Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 276

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Time-series analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Do najczęściej wykorzystywanych syntetycznych mierników dynamiki szeregu czasowego należy nieważona średnia geometryczna kolejnych indeksów łańcuchowych określana jako średni indeks wzrostu. Autor stawia pytanie czy tak określony miernik „dobrze” charakteryzuje lokalną (tzn. odnoszącą się do poszczególnego momentu czasu i określonej liczby momentów bezpośrednio go poprzedzających) dynamikę szeregu czasowego. Oczekiwania wobec „dobrego” miernika wyraża następnie postulatem odpowiednio wysokiego stopnia jego podobieństwa do indeksu łańcuchowego, a jako jedną z możliwych interpretacji owego podobieństwa przyjmuje zgodność w zachowaniu asymptotycznym. Dalsze poszukiwania prowadzone są w kierunku lokalnego miernika wzrostu, który miałby charakter wielkości syntetycznej. W efekcie autor proponuje modyfikację „klasycznego” miernika dynamiki, jakim jest średni indeks wzrostu, przedstawiając następnie własności zmodyfikowanego miernika.
Konstrukcja tradycyjnych przedziałów predykcji niezrealizowanych przyszłych obserwacji szeregów czasowych oparta na klasycznym przedziale ufności dla funkcji regresji ma zwykle małe znaczenie praktyczne. Ten fakt wynika z pewnych mocnych założeń dotyczących rozkładu składowej stochastycznej modelu (normalność) jak i nieinterpretowalnej rozpiętości wynikowego przedziału ufności. Celem niniejszego artykułu jest rozważenie nieklasycznej koncepcji przedziału predykcji, która wykorzystuje ideę zastosowania dwóch alternatywnych potęgowych funkcji regresji analizowanego szeregu czasowego odpowiednio o wykładnikach 0
W artykule przedstawiono zastosowanie miary ryzyka określanej jako dowolny moment cząstkowy (ang. lower partial moment). Miara ta jest, w przeciwieństwie do wariancji, miarą asymetryczną. Dolny moment cząstkowy mierzy ryzyko po lewej stronie ogona rozkładu prawdopodobieństwa stóp zwrotu instrumentu finansowego. Przyjęcie takiej koncepcji pomiaru ryzyka wynika z tego, że inwestorzy są bardziej wrażliwi na spadek poziomu bogactwa niż na jego wzrost. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji minimalizacji dolnego momentu cząstkowego za pomocą kontraktów futures oraz wskazanie, czy ten sposób pomiaru ryzyka może być odpowiedni dla inwestorów, którzy są bardziej wrażliwi na spadek niż na wzrost bogactwa. W pracy przedstawiono również problematykę doboru odpowiedniego współczynnika zabezpieczenia dla kontraktów futures. Z badań przeprowadzonych dla danych z rynku japońskiego wynika, że dla inwestora charakteryzującego się dużym poziomem awersji do ryzyka stosowanie strategii zabezpieczających opartych na współczynnikach zabezpieczenia minimalizujących dolny moment cząstkowy jest efektywniejsze. Ponadto Lien i Tse dowodzą, że strategia oparta na minimalizacji dolnego momentu cząstkowego jest strategią tańszą (mniejszy poziom współczynnika zabezpieczenia) od strategii wykorzystującej współczynnik zabezpieczenia minimalizujący wariancję (osiągnięty za pomocą regresji liniowej). Zweryfikowanie wyników przedstawionych badań w odniesieniu do rynku polskiego potwierdza, że minimalizacja dolnego momentu cząstkowego jest odpowiednią strategią dla inwestora charakteryzującego się dużą awersją do ryzyka. Nie znajduje potwierdzenia teza, że współczynnik zabezpieczenia jest mniejszy niż osiągnięty za pomocą regresji liniowej. (fragment tekstu)
W artykule analizuje się warunki stosowalności testu pierwiastków jednostkowych dla modeli ARMA(p,q), gdzie p i q to skończone naturalne liczby. Główne tematy poruszone w pracy to: stacjonarność szeregów czasowych i jej zastosowanie oraz podstawy "testu pierwiastków jednostkowych".
