Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Time economics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Ekonomiczne aspekty opóźnień pociągów
100%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie oszacowania tych kosztów dla pociągów pasażerskich i towarowych, dla wykorzystania podanych oszacowań w systemie optymalnego kierowania ruchem pociągów. Nowe regulacje prawne dotyczące odszkodowań za opóźnienia pociągów pasażerskich mogą boleśnie dotknąć spółkę Intercity, a w przyszłości także spółkę Przewozy Regionalne. Możliwa wypłata odszkodowań o wartości znaczącej części ich dochodów powinna spowodować, że spółki te dostrzegą ten problem i przystąpią do jego rozwiązania. Jednak to spółka PLK poprzez swoje służby dyspozytorskie decyduje o tym, które pociągi pojadą planowo, a które będą opóźniać się nadal. Przekroczenie opóźnienia o 120 min przez pociąg Ex/EIC na skutek zakłóceń w ruchu pociągów to potencjalny koszt dla firmy Intercity dochodzący do 9.000 PLN, którego w miarę możliwości należy unikać, podejmując stosowne działania wyprzedzające. Działania te są możliwe przy ścisłej współpracy między dyspozytorami liniowymi i zakładowymi tych spółek. Firma PLK powinna zdawać sobie sprawę, że podjęcie niewłaściwych decyzji dotyczących kolejności przepuszczanych pociągów przez jej dyspozytorów może narazić spółkę Intercity na znaczne straty dla pociągów, których aktualne opóźnienia zbliżają się do 60, czy jeszcze gorzej - do 120 min i nie będą mogły być nadrobione w dalszej części trasy.(fragment tekstu)
2
Content available remote Zarządzanie budżetem czasu jako determinanta rozwoju kapitału ludzkiego
75%
Odpowiedzialność za działania mające na celu rozwijanie kapitału ludzkiego ponosi nie tylko korzystająca z niego organizacja, ale również sama jednostka. Ponieważ każda aktywność ludzka przebiega w czasie, jednym z czynników determinujących poziom i jakość kapitału ludzkiego jest zarządzanie budżetem czasu rozumiane najogólniej jako jego rozdysponowanie na określone aktywności. To od decyzji samego człowieka w dużej mierze zależy bowiem, jakie cele chce realizować, jakim kapitałem chce dysponować, jakie działania w związku z tym podejmie i jak wykorzysta posiadany kapitał. Celem publikacji jest charakterystyka roli zarządzania budżetem czasu w kształtowaniu atrybutów kapitału ludzkiego (w ujęciu strukturalnym), czyli m.in. wiedzy, umiejętności, kwalifikacji, osobowości czy kreatywności danej jednostki. Podstawę rozważań stanowiły studia literaturowe oraz badania własne autorki. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Istota czasu w procesach transportowych
75%
W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne i praktyczne związane z czasem w transporcie oraz wskazano znaczenie nowoczesnych technologii dla procesów logistycznych i transportowych. Czas odgrywa istotną wartość ekonomiczną i społeczną. Racjonalne gospodarowanie czasem jest przedmiotem wielu opracowań i badań. Traktowany jest jako dobro i coraz częściej jest postrzegane jako dobro nieodnawialne. Jak wykazują badania, coraz bardziej odczuwalne są skutki kongestii dróg w kontekście utraty czasu, a przez to utratę wymiernych korzyści. Ważne jest więc propagowanie działań mających na celu ograniczanie sytuacji powodujących "marnowanie" czasu. Rozwój technologii teleinformatycznych pozwala na racjonalne zarządzanie czasem podróży jednocześnie skracając czas przepływu informacji koniecznych do organizacji procesu transportowego. Dzięki nowoczesnym technologiom łatwiejsze stało się łączenie procesów zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzanie relacjami z klientem oraz zarządzanie procesem transportowym, co prowadzi do osiągnięcia wysokiej pozycji rynkowej przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
