Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Time-Driven Activity-Based Costing (TDABC)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przed blisko 20 laty po raz pierwszy została opracowana i opublikowana przez Roberta Kapłana i Robina Coopera koncepcja activity based costing (ABC). Umożliwiała ona m.in. kalkulowanie realnych pełnych kosztów jednostkowych produktów w warunkach działania współczesnych przedsiębiorstw amerykańskich. Przez ten czas koncepcja upowszechniła się do rozmiarów światowych, wyznaczając u progu końca wieku nowy cel w rachunkowości zarządczej, mianowicie identyfikowanie powiązań pomiędzy kosztami, działaniami oraz obiektami kosztowymi (produktami). Do dziś rachunek kosztów działań zyskuje coraz większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o charakterze średnio- i długookresowym.Jakkolwiek rachunek ABC jest odzwierciedleniem nowoczesnych rachunków kosztów, to nie jest on wolny od wad. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania rachunku kosztów działań opartego na czasie (TDABC) w działalności przedsiębiorstwa oraz wynikające z tego korzyści. TDABC jako bardziej unowocześniona wersja powszechnie stosowanego rachunku kosztów działań (ABC) może przynieść przedsiębiorstwu bardziej wymierne korzyści, wynikające z uwzględnienia wymiaru czasowego przy analizie ponoszonych kosztów. Pomijany w ABC problem czasu jest jednym z kolejnych czynników, mających wpływ na zmniejszenie kosztów tej działalności. Tak więc aspekt czasu powinien być uwzględniony podczas analizy rentowności działań przedsiębiorstwa. Autorka przedstawia dwa studia przypadków jako przykłady potwierdzające korzyści zastosowania bardziej nowoczesnej odmiany rachunku kosztów działań, jaką jest TDABC.
Rachunek kosztów działań oparty na czasie jest koncepcją upraszczającą praktyczne aplikacje "klasycznego" rachunku kosztów działań. Dlatego też należy z większą ostrożnością przeprowadzać analizę kosztów działań obserwowanych na bazie określenia czasu ich trwania. Tym niemniej wprowadzenie miernika czasowego analizę tę istotnie wzbogaca i w gruncie rzeczy synchronizuje na dwóch przedstawionych powyżej płaszczyznach. O przydatności zarządczej tej analizy decyduje de facto okresowa weryfikacja: (1) standardu zużycia zasobów na jednostkę czasu wykorzystywaną w tym rachunku i - następnie - w analizie, (2) czasu trwania pracy w analizowanym działaniu (tj. wykonywania jednego nośnika działania), (3) ekonomicznej zasadności działania (w kontekście jego zdolności do dodawania, wartości dla klienta), (4) czasu trwania działania dodającego wartości dla klienta. (fragment tekstu)
Time-driven ABC to jedna z najnowszych koncepcji rachunku kosztu. Jednak już została wdrożona w kilku przedsiębiorstwach, co odzwierciedliło się stosunkowo dużym zadowoleniem kadry zarządzającej z uzyskiwanych efektów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodykę procesu wdrożenia TD ABC, która została zweryfikowana w wyniku wdrożeń w kolejnych przedsiębiorstwach, a także wskazano, jaki zakres informacji uzyskano w badanych przedsiębiorstwach, w których wdrożony model umożliwiał przeprowadzenie tylko pierwszego etapu kalkulacji, to jest ustalenia całkowitych i jednostkowych kosztów działań. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi przyczynek do poszerzenia wiedzy i umiejętności w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi optymalizacyjnych w sferze logistyki przedsiębiorstw. Podstawowym jego celem jest przedstawienie możliwości wykorzystania rachunku TDABC (Time-Driven Activity Based Costing - rachunek kosztów działań sterowany czasem) w przedsiębiorstwie. Dzięki wykorzystaniu wyników badania fokusowego, przeprowadzonego wśród 22 polskich przedsiębiorstw budowlanych, dokonano analizy zastosowania rachunku TDABC w sferze procesów zaopatrzeniowych tych przedsiębiorstw. Ustalono podstawowe przesłanki użycia rachunku kosztów działań sterowanego czasem. Wskazano metodykę konstrukcji rachunku dla uzasadnienia potrzeby i możliwości starowania kosztami procesu zaopatrzenia. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ewolucja rachunku kosztów działań w warunkach globalnej gospodarki