Nieliniowa analiza szeregów czasowych najczęściej rozumiana jest jako wykorzystanie teorii układów dynamicznych do danych uzyskanych w postaci dyskretnych, skalarnych pomiarów wartości pojedynczej zmiennej układu generującego badany proces. Jednym z głównych problemów pojawiających się w tych badaniach jest zagadnienie sposobów szacowania wartości niezmienników topologicznych tych układów (przede wszystkim wymiaru korelacyjnego i największego wykładnika Lapunowa) tylko na podstawie pojedynczych szeregów czasowych obserwacji {x,}, t= 1, ..., N, a właściwie wybór metod oceny wiarygodności uzyskanych rezultatów. Tego typu miary nieliniowe, łącznie z prostymi testami opartymi na wartościach współczynników asymetrii lub korelacji nieliniowych, są często stosowane do szeregów czasowych w celu zidentyfikowania w nich obecności deterministycznych zachowań nieliniowych, a nawet chaotycznych. Niestety szacowanie wartości tych miar i klasyfikowanie procesów na ich podstawie rodzi liczne problemy, co często zmusza nas do wykorzystywania metody danych zastępczych, aby uzyskać większy stopień jednoznaczności otrzymanych wyników. Metoda ta polega na porównywaniu wartości wybranych statystyk nieliniowych uzyskanych na podstawie analizowanych danych do przybliżonych rozkładów wartości tych statystyk opracowanych dla różnych typów układów liniowych. Ma to na celu sprawdzenie, czy analizowane dane mają takie własności, które w sposób jednoznaczny odróżniają je od procesów generowanych przez liniowe układy stochastyczne. Analiza danych zastępczych umożliwia testowanie konkretnych hipotez o charakterze układów, z których pochodzą badane obserwacje, a wykorzystywane miary nieliniowe stanowią zazwyczaj dobre oszacowania pewnych ilościowych charakterystyk tych układów, co powoduje, że są one użyteczne jako typowe statystyki dyskryminacyjne. (fragment tekstu)
W opracowaniu została zaprezentowana rola i znaczenie stóp procentowych długookresowych i krótkookresowych. Przedstawiono także dyskusję nad specyfikacją odpowiedniego modelu pozwalającego opisać powiązania pomiędzy badanymi stopami. Na podstawie dziennych notowań stóp procentowych (tydzień 5-dniowy) , tygodniowych, (T) miesięcznych (M), rocznych (Y1), pięcioletnich (Y5) i dziesięcioletniej (Y10) stóp procentowych w Polsce pochodzących z okresu 2003/01/02-2008/07/22, udostępnionych przez NBP, stwierdzono, że wszystkie stopy są zintegrowane w stopniu pierwszym i została wykazana ich długookresowa relacja. Na podstawie procedury Johansena wyznaczono liczbę wektorów kointegrujących oraz przeprowadzono test na obecność wyrazu wolnego w wektorze kointegrującym. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił propozycję optymalizacji wyszukiwania podobnych szeregów czasowych oraz budowy indeksu opartego o opis symboliczny szeregów czasowych.
Ważną rolę wśród wszystkich prognoz przygotowywanych w przedsiębiorstwie odgrywa prognoza sprzedaży. W pracy przeprowadzono analizę sprzedaży w przedsiębiorstwie handlowym wykorzystując metodę R/S ( jest jedną z metod statystycznych opartą na analizie zależności długoterminowych, stanowi doskonałe narzędzie obróbki szeregów czasowych) opartą na wykładniku Hursta.
W literaturze można znaleźć wiele różnych statystyk służących do estymacji i weryfikacji wartości współczynnika autokorelacji rzędu pierwszego. Celem artykułu jest porównanie własności wybranych estymatorów oraz zbadanie własności (mocy, odporności) wybranych testów parametru autokorelacji rzędu pierwszego dla modelu liniowego o klasycznych założeniach.
Omówiono metodę bazującą na wykładniczym wygładzaniu szeregów czasowych, odnoszącą się do analizy i prognozowania zjawisk z wahaniami sezonowymi wykorzystując ideę tej metody zaproponowanej przez P.R.Wintersa.