We współczesnych warunkach życia, charakteryzujących się "przyspieszeniem niemal wszystkiego", czas jest dobrem szczególnie cennym, zaś umiejętność obchodzenia się z nim coraz częściej jest czynnikiem decydującym o osobistym sukcesie lub porażce jednostki. Zdaniem socjologów im bardziej jesteśmy wykształceni i bogatsi, tym częściej i mocniej odczuwamy stres związany z czasem. Przedstawione w artykule wyniki badań przeprowadzonych wśród aktywnych zawodowo należących do klasy średniej mieszkańców regionu zachodniopomorskiego potwierdzają tę tezę i jednocześnie dowodzą, że doświadczanie czasu przez jednostkę, czyli jego subiektywne odczuwanie może różnić się od czasu obiektywnego, mierzonego mechanicznie, ponieważ uzależnione jest od nastroju człowieka, jego psychiki, sytuacji społeczno - ekonomicznej, jak i złożoności kultury, w której funkcjonuje. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Wbrew popularnemu powiedzeniu, czas rzadko jest pieniądzem, co wynika z jego niejednoznacznej i trudnej do uchwycenia natury. Liczne różnice pomiędzy czasem i pieniędzmi powodują, że zasoby te nie są ekwiwalentne. Konsumenci łatwiej księgują pieniądze niż czas, który cenią mniej niż swoje finanse. Decyzje konsumentów dotyczące czasu opierają się na heurystykach, ponieważ postrzegana wartość czasu jest relatywna i zależy od wielu czynników kontekstualnych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Czas jako aspekt zachowań konsumenckich
75%
Z uwagi na znaczne przyspieszenie tempa ludzkiego życia stanowiące rezultat przemian technologicznych i cywilizacyjnych, nastąpił wzrost roli czasu jako aspektu funkcjonowania człowieka. Czas stał się nie tylko szczególnie cennym dobrem ale również istotnym wyznacznikiem zachowań konsumenckich. Umiejętność gospodarowania budżetem czasu coraz częściej decyduje bowiem o możliwości realizacji założonych przez jednostkę celów zawodowych i prywatnych, a tym samym zaspokojeniu określonych potrzeb. Celem artykułu jest wskazanie na podstawie przeprowadzonych badań wtórnych i pierwotnych roli czasu w zachowaniach konsumenckich oraz charakterystyka problemów współczesnego konsumenta z zarządzaniem budżetem czasu na przykładzie mieszkańców Szczecina. Na podstawie analizy wyników badań można wnioskować, że większość konsumentów, zwłaszcza tych wykształconych i osiągających wysokie dochody, żyje pod presją czasu i w różnym zakresie boryka się z jego "brakiem". Szczególnym problemem związanym z gospodarowaniem budżetem czasu jest jego równoważenie poprzez ustalenie określonych relacji pomiędzy czasem przeznaczanym na poszczególne obszary życia. (abstrakt oryginalny)
Czas dla ekonomisty jest zarówno przedmiotem badania, jak i narzędziem badania. Można z niego korzystać na wiele sposobów. Może być również punktem odniesienia dla rozważań nad gospodarką. Omawiając znaczenie i interakcję pomiędzy ujęciem statycznym i dynamicznym, pomiędzy przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością, przypominając pojęcia czasoprzestrzeni, i ekonomii czasu, autor zwraca uwagę również na jego subiektywne postrzeganie. Czas jest wprawdzie kategorią obiektywną, ale sposób jego rozumienia w badaniach nad gospodarką i przedsiębiorstwami bywa subiektywny. Zawsze w badaniach trzeba więc rozważyć, jak jest rozumiany czas, i czy właściwie uwzględniono jego upływ i specyfikę oddziaływania na przedmiot badania i samego badacza. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora czas jest najważniejszym i niezastąpionym dobrem człowieka, które należy badać i kontrolować oraz chronić przed marnotrawstwem. W artykule przedstawiono główne problemy zarządzania czasem w sposób możliwie prosty i komunikatywny, aby mogli odnieść korzyści z niego zarówno menedżerowie, specjaliści, jak i zwykli ludzie. Przytoczono polskie przysłowia dotyczące czasu, opisano największych „pożeraczy” czasu oraz sposoby walki z marnotrawstwem czasu.
