Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of division
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
2
Content available remote Podział Quoad Usum
100%
Celem artykułu jest przybliżenie instytucji prawnej podziału faktycznego nieruchomości o nazwie "qouad usum". Instytucja ta, pomimo dyskusyjnej podstawy prawnej wykształciła się na drodze praktyki gospodarczej. Kształt tej instytucji został wypracowany na drodze orzeczeń sądowych. W artykule zwrócono uwagę na istotne praktyczne zagadnienia i poglądy sądów w tej sprawie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest kontynuacją prac R. Antoniewicza i A. Misztala pt. O sprawiedliwym podziale oraz Geometria przestrzeni podziałów. Autor zajmuje się podziałem pewnego dobra (gruntu, pieniędzy itp.) na skończoną liczbę składników, starając się o jak najmniejsze rozproszenie (największą koncentrację) tego dobra. Chodzi tu o nietrywialną sytuację, gdy dane są pewne preferencje wyrażające się tu za pomocą liniowych zależności między poszczególnymi składnikami. Metoda podziału jest zilustrowana kilkoma prostymi przykładami. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest kontynuacją prac On a just distribution with preference, Geometria przestrzeni podziałów i Uwaga o podziale nierozproszonym. Praca prezentuje metodę podziału pewnej całości na skończoną liczbę składników w taki sposób, aby były spełnione zadane warunki. Rozpatruje się tu sytuację, kiedy mamy do czynienia z dwoma biegunowo przeciwnymi punktami widzenia. Część osób pragnie podziału najbardziej równomiernego (najmniej skupionego), a druga część życzy sobie podziału najmniej równomiernego (najbardziej skupionego), spełniającego dane warunki. Te dwa rozwiązania nazywamy podziałami biegunowymi. Metodami zapożyczonymi z wcześniejszych prac znajdujemy oba skrajne podziały, a jako końcowe rozwiązanie proponujemy kompromisowy podział będący wypukłą kombinacją obu biegunów. Rozwiązanie problemu ilustrujemy na kilku prostych przykładach. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie poświęcone optymalnemu podziałowi kapitału na część ryzykowną i bez ryzyka. Artykuł stanowi kontynuację prezentacji rezultatów ich dociekań umieszczonych w poprzednich numerach "Zeszytów Naukowych". (fragment tekstu)
W pracy definiujemy tzw. uogólnioną regułę kolejkową i dowodzimy, że jest to jedyna reguła, spełniająca warunek Pareto-optymalności. Charakteryzujemy też reguły Pareto-optymalne i neutralne oraz formułujemy (dla reguł Pareto-optymalnych) warunek wystarczający niemanipulowalności. Przedstawione wyniki są częściową odpowiedzią na problem postawiony przez Svenssona, dotyczący pełnej charakteryzacji reguł Pareto-optymalnych, neutralnych i niemanipulowalnych. (fragment tekstu)
Podział zbioru niepodzielnych i niejednorodnych dóbr prawie nieuchronnie powoduje nierówność udziałów uczestników podziału i stwarza konieczność stosowania losowych metod podziału. Klemens Szaniawski sformułował dwie probabilistyczne zasady równości: równość szans satysfakcji i równość szans wyboru. Wykazał, że nawet w bardzo uproszczonej sytuacji możliwe są różne koncepcje równości, które mogą być sprzeczne ze sobą i z innymi wymaganiami stawianymi metodom podejmowania społecznej decyzji. Taki sposób badania i porównywania zasad sprawiedliwości dystrybutywnej jest obecnie dominujący w teorii wyboru społecznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule wykonano analizę dokumentacji geodezyjno-prawnej z wybranych postępowań podziałowych - wykonanych w różnych powiatach województwa mazowieckiego i przez rożnych wykonawców prac geodezyjnych. W pracach tych przeanalizowane zostały czynności przyjęcia granic nieruchomości do podziału i zawartość dokumentacji powstałej z ich wykonania pod kątem zgodności z obecnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi. Dokonano także próby odpowiedzi na pytanie czy zachowana została zasada jednolitości wykonywania prac geodezyjnych oraz na ile przejrzyste uregulowania prawne mamy w zakresie przyjmowania granic nieruchomości do podziału i czy istnieje konieczność zmian tych przepisów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono interpretację teorii podziału przedstawionej przez Johna Stuarta Milla najwybitniejszego przedstawiciela ekonomii poklasycznej. Omówiono główne cechy ricardiańskiej teorii podziału oraz przedstawiono podział dochodu w ujęciu J. S. Milla.
