Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of income
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Racjonalne wykorzystanie instrumentów fiskalnych - podatkowych oraz wydatkowych, do korygowania zróżnicowania dochodów ustalonego w wyniku działania mechanizmu rynkowego określane jest jako redystrybucyjna funkcja finansów publicznych. Ocena realizacji funkcji redystrybucyjnej wymaga w pierwszej kolejności określenia miary zróżnicowania dochodów, po drugie - ustalenia kolejnych kategorii dochodów, których zmiany obrazują wykorzystanie poszczególnych instrumentów fiskalnych, po trzecie - niezbędne jest również sprecyzowanie referencyjnego dla poszczególnych jednostek dochodu, który identyfikowałby ich indywidualną sytuację. Przedmiotem opracowania jest prezentacja teoretycznego dorobku dotyczącego wskazanych trzech metodologicznych zagadnień, istotnych dla pomiaru realizacji redystrybucyjnej funkcji finansów publicznych. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia podejście do nierówności dochodowych dwóch wielkich amerykańskich ekonomistów: przedstawiciela neoinstytucjonalizmu - Johna Kennetha Galbraitha oraz twórcy monetaryzmu - Miltona Friedmana. Obaj sporo miejsca w swoich publikacjach poświęcili temu problemowi. Celem artykułu jest wykazanie różnic zarówno w poszukiwaniu źródeł nierówności, jak i sposobów ich zwalczania. Wprawdzie obaj ekonomiści byli przeciwni nadmiernym nierównościom, ale każdy z nich inaczej widział sposoby ich przezwyciężania. Galbraith uważał, że należy uaktywnić państwo. Proponował więc wdrożenie różnych programów pomocowych twierdząc, że w bogatych krajach nie powinno być ludzi biednych, nawet jeśli nie wszyscy uczciwie z takiej pomocy korzystają. Również w państwach ubogich należy wprowadzać różne formy niwelowania biedy. Natomiast Friedman uznał, że najlepszym sposobem łagodzenia różnic dochodowych jest brak interwencji ze strony państwa i pozostawienie swobody działania wolnemu rynkowi. Według niego tylko rynek potrafi zmniejszyć rozpiętości w dochodach. Wszelkie programy wdrażane w celu ich przezwyciężania uważał za nietrafione, ponieważ rozleniwiały społeczeństwo, bo rosła liczba osób korzystających z tych form pomocy. Ponadto państwo nie jest instytucją charytatywną i w jego gestii nie powinna się mieścić taka forma działania, która przystoi tylko organom specjalnie do tego powołanym (charytatywnym). W artykule zastosowano metodę analizy źródeł oraz metodę porównawczą. Wykorzystano przede wszystkim główne prace obu ekonomistów, starając się uwypuklić specyfikę ich podejścia. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Założenia modelowe opodatkowania dochodów
84%
Artykuł zawiera opis trzech historycznych modeli opodatkowania dochodów. Na przestrzeni wieków modele te znalazły zastosowanie w systemach podatkowych różnych państw. Aktualnie problematyka ujęć modelowych opodatkowania dochodów koncentruje się na dwóch zagadnieniach: unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ograniczaniu różnic występujących w zasadach opodatkowania dochodów przedsiębiorców w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono nieznormalizowane odległości ekonomiczne zaproponowane przez Daguma pozwalające na ocenę stopnia dominacji ekonomicznej jednej populacji nad drugą, z punktu widzenia ich sytuacji dochodowej. Współczynnik odległości ekonomicznej D1 bierze pod uwagę różnice dochodowe pomiędzy wszystkimi jednostkami obu badanych populacji, podczas gdy D0 mierzy jedynie częstość z jaką dochody populacji o większej średniej są większe od dochodów populacji o mniejszej średniej.
Przeprowadzono analizę dotycząca roli państwa w kształtowaniu dochodów ludności rolniczej, wskazując na udział państwa w mechanizmie redystrybucji dochodów. Przedstawiono cele dochodowe w polityce rolnej oraz zaprezentowano pożądane kierunki polskiej polityki dochodowej.
Tematem rozważań w artykule była metoda, która może pomóc w eliminacji zbędnych i doborze odpowiedniej bądź odpowiednich funkcji do opisu danego zjawiska. Metoda ta, to kryterium oparte na mierniku kappa, a jej ideę autorki przedstawiły na przykładzie funkcji rozkładu dochodów IDF (Income Distribution Function) (tzw. rozkłady nierównomierne). Empiryczne badania pokazują, że choć trzy przedstawione w artykule funkcje opisujące rozkład dochodów - metoda delta, metoda jackknife i bootstrapowa - dają podobne rezultaty, to dwie ostatnie metody są o wiele szybsze i prostsze rachunkowo.
Zadaniem opracowania jest empiryczne badanie najbardziej popularnych teorii dochodowych w zakresie wniosków wypływających z badań ankietowych gospodarstw domowych. Badaniami objęto 662 gospodarstwa domowe regionu krakowskiego. W artykule przeanalizowano czynniki, które mogą powodować rozbieżność w stosunku do wniosków wynikających z teorii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.