The COVID-19 pandemic created a disruption of the educational system. The transition to e-learning in a state of emergency involved breaching barriers and challenges for both faculty and students. In the current study, we examine the opinion of students on the advantages of e-learning, in a systemic, multi-institutional perspective. Based on 1,859 respondents from several academic institutions, we employed a mixed methods research, combining quantitative and qualitative techniques. The findings show that variables related to time saving significantly affect the preference for e-teaching. In contrast, money-saving variables were not found to be significant. Reduction in travel time was found to be the most important dimension involved in the preference for e-teaching, followed by the convenience of studying from home and lesson recordings. These measures emphasize the advantages of digitization in the modern era and the option of perceiving learning as a consumer product that does not require physical presence. Globalization has facilitated e-commerce with no geographical barriers, from the convenience of one's home or organization, together with a significant reduction in time required. However academic institutions are lagging in this regard. The COVID-19 era has raised the need for the academic establishment to adapt to the new reality and the advantages of technological modernization in the 21st century. (original abstract)
Jednym z oczekiwanych skutków rozwoju gospodarki cyfrowej ma być rozszerzenie się zakresu zjawiska zwanego gospodarką 24/7. Artykuł podejmuje próbę empirycznej weryfikacji hipotezy o wpływie tej gospodarki na dobową alokację czasu ludzkiego. Po przyjęciu szeregu założeń upraszczających i wykorzystaniu danych o dobowej chronologii alokacji czasu z budżetów czasu mieszkańców USA w 2008 r. (za ATUS -American Time Use Survey), hipoteza ta nie znajduje (jeszcze?) potwierdzenia, bowiem ład czasowy który wynika z tych danych nie odbiega od ładu industrialnego nawet dla najbardziej podatnych na zmiany i najbardziej swobodnie gospodarujących czasem grup - ludzi młodych (15-24 lat) i ludzi o najwyższym poziomie wykształcenia (magisterium i wyżej). (abstrakt autora)
Adam Smith był pierwszą osobą, która zidentyfikowała specjalizację i podział pracy jako główne siły napędowe produktywności. Opracował koncepcję "niewidzialnej ręki", która wyjaśnia, w jaki sposób, biorąc pod uwagę odpowiedni zestaw bodźców, pojedyncze jednostki nastawione na osiąganie własnych celów są kierowane do wykonywania działań przynoszących korzyści całemu społeczeństwu. Obie idee mają ogromne znaczenie w dziedzinie zarządzania. W szczególności odnoszący sukcesy menedżerowie to ci, którzy są w stanie stworzyć dobre "zasady gry", dostosowując zachęty do pracy do celów firmy. Wkład Smitha stanowi podstawę podziału pracy i pokazuje znaczenie ustanowienia właściwych "instytucji" w firmie, nazywając to sprawiedliwym systemem wynagradzania. Artykuł traktuje o praktycznych implikacjach dla menedżerów, nawiązując do wkładu osiemnastowiecznego ekonomisty. Głównym celem artykułu jest podjęcie próby zastosowania teorii z dziedziny ekonomii do dziedziny zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Wiedza o czasie wciąż jest niepełna. I chociaż nie można jasno i jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym jest czas, to jednak posiadaną w tym zakresie wiedzą można się posługiwać w życiu praktycznym i nauce. Często za przyczynę tego stanu rzeczy uważa się pierwotność analizowanego pojęcia, powodującą jego niedefmiowalność. Wzrost zainteresowań problematyką czasu nastąpił w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Jest to różnie interpretowane. Dość rozpowszechniony jest pogląd, że szczególne zainteresowanie czasem związane jest z przesileniem kulturowym i - szerzej - z zagrożeniami cywilizacyjnymi. Dla współczesnego stanu badań nad czasem i sposobu zajmowania się tą problematyką charakterystyczna jest powszechność i wielokierunkowość dociekań naukowych. Ponadto właściwe dla nauki współczesnej są różne formy instytucjonalizacji tych badań. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest badanie sposobu wykorzystania czasu przez kobiety i mężczyzn w Europie w podziale na grupy wieku. Autorki postawiły tezę, że można wyodrębnić grupy krajów o podobnej alokacji czasu kobiet i mężczyzn wykazujące wspólne cechy (ekonomiczne, społeczne, demograficzne, kulturowe, etniczne). Badanie alokacji czasu przeprowadzono, wykorzystując grupowanie metodą k-średnich. W konsekwencji dla kobiet wyodrębniono grupę krajów nordyckich o podobnej alokacji czasu. Dla mężczyzn nie udało się wyodrębnić spójnej grupy, która oprócz podobnej alokacji czasu wykazałaby inne wspólne cechy.(abstrakt oryginalny)
