Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of economic policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule podejmuje się próbę rozpoznania najważniejszych dla przeobrażeń tradycji republikańskiej rozwiązań zachodniej myśli politycznej XVIII wieku. Za sprawą zrozumienia znaczenia handlu i wyzwań nowoczesnej państwowości miała ona odchodzić od inspirujących ją dotąd ideałów starożytnego obywatelstwa. Kolejnym zasadniczym celem artykułu jest ukazanie na tym tle możliwości polskiego republikanizmu, głównie tak zwanej myśli reformatorskiej. Przedstawia się tu w pierwszej kolejności paradoksy nowoczesności i republikanizmu. Są one znajdowane - zgodnie zresztą z niektórymi wskazówkami Johna G.A. Pococka - w twórczości Monteskiusza, filozofów szkockiego Oświecenia, wreszcie amerykańskich federalistów, faktycznych wyrazicieli nowego republikanizmu. Wskazane rozstrzygnięcia dostarczają ram porównawczych dla przyjrzenia się polskim zmaganiom z nowoczesnością. Są one przedstawione na przykładzie myśli ks. Hugona Kołłątaja, jednego z najbardziej znaczących pisarzy, autora słynnych w początkach Sejmu Czteroletniego Listów anonima. Okaże się, że myśl ta wykazuje właściwe dla teoretyków zachodnich zainteresowania możliwościami ekonomii i rządności, niemniej ujawnia - pomimo opozycji wobec głosicieli dawnego republikanizmu szlacheckiego, chętnie wspierających się autorytetem Jean-Jacques'a Rousseau - wiele oznak typowej wymowy republikańskiej. Będzie ją można w każdym razie uznać za jedną z prób odpowiedzi polskiego republikanizmu na wyzwania nowoczesności. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, czy istnieje jedna, powszechnie używana definicja omawianej kategorii naukowej, którą posługują się badacze w swoich analizach dotyczących pośrednio lub bezpośrednio spraw celnych. Punktem wyjścia rozważań jest analiza semantyczno-etymologiczna kategorii polityka celna oraz syntetyczna geneza jej powstania w Polsce. Na tak zarysowanym tle zostanie przeprowadzony krytyczny przegląd funkcjonujących w doktrynie naukowej i praktyce gospodarczej definicji. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań jest polityka gospodarcza jako zjawisko ekonomiczne. W tym aspekcie polityka gospodarcza charakteryzuje się określonymi cechami, tj.: historyczność, niehomogeniczność, społeczność i obiektywność. Autor koncentruje się na problemie kontrowersji wokół obiektywności.
Autor rozważa zagadnienia istotnościowej teorii funkcjonowania gospodarki sugerując w swoim eseju, że brak takiej teorii w programach reformowania gospodarki prowadzi do woluntaryzmu reformatorskiego.
W artykule omówiono heterodoksyjne podejście, autorstwa J. Stiglitza i D. Rodrika, do koncepcji konstruowania strategii polityki gospodarczej. Przedstawiono główne założenia tej perspektywy, które skupiają się m.in. na zależnościach pomiędzy stabilizacją makroekonomiczną, wzrostem a polityką kursową oraz na stworzeniu nowego ładu instytucjonalnego na poziomie globalnym. Autor zwraca uwagę także na propozycję Myera, która może stanowić akceptowalny kompromis pomiędzy podejściem hetero-, jak i ortodoksyjnym.
Celem artykułu jest próba wykazania i zastosowania metody badawczej przydatnej do analizy regulacji prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Autorka przedstawia teorie regulacji państwowej w gospodarce rynkowej. Następnie omawia regulację prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce.