Celem artykułu jest wykazanie przydatności modeli trendów jednoimiennych okresów do prognozowania danych w szeregach z niewielką liczbą luk. Jest to jedna z metod, która pozwala nam badać efektywność prognoz inter- i ekstrapolacyjnych w warunkach braku pełnej informacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja dekompozycji szeregów czasowych jako metody pomiaru zbieżności rynków kapitałowych. Jako przykład zbieżność dwóch par rynków kapitałowych zmierzono z zastosowaniem tej metodologii. Na bazie tych badań stwierdzono, że dekompozycja szeregów czasowych składających się z wartości indeksów cenowych rynków kapitałowych może służyć do potwierdzenia lub odrzucenia hipotez dotyczących poruszania się indeksów w podobnych kie-runkach w badanych okresach czasu. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie jest podsumowaniem badań z zakresu demometrycznego modelowania współczynnika zgonów niemowląt z wyodrębnieniem okresu noworodkowego (do 1 miesiąca), zwanego neonatalnym, okresu powyżej 1 miesiąca, a poniżej 1 roku, zwanego postneonatalnym. Analogiczne badanie zakończone sformułowaniem liniowych modeli demometrycznych przeprowadzono wcześniej [3] dla okresu 1975-1988. Rok 1975 przyjęto za początek okresu badania w związku z przeprowadzoną wtedy administracyjną zmianą podziału terytorialnego kraju i z uwagi na konieczność porównywalności rozważanych danych. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono przykłady wyznaczania prognoz punktowych szeregów czasowych na podstawie trendów nieliniowych. W tym przypadku metoda jackknife umożliwi redukcję obciążenia predykcji punktowej oraz ocenę wariancji predykcji. Metodę tę wprowadził Quenouille (1949), następnie rozwijało ją wielu autorów, a w szczególności Tukey (1958) oraz Shao and Tu (1995).
Metody dezagregacji czasowej są używane do uzyskania szeregów czasowych o wysokiej częstotliwości z tego samego szeregu czasowego niskiej częstotliwości przez procedurę tzw. dezagregacji przy założeniu pewnych dodatkowych warunków spójności pomiędzy szeregiem o niskiej i wysokiej częstotliwości. Warunki te zależą od rodzaju danych, np. stan, przepływ i mogą odnosić się odpowiednio do sumy lub ostatniej wartości otrzymanego szeregu wysokiej częstotliwości. Metody dezagregacji czasowej są szeroko stosowane na świecie do dezagregacji np. PKB. Metody te są zazwyczaj dwustopniowe i składają się z regresji oraz benchmarkingu. W tym artykule proponujemy metodę, która wykonuje regresję i benchmarking jednocześnie oraz umożliwia ustalenie relacji między nimi. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę szacowania brakujących informacji w przypadku, gdy zmienne wykazują wahania sezonowe.
Zautomatyzowana analiza szeregów czasowych pochodzących z monitoringu systemów teleinformatycznych jest odpowiedzią na rosnącą złożoność topologiczną i techniczną współczesnych systemów. Jednym z trudniejszych zagadnień z zakresu analizy szeregów czasowych jest wykrywanie anomalii, sygnalizujących awarię lub niewłaściwe użycie systemu teleinformatycznego. W artykule omówiono kontekst wykrywania anomalii w szeregach czasowych pochodzących z monitoringu systemów teleinformatycznych, dokonano przeglądu dotychczasowych metod i algorytmów, zaproponowano dwie nowe metody wykrywania anomalii oraz zaprezentowano wyniki złożonych badań eksperymentalnych.(abstrakt oryginalny)
The TSP, VRP and OP problems with time constraints have one common sub-problem - the task of finding the minimum route duration for a given order of customers. While much work has been done on routing and scheduling problems with time windows, to this date only few articles considered problems with multiple time windows. Moreover, since the assumption of constant travel time between two locations at all times is very unrealistic, problems with time-dependent travel were introduced and studied. Finally, it is also possible to imagine some situations, in which the service time changes during the day. Again, both issues have been investigated only in conjunction with single time windows. In this paper we propose a novel algorithm for computing minimum route duration in traveling salesman problem with multiple time windows and time-dependent travel and service time. The algorithm can be applied to wide range of problems in which a traveler has to visit a set of customers or locations within specified time windows taking into account the traffic and variable service/visit time. Furthermore, we compare three metaheuristics for computing a one-day schedule for this problem, and show that it can be solved very efficiently.(original abstract)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.