Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of Optimum Currency Areas
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Cel artykułu stanowi zbadanie stopnia zbieżności wahań koniunkturalnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i strefie euro. Istnienie takiej synchronizacji fluktuacji gospodarczych jest istotne z punktu widzenia efektywności prowadzonej przez Europejski Bank Centralny wspólnej polityki pieniężnej, w przypadku przyjęcia przez analizowane kraje euro. Podobieństwo wahań aktywności gospodarczej zostało zbadane z uwzględnieniem różnych cech morfologicznych cykli koniunkturalnych, w tym długości faz cykli, ich amplitud oraz przesunięć fazowych. Rezultaty analiz pokazują, że wśród badanych krajów Chorwacja, Czechy i Polska cechują się relatywnie wysokim stopniem zbieżności cyklu koniunkturalnego ze strefą euro. W przypadku Węgier zaobserwowano większe rozbieżności w zakresie dominujących długości cykli. Najsłabiej zsynchronizowanymi wahaniami koniunkturalnymi ze strefą euro cechuje się natomiast Rumunia. (abstrakt oryginalny)
Autorka podjęła próbę interpretacji zmian kształtu instytucjonalnego UGW, do jakich doszło w reakcji na kryzys gospodarczy i finansowy po 2008 r., w kontekście ustaleń teorii optymalnych obszarów walutowych oraz wskazania możliwego wpływu pogłębiania integracji gospodarczej w UE na zmianę uwarunkowań przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty. W artykule dokonała przede wszystkim przeglądu prac z zakresu teorii optymalnych obszarów walutowych oraz krytycznej oceny ewolucji kształtu instytucjonalnego UGW, przy odwołaniu do wyników badań empirycznych poświęconych temu ugrupowaniu integracyjnemu.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena znaczenia stabilizacyjnej polityki fiskalnej dla prawidłowego funkcjonowania Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW) z perspektywy teorii optymalnych obszarów walutowych. Rozważamy kwestię polityki stabilizacyjnej w unii walutowej, integracji fiskalnej jako jednego z kryteriów optymalności obszaru jednowalutowego oraz problem organizacji polityki fiskalnej w unii walutowej. Następnie przechodzimy do ukazania wykorzystania (?) wniosków płynących z teorii optymalnych obszarów walutowych w procesie budowy unii walutowej w Unii Europejskiej. Kończymy wskazaniem kierunków rozwoju badań nad stabilizacyjną funkcją polityki fiskalnej w UGW. (abstrakt oryginalny)
Autorka opisała relacje między pogłębianiem integracji walutowej w UE a teorią optymalnych obszarów walutowych (OOW), ze szczególnym uwzględnieniem wniosków płynących z ostatniego kryzysu w strefie euro. Punktem wyjścia było przedstawienie podstawowych założeń i ewolucji teorii OOW, po to by omówić rolę tej teorii w budowie Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) oraz zwrócić uwagę, że aż do kryzysu z 2008 r. rozważania nad optymalnością strefy euro miały niewielkie znaczenie praktyczne. Kolejna część artykułu została poświęcona analizie przyczyn kryzysu w strefie euro, z uwzględnieniem teorii OOW. Odniesiono się przy tym do tzw. trójkąta niemożliwości w warunkach unii walutowej, czyli trudności z pogodzeniem integracji finansowej ze stabilnością finansową i elastycznością polityki fiskalnej. Trzy składowe tego trójkąta stały się osią przewodnią rozważań z przedostatniej części artykułu, poświęconej reformom UGW zapoczątkowanym po kryzysie.(fragment tekstu)
5
Content available remote The Theory of an Optimum Currency Area
100%
The main goal of this paper is to analyse and distinguish the main components of the theory of an 'Optimum Currency Area'. The theory of an optimum currency area indicates some essential elements as preconditions for the successful introduction of a common currency: high mobility of labour, openness of the economy defined as a high proportion of tradable to non-tradable goods, and high diversification of domestic production before joining the union. The article's analysis helps to better understanding the reasons of the current crisis in the euro zone. The main problem with a common currency area is the adjustment to imbalances, which cannot take place through exchange rates in conditions of a common currency. The missing elements of the theory are the role of the mobility of capital to correct interregional balance of payments disequilibria and lack of a common budget with sufficient own resources during the occurrence of debt crises in member countries. The theory of an optimum currency area has noticed the importance of coordination between fiscal and monetary policy and the necessity of redistribution of resources among partners. However, it does not say much about the methods applied, how to deal with debt crises and what the cost of a potential breaking up of monetary union would be. (original abstract)
