Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 127

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Third sector of the economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie trzeciego sektora (rozpatrywanego jako część składowa gospodarki narodowej) w Polsce na tle trzeciego sektora w krajach byłej "piętnastki", a także szans zarysowujących się przed polskimi organizacjami pozarządowymi, związanych z przystąpieniem Polski do jej struktur, oraz barier, które mogą utrudnić ich wykorzystanie. Autorzy uznali za celowe zamieszczenie w zakończeniu artykułu zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących poprawy warunków działalności organizacji pozarządowych w poszczególnych państwach członkowskich. (fragment tekstu)
2
Content available remote Co-production in Poland : from Recognition to Research? Some Preliminary Evidence
100%
Celem artykułu jest analiza czynników utrudniających rozpoznanie koprodukcji w politykach publicznych i jej wykorzystanie w badaniach naukowych w Polsce. Studium koncentruje się na trzech głównych tezach, tj. założeniu istnienia fasadowej formy koprodukcji w miejsce koprodukcji właściwej, ograniczenia koprodukcji do ram teoretycznych, przy jej słabym wdrożeniu w badaniach naukowych, oraz traktowania koprodukcji w sposób pragmatyczny, czyli jako narzędzia ograniczania wydatków publicznych, ale nie jako instrumentu zwiększającego udział obywateli w realizacji i stanowieniu polityk publicznych. Artykuł został podzielony na kilka części, w których dokonano przeglądu tła teoretycznego koprodukcji w literaturze zachodniej, zanalizowano powody słabego rozpoznania koprodukcji w Polsce i szanse na jej umocnienie w badaniach empirycznych oraz przedstawiono zastosowanie koprodukcji w polskiej polityce edukacyjnej. W studium wykorzystano analizę literatury i dostępnych danych statystycznych oraz zaprezentowano wyniki badań autorki w zakresie koprodukcji w polskiej polityce edukacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podstawowe problemy z postrzeganiem organizacji pozarządowych przez społeczeństwo polskie. Wskazano również ograniczenia w komunikacji marketingowej organizacji pozarządowych. W dalszej części opisano uwarunkowania procesu komunikacji tych organizacji i możliwe do wykorzystania narzędzia komunikacji. Tekst został poparty wynikami badań sondażowych na temat postrzegania organizacji pozarządowych oraz ich działalności, w tym komunikacji z otoczeniem. Autor starał się wyróżnić czynniki wpływające na skuteczność komunikacji marketingowej organizacji pozarządowych.(abstrakt autora)
Praca ma na celu przedstawienie stosowanych określeń odnośnie do obszaru działalności społeczno-gospodarczej podmiotów tworzących trzeci sektor. Temat został podjęty ze względu na zarówno różnorodność w definiowaniu przedmiotu, jak również z powodu współczesnego rozwoju organizacji non profit jako podstawowego podmiotu kształtującego wyraźny rozwój trzeciego sektora - sektora od lat 80. XX w. umiejscowionego pomiędzy państwem a rynkiem. Definicje sektora przedstawione zostaną na tle jego roli w państwie oraz różnorodnych klasyfikacji podmiotów go tworzących i ich charakterystycznych funkcji. Wraz z ukazaniem znaczenia sektora non profit poruszony zostaje aktualny problem, jakim jest zasadność wprowadzania technik i narzędzi profesjonalnego zarządzania do organizacji działających na zasadach non profit. (fragment tekstu)
5
Content available remote Możliwości oceny efektów ekonomicznych trzeciego sektora w obszarze turystyki
100%