7
Content available remote Ewolucja zasad polityki gospodarczej - zarys teorii
100%
Władze gospodarcze, prowadząc politykę gospodarczą mogą dążyć do osiągnięcia różnych celów. Priorytety w tym zakresie zmieniają się wraz z ewolucją gospodarki światowej i rozwojem myśli ekonomicznej. Współcześnie bodźcem do ożywionej dyskusji stały się nowe wyzwania, przed jakim stanęły gospodarki większości krajów na świece. Wyzwania, których siła wydaje się być znacznie mocniejsza niż to miało miejsce w przeszłości. Chodzi zwłaszcza o postępującą financjalizację procesów gospodarczych, narastanie globalnego zadłużenia, a także wzmożone przepływy kapitałowe, których podłoże coraz częściej ma charakter spekulacyjny. Potrzebę "zrewidowania" dotychczasowych zasad prowadzenia polityki gospodarczej, dowiódł zwłaszcza kryzys 2007+. Aby zapobiec jego pogłębieniu., większość krajów zmuszona były do podejmowania decyzji i działań, które w normalnych warunkach byłyby trudne do zaakceptowania. Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji zasad polityki gospodarczej państwa, począwszy od merkantylizmu, poprzez szkołę klasyczną, keynesowską, monetaryzm, kończąc na współczesnej myśli ekonomicznej tj. nowej ekonomii keynesowskiej i nowej ekonomii klasycznej. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Sir Robert Filmer. Sam przeciwko wszystkim! Część II
100%
Sir Robert Filmer był angielskim teoretykiem politycznym, który bronił absolutyzmu i boskiego prawa królów, krytykując Hobbesa, Miltona, Grocjusza, Bellarmine'a, Suareza i Arystotelesa. Teoria Filmera jest oparta na założeniu, że władza ojca w rodzinie jest prawdziwym źródłem i modelem każdej władzy. Na początku Bóg dał władzę Adamowi, który miał całkowitą kontrolę nad swymi potomkami, nawet nad ich życiem i śmiercią. Z jego punktu widzenia król jest absolutnie wolny od wszelkiej ludzkiej kontroli, nie może być związany czynami swych poprzedników, wobec których nie jest odpowiedzialny; nie jest związany również własną wolą, ponieważ niemożliwe jest, by człowiek dał prawo samemu sobie - prawo musi zostać narzucone przez innych osobie, która jest nim związana. W artykule autor dowodzi, że rozumowanie Filmera jest doskonałą, kompletną, lecz ostatnią obroną nieograniczonej władzy królewskiej w erze destrukcji naturalnego autorytetu politycznego.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Sir Robert Filmer. Sam przeciwko wszystkim! Część I
100%
Sir Robert Filmer był angielskim teoretykiem politycznym, który bronił absolutyzmu i boskiego prawa królów, krytykując Hobbesa, Miltona, Grocjusza, Bellarmina, Suareza i Arystotelesa. Teoria Filmera jest oparta na założeniu, że władza ojca w rodzinie jest prawdziwym źródłem i modelem każdej władzy. Na początku Bóg dał władzę Adamowi, który miał całkowitą kontrolę nad swymi potomkami, nawet nad ich życiem i śmiercią. Z jego punktu widzenia król jest absolutnie wolny od wszelkiej ludzkiej kontroli, nie może być związany czynami swych poprzedników, wobec których nie jest odpowiedzialny; nie jest związany również własną wolą, ponieważ niemożliwe jest, by człowiek dał prawo samemu sobie - prawo musi zostać narzucone przez innych osobie, która jest nim związana. W artykule autor dowodzi, że rozumowanie Filmera jest doskonałą, kompletną, lecz ostatnią obroną nieograniczonej władzy królewskiej w erze destrukcji naturalnego autorytetu politycznego.(abstrakt oryginalny)
W artykule stwierdzono, że globalizacja i integracja ekonomiczna to dla wszystkich krajów poważne wyzwanie wobec możliwości kształtowania narodowej, a więc autonomicznej polityki gospodarczej. Przypomniano, że współczesna teoria polityki ekonomicznej nawiązuje do poglądów J. Tinbergena. Podkreślono, że błędem jest iż do rozumowania Tinbergena rzadko nawiązuje się w praktycznej polityce gospodarczej. Rozważania zakończono wnioskami wskazującymi od jakich czynników zależy uzyskanie powszechnych korzyści z pogłębiana integracji i globalizacji ekonomicznej.