Celem artykułu jest teoretyczne przedstawienie rozbieżnych cykli koniunkturalnych jako skutku utworzenia unii monetarnej, niezależnie od ewentualnych egzogenicznych wstrząsów asymetrycznych. Do realizacji tego celu wykorzystano oryginalny model, który wskazuje, że mikroekonomiczna optymalizacja może prowadzić do suboptymalnych stanów makroekonomicznych, a trwała równowaga makroekonomiczna jest możliwa tylko przy odpowiednim poziomie stopy procentowej. Ten poziom może być zróżnicowany pomiędzy krajami tworzącymi unię monetarną, co nieuchronnie prowadzi do odmiennych stóp inflacji i - w konsekwencji - realnych fluktuacji. Model dostarcza teoretycznej interpretacji zjawisk obserwowanych w strefie euro, może być także zastosowany do analizy zagadnienia kosztów przyjęcia kursu sztywnego. Przedstawiony sposób analizy i argumenty są odrębne od teorii optymalnych obszarów walutowych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote (A)symetryczne szoki popytowe i podażowe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
84%
Celem pracy jest zbadanie podobieństwa reakcji gospodarki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej na szoki pochodzące ze strefy euro i reakcji obserwowanej w grupie krajów, które przyjęły wspólną walutę. W badaniu wykorzystano szeregi czasowe kwartalnych wartości PKB oraz stopy inflacji. Dane zaczerpnięto z bazy Eurostatu za okres od I kwartału 1998 r. do I kwartału 2014 r. Metodologię badania oparto na strukturalnym modelu wektorowej auto-regresji (SVAR), a dekompozycję szoków przeprowadzono z wykorzystaniem podejścia Blancharda i Quaha. Otrzymane wyniki świadczą o relatywnie wysokiej korelacji reakcji badanych krajów i strefy euro na szoki popytowe, przy czym najwyższe współczynniki tego rodzaju osiągnęły Czechy i Polska. W przypadku szoków podażowych współczynniki korelacji kształtowały się na niższym poziomie, a najlepsze dopasowanie reakcji na zakłócenia ze strefy euro zaobserwowano w Polsce i na Węgrzech. (abstrakt oryginalny)
Celem autorek artykułu jest ocean działalności Europejskiego Banku Centralnego, w kontekście realizacji, przez kraje członkowskie kryterium stabilizacji stop inflacji. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej dokonano przeglądu literatury dotyczącej teorii optymalnych obszarów walutowych, która poświęcona jest problematyce inflacji. Szczególną uwagę zwrócono na relację między inflacją a bezrobociem, która w początkowej fazie rozwoju teorii OCA istotnie wpływała na analizę kosztów i korzyści z integracji walutowej. W drugiej części artykułu przedstawiono Europejski System Banków Centralnych, którego celem jest realizacja antyinflacyjnej polityki monetarnej w strefie euro. Następnie dokonano próby oceny realizacji celu, uwzględniając dane zagregowane i zdezagregowane dla krajów członkowskich strefy euro. (fragment tekstu)
Czy unia gospodarczo-walutowa w Europie jest eksperymentem, który może się udać i przynieść wymierne korzyści? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć teoria optymalnego obszaru walutowego (teoria OCA - Optimum Currency Areas), spośród różnorodnych teorii najlepiej opisująca proces integracji monetarnej. W artykule omówiono tradycyjną teorię optymalnych obszarów walutowych, która narodziła się w latach 60-tych oraz nową teorię, w której odchodzi się od badania relatywnych kosztów i korzyści różnych rozwiązań kursowych i poszukiwania optymalnego globalnie systemu walutowego. Uwagę skupia się na analizie kosztowej włączenia się poszczególnych krajów do unii monetarnej i przeciwstawia się koszty korzyściom.