61%
W ostatnich latach obserwuje się dynamiczne zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw i ich otoczenia, m.in. nasilającą się globalizację i walkę konkurencyjną. Burzliwe, szybko zmieniające się otoczenie i wzrastająca złożoność procesów zachodzących w przedsiębiorstwach sprawiają, że informacje pochodzące z tradycyjnych systemów rachunku kosztów nie stanowią już dobrej podstawy podejmowanych decyzji. Co więcej, kluczowa staje się umiejętność szybkiego postrzegania zmieniających się trendów, umożliwiając wczesne rozpoznanie zagrożeń, szans i nadarzających się okazji. Dlatego też istnieje konieczność implementacji takich systemów, które szybko dostarczą wiarygodnych informacji wykorzystywanych w procesach decyzyjnych. Do tego celu mogą służyć nowoczesne narzędzia zarządzania, do których z pewnością należy rachunek kosztów działań.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę porównawczą nowej koncepcji rachunku kosztów działań sterowanego czasem z tradycyjną odmianą tego modelu kalkulacji kosztów. Nowy model wydaje się spełniać oczekiwania użytkowników, które pojawiły się z koncepcją tradycyjnego modelu, ale pozostały niespełnione z powodu trudności o charakterze technicznym oraz z gromadzeniem i przetwarzaniem danych. (abstrakt oryginalny)
Szacowanie kosztów jest istotnym elementem analiz rachunków zdrowia w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Celem niniejszego opracowania jest określenie metodologii w kwestii systemów i metod rachunku kosztów stosowanych do wszystkich świadczeń zdrowotnych realizowanych na dużą skalę, które charakteryzują się ograniczoną zmiennością zasobów (jak czas, materiały, zasoby ludzkie). Stosujemy rachunek kosztów działań uzależniony od czasu (TDABC). Średni czas działań zdrowotnych oszacowano na podstawie bezpośredniej obserwacji działań i wywiadów w placówce radiologii dziecięcej. Koszty bezpośrednie i pośrednie obliczono z uwzględnieniem ceny za minutę dla każdej kategorii usług zdrowotnych. TDABC pozwala na obliczenie praktycznych wydatków na usługi radiologiczne. Metoda ta ujawnia wyższe wydatki niż te, które są refundowane przez państwową służbę zdrowia. Badanie wykazuje wysoki poziom kosztów w przypadku tomografii komputerowej i radiologii kręgosłupa piersiowego w sedacji, których krajowy system opieki zdrowotnej nie uwzględnia. TDABC może być wykorzystywane przez menedżerów służby zdrowia do oceny poziomu kosztów i porównania wyników wewnętrznych z taryfami refundacyjnymi krajowej służby zdrowia.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Time-Driven Activity Based Costing as a Basis for Undertaking Lean Activities
61%
Wstęp: Ciągle zaostrzająca się konkurencja rynkowa, rozwój nowoczesnych technik i technologii oraz pragnienie dostosowania się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku, wymuszają na przedsiębiorcach podjęcie prób poszukiwania i wdrażania nowych metod w zarządzaniu firmami. Ze tego względu podjęto próbę dokonania, za pomocą analizy Time-Driven Activity Based Costing, kalkulacji kosztów logistycznych procesu obsługi klienta w obszarze handlu tradycyjnego i internetowego. Celem artykułu było znalezienie odpowiedzi na pytania: 1. Czy wykorzystanie metody rachunku TDABC w sferze usług (hurtowni elektronicznej) może wskazać obszary w których powstaje marnotrawstwo? 