Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of social capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyjaśniono termin kapitał społeczny oraz zwrócono uwagę na koncepcję kapitału społecznego. Omówiono także konteksty zastosowań pojęcia i koncepcji kapitału społecznego.
Wyjaśniono pojęcie kapitału społecznego oraz opisano konteksty jego zastosowań.
Powstawanie kapitału społecznego jest procesem złożonym, przypisanym do konkretnych warunków i osób. Jest on postrzegany jako energia rozbudzona przez związki międzyludzkie w celu osiągnięcia wymiernych korzyści. Na jego wielkość mają wpływ różne czynniki, którym warto się przejrzeć, aby zanalizować, z jaką siłą mogą one wpływać na tworzenie trwałych relacji w pracy, w szkole i w miejscu zamieszkania. Tymi elementami są: symbolizm, reklama, retoryka, sytuacja polityczna, relatywizm, religia, wiedza i edukacja, doświadczenia okresu dziecięcego, rodzina, wychowanie itp. Każdy z wymienionych elementów został w opracowaniu opisany w taki sposób, aby stał się przyczynkiem do dalszej dyskusji. Troska o wspólne dobro, jakim jest zamożność i zdrowie społeczeństwa, wymaga podjęcia działań związanych z budowaniem trwałych relacji dających poczucie bezpieczeństwa i chroniących człowieka przed alienacją. Kapitał społeczny jest także ważnym czynnikiem budowania przewagi konkurencyjnej każdego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Definicja kapitału społecznego wg M. Woolcocka i D. Narayana wskazuje na istnienie dwóch podstawowych perspektyw mogących służyć za punkt wyjścia zrozumienia i badania kapitału społecznego: perspektywy jednostki i społeczności. Poniżej zostaną zaprezentowane przemiany kapitału społecznego w wybranych państwach wysoko rozwiniętych w drugiej połowie XX w. z punktu widzenia tej drugiej perspektywy. (fragment tekstu)
Celem niniejszych rozważań jest uporządkowanie argumentów świadczących na rzecz oraz przeciwko włączeniu pojęcia "kapitał społeczny" do nauki o polityce społecznej. W opracowaniu podjęto próbę odpowiedzi na pytania: Jak jest i jak powinien być definiowany ten termin w nauce o polityce społecznej? Jaka jest jego relacja do ugruntowanych kategorii teoretycznych tej dziedziny? Funkcjonowanie jakich obszarów życia społecznego może wyjaśnić? W jakim stopniu odpowiada na przemiany społeczeństwa i nauk, które je badają? A więc - do jak rozumianej nauki o polityce społecznej może być on inkorporowany? (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie dotychczasowych badań przebiegu karier zawodowych migrantów poakcesyjnych, w których uwzględniono elementy teorii kapitału społecznego i kulturowego oraz przedstawienie własnego modelu badań trajektorii zawodowej migrantów. W pierwszej części artykułu omówiono różnice w definiowaniu kapitału społecznego i kulturowego w odniesieniu do teorii Pierre'a Bourdieu (1986), Jamesa Colemana (1988), Nan Lin'a (1999) oraz Roberta Putnama (2000) oraz podano przykłady zastosowania tych teorii w studiach migracyjnych. W drugiej części artykułu omówiono wyniki dotychczasowych badań wpływu kapitału społecznego i kulturowego na przebieg karier zawodowych migrantów polskich w Irlandii. W części trzeciej omówiono wyniki badań dotyczących wykorzystania nabytych przez migrantów kapitałów w kraju pochodzenia. Część czwarta zawiera omówienie własnego modelu badań nad wpływem kapitału społecznego i kulturowego na trajektorie zawodowe migrantów poakcesyjnych. W prezentowanym modelu przyjęto szeroką perspektywę czasową, która pozwala na analizę wpływu kapitału społecznego i kulturowego nabytego w wyniku ruchliwości geograficznej (migracje do i z kraju przyjmującego) na ruchliwość społeczno-zawodową (awans, degradacja, brak zmian). Przedstawiona perspektywa badawcza pozwala również na określenie czynników, które mogą sprzyjać lub utrudniać (uniemożliwiać) przepływ kapitału społecznego (np. zasoby tkwiące w sieciach transnarodowych kontaktów) i kulturowego (np. kompetencje językowe, kultura pracy) pomiędzy krajem pochodzenia a krajem emigracji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ogólną charakterystykę kapitału społecznego. Autor podkreśla, że wprowadzenie tego pojęcia do nauk społecznych okazało się bardzo owoce zarówno dla dyskusji teoretycznych, jak też dla badań empirycznych. Omawia następnie wyniki badań nad rodzajami kapitału społecznego opublikowane w pracach Greifa i Yamagishi, akcentując wykazaną przez nich użyteczność rozwoju kapitału społecznego w rozwoju gospodarczym społeczeństw.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Social Capital in Baltic Sea Region in the Light of the Concept by Pierre Bourdieu