10
Content available remote Teoria optymalnego obszaru walutowego i jej zastosowanie w praktyce
84%
Wprowadzenie wspólnej waluty może spowodować znaczące zmiany w gospodarce. Jednak nie oznacza wyłącznie korzyści, ale także koszty dostosowania się do wymaganych kryteriów. W przeciwnym razie świat byłby pełny wspólnych obszarów walutowych. Wstąpienie do Unii Walutowej w przypadku niektórych krajów oznaczało obniżenie dyscypliny finansów publicznych, a więc było traktowane instrumentalnie. Sytuacja ta była jedną z przyczyn kryzysu finansowego. Kryteria z Maastricht są testem potrzebnym, ale niedostatecznym dla sprawdzenia funkcjonowania kraju w Unii Walutowej. (abstrakt oryginalny)
W publikacji zidentyfikowano kryteria charakterystyczne dla optymalnych obszarów walutowych. Autor przeanalizował kryterium mobilności siły roboczej w Polsce w aspekcie międzywojewódzkim w latach 1999-2004 wskazując, że w świetle ustaleń teorii OOW siła robocza w Polsce jest niemobilna. (abstrakt oryginalny)
Teoria optymalnego obszaru walutowego stanowi teoretyczną podstawę strefy euro. Jednakże ta strefa walutowa nie działa sprawnie. Pojawia się wiele wątpliwości dotyczących jej teoretycznych podstaw i procedur implementacyjnych, w szczególności w odniesieniu do akcesji nowych państw o niższej produktywności pracy. W artykule przedstawiono teoretyczną diagnozę i odpowiednie modyfikacje teorii optymalnej strefy walutowej na podstawie głębszego rozeznania natury kapitału i kursu walutowego. Istota zmian ogniskuje się na triadzie abstrakcyjnych pojęć kapitał - praca - pieniądze, co prowadzi do uznania, że praca sama się finansuje. W takiej perspektywie strefa walutowa staje się integrująca i może nawet jednoczyć kraje, które nie spełniają kryteriów z Maastricht. Do tej strefy mogą przystępować kraje o różnym poziomie produktywności pracy pod warunkiem stałego jej zwiększania. Problem deficytu budżetowego i długu publicznego zostaje rozwiązany przez zastosowanie samofinansowania pracy w sektorze publicznym. Wiele miejsca w artykule poświęcono miernikowi produktywności pracy i jego parytetowi, jako determinancie trendu kursu walutowego. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Foreign Trade and the Theory of Optimum Currency Areas. Implications for Poland
84%
Artykuł koncentruje się na jednym z aspektów TOOW oraz nowego endogenicznego podejścia, którym jest analiza wzajemnych powiązań handlowych krajów wspólnego obszaru walutowego. Według McKinnona (1963) podstawowym kryterium tworzenia OOW jest wysoki stopień otwarcia gospodarek państw kandydujących. A zatem obszar ten mogą tworzyć kraje o dużym udziale handlu zagranicznego w produkcie narodowym. Im bardziej otwarta gospodarka, tym większe znaczenie w kształtowaniu cen w kraju ma kurs walutowy. Dokonano analizy literaturowej wybranych badań w badanym przedmiocie oraz analizy danych statystycznych odnoszących się do wymiany handlowej Polski w okresie 2000-2010 pomiędzy strefą euro oraz krajami należącymi do Unii Europejskiej pozostający-mi poza unią walutową. (abstrakt oryginalny)