2. Jakie korzyści finansowe może przynieść taka identyfikacja w kontekście eliminacji marnotrawstwa w myśl koncepcji Lean Management? Metody: Badania przeprowadzono w przedsiębiorstwie usługowym będącym hurtownią elektroniczną. W artykule zaprezentowano dokładną procedurę kalkulacji kosztów według koncepcji rachunku kosztów działań opartym na czasie. Praca obejmuje zidentyfikowanie podejmowanych przez pracowników działań w trakcie realizacji zamówień klientów, kalkulację ich kosztów według metody T-D ABC oraz usprawnienia poczynione w kontekście koncepcji Lean Management. Wyniki: W artykule zaprezentowane zostały wiadomości teoretyczne dotyczące metody T-D ABC oraz koncepcji Lean Management. Opisano poszczególne kroki obliczania kosztów procesów, dokonano ich analizy i zaproponowano działania Lean, które pozwolą uporządkować procesy i skrócić czasy ich trwania. Wnioski: Integracja T-D ABC oraz koncepcji Lean Management umożliwia postawienie pierwszych kroków w kierunku wykorzeniania marnotrawstwa, zidentyfikowanie niewykorzystanych zdolności, wykrycie potencjału tkwiącego w zaangażowanych zasobach oraz daje możliwość wskazać miejsca oszczędności kosztów procesów. Zaproponowany przykład kalkulacji kosztów z powodzeniem może być stosowana zarówno w przedsiębiorstwach usługowych, jak też produkcyjnych. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono próbę adaptowania w rolnictwie koncepcji rachunku kosztów działań sterowanego czasem. Pokazano metody ustalenia zasobów robocizny (zdolności produkcyjnych) w gospodarstwie rolniczym (wiejskim). Następnie przeprowadzono szacowanie kosztów jednostkowych posiadanych zasobów pracy. Kolejnym krokiem było przypisywanie kosztów do prowadzonych działalności w warunkach sezonowości i nierównomiernego zapotrzebowania na czynniki produkcji ciągu roku obrachunkowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane problemy organizacji pracy w rolnictwie na potrzeby rachunku kosztów działań sterowanego czasem. Właściwa organizacja procesów produkcyjnych pozwala na wykorzystanie norm i normatywów w rachunku kosztów na etapie podejmowania decyzji i planowania, a także pozwala na lokalizację głównych źródeł nieefektywności w wykorzystaniu posiadanego potencjału produkcyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest ujawnienie niedostatków pierwotnej koncepcji ABC oraz zaprezentowanie ewentualnych korekt i nowych możliwości związanych z TDABC ze szczególnym uwzględnieniem informacji o niewykorzystanych zasobach przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawy nowej koncepcji rachunku kosztów działań sterowanego czasem (TDABC) w kontekście możliwości jego zastosowania do kalkulacji kosztów świadczeń zdrowotnych. Jakkolwiek o przydatności tego modelu rachunku kosztów zadecyduje praktyka, wydaje się, że stanowi on tanią metodę wykorzystania pełnego potencjału tkwiącego w koncepcji rachunku kosztów działań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania rachunku kosztów działań sterowanego czasem (ang. Time Driven Activity Based Costing TDABC) jako skutecznego narzędzia do oceny efektywności działań i procesów informacyjnych. Pomiar kosztów informacji i działań informacyjnych jest utrudniony z wielu przyczyn. Powoduje to, że w ekonomice informacji nie wykształciły się ani oddzielna koncepcja, ani metodologia rachunku kosztów tego rodzaju. Skutkuje to brakiem stosownych narzędzi do wyceny wartości nie tylko informacji, ale i produktów informacyjnych. Do oceny kosztów procesów informacyjnych można wykorzystać rachunek kosztów działań sterowany czasem. W artykule pokazano to na przykładzie procesu "zapytanie - oferta", który zamodelowano za pomocą sieci działań. Następnie określono czas oraz zasoby pracy potrzebne do realizacji działań wchodzących w skład tego procesu, a także ich nośniki. Pozwoliło to zapisać równania czasowe i formuły kosztowe dla jego przebiegu. Wykorzystując te formuły, dokonano analizy efektywności czasowej i kosztowej realizacji tego procesu informacyjnego dla różnych klientów. Dzięki temu można było dodatkowo zbadać wpływ struktury kosztów zasobu pracy na efektywność przebiegu tego procesu.