Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of group
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji gron, ich typów oraz przykładów wspierania gron w Europie, z uwzględnieniem ich specyfiki w gospodarkach przejściowych. Przedstawiono politykę wobec gron w krajach europejskich.
Autorka na przykładzie inicjatywy klastrowej Grupy MTD dowodzi, że odgórne kreowanie klastra przez władze publiczne jest przedsięwzięciem ryzykownym. Kluczowymi czynnikami rozwoju grona są: zaangażowany koordynator oraz trwałe powiązania, zaufanie, wspólnota celów i norm kulturowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie zmian, które zachodzą w lokalizacji aktywności i czynników biznesowych na przykładzie przemysłu rolniczego i spożywczego. Przedstawiono ponad to teorię grona, która może mieć zastosowanie w budowaniu modelu lokalizacji w przemyśle rolno-spożywczym.
4
Content available remote The Potential of Clusters as a Driving Force for Regional Development in Poland
63%
Obecnie w erze globalizacji w strategii rozwoju regionalnego wiele uwagi poświęca się rozwojowi gospodarczemu opartemu na klastrach. Wydaje się, że grona to realny sposób konkurowania w warunkach gospodarki globalnej wykorzystujący z jednej strony zasoby i najważniejsze umiejętności firm, z drugiej zaś - bazujący na współpracy przedsiębiorstw w ramach powiązań w łańcuchu wartości i na procesie uczenia się. Celem artykułu jest ocena potencjału klastrów regionalnych oraz zbadanie jego wpływu na rozwój regionu analizowany w kategoriach innowacyjności i atrakcyjności inwestycyjnej. Do tak sformułowanego celu badań postawiono hipotezę badawczą mówiącą, że siła gron jest skorelowana z innowacyjnością regionów i ich atrakcyjnością inwestycyjną. Przeprowadzone badania potwierdziły słuszność postawionej hipotezy. Stwierdzono, że między badanymi zmiennymi istnieje ścisła, dodatnia zależność korelacyjna. Podnoszenie innowacyjności regionu oraz jego atrakcyjności inwestycyjnej to tylko nieliczne z wielu korzyści generowanych przez grona, do których zalicza się m.in.: wzrost produktywności przedsiębiorstw, przyspieszanie powstawania nowych firm, zmniejszanie bezrobocia, absorpcję i dyfuzję innowacyjności i wiedzy oraz niższe koszty transakcyjne. Władze lokalne powinny zatem dążyć do rozwoju klastrów, przynoszących wymierne korzyści w rozwoju obszarów, na których funkcjonują, przez kreowanie polityki opartej na klastrach, uwzględniającej lokalne uwarunkowania. (abstrakt oryginalny)
Przetrwanie i rozwój przedsiębiorstwa na rynku wymaga współcześnie kształtowania trwałych relacji w otoczeniu organizacji. Dlatego też na znaczeniu zyskują koncepcje wspomagające ten proces. Autor podjął próbę przeprowadzenia analizy porównawczej wybranych koncepcji wspomagających zarządzanie relacjami z interesariuszami. Na tej podstawie wskazał społeczną odpowiedzialność biznesu, jako podejście, które bazując na wartościach etycznych, wspomaga kształtowanie relacji w otoczeniu w perspektywie strategicznej. (abstrakt oryginalny)
Strategie wzrostu konkurencyjności podmiotów tworzone są poprzez budowanie wielopoziomowych relacji międzyorganizacyjnych. Więzi te przybierają charakter klastrów i gron. Podmioty poszukują nowych szans konkurencyjnych, funkcjonując w sieci globalnej współpracy i korzystając z zalet lokalizacyjnych. Integrowanie się w klastry tworzy nowe szanse konkurencyjne, innowacyjne i eliminuje wady lokalizacyjne. Scenariusze rozwoju klastrów wraz z determinantami sukcesu konkurencyjnego podmiotów zostaną opisane w organicznej koncepcji tworzenia gron. W sprzyjających warunkach klastry mogą przekształcić się w pasma lub multigrona. Pasma eliminują lub ograniczają wady lokalizacyjne podmiotów oraz otwierają szanse konkurencyjne na rynku globalnym. Organiczna koncepcja tworzenia gron została zaobserwowana na sukcesie konkurencyjnym Świętokrzysko-Podkarpackiego Klastra Budowlanego INNOWATOR i Grona Targowego Kielce. Szanse konkurencyjne podmiotów funkcjonujących w klastrach zostały poddane badaniom ankietowym, których wyniki będą zaprezentowane w kolejnych artykułach. (abstrakt oryginalny)
Zjawisko tworzenia klastrów w Polsce jest stosunkowo nowe. Jest ono reakcją na poszukiwanie, sposobu budowania i umacniania konkurencyjności przedsiębiorstw i regionów w warunkach gospodarki opartej na wiedzy. Rozwój klastrów jest wspierany przez kraje rozwinięte, gdyż w dobie globalizacji gospodarek trwałe przewagi konkurencyjne są rozwijane przede wszystkim na poziomie lokalnym. Celem artykułu było przedstawienie strategii rozwoju klastra łódzkiego jako drogowskazu do budowy i umacniania konkurencyjności regionu i przedsiębiorstw oraz jej ocena w kontekście teorii gron. Metodą badawczą było studium przypadku. Przeprowadzona analiza wykazała, iż grono łódzkie znajduje się w fazie embrionalnej i zostało utworzone w sposób odgórny przez władze samorządowe w kooperacji m.in. z instytucjami biznesowymi i ośrodkami naukowo-badawczymi. Kluczowym filarem rozwoju klastra było m.in. pozyskanie inwestorów krajowych i zagranicznych dzięki zaoferowaniu im, wynikających z teorii gron, korzyści aglomeracji, tworzenia środowiska korzystnego dla wiedzy, możliwości minimalizowania niepewności towarzyszącej BIZ, a także polityce wspierania klastrów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.