Globalizacja jest zjawiskiem obejmującym wiele aspektów ekonomicznych, jednym z nich są migracje siły roboczej. Innym elementem globalizacji są zmiany w światowym systemie monetarnym polegające na zmianie ilości i zasięgu walut w obiegu. Teoria optymalnego obszaru walutowego sięgająca początkami lat 70. XX wieku wypracowała wiele kryteriów, których spełnienie ma wskazywać na optymalny zasięg danej waluty. Jednym z tych kryteriów są kryteria związane z mobilnością siły roboczej. W artykule postawiono hipotezę, że globalizacja zwiększająca mobilność i ułatwiająca migrację siły roboczej zwiększa znaczenie mobilnościowego kryterium OCA związanego z siłą roboczą. Przeprowadzona analiza z wykorzystaniem danych The World Bank wskazuje jednak, że globalizacja nie jest w stanie zmienić niskiej praktyczności stosowania mobilnościowych kryteriów OCA. Mała adekwatność czynnika mobilności siły roboczej w kreowaniu optymalnego obszaru walutowego nie ulega poprawie pod wpływem globalizacji, zatem mimo tego, że globalizacja zmienia migracje, to nie zmienia mobilności siły roboczej w taki sposób, że może by ją traktować jako istotny czynnik wyboru obszaru stanowiącego optymalny obszar walutowy. (abstrakt oryginalny)
Teoria optymalnego obszaru walutowego (TOOW) jest rozwijana od lat 60. XX w., stąd nie uwzględnia niektórych specyficznych warunków występujących obecnie w gospodarce światowej. Doświadczenia strefy euro wskazują również, że teorię tę należy uzupełnić o analizę roli banku centralnego jako pożyczkodawcy ostatniej instancji czy o problematykę wykreowania mechanizmu restrukturyzacji długu publicznego w warunkach jego rolowania przez państwa członkowskie. R.A. Mundell przedstawił założenia TOOW w 1961 roku, prawie 40 lat przed powstaniem unii walutowej w Unii Europejskiej. Stąd jego praca jest obecnie pewną teoretyczną refleksją nad warunkami, które musi spełnić obszar, aby mógł optymalnie funkcjonować w warunkach jednej waluty czy systemu sztywnych kursów walutowych. Postawił on jednak pod znakiem zapytania możliwość neutralizacji przez banki centralne szoków w regionach połączonej organizacji ekonomicznej w warunkach elastycznego kursu walutowego - jego teoria odnosi się raczej do połączonych regionów w państwie niż połączonych państw. Ostrzegał także przed nieuzasadnionym rozszerzaniem obszaru jednej waluty, co może wywoływać trudności ekonomiczne. Strefę euro tworzono niedoceniając w dużej mierze podstawowych założeń teorii optymalnego obszaru walutowego. Tymczasem doświadczenia z jej funkcjonowania wskazują, że założenia teoretyczne są słuszne, a problemem jest właśnie ich niedocenienie przez polityków odpowiedzialnych za powołanie strefy euro. Już w 2000 r. tylko pięć państw strefy euro - Niemcy, Belgia, Austria, Holandia i Luksemburg - kwalifikowało się do stworzenia optymalnego obszaru walutowego ze względu zarówno na poziom rozwoju gospodarczego, jak i podobieństwa gospodarek. Od tego czasu, szczególnie w wyniku kryzysu lat 2007-2008, różnice między gospodarkami państw w strefie euro pogłębiły się. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiamy wnioski płynące z doświadczeń Finlandii w stawianiu czoła wyzwaniom związanym z wejściem do strefy euro od samego początku, aż po ekonomiczny sukces tego procesu. Tradycyjna teoria optymalnego obszaru walutowego to zbyt wąskie ramy do oceny doświadczeń w zakresie kwalifikowania do strefy i uczestnictwa w niej. Na doświadczenia w tym zakresie wpływa pięć głównych elementów: szoki asymetryczne w kraju wchodzącym do strefy euro, warunki panujące przed wejściem (w szczególności faktyczny kurs wymiany), elastyczność strukturalna kraju, stopień integracji ekonomicznej, instytucjonalnej i regulacyjnej oraz atrakcyjność opcji zewnętrznej. Główne wnioski płynące z doświadczeń fińskich to: znaczenie, jakie ma wybranie odpowiedniego terminu, fakt, że niski cel inflacyjny i ostrożnościowa polityka fiskalna mogą skutkować nominalną konwergencją, relatywne zalety wcześniejszej konwergencji struktur ekonomicznych, prowadzona polityka i instytucje oraz sprzyjające warunki wyjściowe wobec bliskiego członkostwa, które zmieni zachowania strukturalne i zapewni dyscyplinę umożliwiającą zmianę. (abstrakt oryginalny)