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy do szacowania kosztów działań informacyjnych oferentów na rynkach nieruchomości wykorzystano metodę TDABC. Do przedstawienia i analizy działań informacyjnych oferentów wykorzystano algorytm w postaci schematu blokowego. W algorytmie ujęto charakterystykę zmiennych (tzw. nośników działań) oraz opisy podstawowych działań informacyjnych realizowanych przez oferenta. Opisy działań wzbogacono o zmienne mające bezpośredni wpływ na czas ich realizacji, a także średnie czasy ich realizacji, których wartości oszacowano na podstawie badań eksperymentalnych oraz ankietowych. Istotnym elementem niniejszego opracowania jest sformułowanie równania czasowego dla dowolnego przebiegu procesu wynikającego z realizowanych czynności prowadzących do zbycia praw do nieruchomości. Równanie to posłużyło do analizy trzech przykładowych procesów informacyjnych realizowanych przez oferenta na rynkach nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję rachunku kosztów działań sterowanego czasem oraz kierunki jego wykorzystania w zarządzaniu kosztami. Wskazano na nośniki kosztów oraz czynniki zmienności czasochłonności jako szczególne parametry modelu wspomagające zarządzanie kosztami. Zarządzaniu kosztami sprzyja również ujęcie w modelu kosztów niewykorzystanych zdolności operacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule, na tle zarysu nowych metod i koncepcji rachunku kosztów, takich jak ABC, TDABC, rachunek przerobu, system rachunków w szczupłej rachunkowości i rachunek kosztów krańcowych zorientowany na procesy, zostały przedstawione trzy aspekty rozwoju rachunku kosztów w praktyce światowej. Objaśniono aspekty: metodologiczny, globalny i asymetria systemu rachunkowości, które ostro zarysowały się w USA, ale występują również w innych krajach, w tym w krajach UE. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zastosowanie modelu Time - Driven Activity - Based Costing w metodyce Scrum
51%
Model Time - Driven Activity - Based Costing (TDABC) został opracowany w 2001 roku przez Roberta S. Kaplana i Robin Cooper, jako modyfikacja istniejącego już modelu Activity - Based Costing (ABC). Ze względu na wprowadzone do poprzedniego modelu (ABC) zmiany, TDABC może być stosowany także w rozliczaniu kosztów projektów w organizacjach zarządzanych przez projekty, które stosują metodykę Scrum. Opracowanie składa się z czterech podzielonych tematycznie rozdziałów. Definicje pojęć używanych tu zamieszczono w rozdziale pierwszym. Rozdział drugi przedstawia w sposób syntetyczny model TDABC, z jednoczesnym uwypukleniem zagadnień możliwych do zastosowania w metodyce Scrum. Metodykę tą opisano z kolei w rozdziale trzecim, także szczegółowo omawiając te jej elementy, które wiążą się z TDABC. Natomiast w rozdziale ostatnim przedstawiono koncepcję zastosowania modelu TDABC w metodyce Scrum. (fragment tekstu)
The article uses a synthesis of the available literature in the field of construction services, purchasing logistics and TDABC account. Defined the specificity of construction service as an object, which verified the usefulness of the instrument optimization in the form of a TDABC account. This article determines the needs of the purchasing sphere optimization, due to its strategic nature. As a result, as the description of the course and the results of the study using the focus method in the 22 companies in the implementation and usefulness of the TDABC account model.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.