10
Content available remote Równość versus sprawiedliwość
75%
Na konkretnym przykładzie sporu o pensum (wariant "sporu o miedzę") przedstawiam ogólny problem identycznych uprawnień dwóch równych sobie ludzi - Marcina i Piotra - do pożądanego przez nich w równym stopniu tego samego dobra. Obu cechuje ograniczony altruizm; nie są ani aniołami, których nie kusi samolubna chęć postawienia na swoim, ani diabłami, którzy chcą niszczyć innych nawet kosztem zniszczenia samych siebie. Jako ludzie działający w świecie ograniczonych dóbr są równocześnie na tyle słabi fizycznie i intelektualnie, że żaden z nich nie jest w stanie trwale ujarzmić drugiego i poddać go władzy samolubnych rozkazów. Wszystko to sprawia, iż każde rozstrzygnięcie tego sporu sprawia, iż zysk jednego jest stratą drugiego. Powstaje pytanie, czy sprawiedliwość - w warunkach przybliżonej równości ludzi, ograniczonego altruizmu i/lub samolubstwa oraz ograniczonych zasobów - jest aby w ogóle możliwa. (fragment tekstu)
Praca dotyczy rozdziału skończonej liczby niepodzielnych, niejednorodnych dóbr pomiędzy skończoną liczbę osób (dobrami mogą być przedmioty materialne, np. domy, meble, maszyny, lub niematerialne, np. stanowiska w pewnej instytucji, miejsca na uczelni, wyjazdy na staże zagraniczne itp.). W pracy stosujemy podejście aksjomatyczne do analizy takich mechanizmów, tzn. poszukujemy własności, które powinny mieć "racjonalne" mechanizmy rozdziału i próbujemy znaleźć jednoznaczną charakteryzację mechanizmów posiadających pewien ustalony z góry zestaw własności. Podano między innymi charakteryzację mechanizmów, które posiadają własność Pareto-optymalności i neutralności. (fragment tekstu)
Praca "Quasi-klasyczne metody wspomagania racjonalnego podziału wygranej w kooperacyjnych grach z koalicjami" (M. Wolny) prezentuje metody (wspomagania) podziału wygranej w grach koalicyjnych, w których istnieje niepusty rdzeń, czyli możliwy jest przynajmniej jeden podział wygranej spełniający jednocześnie postulaty racjonalności: zbiorowej, indywidualnej i koalicyjnej. Obok klasycznych metod podziału wygranej (wartość Shapleya, wartość Banzhafa, Nucleolus, punkt Gately'ego) przedstawiono koncepcje wspomagania podziału wygranej wykorzystujące metody wielokryterialne: programowanie leksykograficzne, metodę sumy ważonej, metody punktu referencyjnego oraz programowania celowego. Metody wielokryterialne uznane zostały za quasi-klasyczne dla problemu określenia podziału wygranej. Uzasadnieniem stosowania metod wielokryterialnych może być sytuacja, gdy zaakceptowany, uznany za sprawiedliwy, sposób podziału wygranej między graczy implikuje podział, który nie jest racjonalny - podział ten jest poza rdzeniem gry. Zaprezentowane koncepcje przedstawiono na przykładzie gry przedsiębiorstw o rynek. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy „Teoriogrowy model podziału zysku pomiędzy uczestników konsorcjum kredytowego” (J. Stachowska-Piętka) jest zaprezentowanie metod podziału zysku wynikającego z udzielenia kredytu konsorcjalnego, alternatywnych w stosunku do powszechnie stosowanego na rynku podziału proporcjonalnego oraz wykazanie, że podział proporcjonalny nie zawsze jest słuszny z punktu widzenia ekonomicznego. Problem podziału zysków traktowany jest jako gra kooperacyjna. Do rozwiązania zagadnienia podziału zysków