14
63%
Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie, w jaki sposób konsumenci i przedsiębiorstwa postrzegają czas oraz jego wartość w procesach transportowych. Przedstawiono wybrane podejścia do pomiaru wartości czasu w transporcie, a następnie podjęto próbę oszacowania wyceny czasu przez przedsiębiorstwa i konsumentów w Polsce z uwzględnieniem zróżnicowania procesów transportowych zarówno pod względem rodzaju, jak i gałęzi transportu.(fragment tekstu)
Dwaj wybitni współcześni amerykańscy psycholodzy, zwrócili uwagę, że sukces człowieka, jako jednostki w zbiorowości ludzkiej, zależy w dużej mierze od tego, na ile w jego życiu jednostkowym i zbiorowym, nastąpi reorientacja od głównego koncentrowania się na czasie przeszłym i teraźniejszym i skupianie się na czasie nadchodzącym. Wybitni polscy uczeni, a zwłaszcza profesorowie Bogdan Suchodolski i Włodzimierz Szewczuk, dużo wcześniej od wspomnianych amerykańskich psychologów, faktycznie też wypracowali ten postulat i starali się go szeroko spopularyzować. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że wspomniana reorientacja, nie jest w pełni skutecznym lekarstwem na dolegliwości człowieka, jako jednostki i zbiorowości ludzkich, albowiem już od bardzo dawna człowiek, skazany jest na jednostkowe i zbiorowe niepowodzenia, nie tylko dlatego, że nie legitymuje się taką orientacją, ale w większości dlatego, że klasy dominujące dotychczasowych społeczeństw a ściśle właściciele niewolników, panowie feudalni i klasy kapitalistyczne, pozbawiają go powszechnej pomyślności. Natomiast rzeczywiście reorientacja jednostek i zbiorowości w przyszłość, to ważna podstawa osiągania przez nich nawet ograniczonych sukcesów a brak takiej orientacji, pogłębia ich indywidualne i zbiorowe niemożności. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Leisure, Economics and Society
63%
W artykule analizuje się znaczenie czasu wolnego nie tylko w teorii ekonomicznej, ale również w realnym życiu społecznym i gospodarczym. Analiza ta zwraca uwagę na to, że specyfika funkcjonowania obecnego społeczeństwa sprawia, iż człowiek nie posiada czasu wolnego dla siebie, ponieważ poza pracą zwykle poświęca czas dla rodziny i dla innych. W opracowaniu autor zadaje pytanie, czy możliwe jest, aby w życiu społeczno-gospodarczym osiągnąć taki stan, w którym człowiek będzie gospodarzem wolnego czasu, a nic jego niewolnikiem. Autor uważa, że brak wolnego czasu w obecnej teraźniejszości przynosi niepowetowane straty nie tylko dla człowieka, ale również dla życia społecznego. (abstrakt oryginalny)
Według nowej definicji sformułowanej przez Instytut Logistyki i Transportu Wielkiej Brytanii logistyka jest to związana z czasem alokacja zasobów. W związku z powyższym istnieje stała potrzeba udoskonaleń w tym obszarze z uwzględnieniem opartego na czasie właściwego zarządzania zasobami. Czołowe firmy uważają, iż przewagę konkurencyjną można osiągnąć przez zastosowanie kompresji czasu w projektowaniu i realizacji procesów wewnątrz łańcucha dostaw.
W artykule została przedstawiona analiza czasu następstwa pociągów na linii metra, w zależności od przyjętego standardu organizacji ruchu oraz liczby stopni prędkości.Obliczenia czasu następstwa wykonano dla typowych parametrów linii oraz pociągów metra. Wyniki zostały przedstawione w postaci tabel oraz wykresów.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono jakościowe i ilościowe sposoby rozumienia czasu. Przedstawiono filozoficzne koncepcje czasu. Na koniec przedstawiono kategorie czasu: czas fizyczny, biologiczny, społeczny, pracy.
W artykule scharakteryzowano poszczególne funkcje zarządzania czasem. Zaprezentowano koncepcję konkurowania czasem. Omówiono istotę systemu rachunku kosztów działań sterowanych czasem (TDABC).
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.