Suwerenność jest pojęciem bardzo szerokim i wielowymiarowym, którym posługują się doktryny filozoficzne, polityczne i prawne. Tradycyjne związana jest ona z koncepcją władzy ucieleśnionej w organizacjach terytorialnych, zwanych "państwami", i znajdującej wyraz w ich działaniach podejmowanych zarówno na płaszczyźnie wewnętrznej, jak i międzynarodowej. W tym znaczeniu suwerenność jest więc zdolnością państwa do sprawowania władzy w sposób samodzielny i niezależny od jakichkolwiek czynników wewnętrznych i zewnętrznych - odpowiada to idei najwyższej, nadrzędnej władzy państwa oraz idei politycznej i formalnej niepodległości poszczególnych państw. Celem artykułu jest ukazanie roli, jaką odegrała suwerenność jako fundamentalna kategoria w procesie konstytuowania się nowożytnego państwa. W momencie, kiedy zniszczona została średniowieczna chrześcijańska jedność oraz współpraca pomiędzy władzą świecką i kościelną, a w życiu publicznym rozpoczęły się procesy sekularyzacji, coraz wyraźniej zaczęła się wyłaniać koncepcja autonomicznego, niezależnego od władz religijnych państwa świeckiego. Koncepcja suwerenności terytorialnej potrzebna była do legitymizacji przemian, jakie dokonywały się wówczas w Europie, i do uzasadnienia absolutystycznych dążeń monarchów, usiłujących z jednej strony uniezależnić się od cesarza i papieża, a z drugiej skoncentrować w swych rękach uprawnienia przynależne stanom. Stała się ona więc immanentną cechą państwa jako organizacji terytorialnej. Stopniowe "zastępowanie imperium i hierarchii anarchią i zasadą suwerennej równości państw" [Czaputowicz 2013, s. 97] sprawiło, iż stała się ona też elementem konstytuującym bezpieczeństwo między państwami europejskimi. W koncepcji suwerenności odnoszonej do państwa zbiegają się więc dwa pojęcia: pojęcie najwyższej władzy w obrębie wspólnoty państwowej i pojęcie niezależności państwa na gruncie wspólnoty międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Omówiono temat strategii prowadzenia narodowej polityki ekonomicznej dla osiągnięcia korzyści z otwierania się na zewnątrz przy jednoczesnym zachowaniu suwerenności w prowadzeniu polityki. Przedstawiono wytyczne do osiągnięcia równowagi w dychotomiach typu: zamkniętość - otwartość zewnętrzna, suwerenność - integracja i globalizacja, elastyczność i efektywność polityki narodowej - dyscyplinujące i destrukcyjne oddziaływanie integracji i globalizacji.
W artykule zaprezentowano teoretyczny model polityki ekonomicznej Tinbergena wskazując na jego wady. Podkreślono, że może on być dobrym punktem wyjścia do studiów nad sposobami określania polityki gospodarczej.
W artykule zaprezentowano nowe modele wzrostu gospodarczego oraz ukazano ich genezy na tle modeli tradycyjnych. Wskazano również rozwiązania wypływające z analizy teoretycznej dla polityki gospodarczej.
Dyskusje na temat etatyzmu były ważnym elementem poszukiwań nowych rozwiązań w zakresie polityki antykryzysowej i interwencyjnej państwa w warunkach rozwoju struktur państwowo-monopolistycznych. Przedstawiono etatyzm w polskiej gospodarce w okresie międzywojennym. Zaprezentowano poglądy zwolenników i przeciwników tej polityki, ze szczególnym uwzględnieniem oceny i opinii ekonomistów Szkoły Krakowskiej.
Spór pomiędzy Ministerstwem Finansów a NBP wynika - zdaniem autora - między innymi z niezadowalającego poziomu wiedzy o aktualnym stanie gospodarki polskiej, a w szczególności: właściwej interpretacji tempa wzrostu gospodarczego, zjawiska inflacji bazowej, poziomu naturalnego PKB i związanej z nim stopy bezrobocia, a także z braku jednoznacznie określonego podziału kompetencji mającego podłoże w teorii polityki ekonomicznej. Autor przedstawia różne modele teoretyczne polityki ekonomicznej: Tinbergena, Mundella, Sachsa, koncepcję tzw. "nieprzyjemnej arytmetyki monetarystycznej" Sargenta-Wallacee'a i modele oparte na teorii gier, które mogłyby być wykorzystywane jak punkt wyjścia do stworzenia właściwych podstaw teoretycznych polityki ekonomicznej.
W swoim opracowaniu autor buduje teoretyczny model recesji i ożywienia gospodarczego w okresie transformacji ustrojowej gospodarki. Jednakże, jak sam podkreśla, nie jest to koncepcja na tyle rozwinięta by mogła pretendować do kompleksowego wyjaśnienia procesów zachodzących w polskiej gospodarce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.