie swoistego bilansu aktywów i pasywów statusu twierdzy, jaki narzucili Krakowowi po 1846 roku Austriacy. (fragment tekstu
W artykule przedstawiono szczegółową analizę przyjętej strategii w polskiej filii koncernu międzynarodowego, dotyczącej podnoszenia kwalifikacji i zwiększania potencjału wiedzy pracowników, poprzez wprowadzanie systemu szkoleń i dokształcania zawodowego. Problematyka szkoleń i podnoszenia kwalifikacji (VET) odzwierciedla jeden z podstawowych mechanizmów transferu i tworzenia wiedzy w przedsiębiorstwach, co uznawane jest za najważniejszy czynnik konkurencyjności we współczesnych warunkach globalizacji i budowania gospodarki opartej na wiedzy. Zastosowanie metody case study, stanowi odpowiedź na potrzeby uzupełniania analiz w zakresie tej problematyki o najbardziej aktualne ustalenia empiryczne, odzwierciedlające realne procesy zachodzące na poziomie przedsiębiorstw. Prezentowany przypadek stanowi przykład szerokiego zakresu form podnoszenia kwalifikacji pracowników, stosowanych w przedsiębiorstwach należących do inwestorów zagranicznych. Jednym z rezultatów wprowadzenia rozbudowanego systemu szkoleń w polskiej filii koncernu jest dość radykalne podwyższenie kwalifikacji zawodowych pracowników, a to z kolei wskazuje, że duża inwestycja zagraniczna w regionie - szczególnie w takim, w którym staje się dominującym podmiotem gospodarczym - przyczynia się do pozytywnych zmian na rynku pracy, zarówno w aspekcie ilościowym, jak i jakościowym. Dodatkowym rezultatem wykorzystania analizy case study jest możliwość szczegółowego określenia przestrzennego zasięgu sieci powiązań z firmami szkoleniowymi, co prowadzi do potwierdzenia wcześniejszych ustaleń wielu autorów, o silniejszym zakorzenieniu (embeddedness) inwestora zagranicznego w regionie, w którym zostały nawiązane sieci współpracy z lokalnymi partnerami. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Siła przetargowa gospodarstw rolnych w łańcuchach żywnościowych
80%
Celem artykułu jest przedstawienie argumentów teoretycznych i wniosków z badań empirycznych dotyczących siły przetargowej gospodarstw rolnych we współczesnych łańcuchach żywnościowych. Inspiracje teoretyczne czerpane są głównie z nowej ekonomii politycznej i nowej ekonomii instytucjonalnej. Sformułowano tezę, że siła przetargowa podmiotów zależy zarówno od posiadanych zasobów (siły ekonomicznej), jak i od możliwości wpływania na sferę polityczną (siły politycznej). Analizowane są następujące czynniki rynkowe wpływające na siłę przetargową gospodarstw rolnych: struktura rynku, wielkość posiadanych zasobów ekonomicznych, wielkość kosztów transakcyjnych i zasięg współpracy. Dodatkowo pokazano czynniki polityczne: rozkład preferencji wyborców w danym społeczeństwie oraz wpływ organizacji rolniczych jako ważnych grup interesu. W artykule podjęta została próba uporządkowania definicji i podejść metodologicznych wykorzystywanych w analizie siły przetargowej. Wskazano obszary dalszych badań, kładąc nacisk na analizy dotyczące siły politycznej podmiotów w łańcuchach żywnościowych i na konieczność powiązania tej siły z siłą ekonomiczną. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wpływu i znaczenia aktorów transnarodowych - zwłaszcza niekomercyjnych transnarodowych sieci wsparcia - w stosunkach międzynarodowych. Dla zrozumienia omawianego problemu badawczego podjęta zostanie analiza studium przypadku, którym są działania Amnesty International wobec kryzysu migracyjnego na obszarze Unii Europejskiej. Aktywność tej organizacji pozarządowej i skuteczność podejmowanych przez nią działań indywidualnie, jak również w ramach tzw. sieci wsparcia (ang. transnational advocacy network, TAN), przeanalizowana została przy wykorzystaniu modelu bumerangu, który stanowi teoretyczną ramę pracy. O wyborze takiego narzędzia badawczego decydują jego założenia ontologiczne i epistemologiczne. Zwracają one bowiem uwagę na pięć poziomów oddziaływania TANs na państwa i innych kluczowych uczestników stosunków międzynarodowych. Pozwalają ocenić efektywność działania transnarodowych sieci wsparcia w realizacji ich celów, ale jednocześnie poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, czy i jaki rzeczywisty wpływ TANs mogą wywierać na zmiany polityk i sposobów działania państw i innych aktorów międzynarodowych. Mając powyższe na uwadze, przyjęto następującą strukturę artykułu. W pierwszej części przedstawiono założenia metodologiczno-teoretyczne. Następnie dokonano analizy studium przypadku. Ostatnia część artykułu stanowi podsumowanie i próbę odpowiedzi na pytania badawcze dotyczące tego, czy aktorzy transnarodowi mogą w sposób realny wpływać na polityki państw i organizacji międzynarodowych oraz jakie uwarunkowania ograniczają oddziaływanie aktorów transnarodowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.