zastosowano koncepcje rdzenia gry, wartości Shapley'a oraz prenukleolusa. Przedstawiono autorski model podziału zysku pomiędzy uczestników konsorcjum kredytowego. Model obrazuje dwa zasadnicze zagadnienia: wybór optymalnych zaangażowań poszczególnych członków konsorcjum, a następnie podział zysku konsorcjum. Otrzymane wyniki pokazują, że podział proporcjonalny często nie jest racjonalny. Przedyskutowano wpływ wyboru metody na udział w zysku poszczególnych uczestników konsorcjum, w zależności od ich poziomów awersji do ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie trudności z określeniem zasad funkcjonalnego podziału dochodu w gospodarce opartej na wiedzy. Główna teza została sformułowana w następujący sposób: uznanie wiedzy za jeden z kluczowych czynników wzrostu gospodarczego powoduje konieczność określenia teoretycznych podstaw dla wynagrodzenia tego czynnika na gruncie ekonomicznej teorii podziału. Poszukując podstaw teorii podziału w gospodarce opartej na wiedzy podjęto próbę określenia istoty tak zdefiniowanej gospodarki, a w szczególności wiedzy jako czynnika produkcji. Następnie próbowano zbadać przydatność neoklasycznej teorii podziału do określenia wynagrodzenia wiedzy jako czynnika produkcji. (abstrakt oryginalny)
W ustroju kapitalistycznym, nazywanym eufemicznie "systemem rynkowym", kapitał rzeczowy, a więc praktycznie gospodarka, jest własnością kapitalistów. Wynagrodzeniem użytego w produkcji czynnika kapitał jest realizowany w różnych formach zysk. Ludność stanowi siłę roboczą gospodarki ("rezerwową armię pracy"), kupowaną na wolnym rynku pracy za płace robocze. Kryteria zaliczania dochodów do zysków bądź płac są jednak jedynie formalne, a nie merytoryczne. Zyskiem jest najczęściej to, co się zyskiem nazywa, wszystko zaś co ma zewnętrzną postać wynagrodzenia za pracę traktowane jest zaś jako płaca robocza. Proporcje tak rozumianego zysku i płac przedstawiane są w statystyce powszechnej. U Kaleckiego zakres tych pojęć jest jednak inny, bliższy, jak sądzę, meritum niż formie zewnętrznej. Top-menedżerów, dyrektorów wielkich przedsiębiorstw produkcyjnych, firm usługowych, banków itp. (Chief Executive Officers - CEOs) traktuje jako właścicieli, zaś ich dochody jako formę zysku. Do zysków zalicza też amortyzację. Zysk brutto, a taką kategorią się posługuje, obejmuje w jego ujęciu amortyzację i koszty bieżących remontów, nie rozdzielone zyski netto, dywidendy, odsetki, czynsze a również uposażenia personelu zarządzającego - wszystko to po potrąceniu podatków bezpośrednich. Osoby otrzymujące tak rozumiane zyski nazywa Kalecki kapitalistami. (fragment tekstu)
16
Content available remote Doradztwo w zakresie rynku nieruchomości dotyczące podziałów nieruchomości
63%
W publikacji opisano aspekty prawne i geodezyjne oraz aspekty ekonomiczne podziałów nieruchomości. Dokonano analizy opłat adiacenckich z tytułu podziału nieruchomości we Wrocławiu w latach 2009-2011. Wskazano na znaczenie podziałów nieruchomości w procesach deweloperskich typu land development. Poruszona problematyka z zakresu geodezji katastralnej i wyceny nieruchomości mieści się w doradztwie nieruchomościowym wprowadzonym do ustawy o gospodarce nieruchomościami w 2003 roku. (abstrakt oryginalny)