Cel. Przedstawienie zakresu funkcjonowania trzeciego sektora w gospodarce turystycznej, wskazanie stosowanych metod oceny jego oddziaływania na rynek turystyczny, analiza możliwości uwzględnienia efektów ekonomicznych tej działalności w dotychczas stosowanych sposobach pomiaru gospodarczego znaczenia turystyki, w tym w RST. Metoda. W opracowaniu zastosowano podejście dedukcyjne oparte na literaturze przedmiotu oraz pokazujące, na ile uregulowania i zalecenia metodologiczne organizacji międzynarodowych, odnoszące się do całej gospodarki, mogą być wykorzystane w obszarze turystyki. Wykorzystano również dane urzędów statystycznych oraz wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w jednostkach trzeciego sektora w Polsce. Szczególną rolę odegrały dane z badań zrealizowanych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 3800 jednostek. Na potrzeby artykułu z badania tego wyselekcjonowano bazę danych odnoszących się do organizacji non profit działających w obszarze turystyki i rekreacji. Wyniki. W opracowaniu wskazano i scharakteryzowano takie metody oceny efektów ekonomicznych trzeciego sektora, jak rachunki satelitarne instytucji pozarządowych, włączenie sektora ngo do satelitarnych rachunków branżowych (np. rachunku satelitarnego turystyki) oraz obserwacje statystyczne w formie doraźnych badań lub stale działających obserwatoriów. Wskazano również szereg trudności, m.in. co do pełnej identyfikacji podmiotów trzeciego sektora i zakresu ich działania, luk informacyjnych w odniesieniu do tych jednostek, które nie są w dostatecznym stopniu zinstytucjonalizowane oraz odnośnie do wartości pracy społecznej. Oszacowano wartość pracy wolontariuszy w ramach organizacji zajmujących się sportem, turystyką, rekreacją i hobby; stanowiła ona ok. 14% łącznego wolumenu wolontariatu (tj. 21,4 tys. etatów o wartości pracy ok. 728 mln zł), natomiast w ważnym dla turystyki obszarze, jakim jest kultura i sztuka, odpowiednio 12,2 tys. etatów o wartości pracy ok. 420 mln zł. Ograniczenia badań i wnioskowania. Wykorzystane badania empiryczne są oparte na reprezentatywnej próbie organizacji pozarządowych. Mimo dużej liczby zbadanych jednostek nie można ich jednak uznać za w pełni reprezentatywne dla obszaru turystyki; w analizie uwzględniono wszystkie jednostki wskazujące turystykę i rekreację, które znalazły się w próbie. Implikacje praktyczne. Artykuł nie ma bezpośrednich implikacji praktycznych, aczkolwiek sformułowane wnioski mogą być wykorzystane do doskonalenia narzędzi oceny efektów ekonomicznych trzeciego sektora w obszarze turystyki. Oryginalność. W dotychczasowych badaniach nie jest podejmowany problem szacowania efektów ekonomicznych trzeciego sektora w obszarze turystyki. Rodzaj pracy. W artykule zaprezentowano zarówno koncepcje teoretyczne, jak i wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Charakterystyka i dynamika trzeciego sektora na Litwie i w Polsce
75%
Efektywnie działający trzeci sektor jest niezbędny do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, które z kolei warunkuje zoptymalizowane działanie społeczno-gospodarcze. Niniejszy artykuł podejmuje analizę trzeciego sektora dwóch - zbliżonych do siebie pod względem rozwoju państw - Litwy i Polski. Mimo wielu podobieństw, kraje te wciąż różnią się nie tylko w zakresie ram działania organizacji pozarządowych, ale także zróżnicowane są pod względem ich jakościowo-ilościowej charakterystyki, jak również stoją przed różnymi wyzwaniami. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zarządzanie zasobami ludzkimi. Przyszłość HR z perspektywy nauki i biznesu
75%
W Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie zorganizowano w 2016 roku ogólnopolską konferencję naukową pt. Przyszłość HR z perspektywy nauki i biznesu (wyzwania, trendy, dobre praktyki). Wśród przedstawionych referatów dominowała tematyka poświęcona przywództwu organizacyjnemu, miejscu ZZL w organizacjach międzynarodowych, inteligencji emocjonalnej i kontekstualnej, nowym praktykom HR, firmom turkusowym, kobietom w biznesie, problemom pozyskiwania pracowników itp. Obok dwóch sesji naukowych odbyły się dwa panele dyskusyjne, podczas których ścierały się racje naukowców i praktyków. Zwrócono uwagę na wiele różnic w poglądach tych dwóch stron, na istotne zagadnienia związane z rozmijaniem się teorii i praktyki, a także na problemy szkolenia zawodowego pracowników. Poruszono kwestię braku zainteresowania problemami funkcjonowania organizacji III sektora, zwłaszcza w zakresie motywowania do działania wolontariuszy. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Applying Selected Models of Change Management in Non-Profit Organizations
75%