75%
Chociaż pojęcie kapitału społecznego nie jest nowością w naukach społecznych, to właśnie Putnam i jego praca na rzecz demokracji uczyniło tę koncepcję atrakcyjną dla współczesnych teorii ekonomicznych, społecznych i politycznych. Kapitał społeczny jest uważany za istotny czynnik w odniesieniu do stosunków społecznych, działaj ącej demokracji i rozwoju gospodarczego. W tym sensie kapitał społeczny odnosi się do kilku podstawowych wymiarów życia społecznego, które wpływaj ą na rozwój gospodarczy. Celem artykułu jest analiza, w jaki sposób poza ekonomiczne czynniki wpłynęły na rozwój gospodarczy regionu Morza Bałtyckiego, który na początku lat 90. XX wieku był na marginesie europejskiej i międzynarodowej polityki. (abstrakt oryginalny)
Uwzględniając podejście Narayan, który integruje podstawowe idee pomostu między kapitałem społecznym i społeczeństwem państwa, w artykule porównano wpływ kapitału społecznego na rozwój gospodarczy. Analiza obejmuje region Morza Bałtyckiego, który tradycyjnie jest podzielony na dwie grupy: państwa wysoko rozwinięte jak Finlandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Niemcy i Islandia (które posiadają rozwinięte gospodarki rynkowe) i państwa rozwijające się jak: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska oraz Rosja, które można zaklasyfikować jako gospodarki post- socjalistyczne lub gospodarki przejściowe. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera zarys teorii kapitału społecznego, przez który rozumie się dobra wspólne w gospodarce, polityce i kulturze. Są to dobra niematerialne, czyli takie, które mają cechy dóbr publicznych i prywatnych. Główną funkcją kapitału społecznego jest generowanie zaufania społecznego we wszystkich sferach życia. Dowodzi się, że twierdzenie A. Smitha o "niewidzialnej ręce" jest prawdziwe tylko wtedy, gdy społeczeństwo dysponuje kapitałem społecznym. Może on powstać tylko wówczas, gdy instrumentem koordynacji działań ludzkich są reguły, a sfera prywatna jest względnie niezależna od sfery publicznej. Kapitał społeczny może istnieć tylko w kapitalizmie, którego ustrój polityczny ma charakter liberalno-demokratyczny i jest oparty na przestrzeganiu praw.
W artykule przybliżono kluczowe zagadnienia kapitału społecznego przedsiębiorstwa. Na podstawie usystematyzowanego przeglądu literatury przedmiotu przedstawiono definicję tej ekonomiczno-społecznej kategorii oraz wskazano, w jaki sposób może być ona tworzona w organizacji. Wymieniono także najważniejsze korzyści, jakie podmiot może odnieść z wykorzystania kapitału społecznego, nie zapominając przy tym o potencjalnych zagrożeniach, jakie ono stwarza. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione wyniki badania własnego dotyczącego działalności stowarzyszeń biegaczy-amatorów (tzw. klubów biegacza) w Polsce. Badanie zostało wykonane z wykorzystaniem analizy danych zastanych on-line (ang. desk research), obejmując 99 zidentyfikowanych organizacji tego typu. Pomiar uwzględniał aktywność badanych podmiotów w 2014 i 2015 roku. Zebrane dane dotyczą lokalizacji (województwo, wielkość miejscowości), liczby członków oraz rodzajów działań podejmowanych przez kluby biegacza, w układzie ich współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, innymi organizacjami pozarządowymi oraz firmami komercyjnymi. Uzyskane wyniki mogą być interpretowane w perspektywie teorii kapitału społecznego, w ujęciu proponowanym przez Roberta D. Putnama.(abstrakt oryginalny)
Autorzy prezentują doświadczenia związane z pomiarem kapitału społecznego. Jako przykład podają pomiar kapitału wykonany przez nich w I połowie 2018 roku w jednej z polskich spółek giełdowych. Opis empiryczny poprzedzony jest analizą przesłanek, które wskazują na celowość takich pomiarów oraz problemów i uwarunkowań metodologicznych, które występują w tym procesie.(abstrakt oryginalny)
Rozważania o statystycznym ujęciu kategorii kapitału społecznego dotyczą składu agregatu gałęzi i składu całego kapitału społecznego. Dla tego ostatniego przytoczone zostały formuły ujęcia statystycznego.