Celem poznawczym artykułu jest identyfikacja, próba zmierzenia i analiza "pęknięcia" przestrzeni politycznej, gospodarczej i społecznej tej części Europy. Podstawą realizacji tak określonego celu poznawczego jest analiza danych ilościowych, kilku wskaźników charakteryzujących sytuację w przestrzeni politycznej, społecznej i gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej. Analiza danych ilościowych jest więc zastosowaną metodą badawczą ze szczególnym uwzględnieniem rankingów. Zastosowano ją w odniesieniu do trzech płaszczyzn życia społecznego jak polityczna, społeczna i gospodarcza. Przeprowadzenie analizy na trzech wymienionych płaszczyznach i identyfikacja przy pomocy wskaźników ilościowych istniejących tu podziałów jest świadomym zamysłem. Służy on pokazaniu trwałości istniejącego podziału, który jest zjawiskiem wielopłaszczyznowym, nie ograniczonym do jednego obszaru życia społecznego. Uwzględnione zostały wskaźniki ilościowe uznane za specyficzne dla każdej z trzech analizowanych płaszczyzn. (fragment tekstu)
18
Content available remote Kłopoty z marginalną teorią podziału Clarka
63%
Artykuł ma na celu wykazanie fałszywości współcześnie wykorzystywanej postaci marginalnej teorii podziału. Teoria ta pierwotnie opracowana została przez Johna Batesa Clarka, pierwszego wybitnego ekonomistę amerykańskiego. Jednak jej współczesna postać - wykorzystywana między innymi w modelach makroekonomicznych, w tym modelach DSGE - odbiega od swojego pierwowzoru. W pierwszej części artykułu skupiono się więc na prześledzeniu historii teorii podziału od czasu jej sformułowania przez Clarka, do czasów współczesnych. Następnie, w części drugiej, przedstawiono dowód na fałszywość współcześnie wykorzystywanej postaci teorii podziału, ilustrując go przykładami z wykorzystaniem danych z Włoch i Polski. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Istota podziału i równowagi władz w polskim konstytucjonalizmie
63%
Niniejszy artykuł traktuje o istocie władzy państwowej i zasadach jej podziału, równowagi oraz wzajemnym przenikaniu. Przybliża i daje odpowiedź na pytanie, jaką współczesny ustrojodawca przyjął koncepcję połączenia funkcjonalnego podziału władz z podziałem organizacyjnym oraz dualistyczną strukturą każdej z władz. Z tego względu konieczne jest dokładne określenie zakresów działalności poszczególnych władz oraz relacji pomiędzy nimi, przy czym wydzielony zakres działalności każdej z władz oraz powierzone jej elementy oddziaływania na pozostałe władze muszą być precyzyjnie przypisane do jednego z dwóch segmentów rodzajów władzy (Sejm i Senat, Prezydent i Rada Ministrów, sądy i trybunały), co nie wyklucza oczywiście współdziałania podzielonych władz czy też organów je tworzących.(fragment tekstu)
W opracowaniu tym jest mowa o podziale odnoszącym się wyłącznie do usług społecznych, obejmując de facto tym podziałem również dobra materialne, bez których nie można byłoby z tych usług skorzystać, o ile są one rozdzielane łącznie z usługami i na tych samych co usługi zasadach. Pomija się natomiast problematyką podziału dóbr materialnych, nie towarzyszącego podziałowi usług społecznych (chociażby były one niezbędne do korzystania z tych usług), tym bardziej że ich podział może się w tym przypadku odbywać na innych od usług zasadach (np. gdy usługi obejmowane są spożyciem zbiorowym, a dobra - wymianą rynkową). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.