Change management is very important these days. An organization's market share and development are based on change. A company that cannot manage change will probably not survive in the market. Due to different characteristics between non-profit and for-profit management it is not recommended to directly adopt management techniques and methods to the third sector organizations. The article focuses on presenting popular change models from commercial organizations and assessing their use in non-profit organizations, and offers an explanation why they cannot be used in the original form. (original abstract)
9
Content available remote Perspektywy i wyzwania współczesnej gospodarki społecznej
75%
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie perspektyw i wyzwań stojących przed podmiotami gospodarki społecznej w obecnie funkcjonujących warunkach gospodarki rynkowej. Tematyka pracy wskazuje także na obszary ich wsparcia oraz porusza problematykę finansowania opartego na dotacjach władz publicznych oraz zwrotnego finansowania przez sektor prywatny. Daje odpowiedź, jak znaleźć punkt równowagi między uzasadnionym ze względu na pełnienie integracyjnych funkcji wsparciem ze strony państwa a umiejętnością odnalezienia się w warunkach konkurencji rynkowej. Przedstawia uregulowania prawne szkodzące funkcjonowaniu podmiotów. Ważnym wyzwaniem jest również potrzeba rozwiązania problemu związanego z definiowaniem gospodarki (ekonomii) społecznej. W artykule wykorzystano metody badawcze, tj. analizę materiałów źródłowych oraz literatury przedmiotu(abstrakt oryginalny)
Organizacje pozarządowe jako instytucje zaufania publicznego są szczególnie wrażliwe na zmiany w przepisach prawa. W latach 1994-2017 prawodawstwo związane z raportowaniem działalności organizacji pozarządowych w Polsce było wielokrotnie zmieniane. Zwłaszcza ostatnie lata obfitują w nowe regulacje w tym zakresie. Celem artykułu jest przegląd oraz próba usystematyzowania obowiązków sprawozdawczych organizacji pozarządowych w Polsce po 1994 r., ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych rozwiązań w tym zakresie. Niniejsze rozważania są głosem w dyskusji nad modelem sprawozdawczym organizacji pozarządowych w Polsce, a podczas ich przeprowadzania zastosowano następujące metody badawcze: analizę aktów prawnych, a także metodę indukcji i syntezy podczas formułowania wniosków. (abstrakt oryginalny)
W literaturze naukowej podkreśla się rolę współpracy z interesariuszami. Najczęściej przedmiotem analiz są relacje pomiędzy przedsiębiorstwami. Ważne jest, by przedsiębiorstwa bacznie obserwowały otoczenie i ciągle analizowały zmieniające się warunki oraz adekwatnie do nich kształtowały swoje relacje nie tylko z innymi przedsiębiorstwami, ale z szerszą grupą interesariuszy. Od tego bowiem w dużym stopniu zależy dziś powodzenie w biznesie. Powiązania i kooperacja z podmiotami trzeciego sektora (non-profit) wydają się być słabiej rozpoznane. Celem artykułu jest analiza znaczenia współpracy przedsiębiorstw z organizacjami pozarządowymi dla rozwiązywania problemów społecznych. W części empirycznej autor zaprezentował podejście do współpracy przedsiębiorstwa z organizacją poza rządową w przemyśle cementowym. W artykule jako metody badawcze przyjęto krytyczną analizę literatury oraz studium przypadku (case study method)(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zajęto się relacją między trzecim sektorem a kwestiami bezpieczeństwa społecznego, rozumianymi jako zbiór potrzeb koniecznych do zaspokojenia. W pierwszej kolejności omówiono wpływ organizacji pozarządowych na kształt systemu bezpieczeństwa społecznego w kontekście koncepcji zaspokajania potrzeb ludzkich za pośrednictwem dóbr ekonomicznych. Jednocześnie postawiono tezę głoszącą, iż sektor organizacji pozarządowych charakteryzuje się większą elastycznością niż sektor publiczny, co pozwala na jego szybsze dostosowanie do zgłaszanego zapotrzebowania związanego z bezpieczeństwem społecznym. Akceptacja tej tezy prowadzi do stwierdzenia zasadności dofinansowania organizacji pozarządowych (pożytku publicznego) o konkretnych celach (zadaniach), których efektywność jest mniejsza w sektorze publicznym. Ilustracją tej kwestii jest analiza form dofinansowania trzeciego sektora z funduszy krajowych oraz unijnych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Specyfika zarządzania organizacjami pozarządowymi w sektorze kultury