Artykuł podejmuje trudny problem pomiaru kapitału społecznego, jego wzrostu i struktury. Autorzy wychodzą od wskazania znaczenia tego problemu, przedstawiają definicję kapitału społecznego oraz formułują cele badania i przyjęte hipotezy. W części teoretycznej artykułu autorzy podejmują próbę operacjonalizacji pojęcia kapitału społecznego i proponują wielowymiarową metodę jego pomiaru. Część empiryczna przedstawia wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w latach 2010-2011 w 8 powiatach i 4 grupach respondentów Polski zachodniej (region Wielkopolska). Autorzy zmierzyli i porównali oceny kapitału społecznego w poszczególnych grupach respondentów, określili luki istniejące w tym względzie w poszczególnych zbiorowościach lokalnych i sformułowali teoretyczny model stymulowania wzrostu kapitału społecznego. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na związek kapitału społecznego ze spójnością społeczną. Budowanie spójności odbywa się w oparciu o prawa człowieka. W związku z tym przedstawiono typy przeszkód w dostępie do praw społecznych oraz zdefiniowano termin wykluczenie społeczne. Omówiono także wyniki badań w zakresie udziału społeczności miejskiej w rozwiązywaniu trudnych problemów w środowisku lokalnym.
Miejsce pracy ogrywa ważną rolą w budowaniu kapitału społecznego. Kapitał ten "łączy" ludzi różniących się między sobą dając poczucie tożsamości, nie tylko z miejscem pracy, ale także ze społecznością lokalną. Na przykładzie Ostrołęckich Zakładów Celulozowo-Papierniczych w Ostrołęce omówiono skuteczne realizowanie funkcji społecznej.
18
Content available remote Kapitał społeczny w perspektywie interdyscyplinarnej
63%
Pojęcie kapitału społecznego jest trudne do zdefiniowania. Przyczyną tego jest wielość i niejednoznaczność koncepcji definiujących to pojęcie. Głównym problemem jest brak określenia, czym dokładnie kapitał społeczny jest, a jedynie wskazanie, do czego się odnosi. Jednak od prawie trzydziestu lat koncepcja kapitału społecznego coraz częściej pojawia się w badaniach, jako uzupełnienie lub poszerzenie perspektywy badawczej w naukach społecznych, m.in. ekonomii. Niniejszy artykuł ma na celu sklasyfikowanie zaproponowanych do tej pory klasycznych ujęć pojęcia i jego rodzajów oraz przegląd propozycji badań empirycznych nad kapitałem społecznym. Artykuł podzielono na cztery punkty. Punkt pierwszy poświęcono analizie genezy i różnicom w definiowaniu terminu "kapitał społeczny". Punkt drugi dotyczy klasyfikacji rodzajów kapitału społecznego wg terminologii używanej przez poszczególnych autorów. Punkt trzeci to analiza terminu z punktu widzenia perspektywy ekonomicznej. Punkt czwarty to próba zebrania metod pomiaru kapitału społecznego. Opracowanie zamyka zakończenie podsumowujące zebrane dane i wskazujące propozycję dalszych badań nad kapitałem społecznym w ujęciu ekonomicznym. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The purpose of the work is diagnosis and assessment the state of the internal social capital of enterprises in Poland and the differences between companies with different characteristics. The aim of the study is also to indicate the relationship between an organisation's social capital level and its activities' effects. Design/methodology/approach: The paper presents the results of own study conducted on a sample of 650 micro, small, medium and large companies in Poland. The model presented by Westlund and Nilsson (2005) was used in the analysis, various dimensions of this capital (structural, relational and cognitive) were also explored. Descriptive statistics, non-parametric testing methods (Chi2 independence test) and classification methods using the CHAID method were used. Findings: Results suggest that about ¾ of companies showed the presence of positive phenomena in the social capital field. However, there are statistically significant differences between companies of different sizes, age, status (headquarters, branch, independent organisation), and the origin of capital (domestic, foreign, mixed). The research also shows that companies perceive the relationship of internal social capital with the company's development and relations with their partners.(original abstract)
Jakkolwiek koncepcja kapitału społecznego od ponad 20 lat zdobywa coraz szerszą popularność, zarówno wśród badaczy, jak i decydentów, to dopiero nabiera cech dojrzałości. Artykuł prezentuje klasyczne i krytyczne ujęcia kapitału społecznego, które umożliwiają wskazanie najważniejszych jego wymiarów i najbardziej odpowiedniego modelu badań empirycznych. Oprócz tego autor charakteryzuje obszary badawcze, w których przedmiotowe pojęcie znalazło zastosowanie, służąc do wyjaśniania innych zjawisk społecznych, politycznych i gospodarczych, a także zależności pomiędzy nimi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.