Elastyczność rynku pracy jest rozumiana jako zdolność rynku pracy do płynnego dostosowywania się do zmiennych warunków gospodarczych. Sprawne funkcjonowanie rynku pracy i jego elastyczność zależą od zdolności do szybkiego reagowania popytu na pracę oraz podaży pracy na zmiany zachodzące w gospodarce. W kontekście teorii optymalnych obszarów walutowych rola elastyczności rynku pracy jest jeszcze większa, ma ona stanowić bowiem alternatywę wobec elastyczności kursów walutowych w wypadku amortyzowania szoków w unii walutowej. Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy aktualnego poziomu elastyczności rynku pracy w Polsce, w szczególności w kontekście kryteriów teorii optymalnych obszarów walutowych. Najważniejszym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych badań jest stwierdzenie, że poziom elastyczności rynku pracy w Polsce nie jest dostateczny. W związku z tym elastyczność rynku pracy w Polsce nie może stanowić alternatywy dla elastyczności kursu walutowego w dostosowaniach makroekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
Establishing the Economic and Monetary Union (EMU) with a common currency, i.e. the Euro means the consolidation of all integration processes within the European Union. The currency integration was accompanied by the process of financial and economic integration to make the entire zone more coherent economically and organisationally. However, the current financial crisis has demonstrated a number of disadvantages and imperfections of the Eurozone and the whole EMU in terms of economic integration and convergence. This phenomenon has been triggered by moving away from the initial assumptions behind creating the EMU known as an optimum currency area (OCA). Thus, the previous actions taken by the EMU countries to save the integration of the Eurozone seem to be very diffi cult and now the EMU states and the entire EU should take comprehensive and daring actions in line with the convergence and OCA rules. (original abstract)
Tradycyjna teoria optymalnego obszaru walutowego określa warunki, których spełnienie sprzyja harmonijnemu funkcjonowaniu unii walutowej. Są to elastyczność rynku pracy, wysoki poziom otwartości gospodarki, duży stopień asortymentowej dywersyfikacji produkcji i eksportu, a także transfery środków finansowych ze szczebla centralnego do rejonów obszaru jednowalutowego, które zostały dotknięte negatywnymi skutkami szoków asymetrycznych. Analiza polskiej gospodarki pod kątem tych warunków pozwala stwierdzić, że Polska nie spełnia kryteriów optymalnego obszaru walutowego. Wprawdzie elastyczność rynku pracy jest większa w Polsce niż w większości krajów obszaru wspólnej waluty, jednak skłonność do migracji wśród polskiego społeczeństwa jest niższa niż w państwach strefy euro. Stopień otwartości polskiej gospodarki nie jest wysoki, ale należy pamiętać, że w niektórych krajach obecnego obszaru euro kształtuje się on również na niskim poziomie. Relatywnie niewielka wartość transferów z budżetu ogólnego UE w porównaniu do krajowego DNB sprawia, że nie mogą one stabilizować koniunktury w państwach odczuwających niekorzystne konsekwencji szoków asymetrycznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.