75%
Społeczną przestrzeń między rynkiem a instytucjami publicznymi zajmują organizacje zwane sektorem/organizacjami pozarządowym/i, "non profit", czyli niedziałające w celu osiągnięcia zysku. Podmioty te nazywane są także organizacjami "społeczeństwa obywatelskiego", "trzecim sektorem", "sektorem ekonomii społecznej", NGO (nongovernmental organization), organizacjami społecznymi [Salamon 2003, s. 1]. Trzeci sektor wypełnia często lukę oferując usługi wynikające z bieżącego zapotrzebowania, których nie dostarczają podmioty publiczne lub prywatne. Organizacje pozarządowe obecnie już nie tylko realizują zadania zlecane przez administrację, ale biorą aktywny udział w tworzeniu lokalnych strategii, są uczestnikami i ważnymi partnerami debat o problemach i potrzebach lokalnej społeczności (fragment tekstu)
14
Content available remote Trzeci sektor w warunkach starzenia się polskiego społeczeństwa
75%
Problem starzenia się polskiego społeczeństwa stanowi również coraz większe wyzwanie dla trzeciego sektora, próbującego uzupełniać i zastępować często nieskuteczne i słabnące działania polityki społecznej państwa, które świadomie bądź nie przerzuca na barki społeczeństwa coraz większy bagaż niezbędnych przedsięwzięć samozaradczych, czy też próbuje "na siłę" uruchomić niezbędną solidarność obywateli. (fragment tekstu)
15
Content available remote Determinants which Shape Confidence in Third Sector Organisations
75%
Tło badań. Analiza organizacji trzeciego sektora wymaga wprowadzania nowych pojęć do opisywania i wyjaśniania zasad ich funkcjonowania. Podmioty ekonomii społecznej są zmuszone do zwracania coraz większej uwagi na relacje z podmiotami współpracującymi, tzw. interesariuszami. Budowanie zaufania wydaje się być sposobem ułatwiającym współpracę, realizację zamierzonych celów oraz rozwój organizacji. Ważną cechą organizacji trzeciego sektora jest to, iż powstają one w wyniku oddolnej inicjatywy obywatelskiej, tzn. ludzi pragnących osiągnąć określony cel. Budowanie optymalnych złożonych relacji z interesariuszami wydaje się głównym sposobem na realizację zamierzonych celów podmiotów trzeciego sektora. Ten cel może być skutecznie osiągnięty, gdy współpraca opiera się na zaufaniu. Zaufanie wydaje się nie tylko determinantem kształtowania działalności NGO, ale również efektem ich funkcjonowania. W artykule postawiono tezę, że zaufanie jest istotnym czynnikiem decydującym o sukcesie działania organizacji non profit. Cel badań. Celem artykułu jest wskazanie miejsc - relacji powstawania zaufania, systematyka rodzajów zaufania oraz określenie determinant kształtowania zaufania do organizacji pozarządowych. Przedstawiono propozycję konceptualizacji pojęcia zaufania do NGO z uwzględnieniem czynników jego kształtowania. Metodologia. Dla potrzeb analizy zaufania do NGO przeprowadzono analizę literatury dotyczącej trzeciego sektora, zarządzania i zaufania. Przegląd umożliwił odniesienie wiedzy do określenia czynników kształtowania zaufania do NGO. Analiza literatury została uzupełniona o przegląd badań dotyczących warunków funkcjonowania i oceny działalności podmiotów trzeciego sektora w Polsce. Kluczowe wnioski. Przegląd literatury umożliwił usystematyzowanie pojęcia zaufania do organizacji trzeciego sektora. Konceptualizacja pojęcia zaufania do NGO wskazała płaszczyzny kształtowania zaufania oraz potrzebę dalszej systematycznej analizy zaufania do podmiotów działających w trzecim sektorze. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera opis istoty i roli trzeciego sektora społeczno- -gospodarczego w wybranych organizacjach, a także porównanie ich sposobów prosperowania i promowania swojej działalności. Wyznacznikiem komparatywności ww. kwestii są: opinie, komentarze, a także reakcje ludzi na wnoszony wkład w dobrobyt społeczny i budowaną świadomość publiczną. W artykule przedstawiony jest podział społeczno-gospodarczy na trzy sektory i jego objaśnienie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na organizacje pozarządowe (NGO - ang. non-governmental organizations). Następnie opisana jest ich charakterystyka, opinia społeczeństwa i porównanie przykładowych zastosowań tego typu działań na rynku. Ideą pracy jest określenie słuszności istnienia trzeciego sektora, celów stojących za jego działaniem i wywołanych przez ten proces skutków w postaci reakcji odbiorców i poszczególnych segmentów rynku. Artykuł kończą najważniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonej obserwacji.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza zakresu podmiotowego pojęcia „organizacji pozarządowej". Organizacje pozarządowe, które z założenia są niezależne od administracji publicznej, jednocześnie poprzez przyjęcie ich roli w funkcjonowaniu społeczeństwa, nazywane są trzecim sektorem, odróżniając się od innych podmiotów działalnością non profit, czyli faktem, że ich działalność nie jest nastawiona na zysk. Dokonano szczegółowej analizy podejścia do kwalifikacji poszczególnych form organizacyjno-prawnych do organizacji pozarządowych, wykazując, że spółki kapitałowe w określonych sytuacjach również można uznać za organizacje pozarządowe. (abstrakt oryginalny)
The text is a reflection on emergence of the social model for provision of public services in Poland and, in particular, on the state of our current knowledge of this process. The paper consists of two parts. The first presents, in a developmental approach, the main components of this model, i.e. co-planning, co-production, co-governance and co-management. The second part contains a brief description of the state of affairs with regard to each of the components, in the light of recent research. As it turns out, co-planning and co-production remain largely unrecognised phenomena in Poland, whereas the knowledge of co-governance and co-management is remarkably greater, thanks to research on the so-called inter-sector cooperation, i.e., the cooperation between public administration and the third sector. The research indicates that the state of current cooperation is characterised by a strong asymmetry. (original abstract)
Niniejszy artykuł dotyczy rozwoju sektora usług w Chinach, obecnie drugiej po Stanach Zjednoczonych gospodarce świata. Autor pokazuje najpierw wzrost znaczenia Chin w gospodarce światowej, a następnie skupia się na rosnącej roli sektora usług w gospodarce Państwa Środka na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, a więc od początków urynkowienia gospodarki chińskiej przez administrację Denga Xiaopinga, praktycznie aż po dzień dzisiejszy. Analizując powyższe, autor bierze pod uwagę udział sektora usług w zatrudnieniu oraz tworzeniu Produktu Krajowego Brutto. Uwadze autora nie umykają także wewnętrzne przeobrażenia struktury w ramach samego sektora usług, gdzie obecnie większą niż w poprzednich latach rolę odgrywają usługi finansowe i branża nieruchomości, mniejszą natomiast transport i telekomunikacja. Najistotniejsza część artykułu omawia perspektywy rozwoju trzeciego sektora gospodarki Chin w przyszłości przy uwzględnieniu zagrożeń i barier rozwoju, a także stanowi próbę odpowiedzi na pytanie czy Chiny będą w stanie w kolejnych latach dogonić państwa wysoko rozwinięte pod względem udziału sektora usług w gospodarce i cieszyć się mianem gospodarki postindustrialnej.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rozwój sektora organizacji pozarządowych w Polsce po 1989 r.
75%
Artykuł Grzegorza Makowskiego otwiera blok tekstów dotyczących problematyki społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Autor przedstawia rozwój sektora organizacji pozarządowych po 1989 r., koncentrując swoją analizę na sytuacji fundacji i stowarzyszeń jako głównych typów organizacji pozarządowych. Wyodrębnia i charakteryzuje fazy rozwoju NGOs, pokazuje wpływ regulacji prawnych na ich funkcjonowanie. Przeprowadzona analiza prowadzi autora do wniosku o wyczerpaniu się możliwości rozwoju sektora organizacji pozarządowych w ramach dotychczas realizowanego modelu.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.